صعود با اقتدار سرخپوشان از گروه مرگپرسپولیس، چشم فوتبال ایران

0 45
صعود با اقتدار سرخپوشان از گروه مرگپرسپولیس، چشم فوتبال ایران

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس در آخرین بازی خود در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، مقابل الشارجه به برتری جالب‌توجه 4 بر صفر دست پیدا کرد. این نتیجه در حالی به دست آمد که حریف اماراتی در 2 بازی گذشته خود با نتایج پرگل تیم‌های الدحیل و التعاون را شکست داده بود و پیش‌بینی می‌شد بازی سختی در انتظار سرخپوشان باشد، ولی آن‌ها نمایشی فراتر از انتظار داشتند و با از كار انداختن مهره‌های كليدی الشارجه موفق به حذف این تیم شده و خود به‌عنوان تیم اول از گروه صعود کردند.
شاگردان گل محمدی برخلاف دیدارهای گذشته بازی را هجومی شروع کردند و خیلی زود در دومین دقیقه با ضربه سر شجاع خلیل زاده به گل اول دست یافتند. این گل کمک کرد تا با تمرکز و آرامش بهتری به توپ ضربه بزنند و بازی خود را به نمایش بگذارند که حاصل آن ایجاد 7 موقعیت روی دروازه الشارجه و زدن 4 گل به این تیم بود. بازیکنان پرسپولیس 59 درصد از مالکیت توپ را عهده‌دار بودند و بیش از 500 پاس به هم دادند و 12 بار اقدام به شوتزنی کردند. جالب اینجاست که مدافعان و هافبک‌ها تیم اجازه موقعیت‌سازی به بازیکنان خطرناک حریف ندادند و جز یک‌بار که ولیتون روی ریباند دروازه لک را تهدید کرد، بازیکنان الشارجه در جریان بازی نتوانستند دروازه پرسپولیس را تهدید کنند و تنها موقعیت جدی آن‌ها تک به تکی بود که لک از ولیتون گرفت که آن‌هم از روی یک ضربه آزاد بود که کرونادو ارسال کرد. شاگردان گل محمدی در مهار مهره‌های کلیدی حریف بسیار خوب عمل کردند و با از کار انداختن خط هافبک الشارجه توانستند مانع از گلزنی مهاجمان زهردار این تیم شوند. در نظر داشته باشید که آن‌ها در 2 بازی قبلی 10 گل را وارد دروازه نماینده‌های قطر و امارات کرده بودند، ولی بازیکنان پرسپولیس با دوندگی زیاد و پرس حریف حتی اجازه ندادند که بازیکنان کلیدی حریف مثل کرونادو و کایو فرصت گلزنی پیدا کنند که در این در جای خودش قابل‌توجه است.
صرف‌نظر از نمایش درخشان مدافعان پرسپولیس از عملکرد خوب حامد لک نباید گذشت که 2 موقعیت جدی حریف را مهار کرد و اجازه نداد دروازه تیمش باز شود. این دروازه‌بان باتجربه همواره علاقه‌اش نسبت به پرسپولیس را ابراز می‌کرد و سال‌ها بود که منتظر پوشیدن پیراهن این تیم بود. بخشی از عملکرد خوب این دروازه‌بان ناشی از همان علاقه‌ای می‌آید که درباره‌اش صحبت شد و به نظر می‌رسد لک با صد در صد توان خود تلاش می‌کند که این پیراهن را برای خودش حفظ کند که این هم برای خود این دروازه‌بان و هم پرسپولیس خیلی می‌تواند خوب باشد. شاید همین اتفاق عاملی باشد که لک دور حاشیه‌ها را خط قرمز بکشد؛ حاشیه‌هایی که به فوتبال این گلر خوب خیلی لطمه زد و باعث شد او مجبور به بازی در تیم‌هایی شود که فضای پیشرفت را از این دروازه‌بان گرفتند. و چه‌بسا اگر این حاشیه‌ها نبود او زودتر از این‌ها سرخپوش شده بود، ولی به نظر می‌رسد که او قدر این موقعیت را می‌داند و قصد دارد که با درخشش در پرسپولیس دوباره به پیراهن تیم ملی برسد. لک یکی از بهترین گلرهای جام تا به اینجای رقابت‌ها بوده و 3 کلین‌شیت داشته و تنها یک‌بار از روی نقطه پنالتی گل خورده است که این نشان می‌دهد این دروازه‌بان با سیوهای نجات‌بخش خود چه نقش مهمی در صعود پرسپولیس از گروه داشته است.
درمجموع خریدهای گل محمدی هر بازی که می‌گذرد ارزش‌های خود را بیشتر نشان می‌دهند. از سعید آقایی که در بازی اول ناامید ظاهر شد، اما با وجود مصدومیت توانست در بازی‌های بعدی بدرخشد. درباره میلاد سرلک این روزها قطعا زیاد شنیده‌اید؛ بازیکنی که تا قبل از حضور در جمع سرخ‌ها به خاطر پست بازی‌اش چندان فوتبالش دیده نمی‌شد، ولی در همین مدت کوتاهی که در تیم بزرگ پرسپولیس بوده است با نشان دادن توانایی‌های خود تحسین کارشناسان را برانگیخته است. او به حدی در چند بازی خوب بوده است که توانسته هافبک‌های باتجربه‌تر از خود را نیمکت نشین کند و می‌بینیم ترجیح یحیی این است که از بین نوراللهی و کامیابی نیا یکی در زمین باشد.
یکی دیگر از نفراتی که گل محمدی به فوتبالش خیلی اعتقاد دارد، احسان پهلوان است. بازیکنی که در دیدار با الشارجه بالاخره یک چشمه از استعداد ناب خود را به عرصه گذاشت و 2 پاس گل فوق‌العاده داد. او بارها و بارها در بازی مدافعان حریف را آزار داد و خط دفاعی این تیم را به هم‌ریخت و گل اول را روی ارسالی تماشایی ساخت. توپی که در لحظات پایانی نیمه اول برای امیری ارسال کرد فوق‌العاده بود و اگر بازیکنان قدر پاس پهلوان را می‌دانستند چه‌بسا گل‌های بیشتری به ثمر رسید. اما مهم این است که بالاخره اصرار یحیی به استفاده از این بازیکن جواب داد و او زیر نظر مربی سابقش توانست دوباره بدرخشد. مدت‌ها چنین نمایش خوبی از پهلوان ندیده بودیم؛ بازیکنی که اگر به‌روزهای اوجش برگردد می‌تواند به‌راحتی جای خالی ترابی را برای پرسپولیس پر کند.

صحبت از گل وحید امیری شد و بد نیست اشاره‌ای داشته باشیم به نفرات تهاجمی پرسپولیس. از ستاره 32 ساله پرسپولیس شروع می‌کنیم که به قول مهدی تارتار آرزوی هر مربی است. بازیکنی که همیشه در خدمت تیم است و با تمام وجودش انرژی می‌گذارد. فرقی هم ندارد کجایی زمین‌بازی کند، نقش دفاعی داشته باشد یا تهاجمی، درهرصورت او تاثیر خود را خواهد گذاشت. در سال‌هایی که امیری در پرسپولیس بازی می‌کند، کمتر به یاد داریم که شاهد نمایش ضعیفی از وی باشیم و تحت هر شرایطی او سعی می‌کند روی فرم باشد.
پای مهاجم جدید سرخ‌ها هم بالاخره به گل باز شد. عیسی آل کثیر که در بازی با التعاون یک پنالتی از حریف گرفته بود، این بار روی یک ضربه کرنر با ضربه سر موفق به گلزنی شد. البته او می‌توانست در این بازی خود را 2 گله کند، اگر دروازه‌بان ملی‌پوش الشارجه شوت زیبای این بازیکن را دفع نکرده بود. اما همان یک گل به‌اندازه چند گل می‌ارزید، چون خیلی به‌موقع به ثمر رسید و باعث شد بازیکنان اختلاف را افزاش دهند و با خیال آسوده به رختکن بروند . در نیمه دوم هم که تیم پرسپولیس روی هنر تعویض یحیی به گل چهارم رسید؛ امید عالیشاه سانتر کرد، رمضانی روی توپ اثر گذاشت و مهدی عبدی کار را تمام کرد. این مهاجم جوان مثل دربی بازهم در یک بازی بزرگ گل زد و ارزش‌های خو را به رخ کشید. شاید گفتن آن تکراری باشد، ولی پرسپولیس هیچ‌وقت از اعتماد کردن به پدیده‌های جوان ضرر نکرده است و زمان آن رسیده که به عبدی هم مثل عباس زاده، طارمی و علیپور بها داده شود. 2 سال قبل در نیمه‌نهایی آسیا این علیپور بود که در مقابل مهاجمان نامدار و گران‌قیمت السد درخشید و کار را برای پرسپولیس درآورد و دوباره شاهد بودیم که یک جوان بهتر از همه برزیلی اسمی الشارجه ظاهر شد و توانست در این بازی حساس گل بزند. پرسپولیس از لحاظ مالی توان رقابت با رقبای آسیایی را ندارد و نمی‌تواند بازیکن خارجی جذب کند، ولی روی نیمکت خود یک مربی جوان و بادانش دارد که کار خود را خوب بلد است و بازیکنانی که برای نام پرسپولیس و آبروی ایران جان می‌دهند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.