سیاست فدراسیون فوتبال در قبال داوران: پول نمی‌دهیم و تست کرونا نمی‌گیریم؛ بروید قضاوت کنید!عصر برده‌داری

0 38
سیاست فدراسیون فوتبال در قبال داوران: پول نمی‌دهیم و تست کرونا نمی‌گیریم؛ بروید قضاوت کنید!عصر برده‌داری

سیاستی که فدراسیون فوتبال در قبال داوران در آستانه آغاز بیستمین دوره لیگ برتر در پیش گرفته، عجیب و در عین حال خطرآفرین است.

به گزارش پرسپولیس نیوز، اگر بسیاری از تیم‌های فوتبال کشور از مشکلات قضاوت داوران در مسابقات لیگ گلایه دارند، نمی‌توان مشکلات داوران را ندید. مشکلاتی که هرکدام کافی است تا باعث اخلال در امر قضاوت داوران شود و تمرکز آن‌ها را از فعالیت اصلی‌شان بگیرد.
دستمزد داوران فوتبال، مساله‌ای حل نشده در فوتبال ایران است که سال‌ها نسبت به دستمزد پایین داوران اعتراض صورت گرفته و تغییر محسوسی در دستمزد آن‌ها ایجاد نمی‌شود. نرخ تورم هم آنچنان رشد فزاینده‌ای داشته که مسلماً فعال‌ترین داور فوتبال حتی در صورت دریافت تمامی مبالغ داوری، سخت بتواند زندگی خود را تامین کند. دستمزدی که سال‌هاست همین میزان ناچیز هم به صورت قطره چکانی به داوران پرداخت می‌شود و آن‌ها نیز چاره‌ای ندارند جز اینکه داوری فوتبال را شغل دوم خود قرار دهند و تمرکز اصلی‌شان روی شغل دیگری باشد که برای تامین زندگی خود به آن اطمینان داشته باشند. هنوز داوران بابت فصل گذشته طلبکار هستند و حالا با تمام این معضلات و مشکلات، در شروع فصل جدید داوران با مشکلی جدید هم روبه‌رو هستند و آن هم مساله کروناست.
برای شروع فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر و لیگ دسته اول، فدراسیون فوتبال فرمی را تهیه و به داوران ارائه کرده است که در آن داوران باید تعهد بدهند که در صورت ابتلا به کرونا و ایجاد مشکل بیماری، هیچ‌گونه ادعایی نسبت به مسوولان برگزاری مسابقات و فدراسیون فوتبال ندارند. از آن دست نکات عجیب که شاید در عصر برده‌داری هم نمونه نداشته، اینکه شما افرادی را برای پیشبرد امور خود استخدام کنید و مسوولیتی در قبال آن‌ها نداشته باشید.
طبق گفته اسماعیل صفیری، سرپرست کمیته داوران این تصمیم بدون اطلاع این کمیته گرفته شده و دبیر کل فدراسیون فوتبال و دپارتمان داوران چنین اقدامی را انجام داده‌اند. اخیراً مسابقات لیگ قهرمانان آسیا (منطقه غرب) به میزبانی متمرکز قطر برگزار شد که 4 تیم ایرانی نیز در این رقابت‌ها حضور داشتند. در این مسابقات هر 3 روز یک بار از تمام عوامل مسابقات ازجمله داوطلب‌ها (والنتیرها) تست کرونا گرفته می‌شد که سلامت تمامی افراد تحت نظر باشد و 7900 تست کرونا در 25 روز از اعضای 15 تیم و عوامل برگزاری مسابقات گرفته شد. در لیگ ایرآن‌که تست کرونا از اعضای تیم‌ها به عهده خود باشگاه‌هاست و هزینه‌ای برای فدراسیون و سازمان لیگ ندارد، هزینه تست از داوران و عوامل بازی چقدر است که فدراسیون به خاطر آن سلامت داوران و ناظران داوری را به خطر می‌اندازد؟ آیا این مساله نمی‌تواند حتی اعتصاب داوران را پیش از شروع مسابقات یا در طول مسابقات به دنبال داشته باشد؟
تمام این اتفاقات و نقدها، نشان می‌دهد که داوران عضو فراموش‌شده در فدراسیون فوتبال ایران هستند. فدراسیونی که طبق گفته داوران بیشتر اوقات دستمزد قضاوت آن‌ها را پرداخت نمی‌کند، حالا در شرایط کرونایی قرار نیست از داوران هم تست بگیرد و حضور آن‌ها در مسابقات به‌شرط تعهد است و داوران خودشان باید خودمختار بگویند کرونا دارند یا ندارند. این هم از آن نکات عجیب است و فدراسیون فوتبال نه دستمزد داوران را می‌دهد، نه از آن‌ها تست کرونا می‌گیرد و می‌خواهد که داوران در لیگ هم قضاوت کنند‌. آیا در این شرایط و با این فشارهای مالی و روانی، می‌توان از داوران انتظار قضاوتی بدون ایراد را داشت؟ آیا داوران می‌توانند در این شرایط و فشار تمرکز لازم را برای قضاوت کردن داشته باشند؟ به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال باید در سیاست خود تجدیدنظر کند.
نوید مظفری، پیشکسوت داوری فوتبال ایران:
تا هنگامی‌که داوران متحد نشوند، همین آش است و همین کاسه!
نوید مظفری، از داوران قدیمی فوتبال که چند سالی است خود را بازنشسته کرده، در این خصوص گفت: این نامه را مشاهده کردم که 2 قسمت دارد. قسمت اول آن‌که وجه درست ماجراست، از داوران خواسته‌شده اگر بیماری خاصی دارند یا نمی‌توانند در این شرایط کرونا قضاوت کنند، به کمیته داوران اعلام کرده و بابت جایگاه‌شان هم نگرانی نداشته باشند، این بخش منطقی است، اما اگر نوشته هم نمی‌شد تفاوت چندانی نمی‌کرد.
داور سال‌های نه‌چندان دور فوتبال ایران افزود: در قسمت دوم از داوران خواسته‌شده تعهد بدهند که هر اتفاقی افتاد به پای خودشان است و هیچ ادعایی نسبت به فدراسیون ندارند. این مساله بسیار عجیب است، چراکه داوران می‌خواهند مسابقاتی که فدراسیون فوتبال متولی آن است قضاوت کنند و آن‌ها قرار نیست در خانه خودشان سوت بزنند که فدراسیون مسوولیت‌شان را قبول نمی‌کند. این‌همه بازیکن قرار است در طول فصل تست بدهند، فقط همین 100 نفر که داور هستند، اضافه محسوب می‌شوند؟ اگر داوران تعهد هم بدهند و بدون گرفتن تست کرونا در مسابقات قضاوت کنند و ناقل باشند و بیماری را به بازیکنان منتقل کنند، چه اتفاقی می‌افتد؟ برای فوتبال این‌همه هزینه می‌کنند و هزینه تست کرونای داوران مقابل این‌همه هزینه چیزی نیست. چرا باید نوع برخورد با داوران این‌گونه باشد؟ آیا هفته‌ای یک بار تست گرفتن از آن‌ها برای قضاوت در مسابقات، امکان‌پذیر نیست؟
مظفری ادامه داد: داوران ما متاسفانه هیچ‌وقت این اتحاد را نداشتند و ندارند که بخواهند مقابل این تصمیم اعتصاب کنند. همه دنبال این هستند که یک نفر نباشد تا خودشان قضاوت کنند. اگر منِ نوید مظفری هم بگویم قضاوت نمی‌کنم، 10 نفر بیرون منتظرند تا جای مرا بگیرند. داورانی هستند که هنوز پول قضاوت خود را در فصل گذشته نگرفته‌اند و خیلی از داوران نمی‌توانند خودشان هزینه تست کرونا را پرداخت کنند و بهتر است فدراسیون سیاست خود را تغییر در این زمینه تغییر دهد. از طرفی اسپانسر داوران برای فدراسیون درآمد دارد و فدراسیون می‌تواند از این درآمد برای داوران هزینه کند، همان‌طور که طبق دستورالعمل فیفا نیز، درآمد اسپانسری داوران باید برای داوران هزینه شود، اما فدراسیون به خاطر مشکلات مالی‌ این سیاست را عملی نمی‌کند. متاسفانه کمیته داوران و دپارتمان داوران هم در فدراسیون فوتبال جایگاه مستحکمی ندارند و نمی‌توانند از حقوق داوران دفاع کنند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.