سهم تیم فداکار و متعصب از پاداش لیگ قهرمانان آسیا؛یادگاری از تعصب بر تاریخ پرسپولیس

0 19
سهم تیم فداکار و متعصب از پاداش لیگ قهرمانان آسیا؛یادگاری از تعصب بر تاریخ پرسپولیس

مرضیه دارابی – خبرنگار: روز 19 آبان 97 بود که تیم تاریخ ساز پرسپولیس در تهران با نتیجه تساوی بدون گل مقابل کاشیما آنتلرز متوقف شد و با توجه به شکست دو بر صفر در ژاپن، جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را ازدست داد.
عجیب اینکه، مردمانِ خسته از کلیشه های تکراریِ «باختیم اما چیزی از ارزش های مان کم نشد»، این بار هرگز شکست را مقابل نام پرسپولیس ننوشتند. پرسپولیس باخت، اما این بار علاوه بر اینکه چیزی از ارزشش کم نشد، چیزهای زیادی نیز به تاریخ پرافتخارش اضافه شد. تعصب و غیرت و فداکاری کادرفنی و بازیکنانی که ساق های شان از پنجره بسته خسته بود اما برای ثانیه ای هم کم نگذاشتند و با دستان بسته به فینال آسیا رسیدند.
آن تیم به نمادی از تعصب و غیرت تبدیل شد، آن هم از روزی که شوکِ دو پنجره بسته و محرومیت چهار ماهه ستاره ی وقت پرسپولیس دو روز مانده به بازی سرنوشت ساز با الهلال به باشگاه وارد شد، آن هم به خاطر دروغگویی مدیران وقت و مهدی طارمی به فیفا در خصوص عقد قرارداد با ریزه اسپور ترکیه. پرسپولیس آن زمان، در حالیکه می توانست در شرایط نرمال، بهترین تیمِ غرب آسیا برای رسیدن به فینال باشد، چنان شکست سنگینی را تجربه کرد که جبرانش غیرممکن بود و وداع تلخی از لیگ قهرمانان فصل 2016-2017 داشته باشد. در ادامه نیز با وجود امیدواری ای که مدیران داده بودند، درخواست پرسپولیس در دادگاه cas هم پذیرفته نشد، اما آن تیم با رهبری برانکو ایوانکوویچ عزمش را برای خلق شگفتی جزم کرده بود.
درحالیکه همه تکرار قهرمانی پرسپولیس در ایران را کاری غیرمحتمل می دانستند، اما این تیم علاوه بر قهرمان شدن در ایران، در آسیا هم حرف های زیادی برای گفتن داشت چون هدف تیم چیزی تعریف شده بود که خیلی ها از آن سر درنمی آوردند: «آنچه هدف ما شده است با تصورات بسیاری در جامعه فرق می کند. بازیکنان و مربیان و هواداران ما می خواهند تاریخ این باشگاه را متفاوت بنویسند.»
و همانطور که مرد آرامِ کروات گفته بود، تاریخی متفاوت برای پرسپولیس به نگارش درآمد. این تیم با وجودِ نیمکت خالی، ساق های خسته، مصدومان فراوان و … به فینال آسیا رسید و همین کار بسیار بزرگی بود که از سوی مردان پرسپولیس با پنجره بسته خلق شد.
جدا از ارزش معنوی کار سرخپوشان، afc پاداش ویژه ای نیز برای هر برد آسیایی در نظر می گیرد. عبور از هر مرحله، میزان پاداش ها را بالاتر می برد و طبیعتا فینالیست شدن در دوره گذشته پاداش قابل توجهی برای باشگاه به همراه داشت.
**
طبق مصوبه هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس در دوره گذشته، 30 درصد از پاداش فینالیست شدن در لیگ قهرمانان آسیا به عنوان پاداش به تیم تعلق گرفت. این پاداش از سوی برانکو و سیدجلال حسینی کاپیتان تیم، بین بازیکنان تقسیم شد. از آن پول تنها پولی که در اختیار برانکو قرار گرفت، پاداش بود و از این محل بدهی های او پرداخت نشد.
البته غیر از برانکو، معوقات دیگر خارجی‌ها از این محل تامین شد. ضمن اینکه بخشی از پاداش لیگ قهرمانان پرسپولیس از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای شرکت خارجی که در برگزاری فینال مشارکت داشت، برداشته شد
علاوه بر این، به دلیل ورود بیش از حد جمعیت در ورزشگاه آزادی هم جریمه ای برای پرسپولیس لحاظ شد که آن هم از محل پاداشش برداشت شد.
در آن مقطع نیز انتقال پول با توجه به تحریم‌ها دشوار بود. بعضی مدعی بودند که در این میان عده ای که حق شان هم نبوده، این وسط در راه انتقال و جابه جایی پول، رقمی عایدشان شده است که حالا به آن بحث کاری نداریم.
بعد از انتقال پول به ایران هم باز مشکلات قانونی در داخل وجود داشت که دولتی بودن پرسپولیس و اینکه وزارت ورزش متولی اش محسوب می شد، در آن دخیل بود.
در نهایت چیزی که برای پرسپولیس ماند، جز مشتی خاطره از تیمِ بی تکرار نبود.
* **
این بار هم کار بزرگی از سوی پرسپولیسی ها اتفاق افتاده است. تیمی که چهار بار متوالی قهرمان لیگ برتر ایران شده و رکوردی استثنایی را از خود بر جای گذاشته، بهترین تیم ایرانیِ لیگ قهرمانان آسیا بوده است.
این تیم در فصلی که کرونا شیوه برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را به طور کامل تغییر داده، درحالیکه تنها یک امتیاز در مرحله رفت مسابقات به دست آورده بود، با بازیکنانی جدید و تیمی متحول شده، پا به مرحله متمرکز لیگ قهرمانان آسیا گذاشت.
بازیکنانی که حتی یک مسابقه هم کنار هم انجام نداده بودند، چندین ستاره از جمع بازیکنان جدا شده و باشگاه در بدترین شرایط ممکن به لحاظ اقتصادی و حجم بدهی های خارجی و پرونده های انضباطی در فیفا مواجه بود، اما بهتر از بقیه تیم های آسیایی موفق به شکست حریفان شدند.
پرسپولیس علاوه بر اینکه بهترین تیم ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان بود، به تایید و شهادت همه تیم های حاضر در مرحله غرب آسیا، تا پیش از دیدار شب گذشته با النصر، بهترین تیم این مرحله نیز بود.
پرسپولیس با کسب سه پیروزی و یک تساوی در مرحله گروهی 160 هزار دلار و سپس با صعود به مرحله بعدی رقم 100 هزار دلار و همچنین حضور در یک چهارم نهایی 150 هزار دلار در مجموع 410 هزار دلار به پرسپولیس تعلق گرفت. هرچند به دلیل تحریم های بانکی، همچنان امکان واریز این رقم به حساب پرسپولیسی ها نیست، اما درنهایت، این پول به حساب باشگاه می آید.
درحالیکه از لیگ قهرمانان گذشته و آن تیم متعصبی که نتیجه ای رویایی را رقم زد، یادگاری برای باشگاه باقی نماند، اما امیدوار هستیم این بار از میان پاداش های لیگ قهرمانان آسیا، که قطعا با توجه به گرانی ارز در ایران، رقم قابل توجهی نیز در پایان مسابقات خواهد شد، این بار چیزی برای پرسپولیس به یادگار بماند، محل تمرینی، سالنی، یا شاید در صورت قهرمانی، ورزشگاهی.
از اینهمه تعصب و فداکاری خوب است که ردی باقی بماند. چیزی برای یادآوری این روزهای پرسپولیس برای آیندگان.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.