چرا مربیان و مدیران موفق فراری و چرا پنجره‌ها بسته می‌شود؟دست پخت وزیر پرسپولیسی برای پرسپولیس

0 7
چرا مربیان و مدیران موفق فراری و چرا پنجره‌ها بسته می‌شود؟دست پخت وزیر پرسپولیسی برای پرسپولیس

شیوا دورانگر – خبرنگار: سرخپوشان به خاطر عدم پرداخت مطالبات سرمربی سابق خود با محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالاتی مواجه شده و درصورتی‌که طی یک ماه آینده نسبت به انجام تعهدات خود عمل نکنند با جریمه‌های سنگین‌تری مواجه خواهند شد.

البته مدیر رسانه‌ای پرسپولیس اعلام داشت پنجره این باشگاه هنوز به‌صورت رسمی بسته نشده است و منتظر رای فیفا هستند! این در حالی است که چند روز قبل باشگاه پرسپولیس با صدور بیانیه‌ای از این اتفاق خبر داده و به هواداران این اطمینان را داده بود به‌محض واریز پول، پنجره بازخواهد شد. جالب اینجاست که باشگاه در بیانیه خود مدعی شده بود برای داشتن ارتباط خوب و پایدار با هواداران باید صادقانه رفتار کرد و در ادامه گفته بود: به‌طور صریح، شفاف و صادقانه به اطلاع هواداران می‌رساند احتمال بسته‌شدن موقت پنجره نقل و انتقالات باشگاه ظرف امروز و فردا وجود دارد، اما جای نگرانی نیست. اما حالا صحبت‌های دیگری می‌شنویم و باشگاه مدعی است نامه‌ای از سوی فیفا دریافت نکرده است. آن ‌همه اهمیت به راستگویی و صداقت با هواداران را باور کنیم یا انکار حقایق را؟ البته امیدواریم همان‌طور که مدیران پرسپولیس می‌گویند فیفا حکم محرومیت پرسپولیس را صادر نکرده باشد.
ولی به‌راستی اگر چنین نامه‌ای از سوی فیفا به باشگاه نیامده است، چرا مدیران پرسپولیس برای رسانه‌ای شدن این موضوع این‌همه عجله داشتند و قبل از جدال حساس پرسپولیس مقابل نماینده عربستان بدون در نظر گرفتن عواقب کار، ماجرای محرومیت تیم را به میان آوردند؟چه‌بسا ممکن بود بازیکنان تحت تأثیر این خبر روحیه خود برای مبارزه مقابل حریف را ازدست‌داده و در کسب نتیجه ناکام بمانند؟اگر این اتفاق می‌افتاد چه کسی جوابگو بود؟ آیا مدیران تیم حاضر بودند در این ناکامی خود را سهمیم بدانند؟ بعید می‌دانیم، زیرا به تجربه ثابت‌شده است که در این مواقع مدیران خود را کنار می‌کشند و تا جایی که دیده‌ایم همواره مسوولین شریک موفقیت‌ها بوده‌اند و بس.
آن‌گونه که مدیران پرسپولیس به انتظار نشسته‌اند تا نامه فیفا برسد به نظر می‌رسد خیال ندارند به این زودی‌ها مطالبات برانکو را پرداخت کنند. آیا همیشه باید چوب فیفا بالای سر مدیران فوتبال ما باشد تا آن‌ها را به حرکت وا دارد؟ توجه داشته باشید که 2 سال است مدیران پرسپولیس قرار است طلب این مربی را تسویه کنند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. هزاران دوشنبه از روزی که عرب وعده پرداخت پول برانکو را داده بود گذشته است و در این مدت مدیریت باشگاه 2 بار تغییر کرده است، اما نه محمدحسن انصاری فرد توانست با برانکو تسویه کند و نه رسول پناه. هر 2 مدیرعامل ترجیح دادند به‌جای پرداخت این بدهی به امورات جاری تیم رسیدگی کنند و حتی این اتفاق واکنش برانکو را در پی داشت و یکی از دلایلی که باعث شد این مربی پیشنهاد تخفیف و مهلت را نپذیرد همین بدعهدی‌ها بود. گرچه زمانی که انصاری فرد مدیریت پرسپولیس را پذیرفت پول اسپانسر توسط مدیر قبلی پیش‌خور شده و مطالبات بازیکنان و کادر فنی مانده بود و شرایط به شکلی بود که امکان پرداخت مطالبات برانکو وجود نداشت و در ادامه هم جدایی کالدرون و برخی خریدهای غیرضروری بار مالی مضاعفی روی دوش تیم گذاشت که مشکلات مالی تیم را چند برابر کرد.
نکته اینجاست که کالدرون هم به‌مانند برانکو به دلیل بدعهدی‌های صورت گرفته تیم را ترک گفت; این مربی با وجود اینکه دیر به تیم ملحق شد و عملاً نقشی در نقل و انتقالات نداشت اما نتایجی نسبتاً خوبی در پرسپولیس کسب کرد و تیم را در اوج تحویل مربی بعدی داد. اما همان‌طور که گفته شد مشکلات مالی دلیلی شد تا کالدرون حاضر به ادامه همکاری با سرخپوشان نباشد و این تیم را ترک گفته و به خاطر عدم دریافت مطالبات خود به فیفا شکایت کند.
در چند سال اخیر بزرگ‌ترین هنر مدیران پرسپولیس فراری دادن مربیان و بازیکنان موفق تیم بوده است; از برانکو گرفته تا کالدرون و حتی نفرات ملی‌پوش تیم چون مهدی طارمی، وحید امیری و علیرضا بیرانوند گرفته تا علی علیپور و مهدی ترابی که اخیرا بدون ریالی سودآوری از باشگاه جدا شدند.
نکته مهم اینجاست که طی 3 سال اخیر پنجره پرسپولیس در اتفاقی تاریخی برای دومین بار به لطف مدیران باشگاه در حال بسته شدن است. به‌راستی اگر قهرمانی‌های پرسپولیس نبود، مدیرانی که در چند فصل اخیر بر مسند کار قرار گرفتند چه حرفی برای ارائه داشتند؟ مدیرانی که فقط بدهی روی بدهی اندوختند و پرسپولیس را به تیمی ورشکسته تبدیل کرده‌اند. بدون تعارف باید گفت مدیریت پرسپولیس کمترین سهم را در قهرمانی‌های اخیر داشته است و این از خوش‌شانسی آن‌ها بود که با مربی جنتلمن و بادانشی همچون برانکو همکاری داشتند. برانکویی که حتی وقتی پنجره پرسپولیس با افتضاح مدیریتی بسته شد، با وجود عدم دریافت حق‌وحقوقش حاضر به فسخ قراردادش نشد و صبورانه پای‌کار ایستاد و تیم را با وجود از دست دادن ستاره‌هایش قهرمان کرد و به فینال آسیا رساند. تصور کنید برانکو هم به‌مانند استراماچونی تیم پرسپولیس را در کوران مسابقات آسیایی رها می‌کرد چه بلایی سر این تیم می‌آمد؟ نه‌تنها سرخ‌ها قهرمانی لیگ هجدهم را ازدست‌داده و از آسیا حذف‌شده بودند که چه‌بسا وارد بحران می‌شدند. در این صورت ممکن بود پرسپولیس نتواند در لیگ نوزدهم هم به قهرمانی برسد. بماند که در فصلی که گذشت مشکلات پرسپولیس کم نبود و کادر فنی و مدیریتی تیم تغییر یافت.
قابل‌توجه است از زمانی که سلطانی فر در وزارتخانه مشغول به فعالیت شده مدیریت پرسپولیس را ۵ بار تغییر داده است; که اگر خلاصه‌وار قرار باشد بر آن نگاهی داشته باشیم باید گفت طاهری بی‌دلیل استعفا کرد، گرشاسبی به بهانه بازنشستگی برکنار شد، عرب با فشار هواداران رفت و انصاری‌فرد را به استعفا وادار کردند. و دندانپزشک آقای وزیر که در ابتدا قرار بود عضو البدل باشد، پس از مدتی رییس هیات‌مدیره شد و حالا هم بر صندلی مدیرعامل نشسته است. بیچاره پرسپولیس که به حیاط‌خلوت سیاسیون تبدیل‌شده است;پرسپولیسی که متهم به حکومتی بودن است اما از حمایت دولت هیچ بهره‌ای نمی‌برد. وزیر ورزش برای رفع محرومیت تیم دیگری به مالزی می‌رود، وزیر امور خارجه برای بازگشت مربی تیم دیگری تلاش می‌کند، قوه قضاییه به دنبال تغییر قانون برای تیم دیگری است، اما وصله حکومتی بودن بر تن پرسپولیس چسبیده است. این هم جز عجایب فوتبال فراموشکار ماست که همه مسوولین اش برای بازگشت یک مربی بسیج شده‌اند اما حاضر نیستند قدمی برای رفع محرومیت پرسپولیس بردارند! گناه سرخ‌ها این است که در بدنه باشگاه افراد بانفوذ سیاسی ندارند و مثل رقیب صاحب باند رسانه‌ای نیستند و از آن مهم‌تر هوادارانی ندارند که اهل هوچی‌گری و جاروجنجال باشند، وگرنه آنچه در این سال‌ها به لطف مدیران ناکار بلد سلطانی فر بر پرسپولیس گذشت بر سر هر باشگاهی آمده بود، آن تیم را به نابودی رسانده بود. به‌راستی چرا هیچ‌وقت مدیران پرسپولیس به‌پای میز محاکمه کشیده نشده و جوابگوی تصمیمات خود نشدند؟

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.