باخت به نیسان بزرگ‌ترین حسرت آسیایی من استعبدی: پنالتی چیپ طارمی هم عربستانی‌ها را تحقیر کرد و هم همه را سکته داد

0 38
باخت به نیسان بزرگ‌ترین حسرت آسیایی من استعبدی: پنالتی چیپ طارمی هم عربستانی‌ها را تحقیر کرد و هم همه را سکته داد

میلاد اعظمی – خبرنگار: پرسپولیس از شب گذشته و بازی با التعاون عربستان بعد از وقفه چندماهه، کار خودش را در لیگ قهرمانان آسیا دوباره شروع کرد. به همین بهانه به سراغ حسین عبدی کاپیتان پیشین پرسپولیس رفتیم تا از او درباره تجربیاتش در لیگ قهرمانان آسیا با فرمت قبلی جام باشگاه‌های آن سوال هایی بپرسیم.
عبدی ۴ دوره به‌عنوان مربی و تقریباً ۱۲ سال به‌عنوان بازیکن در جام باشگاه‌های آسیا و لیگ قهرمانان آسیا تجربه دارد. در زیر می‌توانید متن کامل گفت‌وگوی روزنامه “پرسپولیس” با حسین عبدی را بخوانید:
*ابتدا توضیح بدهید که به‌عنوان مربی و بازیکن چند دوره سابقه حضور در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا و لیگ قهرمانان آسیا را دارید؟
اگر اشتباه نکنم به‌عنوان مربی 4 دوره در این مسابقات حضور داشتم و به‌عنوان بازیکن هم از سال ۶۸ تا سال ۸۰ شمسی هرسالی که پرسپولیس در آسیا بوده من هم با تیم بودم.
* به نظر شما برای موفقیت در آسیا چه‌کار باید کرد؟
ابتدا باید استانداردها را بالا ببریم. یعنی باید نوع تمرین کردن مان، تدارک و حتی بدنسازی ما با لیگ داخلی فرق کند چون شرایط آسیا با لیگ داخلی خیلی متفاوت است.
* چرا برای تیم‌های ایرانی بازی کردن با تیم‌های شرق آسیا راحت‌تر از بازی کردن با تیم‌های غرب آسیا است؟
فکر می‌کنم بیشتر به مسایل غیرورزشی که در منطقه غرب آسیا وجود دارد ربط داشته باشد. کشورهای غرب آسیا وقتی می‌خواهند با تیم‌های ایرانی روبه‌رو شوند حتی پای مسایل سیاسی را هم وسط می‌کشند که همین مساله تقابل‌ها را حساس‌تر می‌کند. ضمن اینکه از قدیم تیم‌های عربی با تمام امکانات مقابل تیم‌های ایرانی صف‌آرایی می‌کردند تا جلوی ایرانی‌ها را بگیرند. به خاطر همین جدال با آن‌ها حساس‌تر از جدال تیم‌های شرق آسیاست.
* در این سال‌ها که تجربه حضور در آسیا به‌عنوان مربی و بازیکن را داشتید آیا حسرتی هم دارید؟
بله بازی با نیسان ژاپن در تهران و باخت به آن‌ها در فینال بزرگ‌ترین حسرت من در آسیاست. ما در بازی رفت یک – یک مساوی کردیم و می‌توانستیم به‌راحتی در تهران این تیم را ببریم اما برای بازی برگشت برخی بازیکنان جدید به تیم اضافه شدند و همین مساله باعث شد که ما به نیسان مقابل چشمان هواداران‌مان ببازیم و آن‌ها جام را در زمین خودمان ببرند.
* بهترین تصویر و خاطره‌ای که از حضور در آسیا دارید چیست؟
حضور در بازی آسیایی سراسر خاطره است اما یادم می‌آید یک بازی با بن یاس امارات من و چند نفر دیگر به خاطر مصدومیت شرایط بازی نداشتیم اما مجبور شدیم نیمه دوم به زمین بیایم. اتفاقاً در آن بازی من گل زدم و تیم هم به پیروزی رسید. این یکی از بهترین خاطرات من در آسیاست. خاطره دیگر هم مربوط به بازی با الهلال در تهران است که ما آن‌ها را بردیم و بازی بعد مقابل المحرق بحرین را هم بردیم و قهرمان شدیم. در آن بازی من یک تکل روی پای بازیکن الهلال زدم که عصبانی شد و ضربه‌ای به من زد همین مساله باعث شد داور او را اخراج کند و درنهایت بازی را ببریم. به نظرم در آن سال فینال اصلی ما مقابل الهلال بود نه المحرق.
* به نظر شما چرا همیشه جدال پرسپولیس و الهلال حساسیت‌های فراوانی دارد؟
پرسپولیسی‌ها و الهلال ها ازنظر فوتبالی به هم احترام می‌گذارند و هر دو طرف می‌دانند که طرف مقابل چقدر قدرتمند و قابل‌احترام است. به خاطر همین جدال این 2 تیم همیشه حساس است. الهلال یک تیم متمول و پایتخت‌نشین در عربستان است و ما هم یک تیم پایتخت‌نشین و غیر متمول در ایران اما آن‌ها همیشه به ما احترام گذاشتند و ما هم ازلحاظ فوتبالی به آن‌ها احترام می‌گذاریم. یادم می‌آید در بازی که با بن یاس امارات داشتیم بعد از بازی من پیراهنم را به کاپیتان این تیم دادم. پس‌ازآن هر موقع به امارات می‌رفتم و او را می‌دیدم او پیراهن من را به‌عنوان پیراهن پرسپولیس پشت اتومبیلش آویزان کرده بود و این یعنی آن پیراهن برای او خیلی باارزش بود. این نشان می‌دهد که در غرب آسیا به فوتبال ما چقدر احترام می‌گذارند.
* شما در بازی حساس پرسپولیس و النصر عربستان به‌عنوان سرمربی روی نیمکت پرسپولیس بودید از آن روز و از آن بازی برای ما بگویید.
واقعاً بازی حساس و حیثیتی بود. من به‌عنوان سرمربی کمتر از ۱۰ روز فرصت داشتم تا تیم را برای این بازی آماده کنم، اما برای تک‌تک لحظات بازی برنامه داشتیم. روز بازی هم به‌جای اینکه در مورد مسایل تاکتیکی صحبت کنیم بچه‌ها را تهییج کردیم، کاری که باعث شد قدرت تیم‌مان مضاعف شود. یادم می‌آید فرناندو گابریل هافبک برزیلی پرسپولیس چون پولش را نگرفته بود نمی‌خواست بازی کند اما من او را کنار کشیدم و به او گفتم اگر دوست نداری بازی نکن ولی اگر می‌خواهی همیشه احترام مردم را داشته باشی به زمین بروم و اتفاقاً گابریل بازی کرد و یکی از بهترین بازی‌های خودش را هم به نمایش گذاشت.
* فکر می‌کنم یکی از مسایلی که باعث شد آن بازی حساس شود لباس عجیب‌وغریب تیم النصر بود. لباس‌هایی که شبیه البسه سربازهای کماندو بود.
کلا آن بازی حساسیت خاص خودش را داشت. پس از مسابقه که ما یک‌بر صفر بردیم هادی نوروزی من را در آغوش کشید و گفت: تا جایی که توانستم دویدم ببخشید که دیگر بیشتر از این نتوانستم بدوم. من به او گفتم: تو فوق‌العاده بودی. در آن بازی بهترین بازیکن ما، تیم ما بود. اگر یادتان باشد طارمی، کفشگری، نوراللهی، عالیشاه و بقیه بچه‌ها بهترین بازی خودشان را به نمایش گذاشتند. ما در شرایطی النصر را بردیم که حتی یک موقعیت هم به آن‌ها نداریم.
* تک‌گل آن بازی را مهدی طارمی از روی نقطه پنالتی و با یک ضربه چیپ زد. آیا شما می‌دانستید که طارمی قرار است آن‌طور پنالتی بزند؟
من واقعاً نمی‌دانستم چه در سر طارمی می‌گذرد. وقتی‌که پنالتی را زد و سمت من آمد به او گفتم: شانس آوردی که پنالتی گل شد. آن پنالتی چیپ هم عربستانی‌ها را تحقیر کرد و همه را سکته داد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.