آیا مسایل مالی، تنها دلیل تحریم تمرین از سوی برخی بازیکنان بود؟اعتصاب پر ابهام

0 20
آیا مسایل مالی، تنها دلیل تحریم تمرین از سوی برخی بازیکنان بود؟اعتصاب پر ابهام

مهدی وفامنش – خبرنگار: هنوز هم نمی‌دانیم که چرا هر اتفاقی در هرجایی بیفتد اگر ذره‌ای بتوان آن را به پرسپولیس ربط داد، تاوانش را هم از پرسپولیس می‌خواهند؟
وزیر با برانکو لج می‌کند، تاوانش را پرسپولیس باید بدهد. دلار گران می‌شود تاوانش با ما است. یک سری تیم‌ها نمی‌توانند راه صاف را بروند، کاسه و کوزه‌ها را سر ما می‌شکنند.
پرسپولیس در میان تمام مشکلاتی که این روزها با آن دست‌به‌گریبان بود. قهر یا اعتصاب تعدادی از بازیکنان خود را کم داشت. اتفاقی که البته طبق پیش‌بینی بازیکنان پیش نرفت. البته نه این‌که کلا به هیچ هدفی نرسند ولی این بار زمان مناسبی را انتخاب نکرده بودند. فشار روحی و روانی روی هواداران خارج از آنچه بود که بتواند این مساله جدید را بدون نشان دادن واکنش پشت سر بگذارد.
*هواداران اشباع از اعتراض به مدیران
بازیکنان معترض، قطعا روی این مساله حساب کرده بودند که عدم حضور آ‌ن‌ها در تمرین با افزایش اعتراض و فشار هواداران روی مدیران باشگاه باعث خواهد شد که زودتر به مطالبات خود برسند. در این میان یک مشکل وجود داشت و آن پر بودن کاسه صبر هواداری بود که مجال پیدا نکرد برای صعود به فینال خوشحالی کند. درباره هواداری صحبت می‌کنیم که تمام روزها و شب‌های گذشته را با کابوس کسر امتیاز یا فرستاده شدن تیم محبوبش به دسته پایین‌تر سپری کرده است. هواداری که در این مدت هر چه بلد بود را نثار وزارت ورزش و مدیران باشگاه به ویژه سرپرست باشگاه کرده بود. چیز بیشتری برای عرضه وجود نداشت که با این تحریک جدید اتفاق بیفتد و نتیجه اش این بود که ناراحتی هواداران به سمت بازیکنان سوق پیدا کرد. آن چه که حسابش را نکرده بودند.
*معرفت، حکم نکرد
این‌که به بازیکن بگوییم از حق خود بگذرد، سخنی نارواست ولی هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. این‌که بازیکنان در همین دوره لیگ قهرمانان از جان‌مایه گذاشتند را نباید از یاد برد و کسی هم از یاد نمی‌برد، اما بازیکن هم باید در نظر بگیرد که در لحظه، چه به هواداری می‌گذرد که دستش از همه‌جا کوتاه است.
بازیکنی که در پرسپولیس بازی می‌کند و ادعای بزرگی دارد باید شناخت لازم را از مسایل اجتماعی یا حداقل جامعه هواداران داشته باشد. سوشال مدیا فقط این نیست که فالوئرها را بالا ببرید که این با اندک تلاشی به لطف نام بزرگ پرسپولیس شدنی است.
بازیکن باید بداند که در چه زمانی باید چه کنش و واکنش‌هایی داشته باشد. به‌راستی که مقطع کنونی اصلا زمان مناسبی برای آنچه اتفاق افتاد نبود. آن‌ها اگر با حکم معرفت خود پیش می‌رفتند، به این شکل عمل نمی‌کردند. این به معنای توجیه بعضی واکنش‌های بسیار تند نیست ولی بی‌تردید حق به‌جانب هوادار بود که از این رفتار ناراحت باشند و نسبت به آن اعتراض کنند به ویژه که دریافتی خوبی هم داشتند.
*سید جلال همه حرفش را زد؟
صحبت‌های دیروز سید جلال را خواندیم. به نظر نمی‌رسد که وی همه حرفش را زده باشد. در آن صحبت‌ها دلیل خاصی برای این اعتصاب بیان نشد. در نظر هوادار بازیکنان برای مطالبات‌شان به این کار دست زدند. اگر واقعا دلایل دیگری وجود داشت باید از قبل اعلام می‌شد. اگر موضوع این بود که به مشکلات پرسپولیس و عدم حمایت از آن اعتراض کنند باید اعلام می‌شد. به نظر نگارنده، کاپیتان سرخپوشان دیروز حرف‌هایش را خورد. همان‌طور که احساس شد یحیی هم یک‌سری حرف‌ها را نزد.
*الان وقتش نبود
هواداران اگر ناراحت بودند برای این بود که می‌گفتند بازیکنان وقتی 90 تا 95 درصد طلب خود را دریافت کرده‌اند نباید برای آفرهایی که معوق ماندن آن معلوم نیست نباید از حضور در تمرین امتناع کنند ولی مساله این است که این بچه‌ها هنوز از همان سال قبل تر هم طلب دارند. ولی شاید برای این هم زمان خوبی را انتخاب نکردند. درست وقتی که باشگاه باید پرونده برانکو را ببندد قبل از این عواقب غیرقابل جبران به بار بیاورد. این درست که در این ماه‌های گذشته بارها بحث پرداخت مطالبه برانکو به میان آمده است ولی در نهایت پولی که آمد به تیم تزریق شد. قرار بود همین چند وقت قبل هم پولی برای برانکو برود ولی وقتی تیم در مسیر رسیدن به فینال قرار گرفت برنامه عوض شد. البته منتی هم نیست. باشگاه، به وظیفه خود در قبال بازیکنان عمل کرده است ولی همه این ها را هم کنار یکدیگر می‌گذاریم. واقعا جای بحث دارد که آیا اکنون زمان مناسب برای چنین حرکتی بود؟
به هر حال این تیم اگر با کسر امتیاز روبرو شود یا به دسته پایین تر برود تبعاتش برای همه است. برای این بازیکن هم خواهد بود که آخر سال بعد به یک‌سری از آفرهای خود نخواهد رسید. بالاخره این‌ها را هم باید در نظر گرفت.
*تاوان کاهش ارزش ریال
در این میان البته بازیکن هم نگرانی‌های خودش را دارد. ارزش ریال هر روز کاهش بیشتری می‌یابد. بازیکن آفر خود در سال قبل چه می‌کرد و الان با همان مبلغ چه می‌تواند انجام بدهد. این استرسی که اوضاع اقتصادی به جان همه انداخته است، در این جا این وضعیت بی تاثیر نبود. ولی دیگر کار از کار گذشته است. با این وجود هم باز بهتر بود این ماجرا به کمی بعدتر موکول شود. حداقل تنها راه جبران بخشی از این ضرر، قهرمان شدن در فینال آسیا و سهمی است که به هر حال از پاداش به اعضای تیم می‌رسد و برای این هم فقط باید با تمام توان کار کرد.
*قدر پرسپولیس و هوادار پرسپولیس را بیشتر بدانید
در این جا ما درباره حق و ناحق بودن صحبت نمی‌کنیم. بازیکنان، حق خودشان را خواسته‌اند و اصلا به آن خرده نمی‌گیریم. در طول این مطلب هم سعی کرده‌ایم که ماجرا را هم از منظر بازیکن و هم از منظر هوادار ببینیم. اصلا این دو جدای از هم نیستند ولی بازیکنان امروز کمی خود را جای بازیکنی مثل محرمی بگذارند. انصافا ازنظر فنی، کمتر از کدام‌یک بود. همین محرمی که اوضاع‌واحوال زندگی برای او خوب نیست روزگاری در اوج بی‌پولی فوتبال، از پیشنهاد کشاورز گذشت که پول های آن‌چنانی می‌داد. آن وقت بازیکن امروز می‌رود نمادهای پرسپولیس را از شبکه‌های اجتماعی خودت پاک می‌کند. این به طور قطع قابل‌پذیرش نیست.
یا بازیکنی به تمرین نمی‌آید که همین الان جانشین اش با بازی در پست غیر تخصصی به تیم ملی راه پیدا کرده است. به نظر می‌رسد که باید بیشتر در باره آن چه انجام می‌دهیم دقیق باشیم.
فراموش نکنیم که همین حالا بازیکنان پرسپولیس به لطف حضور در پرسپولیس و توجه و علاقه هواداران، می‌توانند از دنیای مجازی تا دنیای واقعی درآمدهای خوبی داشته باشند و این ها بدون پرسپولیس و هوادار پرسپولیس محقق نمی‌شد.

*لایه پنهانی که بهتر است پنهان بماند
بدون تعارف برای شخص نگارنده این سوال مطرح است که آیا غیبت غیر موجه بازیکنان در تمرین فقط برای دریافت آفرها و مطالبات برجای مانده از سال گذشته و البته برای این فصل بود یا مسایل دیگری در میان است؟ موضوع از این قرار است که هواداران در شبکه‌های اجتماعی و حتی خبرنگاران حرفه‌ای قضاوت و واکنش خود را بر این اساس انجام می‌دهند که تصور می‌کنند آنچه می‌دانند تمام واقعیت و حقیقت موضوع است، اما بسیاری اوقات این طور نیست و ما حتی تاب دریافت اطلاعات بیشتر را هم نداریم چه رسد به اخباری که نظریه قبلی ما را زیر سوال ببرد.
به عنوان یک نمونه، در اواسط پاراگراف چند خطی بالا بودم که سوالی به ذهنم خطور کرد. پیگیر شدم تا به جواب سوال برسم و وقتی به بعضی مسایل رسیدم، آنچه در حال نوشتنش بودم به کلی تغییر کرد. حالا تصور می‌کنم اشراف کامل روی حادثه ای که رخ داد دارم ولی راستش را بخواهید احساس می‌کنم هنوز تمام جوانب امر روشن نیست. نوشتن درباره مقوله پیچیده‌ای مثل پرسپولیس که درباره هر مساله مربوط به آن، لایه‌های پیچیده ای وجود دارد به آن آسانی که در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید یا می‌نویسید و همه به راحتی از دم تیغ گذرانده می‌شوند نیست. این طبیعت کار است که وقتی نور به یک سوژه می‌تابد ناگهان در دل تاریکی نور می‌بینید یا به ناگاه درباره کسی که در ذهن همگان مثل خورشید می‌درخشد زوایای تاریک پیدا می‌کنید. صد البته قرار هم نیست با پدیده‌های بی عیب و نقص رو به رو باشیم ولی خوب این عادت بد ما ایرانی‌هاست که بین سفید یا سیاه و صفر یا صد گیر می‌کنیم و حالت دیگری را بر نمی‌تابیم.
به هر حال در حال حاضر آنچه اکنون مشخص است، برخلاف تصور همگان فقط و فقط به مسایل مالی از جنبه مطالبات مربوط نمی‌شود و تمام مخاطب بازیکنان هم شاید مسایل مربوط به باشگاه نباشد.
در این میان هر چه هست همه باید به این فکر کنیم که ایرادهای کار بر طرف شود تا این شرایط تکرار نشود.از مدیریت باشگاه باید روی وجاهت و اقتدار خود بیشتر کار کند تا بازیکن و مربی و حتی من هوادار که به تعادل کشاندن تندروی‌ها و کند رفتن‌ها در پرسپولیس به گردن من می‌افتد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.