لایحه 4 -5 صفحه ای در پرونده 50 صفحه ای النصر؛ محتوای لایحه چه بود؟برانکو وکیل مدافع پرسپولیس شد

0 15
لایحه 4 -5 صفحه ای در پرونده 50 صفحه ای النصر؛ محتوای لایحه چه بود؟برانکو وکیل مدافع پرسپولیس شد

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: هرقدر هم مسوولان و چهره‌های حقوقی بگویند از ناحیه شکایت النصر، مشکلی برای پرسپولیس، ایجاد نخواهد شد، نه خیال هوادار راحت می‌شود و نه خاطر رسانه‌ها آسوده خواهد شد.
واقعیت این است که ما در ایران خیلی عادت به پیروزی در پرونده‌های بین‌المللی نداریم. تا بوده ما طرف بازنده بوده‌ایم و موارد نادری از موفقیت در این عرصه‌ها دیده می‌شود، پس باید به‌حق داد که همگی بی‌اعتماد باشیم هرچند که ته دلمان اصلا نمی‌توانیم به گزینه شکست در این پرونده فکر کنیم.
*بالاخره نامه کنفدراسیون آمد
تا پایان وقت اداری روز دوشنبه خبری از نامه از کنفدراسیون فوتبال آسیا نبود. البته این هم نشانه خاصی نبود. بازی روز شنبه انجام شده بود. طبیعی بود که النصر تا به خودش بجنبد، مستندات جمع کند و برای کنفدراسیون بفرستد. حداقل 48 ساعتی زمان می‌خواست. نامه کنفدراسیون هم دیروز سه‌شنبه رسید. 48 ساعت تا روز پنجشنبه فرصت داده شد که پاسخ باید ارسال شود. البته طبیعی است که باشگاه و فدراسیون اقدامات خود را باید از روزهای قبل آغاز می‌کردند ولی امور مربوط به حرفه‌ای سازی مانع این امر بود. همین دیروز هم مدیران و کارکنان باشگاه در عمل همزمان درگیر هر 2 موضوع بودند که فشار زیادی را ایجاد کرده بود.
گفته شد که فرصت کنفدراسیون تا ساعت 13 روز پنجشنبه به‌وقت مالزی است. با در نظر گرفتن اختلاف ساعت باید گفت، پرسپولیس تا ساعت 8 و 30 دقیقه صبح پنجشنبه برای ارسال لایحه خود فرصت دارد، پس در عمل روی خود این روز نمی‌شود حساب کرد.
*باشگاهی پردردسر بدون معاونت حقوقی
باشگاه پرسپولیس، مجموعه‌ای است که با پرونده‌های داخلی و خارجی بسیاری روبرو است. همین حالا ماجرای آل کثیر اعم از تلاش برای تبرئه او و اقدام علیه افرادی که علیه پرسپولیس اقدام به توطئه و نشر اکاذیب کردند، در کنار ماجرای شکایت باشگاه النصر، پرونده‌های جدیدی هستند که وجود دارد. باشگاه پرسپولیس در چنین شرایطی پست معاونت حقوقی را خالی گذاشته است. البته نیروهای بخش حقوقی باشگاه با وجود کمبود نفرات در کنار بخش بین‌الملل نهایت تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا امری روی زمین نماند. در این مدت توانستند پرونده بودیمیر و کالدرون را ساماندهی کنند، با این وجود نبودن مسوولی مستقیم برای این بخش بسیار مهم، نکته‌ای بود که یحیی گل محمدی در اظهار نطر خود، همگان را به آن توجه داده بود.
او در این باره گفت: باید لایحه دفاعیه خوبی بفرستیم و نیاز به تیم حقوقی مجرب داریم، اما مشکل این است که باشگاه ما در حال حاضر معاون حقوقی ندارد. این مسایل پیش پا افتاده است و در شأن یک باشگاه بزرگ نیست. در بحث حقوقی باید تیم قوی داشته باشیم.
*تردید در جامعه رسانه ای عربستان بعد از جشن زودهنگام
و اما بعد از چند روز فشار رسانه‌ای سنگین عربستانی‌ها که بدون هیچ استدلالی مرتب خبر می‌دادند که باشگاه النصر به درستی شکایت کرده و برنده خواهد شد، دیروز کم کم نظرات مخالف هم شنیده شد. به نظر می‌رسد در بدو امر ذوق زدگی خاص نزد اهالی فوتبال عربستان باعث شده بود تا پیشاپیش پیروزی در این دعوای حقوقی را جشن بگیرند، این مساله تا حد زیادی ریشه در توفیق آن‌ها در پرونده‌های قبلی هم داشت که بیشتر بر سر عدم برگزاری مسابقه در تهران بود.
در شبکه‌های اجتماعی هم کم‌کم این صدا از خبرنگاران عربی آمد که پرسپولیس مرتکب تخلف نشده و به نظر نمی‌رسد که مشکلی برای طرف ایرانی حادث شود.
*النصر به دنبال گاف و سند در لایحه پرسپولیس
در این میان توئیتر رسمی اسکای اسپورت عربستان حتی از رد شدن شکایت باشگاه النصر خبر داده بود. خب الان می‌دانیم که شکایت رد نشد ولی این امر شاید نشانگر آن باشد که مسوولان عربستانی وقتی با رسانه‌ها روبرو نیستند، خیلی هم روی موفقیت خود حساب نمی‌کنند. به نظر می‌ رسد که آن‌ها بیشتر امیدوارند که طرف ایرانی ناغافل گافی بدهد یا لایحه ضعیفی را تنظیم کند که حتی اگر در این مرحله موفق نشدند از ان در CAS استفاده کنند
*السد هم زورش را زده بود ولی پرسپولیس را تبرئه کرد
و اما آن‌ها که به دنبال کارشکنی برای پرسپولیس بودند، قبل از بازی با النصر، سراغ السدی‌ها رفته بودند. اظهارات مدیر کل این باشگاه نشان می‌دهد آن‌ها نیز آماج ایمیل ها بودند. او در گفت وگویی خبر داد که این ادعاها را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که تمام بازیکنان پرسپولیس به شکل کاملا قانونی و بدون مشکل جذب شده اند. با توجه به این که تیم‌ها، فقط تا 2 ساعت پس از بازی مهلت اعلام اعتراض دارند. این مساله نشان می‌دهد، السد تحقیقات خود را قبل از بازی انجام داده بود.
*لایحه 5-4 صفحه‌ای در پرونده 50 صفحه‌ای
در این شرایط جالب این که روزنامه الریاضیه عربستان که رسانه معتبر آن کشور است مدعی شده بود که لایحه مفصلی از سوی النصر ارایه شده است. وقتی شنیدیم که لایحه بالغ بر 50 صفحه است، در وهله اول ما هم به این نتیجه رسیدیم. اما چه قدر از این 50 صفحه به خود لایحه و چه قدر به مستندات اختصاص داشت. روایت‌ها مختلف بود ولی لایحه مفصل صعودی‌ها بالغ بر 4 یا 5 صفحه بود. باقی آن همه پرینت، اخبار و کامنت‌ها و مطالب منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی بود. رد این میان البته اسناد مهم هم بود. مثل حکم صادره برای برانکو و بعضی نامه‌نگاری ها که انجام شده بود. البته وکیل برانکو هرگونه همکاری در این باره را رد کرد و البته بعضی از این مدارک حتی رسانه‌ای شده بودندو بعضی دیگر هم فقط در اختیار آن‌ها نبود که باعث طرح ادعا باشد.
*سند پنهانی وجود ندارد که وکیل برانکو به النصر داده باشد
وکیل برانکو و شخص برانکو هم دیروز به شدت هرگونه همکاری با النصر را رد کردند. اگر شکی هم به وکیل او بود، قطعا به خود برانکو شکی نیست و وکیل او هم بدون هماهنگی، کاری نمی‌کند. اصولا به نظر نمی‌رسد مدرکی هم وجود داشته باشد که کسی از آن خبر نداشته باشد. هر چه هست همان نامه‌نگاری‌های رسمی و احکام فیفاست.
البته بحث شهادت فرق می‌کند که حتی گفته شد پیشنهاد پول هم به وکیل برانکو شده بود که وی، آن را رد کرد.
*ادبیات بوشیچ در لایحه النصر
برای خود ما محرز است که دارو بوشیچ هیچ همکاری با النصری‌ها برای اقدام علیه پرسپولیس نداشته است. او البته خود درباره تماس رسانه‌های عربستانی و صحبت های رد و بدل شده، سخن گفت. با این وجود بخش هایی از لایحه النصر ادبیاتی دارد که برای ما آشناست. دیروز خبر دادند که بخشی از ادعای آن‌ها مربوط به عدم پرداخت مطالبات برانکو، عدم اجرای حکم فیفا و سوءنیت پرسپولیس نسبت به عدم انجام این امور دارد. البته این‌ها می‌تواند از مصاحبه‌های تند او علیه مقام‌های باشگاه آمده باشد و از آن به عنوان سند استفاده شده است. هر چند سوال که این مسایل چه ربطی به یک باشگاه دیگر دارد.
*برانکو وکیل مدافع پرسپولیس شد
برانکو ایوانکوویچ دیروزر مواضع خود را اعلام کرد. غافلگیر نشدیم. از او به عنوان یک جنتلمن، انتظار دیگری نمی‌رفت. او خوب می‌داند که دیگر بخشی از تاریخ فوتبال و ورزش ایران و باشگاه پرسپولیس است. می‌داند در ایران بیشتر از شهر خودش حامی و فدایی دارد. او خود هم می‌گوید: من و پرسپولیس تاریخ مشترکی داریم.
او همچنین در نقش وکیل مدافع پرسپولیس، ظاهر شده و می‌گوید: اگر النصر و طرفدارانش نامه رسمی یا حتی دست نوشته غیررسمی از من یا وکیل من دارند که ما علیه پرسپولیس گواهی کرده ایم، حتما این اسناد را ارائه کنند. وکیل من بارها تاکید کرده پروسه شکایت از باشگاه پرسپولیس فقط از طریق فیفا پیگیری می شود و طبیعی است ما مسیر دیگری را امتحان نکنیم. تا جایی که از ایران به من خبر داده اند، پرسپولیس تمامی نقل و انتقالات خود را قبل از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات انجام داده و مرتکب هیچ تخلفی نشده است.

ذاکر: النصر بی اساس ادعا کرده است ولی دفاعیه نباید دست کم گرفته شود
مهدی ذاکر معاون حقیقی پیشین باشگاه در این باره می‌گوید: من شکی ندارم که النصر استدلال محکمی ربرای ادعای خود ندارد وگرنه به ترتیب دیگری عمل می کردند. آن‌ها در تلاش هستند مجموعه‌ای مسایل را به هم ربط بدهند تا شک ایجاد کنند. این که رفتار پرسپولیس و تعاملش با سرمربی قبلی چگونه بوده است به آن‌ها ربطی ندارد. فیفا قانون دارد و قانون و نظرلات خود را در احکام می آورد. پرسپولیس هم در این چارچوب حرکت کرده است.
حتی اگر در ریجستر کردن بازیکنان، مشکلی وجود داشت که من در مطالب و اخبار به آن بر نخوردم، بازهم هر خطایی به معنایی سه بر صفر شدن بازی نیست.
به باور من آن‌ها دست پری ندارند ولی اگر فکر کنیم کار آسان است ضربه می‌خوریم. آن‌ها دنبال ایجاد تردید هستندو در دفاعیه، دو موضوع مهم خواهد بود. یکی ادبیات حقوقی آن است ودیگر این که باید تمام ظرافت‌ها در نظر گرفته شده و جواب‌ها قاطع، کامل، شفاف و بدون ابهام باشد وگرنه خود دفاعیه می‌تواند بیشتر از شکایت به ضرر ما تمام شود. البته این یک قاعده کلی است. در مواقع توضیح درباره هر موضوع به همین سادگی نیست که ما در اظهارات خودمان مطرح می‌کنیم.

*دیپلماسی ورزشی
وی ادامه می‌دهد همچنین مهم است که هم‌زمان دیپلماسی ورزشی را فعال کنیم. چنین پرونده‌هایی که با احتمال لابی طرف مقابل همراه است را نباید فقط با لایحه پیش برد. همان طور که آقای سلطانی فر با بن سلمان دیدار کرد تا مجوز حرفه‌ای استقلال صادر شود. ما آقای تاج را رد آن‌جا داریم و ایرانی‌های دیگری هم هستند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.