پرسپولیس با توان فنی در آسیا پیش می رود، تیم دیگر با ناکاوت شدن حریفان برابر کرونابرد داریم تا برد

0 36
پرسپولیس با توان فنی در آسیا پیش می رود، تیم دیگر با ناکاوت شدن حریفان برابر کرونابرد داریم تا برد

امیر عباس زمانیان – خبرنگار: پرسپولیس پنجشنبه شب در دیداری پر گل، موفق شد الشارجه امارات را در هم بکوبد تا علاوه بر کنار زدن این تیم متمول اماراتی از دور مسابقات، به عنوان تیم اول گروه راهی جمع هشت تیم برتر غرب آسیا شود.
این بازی، بدون شک بهترین عملکرد سرخپوشان تحت هدایت یحیی گلمحمدی بود. شبی که سربازان ارتش سرخ، آسمان خط دفاعی حریفشان را به توپ بستند و با یک بازی حساب شده، الشارجه را کیش و مات کردند. شبی که مهره‌های تازه وارد، نمایش چشم نوازی از خود ارائه دادند و می‌توان گفت پافشاری یحیی بر سیستم مورد علاقه‌اش، سرانجام با یک تغییر تاکتیک به موقع جواب داد.
ذهنیت برنده، بازی جسورانه بازیکنان، افزایش اعتماد به نفس تیم هنگام ورود به فاز تهاجمی، عطش بالای گلزنی، افزایش سرعت تصمیم گیری و روشن شدن موتور تیم در خط تهاجمی با جا افتادن بازیکنان جدید الورود، بارز ترین نکات فنی پرسپولیس در شب پر استرس دوحه بود. اما علاوه بر عملکرد خوب تیمی، عملکرد انفرادی بازیکنان نیز مثال زدنی بود و به معنای واقعی کلمه، یک «تیم کامل» را در مستطیل سبز تماشا کردیم. سربازان ارتش سرخ از خط دروازه تا نوک حمله، یک شب به یاد ماندنی را رقم زدند که در ادامه، آنالیز فنی خط به خط بازیکنان پرسپولیس را تقدیم حضور مخاطبان می‌کنیم:
پرسپولیس در دیدار مقابل الشارجه، با آرایش پایه 2-2-2-4 به میدان رفت و می‌توان احسان پهلوان را با ارسال 2 پاس گل و قبضه کردن سمت راست خط دفاع حریف، به عنوان بهترین بازیکن میدان نامید. ارسال از جناحین و شوتزنی از پشت محوطه جریمه، تاکتیک اصلی شاگردان گل محمدی در این بازی بود و بازی مالکانه به همراه تعداد پاس بالا، همچون بازی‌های گذشته، در دستور کار تیم قرار گرفت؛ اما بر خلاف دیدار مقابل الدحیل، بالا بازی کردن تیم از دقیقه یک را شاهد بودیم و ثمره‌اش، همان شد که باید می‌شد. سربازان پرسپولیس، نسخه الشارجه را تا پیش از به صدا درآمدن سوت پایان بازی پیچیدند.
این بازی، فارغ از به امضا رساندن حکم صعود ارتش سرخ، نشان داد اگر پرسپولیس محکوم به برد باشد، قطعاً می‌برد و حریفان از پرسپولیسی که محکوم به پیروز شدن است باید بترسند.
وصال حامد با معشوق سرخ
بدون شک یکی از عوامل صعود پرسپولیس به دور حذفی را باید در درخشش حامد لک در قفس توری پرسپولیس خلاصه کرد که 4 بازی، 3 کلین شیت و تنها یک گل خورده از روی نقطه پنالتی، گواهی بر این ادعاست. حامد لک سبک دروازه‌بانی مخصوص به خودش را دارد و شبیه به دروازه‌بان هندبال از سنگر تیمش دفاع می‌کند. او تا به اینجای کار، نه از روی هوا تسلیم شده و نه در جریان بازی، بازنده مصاف‌های تک به تک لقب گرفته است. او پس از هر مهار توپ و نجات دروازه، به جای فریاد کشیدن بر سر مدافعان، به بازیکنان تیم روحیه می‌دهد و خیال هواداران پرسپولیس را از این قضیه که «اگر توپ از مدافعان بگذرد، قطعاً سرسخت ترین مانع گلزنی روی خط دروازه است» راحت می‌کند.
لک، همان روحیه شجاعانه را در سبک بازی خودش نیز تاثیر می‌دهد و بدون ترس از میزان قدرت و سرعت توپ، خودش را در مسیر آن می‌گذارد. همین نکته نیز الهام بخش سرخپوشان است. او که صبر بسیار زیادی را برای به تن کردن پیراهن پرسپولیس تجربه کرد، سرانجام به آرزویش رسید و نشان داده با هر بار مهار کردن توپ، آرزوهایش را در آغوش می‌گیرد. همین موضوع نیز باعث می‌شود با تمام وجود از قفس توری پرسپولیس محافظت کند.
پرسه در حوالی فاز دفاعی، ممنوع
سید جلال حسینی، شجاع خلیل زاده، محمد حسین کنعانی زادگان، سعید آقایی و سیامک نعمتی، مهره‌های تدافعی ارتش سرخ در لیگ قهرمانان آسیا بوده‌اند و هرکدام تا به اینجای کار، به خوبی از پس انجام وظیفه‌شان بر آمدند. سیامک نعمتی که در همان دوران محرومیت پرسپولیس با برانکو به عنوان مدافع راست جدید سرخپوشان معرفی شد، نمایش خیره کننده‌ای در این پست از خودش به جای گذاشته و همین موضوع نیز باعث می‌شود تا با توجه به ترافیک بازیکنان در میانه زمین، کار مهدی شیری برای بازگشت به ترکیب ثابت تیم کمی دشوار تر شود. سیامک به خوبی نفوذ می‌کند، به خوبی باز می‌گردد، به خوبی با سایر بازیکنان هماهنگ می‌شود و در کنار بشار رسن، ضربان تیم در کناره میدان را منظم می‌کند.
از بازی بسیار خوب شجاع خلیل زاده هم نباید گذشت. مدافعی که بیشترین میزان دوندگی را در هر بازی دارد و بدن بی رمقش پس از به صدا در آمدن سوت پایان بازی، این دلهره را به وجود می‌آورد که نکند مصدومیت کهنه پسر شجاع، بازهم زبانه بکشد و اسباب دردسر شود؟! اما پرنده پرسپولیس، با سوت آغاز هر دیدار، خستگی‌های دیدار پیشین را از یاد می‌برد و دوباره تبدیل به همان شجاع سخت کوش می‌شود. با وجود سید جلال اما، دست یحیی نیز برای انتخاب مدافعان، آنچنان بسته نیست.
شجاع خلیل زاده و کنعانی زادگان، در بالغانه ‌ترین دوران حرفه‌ای خود قرار دارند. در وصف سید جلال حسینی هم که فقط می‌توان گفت: “ای کاش کاپیتان 10 سال جوان تر بود.” علاوه بر هماهنگی مثال زدنی مدافعان، دوندگی و تلاش تحسین برانگیز و از همه مهم تر، حمایت‌های میلاد سرلک نیز خیال هواداران پرسپولیس را بابت فصل آینده تا حدودی از انتهای زمین راحت می کند و نشان داده که سرمربی، دوباره می‌تواند در لحظات سرنوشت ساز، به گلادیاتورهای انتهای سرزمینش تکیه کند.
انتخاب هافبک تدافعی، دغدغه شیرین یحیی
میلاد سرلک که از بازیکنان جدید الورود به پرسپولیس است، از همان ابتدا با جنگندگی بسیار زیاد در بازی ظاهر شد و نشان داده به خوبی با زوجش هماهنگ می‌شود. چه با احمد نوراللهی بازی کند و چه در کنار کمال بایستد، هواداران نگرانی مبنی بر ضعف در این قسمت از بازی نخواهند داشت و انتخاب اول یحیی برای پست هافبک دفاعی، شاگرد سابقش در شهر خودرو است که به خوبی از پس وظایفش برآمده.
میلاد سرلک را به جرأت می توان درخشان‌ترین خرید این فصل پرسپولیس دانست. جنگندگی و دوندگی‌اش به کنار، او به نظر می‌رسد از زمان برانکو در کنار سایر بازیکنان توپ می زند و چشم بسته در زمین آن ها را پیدا می کند. صد البته نباید فراموش کرد که با وجود به بازی گرفته شدن هرکدام از هافبک‌های دفاعی، یک هافبک دفاعی شش دانگ دیگر نیز روی نیمکت حضور دارد و برای تیمی که باید در فاصله زمانی اندک و به صورت فشرده به مصاف رقبا برود، نعمت بزرگی است.
ریتم خوش آهنگ بشار و پهلوان در میانه میدان
قلب تپنده پرسپولیس در میانه زمین، بشار رسن است. او هرگز محدود به یک قسمت از زمین به نظر نمی‌رسد. در یک لحظه از بازی، بشار را در حال کار ترکیبی با سیامک نعمتی در سمت راست می بینیم و کمی بعد، مشغول بازکردن پرس دفاعی حریف در جناح چپ است. بشار نشان داده حمایت‌های هواداران از این پسر محجوب عراقی، تحت تاثیر جو نیست. بمب نقل و انتقالاتی پرسپولیس، نه خریدهای جدید بوده اند و نه بازیکنان از دست رفته؛ بلکه تمدید با بشار، انفجار بمب در بازار ترنسفر بوده است.
احسان پهلوان نیز قطعاً یکی از بهترین خریدهاست. بازیکنی که سرانجام در بازی با الشارجه موتورش روشن شد و اوج هماهنگی او با تیم، در همین بازی به نمایش گذاشته شد. ارسال 2 پاس گل برای وحید و شجاع، یک شبه پهلوان را تبدیل به همان مهره‌ای کرد که هواداران انتظارش را می‌کشدند و این عملکرد، بهترین پاسخ به پافشاری‌های یحیی در برابر انتقادات مبنی بر بازی دادن به احسان ناهماهنگ با تیم بود.
خط آتش، هر روز هماهنگ تر از دیروز
بازی دادن به وحید امیری در پست جدیدش نیز در بهترین زمان ممکن ثمر داد. امیری سرانجام به نحو احسن از پس وظایف محول شده بر آمد و هماهنگی او با سایر ارکان تیم، یکی از نقاط روشن این دیدار بود. ضمن آنکه سرانجام پای عیسی آل کثیر نیز به گلزنی باز شد. البته شاید این اصطلاح خوبی برای توصیف عملکرد مهاجم سرخپوشان نباشد. بیشتر باید گفت سر آل کثیر، جور پاهایش را در این بازی کشید و شاید بهترین تاکتیک یحیی برای مصاف با چنین تیم‌هایی، استفاده از همین پتانسیل باشد.
مهدی عبدی نیز گل چهارم را به ثمر رساند و نشان داد نه تنها در مواقع خاص و به عنوان یار تعویضی؛ بلکه در بازی‌های سرنوشت و ساز و به عنوان مهاجم هدف، یحیی می‌تواند روی او حساب ویژه‌ای باز کند. همین موضوع، باعث می‌شود خط حمله بی رمق و بدون زهر ارتش سرخ در دیدارهای گذشته، تبدیل به نقطه قوت تیم در سبک بازی جدید باشد و هواداران سرخوش از نتیجه گیری پرسپولیس ورژن یحیی با تاکتیک‌های منحصر به فرد همین سرمربی هستند.
اما از بحث آنالیز فنی نفر به نفر سرخپوشان که بگذریم، همانگونه که در ابتدای مطلب نیز ذکر شد، عملکرد تیمی مثال زدنی سرخپوشان باعث شد پرسپولیس به عنوان صدر نشین گروه مرگ رقابت‌ها، به جمع هشت تیم برتر غرب آسیا برسد. گروهی که نتایجش در روز آخر، تمامی معادلات را بر هم زد و این موضوع که تیم‌های حذف شده گروه، در مجموع 16 امتیاز کسب کرده بودند و تا روز آخر، هر چهار تیم حاضر در گروه شانس صعود داشتند، نشان دهنده کار سختی بود که یحیی و شاگردانش به خوبی از پس انجامش برآمدند.
ارتش سرخ برای نتیجه گیری در سخت ترین بازی گروه که بازی مرگ و زندگی بود، تنها به شجاعت، غیرت و حمیت سربازانش تکیه کرد. آنها برای نتیجه گیری، نه خودشان را روی زمین انداختند، نه روی کمک شایان پاندمی ویروس کرونا حساب باز کردند و نه با اما و اگر «بازی دوستانه حریف»، صعودشان از ساده ترین گروه رقابت‌ها با حضور تنها 3 تیم تحت تاثیر قرار گرفت. آنها، تا آخرین نفس جنگیدند تا اگر قرار بر مردن باشد، ایستاده بمیرند. اما گویی سربازان ارتش سرخ، با مردن بیگانه اند. همین نکته نیز الهام بخش بهترین هواداران جهان است که بدون وجود آنها، نه پرسپولیس معنی دارد و نه رنگ سرخ خاص است. آنها بهترین در جهان هستند و لیاقت بالیدن به چنین تیمی را بیش از هر کس دیگری دارند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.