پرسپولیس – السد قطر؛ گل دیدارهای غرب آسیاستجنگ ستارگان

0 53
پرسپولیس - السد قطر؛ گل دیدارهای غرب آسیاستجنگ ستارگان

امیر عباس زمانیان – خبرنگار: پرسپولیس با کسب 3 امتیاز شیرین از دیدار مقابل الشارجه و صدر نشینی در گروه مرگ رقابت‌ها، حالا خود را در جمع هشت تیم برتر غرب آسیا می‌بیند و برای مسجل کردن حضورش در مراحل بالاتر و ایستادن در جمع چهار تیم برتر، بعد از ظهر امروز از ساعت 17:10 مقابل السد قطر قرار خواهد گرفت.
پرسپولیس در حالی به این موقعیت مهم دست یافته که پس از تجربه باخت غافلگیر کننده مقابل الدحیل قطر و سقوط به رتبه سوم جدول، کمتر کسی شانس صعودش به مرحله حذفی به عنوان تیم نخست گروه را متصور بود. اما باخت غیر منتظره این تیم متمول قطری مقابل التعاون عربستان، معادلات جدول را بر هم زد و پرسپولیس صدر نشین گروه شد و حالا باید با تیم دوم گروه D مصاف کند. اما شگفتی گروه C، صعود ارتش سرخ به عنوان تیم نخست گروه نبود. با نتایج به دست آمده در شب پایانی مرحله گروهی، علاوه بر الشارجه، الدحیل نیز طعم تلخ حذف در دور گروهی را چشید و به جای عنابی پوشان قطری، التعاون راهی مرحله حذفی شد.
با این اوصاف، دیگر دیدار امروز نیز مصافی کاملاً عربستانی بین تیم‌های التعاون و النصر است. اما دیدارهای پرسپولیس مقابل السد، لااقل در این چند سال اخیر، مملو از خاطرات خوش برای هواداران سرخ ترین تیم فوتبال آسیاست. از به زانو در آوردن این تیم در لیگ قهرمانان آسیا 2018، آن هم در حالی که پرسپولیس محروم از فعالیت در پنجره‌های نقل و انتقالاتی بود و همچنین بازی خداحافظی ژاوی هرناندز از فوتبال در ورزشگاه آزادی که در حضور هواداران پرشور پرسپولیس به انجام رسید و با یک برد قاطع همراه بود. از گل سرنوشت ساز سیامک نعمتی به سعد الشیب تا مهار ضربه سر غافلگیر کننده ژاوی توسط بیرانوند از نزدیک ترین نقطه ممکن. همه و همه، صحنه‌های ماندگار و به یاد ماندنی از تاریخچه دیدارهای پرسپولیس مقابل السد قطر است.
آخرین دیدار این دو تیم مقابل یکدیگر، به همان بازی خداحافظی ژاوی در ورزشگاه آزادی بازمی‌گردد که ارتش سرخ با گل‌های مهدی ترابی و علی علیپور، از سد این تیم گذشت. اما نتایج رقم خورده دو تیم در آخرین دیدارهای این فصلشان، کمی متفاوت از یکدیگر است. پرسپولیس با 4 گل الشارجه امارات را در هم کوبید و السد درحالی که صعودش قطعی شده و به بسیاری از بازیکنان اصلی ترکیبش استراحت داده بود، با نتیجه دو بر یک مغلوب سپاهان شد.
حالا دوباره دست سرنوشت، السد را مقابل پرسپولیس قرار داده است. ژاوی در لباس سرمربی‌گری، پخته تر از گذشته شده و السد علاوه بر بغداد بونجاح، اکرم عفیف، نام تائه هی، حسن الهیدوس، رودریگو تاباتا و عبدالکریم حسن، سانتی کازورلا، هافبک سابق ویارئال و آقای پاس گل لالیگا را نیز به خدمت گرفته و این موضوعات، نشان از سرسختی تیم السد و شب سخت پرسپولیس در دوحه دارد.
صد البته که پرسپولیس نیز تیم دست و پا بسته‌ای نیست. تیمی که برای زمین زدنش، محرومیت مهدی بن عطیه را چند ساعت قبل از بازی می‌بخشند و برخورد به اصطلاح پنجاه پنجاه خارج از محوطه جریمه را، به ضررش پنالتی اعلام می‌کنند. این یادداشت، مجال مناسبی برای بحث‌های حاشیه‌ای نیست؛ اما هر چه که هست، مشخص این است که تیم‌های آسیایی از مصاف کردن با ارتش سرخ این قاره، ترس دارند.
یحیی گل محمدی در کنفرانس خبری پیش از بازی، نکته جالبی را به زبان آورد. سرمربی سرخپوشان گفت: “السد، ستاره‌های زیادی دارد؛ اما پرسپولیس فقط یک ستاره دارد که آن هم «تیم پرسپولیس» است”.
تیمی پر از ستاره، گل ‌محمدی راست می‌گوید که السد تیم پرستاره‌ای است و حق هم دارد که به ستاره‌های درخشانش بنازد. در طرف دیگر میدان، پرسپولیس نیز خالی از ستاره نیست و تک ستاره‌های بسیاری دارد؛ اما آنچه که ارتش سرخ را متمایز از سایر تیم‌ها می‌کند، عشق قرمزها به پیراهن تیم محبوبشان است. از حامد لک در چارچوب دروازه که برای بر تن کردن این پیراهن، صبر بسیار زیادی به خرج داد تا شجاع خلیل زاده، بشار رسن، میلاد سرلک، عیسی آل کثیر، سیامک نعمتی، احمد نوراللهی، مهدی عبدی، همه و همه، از کودکی به عشق پرسپولیس فوتبال بازی کرده‌اند و اکنون، درحال به آغوش کشیدن رویای کودکی‌شان هستند.
همین موضوع، باعث شده تا بازیکنان برای بالا نگه داشتن پرچم پرسپولیس، تا سر حد جان بجنگند و زخم بردارند، اما تسلیم شدن در کارشان نیست. شاید درخت تنومند امیدشان به مو برسد؛ اما پاره نخواهد شد. بازی کردن با زور آمپول و دارو، بوسه‌های پر از عشق به لوگو سرخ پرسپولیس و تن‌های بی رمقشان و ساق‌های خسته پس از سوت پایان دیدار که حتی توانایی راه رفتن را نیز باقی نمی‌گذارد، نشان از بزرگترین ستاره این تیم، یعنی «پرسپولیس» دارد.
از بحث‌های احساسی که بگذریم، بررسی شرایط جدولی مسابقات خالی از لطف نیست. همانگونه که مستحضر هستید، پرسپولیس با 10 امتیاز در گروه C صدر نشین شد و بالاتر از التعاون 9 امتیازی به مرحله یک هشتم نهایی رسید. در گروه B نیز النصر عربستان صدر نشینی با 11 امتیاز و بالاتر از السد 9 امتیازی را تجربه کرد. روز گذشته 2 دیدار این مرحله برگزار شد و 2 بازی باقی مانده از دیدارهای بلوک غرب، امروز برگزار می‌شوند که صف آرایی پرسپولیس و السد یکی از این دیدارهاست.
اما قرعه کشی مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌ها، فردا در دوحه قطر برگزار می‌شود و چهار تیم برتر بلوک غرب، حریفانشان را خواهند شناخت. دیدارهای مرحله یک چهارم نهایی در منطقه غرب، روز 30 سپتامبر (9 مهر ماه) و تک دیدار نیمه نهایی نیز 3 اکتبر (12 مهر ماه) به انجام خواهد رسید. پس از آن، تیم‌ها به کشورهایشان باز خواهند گشت و دیدار فینال نیز به صورت تک بازی در تاریخ 19 دسامبر (29 آذر) به انجام می‌رسد.

زمانی برای تکیه بر تجربه کاپیتان
همچون 2 دیدار گذشته پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا، در ادامه آنالیز فنی پیش از دیدار امروز را نیز تقدیم حضور شما مخاطبان می‌کنیم: قطعاً السد تیم ناشناخته‌ای برای پرسپولیس نیست. دیدارهای متوالی و متعدد در فصول قبل، چه در مراحل گروهی و چه در مراحل حذفی، شناخت متقابل کاملی به هر دو تیم داده و پرسپولیس نیز در بازی مقابل الشارجه، نشان داد اگر محکوم به برد باشد، پیروز میدان لقب خواهد گرفت. السد در مقایسه با هم گروهی‌اش النصر عربستان، برای پرسپولیس شناخته شده تر است؛ اما هرگز از لحاظ فنی، موردی کمتر از تیم عربستانی ندارد. با توجه به حضور سانتی کازورلا، بغداد بونجاح، اکرم عفیف، رودریگو تاباتا و نام تائه هی در فاز تهاجمی این تیم، خط دفاع و علی الخصوص هافبک دفاعی های پرسپولیس، شب سختی را سپری خواهند کرد.
السد تا به اینجای مسابقات، 6 بازی در دور گروهی انجام داده و 14 گل زده (12 گل با ثبت پاس گل)، 8 گل خورده، 4 گل با پای چپ، 9 گل با پای راست، 13 گل از داخل محوطه، یک گل از بیرون باکس و ایجاد میانگین 5 شانس مسلم گلزنی در هر بازی، عملکرد این تیم قطری در لیگ قهرمانان آسیا بوده است. همچنین سفید پوشان قطری، با ثبت میانگین 12 شوت در هر مسابقه (60 درصد دقت شوت در چارچوب) شوتزن ترین تیم مسابقات لقب گرفته است.
اما حریف امروز پرسپولیس، شاید متفاوت ترین تیم حاضر در لیگ قهرمانان آسیا باشد. با حضور ژاوی روی نیمکت سرمربی گری السد، این تیم تا به این جای کار با آرایش متفاوت
شاگردان ژاوی، علاوه بر در دست گرفتن نبض بازی و مالکیت توپ مقابل حریفان و همچنین ارسال بیش از 400 پاس با دقت 85 درصدی در هر بازی، عملکرد چشم نوازی از خود بر جای گذاشته اند که پس از نقل و انتقالات تابستانی و اضافه شدن سانتی کازورلا به جمع سفیدپوشان، این موضوع به کمال رسیده و قطعاً می‌توان سانتی کازورلا را مغز متفکر این تیم، در کنار حسن الهیدوس و اکرم عفیف، چه در خط میانی و چه در فاز تهاجمی نامید.
اما السد همانقدر که در امر گلزنی درخشان ظاهر شده، به راحتی نیز دروازه‌اش باز می‌شود که 8 گل خورده در 6 دیدار، گواهی بر این ادعاست. اما همانگونه که پیش از این نیز بیان شد، با توجه به تعطیلی مسابقات و قرنطینه اجباری به سبب پاندمی کرونا ویروس، عملکرد تیم‌ها در دور رفت و لیگ داخلی کشورهایشان، ملاک خوبی برای قضاوت نیست و برای آنالیز فنی تیم السد، 4 دیدار اخیر این تیم را مورد توجه قرار داده ایم. ضمن اینکه آخرین دیدار دور گروهی مقابل سپاهان نیز با توجه به تشریفاتی بودن بازی، شرایط مشابهی دارد.
شاگردان ژاوی هرناندز، در 3 دیدار از لیگ قهرمانان آسیا، با 2 آرایش پایه متفاوت به میدان رفته‌اند. 1-4-1-4 مقابل النصر که با نتیجه تساوی یک بر یک به اتمام رسید و همچنین در مقابل العین که نتیجه بهتر از تساوی 3 بر 3 نداشت. اما شاهکار السد در دیدار دوم مقابل العین و با آرایش 1-2-4-3 رقم خورد. دیداری که در پایان، نتیجه 4 بر صفر روی اسکوربورد ورزشگاه نقش بسته بود. 1-3-2-4 نیز آرایش متفاوتی بود که تا پیش از پاندمی کرونا ویروس، آرایش پایه تیم تحت هدایت ژاوی را تشکیل می‌داد.
به هرحال، با توجه به روشن شدن موتور گلزنی خط حمله پرسپولیس درمقابل الشارجه، به نظر نمی‌رسد ژاوی قصدی برای استفاده از 3 دفاع در فاز تدافعی تیمش داشته باشد و همچنین از آنجایی که اکرم عفیف، سانتی کازورلا و بغداد بونجاح با استراحت کامل در دیدار مقابل سپاهان پا به دیدار امروز خواهند گذاشت، نفس تازه‌ای را برای خط آتش این تیم قطری می‌توان متصور شد. به همین دلیل، با جدیت می‌توان گفت خط دفاع و هافبک‌های تدافعی سرخپوشان در کنار حامد لک، کار آسانی نخواهند داشت.
استفاده از سید جلال حسینی در ترکیب تیم، با توجه به تجربه این بازیکن و همچنین دفاع مستحکم او مقابل فوق ستاره‌هایی همچون معز علی، شیخ دیاباته و …، از نان شب واجب تر است و با توجه به شناخت کامل شجاع خلیل زاده از سبک بازی بغداد بونجاح، بهتر است این بازیکن به جای محمد حسین کنعانی زادگان در قلب خط دفاع، زوج سید جلال را تشکیل دهد. با توجه به عملکرد درخشان بازیکنان در بازی گذشته، حضور سعید آقایی در سمت چپ و سیامک نعمتی در سمت راست خط دفاعی نیز بیشترین احتمال ممکن را دارد. اما برای این بازی، هافبک‌های دفاعی و محدوده پوششی‌شان در مرکز توجهات قرار می‌گیرد که احتمال بازی کردن کمال کامیابی نیا و میلاد سرلک بیش از احمد نوراللهی وجود دارد.
پاس‌های کات بک به مقابل قلب خط دفاع و همچنین شوت‌های سهمگین، بارز ترین تاکتیک السد به حساب می‌آید؛ اما تنها تاکتیکی که کمتر استفاده می‌شود، استفاده از ارسال‌های جناحی و سرزنی تک مهاجم این تیم یعنی بغداد بونجاح است. بغداد از کمترین فضا، بیشترین استفاده را می‌برد و توپ رسیدن از سمت چپ یا راست برای او تفاوتی نمی‌کند. کافی است توپ به خطرناک ترین بازیکن این تیم برسد. بازیکنان پرسپولیس، هرگز نباید اجازه دهند توپ به بغداد برسد و با توجه به سبک بازی شجاع خلیل زاده، این موضوع دور از تصور نیست.
اکثر گل‌های السد، به شکلی تقریباً مشابه و با حرکت از کناره‌ها، ارسال پاس کوتاه در عمق خط دفاعی و تمام کنندگی ذاتی بونجاح به ثمر رسیده اند. همچنین ریتم و سبک بازی السد، نشان می‌دهد اگر مقابل این تیم، مالکیت توپ را به آنها داده و پرس از خط تهاجمی را در دستور کار قرار دهیم، با تکیه بر ضد حملات و ارسال از جناحین، ضربان بازی سفید پوشان قطری از کار خواهد افتاد. پرسپولیس، هم پتانسیل ارسال از جناحین را دارد و هم می‌توان روی قدرت سرزنی عیسی آل کثیر و وحید امیری یا حتی مهدی عبدی حساب کرد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.