7 روز تلاشِ بی‌ثمر برای متوقف کردن پرسپولیس؛ AFC شکایت النصر را رد کردروسیاهیِ زغال

0 38
7 روز تلاشِ بی‌ثمر برای متوقف کردن پرسپولیس؛ AFC شکایت النصر را رد کردروسیاهیِ زغال

مرضیه دارابی – خبرنگار: شروع بازی کثیف، با آل کثیر بود. در جایی که ازبک‌ها هرگز شادی پس از گل آل کثیر را توهین نژادی تلقی نکرده بودند، اما هجوم عده‌ای به پیج AFC‌ و کامنت‌های جنجالی علیه بازیکن پرسپولیس، باعث شدند لابیِ سعودی نیز دست به کار شده و درنهایت گلزن موفق سرخپوشان در لیگ قهرمانان آسیا،‌ دو ساعت مانده به بازی حساس پرسپولیس و النصر در مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها، با جریمه و محرومیت سنگین مواجه شود.
قصد پرداختن دوباره به ماجرای عیسی آل‌کثیر را نداریم، که بسیار به آن پرداخته شده و زوایای پنهانش حالا بر همه آشکار است،‌ اما خبر جالبی که همزمان با سفر تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال ایران به ازبکستان به کشور مخابره شد، بی‌خبری عجیب ازبک‌ها از محرومیت مهاجم پرسپولیس بود.
یعنی در جایی که رقبای داخلیِ پرسپولیس به کنفدراسیون فوتبال آسیا خط داده بودند که شادی پس از گل آل‌کثیر نژاد پرستانه بوده، ازبک‌ها که طبیعتا باید مرکز این توهین می‌بودند، از ماجرا کاملا بی‌اطلاع بوده و تازه بعد از گذشت چند روز، این خبر در رسانه‌های‌شان اینطور بازتاب داشت: «این بازیکن همان است! بازیکن پرسپولیس که هر دو گل این تیم مقابل پاختاکور را در نیمه نهایی به ثمر رساند برای مدت 6 ماه از میادین محروم شد. آل کثیر به دلیل خوشحالی بعد از گل خود که چشم هایش را بادامی کرد و به نوعی توهین به تیم های شرقی به شمار می آید، محروم شد.»
به هرشکل پرسپولیس کاری از دستش برنیامد چون لابی قوی و توانمندی در AFC نداریم. النصر فکر می‌کرد با محرومیت گلزن شماره یک پرسپولیس در لیگ قهرمانان، توان پیروزی را از رقیب ایرانی‌اش خواهد گرفت اما این اتفاق رخ نداد و شاگردان یحیی گل‌محمدی کار را تا جایی با غیرتی مثال‌زدنی پیش بردند که در ضربات پنالتی موفق به شکست نماینده عربستان شدیم.
***
برد پرسپولیس درون زمین رقم خورد،‌ اما باز هم النصر کار را خارج از زمین دنبال کرد. در جایی که عده‌ای معلوم‌الحال، بار دیگر با پیام‌های‌شان به باشگاه عربستانی، این موضوع را گوشزد کردند که قرارداد بازیکنان جدید پرسپولیس غیرقانونی و در هنگام بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتی به ثبت رسیده است،‌ درحالیکه این خبر به هیچ وجه صحت نداشت و حتی خود عربستانی‌ها هم می‌دانستند که شکایت النصر صرفا برای انحراف اذهان هواداران‌شان از شکست بزرگ در لیگ قهرمانان آنها با وجود اینهمه ثروت و سرمایه و ستاره بوده است.
البته چیزی که به النصری‌ها این قوت قلب را داده بود که در بازی بچه‌گانه و شکایت‌شان از موضوعی خیالی و غیرواقعی مصمم شوند، کامنت‌هایی بود که از ایرانی‌ها دریافت می‌کردند، مبنی بر اینکه پرسپولیس کار غیر قانونی انجام داده و البته خیلی از مقامات النصر در توئیت‌های‌شان به اسامی افرادی که به آنها در مورد پرسپولیس اطلاعات لازم را داده‌اند، اشاره کردند.
هیچ کسی به اندازه خود سعودی‌ها نمی‌دانست که شکایت النصر راه به جایی نخواهد برد و یک باشگاه حرفه‌ای در چنین سطحی، آنهم باشگاهی که فینال لیگ قهرمانان آسیا را آنهم با پنجره بسته تجربه کرده، هرگز نمی‌تواند مرتکب چنین تخلفی شود.
***
چندین رسانه و کارشناس فوتبال عربستان هم اعتراف کردند که پرسپولیس برنده این بازی خواهد بود و النصر مدارک محکمی برای محکومیت تیم ایرانی ندارد. در همین رابطه جاسم الحربی کارشناس فوتبالی در برنامه زنده اعلام کرد که رای این پرونده صددرصد به سود تیم ایرانی است و هواداران النصر بی‌جهت امیدوار شده‌اند.
در همین رابطه AFC‌ از فیفا استعلام گرفته بود. از فدراسیون جهانی فوتبال که به خاطر بدهی برانکو سرمربی پیشین پرسپولیس، این باشگاه را از پنجره نقل و انتقالاتی محروم کرده بود. فیفا نیز در همین زمینه حقانیت پرسپولیس را اعلام کرد: « محرومیت پرسپولیس از جذب بازیکن جدید از تاریخ 12 سپتامبر(22 شهریور) آغاز شده است و قبل از این تاریخ اگر باشگاه ایرانی بازیکنی جذب کرده باشد، مشکلی ندارد.»
این تاییدیه فیفا بر دفاعیه پرسپولیس در این پرونده بود. کنفدراسیون فوتبال آسیا هم نایب رئیس چینی کمیته انضباطی را با کمک دو عضو شرقی این کمیته، مامور بررسی شکایت النصر کرده بود.
***
در نهایت روز گذشته سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) با انتشار بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: «کمیته انضباطی و اخلاق AFC اعتراض باشگاه النصر عربستان در رابطه با دیدار مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا با پرسپولیس در منطقه غرب طبق ماده 59 آیین‌نامه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا 2020 را رد کرد.»
با این تصمیم، پرسپولیس فینالیست لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب خواهد بود که 29 آذر بازی نهایی لیگ قهرمانان را مقابل تیم برتر شرق آسیا برگزار خواهد کرد. البته النصری‌ها برای خالی نبودن عریضه و در مسیر تصمیمات اشتباه‌ها بعد از شکست بزرگ، حالا گفته‌اند کار را به دادگاه حکمیت ورزش خواهند کشاند. جایی که قطعا بار دیگر با شکست بزرگ دیگری برای آنها همراه خواهد بود.
وقتی فیفا و AFC در بررسی پرونده قراردادهای پرسپولیس، تاکید کرده‌اند در خصوص قراردادها هیچ تخلفی اتفاق نیفتاده، قطعا دادگاه CAS هم رای را علیه النصر صادر خواهد کرد.
پرسپولیسی‌ها که از فینالیست شدن تیم‌شان به شدت خوشحال شده بودند، یک هفته اخبار ناخوشایند و استرس را تحمل کردند تا یک بار دیگر جشن فینالیست شدن بگیرند.
کمیته انضباطی AFC‌ اعتراض النصر را با مستندات موجود رد کرد،‌ شکایت و چنگ زدن به روزنه‌ها طبیعی‌ترین واکنش تیم متمول بعد از شکست بزرگ در لیگ قهرمانان آسیا بود،‌ اما چیزی که هرگز فراموش نخواهد شد و برای همیشه در حافظه تاریخی فوتبال باقی خواهد ماند،‌ اطلاعات غلط و اشتباهی بود که از ایران در اختیار سعودی‌ها قرار گرفت.
همانقدر که نام پرسپولیس با این افتخارات در تاریخ می‌ماند، از آن کامنت‌های بی‌ادبانه و سراسر توهین گرفته تا استوری‌های عجیب و اطلاعاتی که عربستانی‌ها تایید می‌کردند از سوی ایرانی‌ها علیه باشگاه ایرانی دریافت کرده اند، همه در تاریخ ثبت خواهند شد.
AFC‌ که یک هفته قبل در مورد آل کثیر بدترین و ناعادلانه‌ترین رای ممکن را علیه بازیکن ایرانی صادر کرد، این‌بار نمی‌تواست برای النصر عربستان خوش‌رقصی کند و در نهایت روسیاهی برای زغال ماند. پرسپولیس نماینده پرافتخار ایران در فینال لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.