وکیل حقوقی فوتبال: در پرونده برانکو اینطور نیست بعد از مدت مشخصی، هر زمان پول بدهیم پنجره باز شودنه وزیر دستور داد نه نماینده مجلس نامه نوشت

0 5

ابراهیم فتاحی – خبرنگار:‌ به نظر می‌رسد تصمیم بر این است که پرسپولیس تن به بسته شدن پنجره نقل و انتقالات بدهد، چون همان گونه که پیش‌بینی‌شده بود باشگاه از چنان توانایی مالی برخوردار نیست که هم‌زمان‌هم پول برانکو را بده و هم پاسخگوی مطالبات تیم و جذب بازیکنان جدید باشد.

*از معجزه و جادو خبری نبود
این امر تا حد زیادی محرز بود که باشگاه، منابع مالی لازم برای تحمل این فشار را ندارد، در این باره نوشته بودیم ولی مقام‌های باشگاه به‌قدری با اطمینان می‌گفتند که پول برانکو را قبل از فرارسیدن موعد سررسید اعلامی از سوی فیفا پرداخت می‌کنند که احساس شد شاید از جایی قولی برای دریافت کمک گرفته‌اند. در این میان شاید انتقال ترابی می‌توانست کمک حال خوبی باشد ولی این فرصت به شکل ناشیانه‌ای از بین رفت و هرچند معلوم نیست که اگر او مجبور بود 350 هزار دلار به باشگاه پرداخت کند، بازهم تصمیم به رفتن می‌گرفت یا نه؟
به هر حال تا اینجا که از معجزه و شعبده‌بازی خبری نبود و پرسپولیس برای اداره تیم فعلی هم با تنگنای مالی روبرو است.

*فیفا گوش‌به‌زنگ نامه برانکو
باشگاه پرسپولیس، امروز شنبه را به‌عنوان آخرین مهلت برای پرداخت بیش از 700 هزار دلار به برانکو ایوانکوویچ اعلام کرده است.
اگر تا پایان این تاریخ، مطالبه برانکو پرداخت نشود با اعلام او، کمیته انضباطی فیفا، دومین تنبیه را فعال می‌کند. همه‌چیز بستگی به نامه بعدی وکیل برانکو دارد. آن‌ها از همین فردا تا هر زمان دیگری می‌توانند این نامه را ارسال کنند. ملاک عمل فیفا، خواست شاکی است. تنبیهی که فعال خواهد شد، بسته شدن سه پنجره نقل و انتقالاتی برای باشگاه است.

*تیم‌های پایه در بحران
نیازی به گفتن نیست که باشگاه پرسپولیس اصلاً خودش را نگران بسته شدن پنجره نقل و انتقالات نشان نمی‌دهد. پرسپولیس هر 7 سهمیه خود از بازیکنان لیگ برتری را جذب کرده است و این به‌منزله پایان نقل و انتقالات تابستانی است. هرچند بعد از لیگ قهرمانان برای پرسپولیس، فرصت‌هایی برای جذب بازیکن به‌ویژه از لیگ یک خواهند بود که در میان آن‌ها گزینه‌های مناسبی وجود دارد ولی در برنامه‌های باشگاه و گل‌محمدی نیست.
با این اوصاف، شاید بعضی تصور کنند بسته شدن پنجره در این مقطع آسیبی به پرسپولیس نمی‌زند ولی این‌طور هم نیست. همین حالا تیم‌‌های پایه وارد بحران خواهند شد اگر دچار چنین وضعیتی شوند. در هیچ‌یک از 4رده، تیمی بسته نشده است.

*پرسپولیس دیگر تصمیم‌گیرنده نیست، مجبور است
هرچند نیاز به گفتن نبود ولی از صحبت‌های مهدی رسول پناه هم برآمد که پرداخت مطالبات برانکو برای این مقطع اولویت خود را از دست‌ داده است. دلیل روشنی هم دارد. وقتی به‌اندازه کافی پول در اختیار ندارید، حتی امکان مدیریت آن را هم از دست خواهید داد. با ناسزا در فضای مجازی، مصاحبه و هشتک زدن هم هیچ مشکلی حل نمی‌شود مگر این‌که یکی از این‌ها منجر به تأمین منابع مالی شود. پرسپولیس یک پول محدودی در دست داشت و آن را یا باید به برانکو اختصاص می‌داد یا به تیم. همین حالا هم تیم با توجه به تحقق آفرها، حسابی طلبکار است. مصاحبه چند روز قبل گل‌محمدی را هم شنیدیم. شاید آن‌هم یک هشدار بود که اگر پولی هست به تسویه بدهی تیم اختصاص پیدا کند. به هر حال اینجا یک بحران مالی جدی وجود دارد. بازهم می‌گوییم باید برای حل مشکلات مالی فکر اساسی کرد. پرسپولیس به مرحله‌ای رسیده است که در عمل نمی‌تواند تصمیم‌گیرنده باشد و فقط با جبر زمان پیش می‌رود ولی این هم فقط تا یکجایی خواهد بود و به مقطعی می‌رسیم که همین اولویت‌بندی‌ها هم ممکن نباشد.

*عبدالصمد ابراهیمی: برای باز کردن پنجره، مهلت‌ها طبق رویه یک‌ ماهه بوده‌اند
در حال حاضر سوال این است که پرسپولیس اگر امروز پول برانکو را به وی پرداخت نکند و کمیته انضباطی فیفا در روزهای آینده حکم بسته پنجره را صادر کند، چه وضعیتی پیش خواهد آمد؟
این حکم تا مدتی قابلیت منقضی شدن دارد و پس‌ازآن، حتی با اجرای حکم از سوی باشگاه هم به قوت خود باقی می‌ماند. این را کارشناسان حقوقی می‌گویند. ولی پرسپولیس تا چه زمانی فرصت دارد.
عبدالصمد ابراهیمی، وکیل و کارشناس مسایل حقوقی فوتبال، در این ارتباط می‌گوید: در آیین‌نامه انضباطی به این مساله اشاره نشده است. یک مواردی جزو آیین‌نامه نیستند، بلکه رویه‌اند با توجه به آنچه تاکنون بوده است به نظر می‌رسد این رویه‌ها یک‌ماهه هستند. یعنی از زمانی که فیفا این رای را ابلاغ می‌کند تا زمان بعدی که مشخص می‌سازد انتظار می‌رود یک ماه زمان ببرد.
در ماده 15 آیین‌نامه انضباطی فیفا هم تصریح‌شده است که اگر ناتوانی باشگاه ادامه یابد یا این‌که موضوع جدیدی پیش بیاید، می‌تواند جرایم بعدی را در نظر بگیرد. به هر حال تمام این موارد در نامه ابلاغی که صادر می‌شود مشخص می‌شود و باید امیدوار بود در این مدت پرونده‌های دیگری به کمیته انضباطی فیفا ارجاع نشوند.

*بند “پ” در آستانه فعال شدن

و اما بد نیست یک‌بار دیگر نگاهی به بعضی بندهای ماده 15 آیین‌نامه انضباطی فیفا بیندازیم. پرسپولیس امروز شنبه که به پایان برسد بند “ب” این ماده را پشت سر می‌گذارد و با شکایت برانکو و اعلام حکم از سوی فیفا در روزهای آینده وارد مرحله بند “پ” می‌شود که در آن چنین آمده است:
«در مورد باشگاه‌ها، پس از اتمام مهلت نهایی فوق‌الذکر و در صورت تداوم رفتار یا ناتوانی در انجام کامل حکم اتخاذشده در موعد مقرر، محرومیت از نقل‌ و انتقالات تا زمان پرداخت کامل یا انجام حکم غیرمالی اعمال می‌شود. در صورت تداوم ناتوانی، تکرار دوباره یا نقض جدی یا امکان نداشتن تحمیل ممنوعیت نقل‌ و انتقالات یا هر دلیل دیگری، کسر امتیاز یا سقوط به دسته پایین‌تر هم می‌تواند علاوه بر ممنوعیت از نقل و انتقالات در نظر گرفته شود.»
*به نظر می‌رسد که همه‌چیز کاملاً روشن است
پرسپولیس به پول نیاز دارد و آن‌هم خیلی زیاد. به نظر نمی‌شود فقط به درآمد حاصل از کارگزار هم اکتفا کرد. در این باره قبلاً به‌تفصیل نوشته‌ایم. افزایش درآمد آن‌ها تا حدی که بتوانند منابع مالی بیشتری را تزریق کنند آن‌قدر در دل خودش آما و اگر دارد که نمی‌توان فعلاً روی آن حساب کرد. از طرفی مرتب گفته می‌شود فضای کسب‌وکار خراب است، اما گفته نمی‌شود وقتی‌که الحاقیه امضاء« می‌شد دلار در حدود 16 هزار و 500 تومان بود و حالا حدود 6هزارتومان گران‌تر است.

*دولت باید تقصیر خود را جبران کند
در به وجود آمدن این وضعیت عوامل دولتی نقش اساسی داشته‌اند. پرسپولیس تاوان اشتباهات افراد منتخب دولت و عوامل آن را می‌دهد. نیازی به گفتگو نیست که عدم توافق با برانکو با هزینه بسیار بسیار کمتر در سال گذشته، دستپخت عوامل دولت بود که بخشی از آن در قالب وزارتخانه نمود دارند. حالا هم دولت نپاید از جبران این اشتباه شانه خالی کند.

ما در این جا از یک لطف صحبت نمی‌کنیم. سخن از انجام وظیفه‌ای است که به خاطر بروز بعضی اشتباهات که پرسپولیس در آن نقش نداشت، حادث شده است. از این سخن نمی‌گوییم که از وزارت خارجه تا بانک مرکزی دست به کار شوند که پول سرمربی استقلال را به او بدهند و سر آخر هم خبری از او نشود. صحبت از نقض قانون و نادیده گرفتن آن نمی‌کنیم تا در حالی که دیگران نمی‌توانن بازیکن و مربی خارجی بیاورند، استقلال بتواند تحت پوشش عناوینی دیگر این کار را انجام بدهد. ما درباره این صحبت نمی‌کنیم که استقلال چگونه می‌تواند و از کجا می‌آورد که با درآندهای رسنی کمتر، در طول این سال‌ها این همه خاصه خرجی می‌کند. به این موضوع ورود نکرده‌ایم که استقلال چگونه می‌تواند برای یک بازیکن خارجی خود آن قدر هزینه کند و پرسپولیس حتی برای نگه داشتن بازیکن داخلی خود با هزاران بار دو، دوتا، چهارتا کند و آخر هم نشود. در این جا صحبت از موضوع دیگری است. دولت محترم، نماینده شما، گمارده شما ، عضو شما یا هر چیز دیگری بنابر مصالحی که تشخیص داده یک تصمیمی گرفته است، اصلا تصمیم درستی بود. به هر حال برای پرسپولیس تبعات داشته و دارد. تا همین جا هم نمی‌توانید به عقب برگردید و بعضی را جبران کنید، حداقل از این‌جا به بعد را بی‌تفاوت نباشید.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.