پرسپولیس فراتر از آسیا و یحیی برتر از ژاوی بودعربشاهی: ما یک تیم هستیم و به پاختاکور نمی‌بازیم

0 7
پرسپولیس فراتر از آسیا و یحیی برتر از ژاوی بودعربشاهی: ما یک تیم هستیم و به پاختاکور نمی‌بازیم

مرضیه دارابی – خبرنگار: یک شکست ناعادلانه با پنالتی اشتباه مقابل الدحیل همراه با 4 پیروزی خوب و شیرین برابر التعاون (2 بازی یک‌بر صفر) و الشارجه (4 بر صفر) و السد (یک ‌بر صفر) محصول کار شاگردان یحیی گل‌محمدی تا اینجای کار در لیگ قهرمانان آسیا بوده است.

این در شرایطی است که سپاهان و شهر خودرو در همان مرحله گروهی از دور رقابت‌ها حذف شدند و استقلال هم که یکی از حریفانش از مرحله گروهی انصراف داده بود، در مرحله حذفی با شکست مقابل پاختاکور. پرسپولیس اکنون تنها نماینده ایران در این دوره از رقابت‌هاست که تا اینجای کار خیلی خوب و حرفه‌ای حریفانش را پشت سر گذاشته و خیلی‌ها را نسبت به موفقیت در لیگ قهرمانان آسیا امیدوار کرده است. سرخپوشان برای آنکه مجوز حضور در جمع 4 تیم برتر مسابقات را بگیرند، روز چهارشنبه مقابل پاختاکوری که استقلال را حذف کرد، قرار خواهند گرفت. پیشکسوت پرسپولیس که امید زیادی دارد این تیم انتقام استقلال را همین هفته در دوحه بگیرد. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با ضیاء عربشاهی را در زیر می‌خوانید:

-بازی با السد سخت به نظر می‌رسید اما پرسپولیس این تیم را هم برد و به مرحله بعدی رفت.
چرا نبرد؟ ما انتظارش را داشتیم.
-درهرصورت همه سر ذوق آمدیم، آن‌هم در شرایطی که سایر تیم‌های ایرانی باخته بودند.
برای من که بیش از 13 سال در این تیم بازی کردم، این برد لذت دیگری داشت. ما می‌دانستیم که پرسپولیس می‌برد چون هم خودش را می‌شناختیم و هم حریفش را. کادر فنی تیم خیلی خوب و هوشمندانه تیم حریف را آنالیز کرده بود. پرسپولیس واقعا بازی خوبی را مقابل این تیم ارائه کرد. زمانی که باید دفاع می‌کرد، خوب دفاع می‌کرد. عملکرد هافبک‌های دفاعی عالی بود. خصوصا نوراللهی و سرلک که در عمق دفاع فرصت به مهاجمان سرشناس السد نمی‌دادند. خط دفاعی پرسپولیس هم اجازه فکر کردن به بازیکنان السد نمی‌داد. هافبک‌ها خوب فضاها را پوشش می‌دادند و آن‌ها اصلاً اجازه ندادند که ستاره‌های السد خودنمایی کنند و صاحب موقعیت شوند. تیم خیلی خوب از خط هافبک به خط هجومی منتقل می‌شد. آل کثیر و امیری هم خیلی عملکرد خوبی داشتند. وحید مهاجم در سایه بود. نکته مهم این است که بازیکنان تا زمانی که در زمین بودند عالی کارکردند، بازیکنان جایگزین هم در حد همان نفرات فیکس بودند. یعنی وقتی تعویض اتفاق افتاد فقط مهره‌های تازه‌نفس به بازی آمدند و بچه‌ها به لحاظ کیفی فرقی باهم نداشتند. این خیلی خوب است که الان پرسپولیس هم تیم خوبی در زمین دارد و هم نیمکت خوبی.
-درحالی‌که در لیگ قهرمانان قبلی نیمکت پرسپولیس خالی بود.
باید به پرسپولیس دست مریزاد گفت. هم به خاطر تیم قدرتمندی که دارد و هم کادر فنی خوبش. یحیی گل محمدی و همکارانش خوب حریفان را آنالیز کرده‌اند و تیم هوشمندانه بازی کرد. السد با این‌همه بازیکن گران قیمت حریف پرسپولیس نشد و ما در ضربات ایستگاهی هم خیلی خوب عمل کردیم. آل کثیر که 2 توپ را به تیر زد و یکی هم به تور. چقدر هم گل خوبی زد، دقیقا خلاف جهت حرکت دروازه‌بان.
-خیلی‌ها بازی پرسپولیس با الشارجه را هم فراتر از آسیا می‌دانستند. شما به عملکرد پرسپولیس در کدام‌یک از 2 بازی با الشارجه و السد نمره بهتری می‌دهید؟
هر 2 بازی خوبی برای پرسپولیس بودند، اما 2 تیم مقابل باهم فرق داشتند. الشارجه تیم خیلی خوبی بود اما السد بازیکنان گران قیمت‌تر و حرفه‌ای‌تر در اختیار داشت. پرسپولیس از همان ثانیه اول مقابل الشارجه پرس را انجام داد و به حریف فشار آورد و خیلی هم زود به گل رسید. در همان نیمه اول 3 گل زد و بازی را درنهایت 4-صفر تمام کرد اما السد قدرتمندتر از الشارجه بود، بازیکنان باکیفیت‌تری داشت و پرسپولیس هوشمندانه‌تر مقابل این تیم بازی کرد. ژاوی خیلی باهوش است، اما یحیی از ژاوی بهتر بود و تیمش حرفه‌ای‌تر بازی کرد. به جرات در این بازی پرسپولیس نشان داد که فراتر از آسیا بازی می‌کند. تیم خیلی خوب در همه خطوط کارش را انجام داد.
-نگرانی عمده پیش از اعزام به لیگ قهرمانان بازی نکردن پرسپولیس با بازیکنان جدیدش و عدم هماهنگی تیم بود، اما در دوحه دیدیم که عدم هماهنگی وجود نداشت بلکه بازیکنان جدید به نقطه قوت تیم تبدیل شدند.
7-8 بازیکن جدید به تیم آمدند، این‌ها 90 تا 95 درصد لیست یحیی بودند که افشین پیروانی و باشگاه توانست آن‌ها را جذب کند. آن‌ها بهترین چهره‌های تیم‌های خود بودند، خیلی هم تاکتیک‌پذیر. چون بهترین‌های لیگ بودند، خیلی زود هم توانستند در پرسپولیس جا بیفتند و خودشان و هم‌تیمی‌ها را پیدا کنند آن‌ها کار تیمی را خوب انجام دادند. تاکتیک‌پذیری بچه‌ها باعث شد که پرسپولیس هم خوب گل بزند و هم ببرد.
-حالا باید با پاختاکور در مرحله بعدی بازی کنیم. فوتبال ازبکستان خیلی شبیه به ماست و متفاوت از تیم‌هایی که تا امروز با آن‌ها بازی کرده‌ایم.
اول بگویم که ناراحت شدم استقلال باخت. آن‌ها دو مهره ارزشمند دفاعی‌شان را نداشتند، استقلال خیلی به دو سه بازیکن تیمش وابسته است و اگر آن‌ها نباشند، نتیجه نمی‌گیرد اما این شرایط در مورد پرسپولیس صادق نیست. پرسپولیس یک تیم است، وابسته به یکی، دو بازیکن نیست، یکی را نداشته باشد، جایگزین دارد. پرسپولیس و استقلال خیلی باهم تفاوت دارند. البته من امیدوارم سیامک نعمتی که بی‌دلیل مقابل السد کارت قرمز گرفت، برای بازی با پاختاکور مثل بن عطیه کارتش بخشیده شود. امیدوارم او را هم در اختیار داشته باشیم ولی اگر هم نباشد بقیه جایش را پر می‌کنند. پرسپولیس تیمی فراتر از آسیاست. فوتبال هجومی در لیگ قهرمانان آسیا ارائه کرده، بازیکنان این تیم 4-5 سال است کنار هم‌بازی کرده‌اند و نفرات جدید هم دیدیم که تاکتیک‌پذیر بودند و خیلی زود در پرسپولیس جا افتادند. پاختاکور تیمی قدرتی است، استقلال را از جلو پرس می‌کرد اما دفاع پرسپولیس با دفاع استقلال خیلی فرق دارد، خیلی گردن‌کلفت تر است. شجاع، کنعانی زادگان، آقایی، اگر نعمتی بود و بقیه، این‌ها می‌توانند جلوی پاختاکور موفق عمل کنند. پرسپولیس بازیکنان باهوش‌تری دارد. ضمن اینکه علاوه بر خط دفاعی، پرسپولیس در خط هافبک هم شرایط بهتری دارد. آن‌ها نباید اجازه فکر کردن را به پاختاکوری‌ها بدهند و سریع پرس کنند. بازیکنان ما تکنیکی و دونده‌اند.
-با این حساب می‌گویید پرسپولیس این بازی را هم می‌برد و به جمع 4 تیم برتر آسیا می‌رود؟
بله، پرسپولیس برنده بازی با پاختاکور است، چون ما خط به خط از آن‌ها بهتریم. بعد هم در نیمه‌نهایی می‌بریم و ان‌شاءا…= پرسپولیس را در فینال آسیا خواهیم دید.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.