طارمی استاد گرفتن پنالتیدلبری مهاجم ایرانی از سرمربی پورتو

0 24
طارمی استاد گرفتن پنالتیدلبری مهاجم ایرانی از سرمربی پورتو

شیوا دورانگر – خبرنگار: مهدی طارمی در ادامه ماجراجویی‌هایش در لیگ پرتغال با پیراهن تیم جدیدش خبرساز شد. ستاره ۲۸ ساله فوتبال ایران که چندهفته‌ای است به تیم پورتو پیوسته است در آغاز فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر پرتغال، درخشان ظاهر شد و با گرفتن یک پنالتی، نقش مهمی در پیروزی تیمش مقابل براگا ایفا کرد. آقای گل فصل گذشته پرتغال، در این بازی نیمکت نشین بود و در دقایق پایانی به میدان فراخوانده شد، اما ثانیه‌هایی بعد از بدو ورودش به زمین توانست توانمندی‌های بالای خود را به رخ سرمربی پرتغالی تیمش بکشد.
سرمربی پورتو: طارمی بازیکن باهوشی است
در پایان بازی سرمربی پورتو به تمجید از طارمی پرداخت و گفت: من متوجه شدم طارمی در حرکت‌هایش باهوش عمل می‌کند و به همین خاطر او را به بازی فرستادم. او بازیکنی است که ذهنیت بازی در تیم‌های بزرگ را دارد و با همین ذهنیت بود که امروز توانست برای ما یک پنالتی بگیرد.
سرمربی براگا: باید در مقابل طارمی خویشتنداری می‌کردیم
کارلوس کارواخال، که فصل گذشته سرمربی مهدی طارمی در ریوآوه بود و در فصل جاری هدایت براگا را بر عهده دارد بعد از شکست تیمش درباره شاگرد سابقش گفت: باید حریف را خیلی خوب بشناسیم. این را مهدی طارمی خیلی خوب می‌داند. او در چنین شرایطی ابتدا سرعتش را کم می‌کند و سپس شتاب می‌گیرد. در این لحظه هم صورت گرفتن برخوردهایی میان بازیکنان طبیعی است.
جالب اینجاست زمانی که طارمی تازه به پرسپولیس پیوسته بود، عادل فردوسی پور یک‌بار در 90 نحوه پنالتی گرفتن مهدی طارمی را آنالیز کرد. در آن برنامه نقاطی که این بازیکن موفق به گرفتن پنالتی شده و همچنین تکنیک‌های طارمی برای گرفتن خطا از یار مقابلش مورد اشاره قرار گرفت. اما با اینکه حرکات طارمی همان‌طور که سرمربی براگا به آن اشاره شده است برای حریفان مشخص شده است اما مدافعان حریف همچنان مقابل این بازیکن مرتکب خطا می شوند که این نشان از هوش و مهارت قابل توجه این بازیکن در کسب پنالتی دارد.
مهدی طارمی در 3 فصل و نیمی که در پرسپولیس توپ می‌زد بیش از ۱۵ بار برای این تیم پنالتی گرفت که مهم‌ترین آن در دربی و مسابقات لیگ قهرمانان آسیا مقابل تیم النصر بود، همان دیداری که طارمی با یک ضربه چیپ دروازه حریف را باز کرد و با شادی گل جنجالی‌اش خشم عربستانی‌ها را برانگیخت. حالا بعد ازچند سال از آن چیپ جنجالی در ورزشگاه ۱۰۰ هزارنفری آزادی، این بار طارمی در لیگ پرتغال خبرساز شد.
اگر زندگی ورزشی این مهاجم خوش‌تکنیک را ورق بزنید، خواهد دید که او با چالش زیادی در دوران فوتبالش دست‌به‌گریبان بوده است و در مقاطعی از حضور در فوتبال محروم شده و حتی با شدیدترین انتقادات مواجه بوده است، ولی جالب است که او هر بار زمین خورد، محکم‌تر از قبل از جا برخاست. حتماً می‌دانید که این بازیکن قبل از حضورش در پرسپولیس در لیگ یک توپ می‌زد و در روزهایی که در ایرانجوان می‌درخشید مجبور شد 2 سالی را برای پشت سر گذاشتن خدمت سربازی در پادگان بگذراند و محروم از حضور در مستطیل سبز بود، اما زمانی که دوباره فوتبال را شروع کرد توانست موردتوجه علی دایی قرار بگیرد و به پرسپولیس بیاید و بدرخشد و 2 فصل متوالی آقای لیگ برتر شود. طارمی ۵۵ گل در مسابقات مختلف در دوران حضورش در جمع سرخ‌ها به یادگار گذاشت. ارزش این گل‌ها و همچنین پاس گل‌ها و پنالتی‌هایی که این بازیکن گرفت را در قهرمانی‌های پرسپولیس نمی‌توان نادیده گرفت، این روزها که او در اروپا می‌درخشد بیشتر این حقیقت عیان می‌شود که پرسپولیس با از دست دادن این ستاره تأثیرگذار چه خوب توانسته قدرتش را حفظ کند و دچار افت نشود. شاید این اتفاق اگر برای هر تیمی افتاد بهانه برای ناکامی جور بود.
ولی جالب است که همین بازیکن زمانی که در فوتبال ایران بود چه از سوی رسانه‌ها و چه طرفداران پرسپولیس بارها به خاطر فرصت سوزی‌هایش موردانتقاد قرار گرفت. بعد از داستان محرومیت پرسپولیس تا مدت‌ها هواداران از طارمی خشمگین و ناراحت بودند و این بازیکن فشار سنگینی را تحمل کرد. البته این بازیکن تاوان اشتباهش را با محرومیت ۴ ماه از فوتبال پس داد. ولی تا مدت‌ها هواداران نتوانستند او را ببخشند.
شاید هر بازیکنی جای طارمی می‌بود به خاطر این فشارها و دوری طولانی‌مدت از فوتبال دچار افت می‌شد اما این مهاجم گلزن در همان اولین فصل حضورش در الغرافه ۱۴ گل برای این تیم زد. البته او فصل دوم حضور طارمی در قطر به‌خوبی سپری نشد و بازهم سیل انتقادات بود که روانه این بازیکن شد. این در حالی بود که طارمی درمجموع عملکرد بدی در الغرافه نداشت و در یک‌فصل و نیمی که در این تیم بود ۱۹ گل در ۳۸ بازی به ثمر رسانده بود.
واقعیت این بود که لیگ قطر برای ستاره بااستعدادی مثل طارمی کوچک بود و این بازیکن باید از همان ابتدا راه اروپا را در پیش می‌گرفت، همان‌طور که بدون توجه به رقم قرارداد ریوآوه این تیم پرتغالی انتخاب کرد و رفت به‌جایی که هم می‌توانست پیشرفت و ترقی کند و هم قدر او را می‌دانستند و نتیجه آن این بود که طارمی توانست در لیگ برتر پرتغال بدرخشد و با ۱۸ گل زده مشترکا آقای گل شود و موردتوجه تیم‌های مطرحی چون پورتو، لیسبون قرار بگیرد و موردتمجید رسانه‌ها و هواداران پرتغالی واقع شود. او زمانی که تیم ریوآوه را انتخاب کرد، در 3 هفته ابتدایی 3 گل زد و 5 پنالتی برای این تیم گرفت.همان‌طور که گفته شد او در فصل گذشته ۱۸ گل زد و 7 بار برای ریوآوه پنالتی گرفت. اما به نظر می‌رسد که او قصد دارد رکورد خود در فصل گذشته را بشکند و این بار به‌تنهایی به‌عنوان آقای گلی پرتغال دست پیدا کند. مهدی طارمی، مهاجم فوق‌العاده باکیفیتی است که از کوچک‌ترین فرصت‌ها نمی‌گذرد و بسیار باهوش و تکنیکی است. او جزو معدود مهاجمانی با هر 2 پا گل می‌زند، ضمن اینکه در ضربه با سر تبحر و از هنر پنالتی گرفتن او هم چیزی نگوییم. اگر این ستاره ملی‌پوش همین‌طور به پیشرفت خود ادامه می‌دهد دور نیست که روزی او را در یکی از بهترین لیگ‌های اروپایی ببینیم. ناگفته نماند که طارمی فرصت این را دارد که با پورتو در لیگ قهرمانان اروپا به میدان برود و درخشیدن در این می‌تواند پل حضور طارمی برای بازی در تیم‌های مطرح باشد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.