فائقی: سازمان ما هم مصون از این خطاها نبود، ما مثل امروز دیده نمی‌شدیمبهترین باشگاه‌مان را می‌دهیم دست کسی که بدون ارزیابی مدیر می‌شود

0 7
فائقی: سازمان ما هم مصون از این خطاها نبود، ما مثل امروز دیده نمی‌شدیمبهترین باشگاه‌مان را می‌دهیم دست کسی که بدون ارزیابی مدیر می‌شود

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-12-26 13:32:35Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

مرضیه دارابی – خبرنگار: با این حجم از فراگیری فضای مجازی و سرعت انتقال اخبار، به‌واقع مدیریت این روزها در همه کشورها، مدیریت در اتاق شیشه‌ای است. هر حرف و هر حرکتی به‌سرعت منتشر و موردنقد قرار می‌گیرد. بخشی از مشکلات این روزهای پرسپولیس، جدا از اشتباهات مدیریتی، انتشار مسایل داخلی باشگاه در فضای مجازی و رسانه‌ای بوده است.
بعد از پخش گسترده صحبت‌های رسول پناه در رسانه‌ها، او از سمت خود در سرپرستی باشگاه پرسپولیس استعفا کرد. تا اینجای کار، شاید همان چیزی بود که هواداران به خاطر حاشیه‌های فراوان و از دست دادن چند بازیکن، مطالبه می‌کردند، اما بخش ناامیدکننده ماجرا، نگرانی از انتخاب مدیر بعدی و تکرار داستان‌های گذشته است.
اگر انتخاب بازهم شبیه به گذشته باشد، امیدی بر پایان این‌همه حاشیه و اشتباه و سوءمدیریت نیست. سعید فائقی از آن دست مدیرانی است که با وجود سال‌ها فاصله گرفتن از فضای مدیریتی ورزش کشور، اما در جریان تمامی اتفاقات هست. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با سعید فائقی معاونت پیشین سازمان‌ وقت تربیت‌بدنی را در زیر می‌خوانید:
-مدیر منصوب وزارت ورزش در روزهایی که گذشت، حاشیه‌های زیادی برای باشگاه پرسپولیس ایجاد کرد. حالا بازهم همین وزارتخانه می‌خواهد مدیر جدیدی برای پرسپولیس انتخاب کند.
یک مثلی ما ترک‌ها داریم که در رابطه با شخم زدن هست. وقتی‌که زمین سخت است، قدیم شما یادتان نمی‌آید، خیش بود به گاو می‌بستند که زمین را شخم بزند، گاوها سختی زمین را از چشم هم می‌بینند، الان وضعیت ورزش ما شبیه به این وضعیت هست، اوضاع واقعا برای مدیریت سخت شده است. به هر صورت مدیریت کردن در این فضا، خیلی تمرین بالایی می‌خواهد. یعنی مدیران باید مقاومت و صبرشان را بالا ببرند چون شرایط سختی هست. مسایل زیادی دست‌به‌دست هم می‌دهند شرایط برای مدیریت کردن سخت شود. ما همیشه در وضعیت عادی مدیریت کردیم و تمرینی برای روزهای سخت نداشتیم. الان این بنده خدا هم قصد و نیت توهین نداشته، ولی شرایط طوری پیش‌آمده که جملاتی گفته و در فضای مجازی پخش‌شده، این فضای مجازی موجود دست همه را رو می‌کند.
-بخشی از کار مدیریتِ امروز، باید مدیریت کردن حاشیه‌هایی باشد که قطعا خوراک فضای مجازی است.
زمان ما این چیزها نبود، ما هم از این حرف‌ها می‌زدیم و کسی هم نمی‌فهمید. مدیران باید خیلی حواس باشد.
-درواقع امروز، مدیریت واقعا در اتاق شیشه‌ای است، همه کارها دیده می‌شود و مدت زیادی زمان نمی‌برد که پنهان بماند.
اصلا مدیریت باید در اتاق شیشه‌ای باشد. 90 درصد مدیریت شفافیت است. یک مدیر خوب همیشه شفاف است، منتها برای لحظات سخت که چنین مباحثی پیش می‌آید تلنگری هم به خود من زده می‌شود. ما نباید خیلی به خودمان می نازیدیم که آن‌وقت، از این دست اشتباهات نبود، بود، از این خطاها اتفاق می‌افتاد و ما هم مصون از این خطاها نبودیم ولی فضای مجازی نبود که این‌ها دیده شود. شما نگاه کنید این‌ها از روزی که از قطر برگشتند و باید بدون دغدغه برای فینال آسیا آماده می‌شدند، چقدر مشکلات پیش روی شان قرار گرفت. هنوز هم این النصر ول کن نیست و همین ماجرا تمرکز مدیران را از بین می برود. مشکلات بیرونی و مسایل داخل تیم، باعث شد که مدیر باشگاه چنین اشتباهی بکند. من خواهشم این است خیلی این اتفاق را بزرگ نکنید. احتمال ارتکاب همه به این خطاها وجود دارد و خوب است که رسول پناه در مقابل اشتباهش استعفا کرد. او لااقل اولین مدیری بود که به خاطر اشتباهش از کار خودش کنار رفت. این نکته مثبت ماجرا بود و خوب است این را بُلد کنیم تا از این به بعد مسایل فنی اگر خدای نکرده کسی خطایی کرد، اول از مردم معذرت خواسته و بعد عطای مدیریت را به لقایش ببخشد.
-اصلا چرا بعد از فینالیست شدن در لیگ قهرمانان آسیا باید چنین اتفاقاتی را در باشگاه پرسپولیس می‌دیدیم؟
این‌ها همه‌اش مشکلاتی بود که بر سر مدیر آوار شده، متاسفانه این هم یک نوع ناکارآمدی مدیریتی هست. در دنیایی که کارها تقسیم‌شده و در هر مساله ای، پیش‌بینی اتفاقات شده است، مدیریت لایه‌های مختلفی باید داشته باشد که یک‌دفعه همه اشتباهات و بار آن به سر بالاترین مقام اجرایی و مسوول آوار نشود. سرپرست در تیم وظایفی دارد که اتفاقا هم مسوولیت سنگینی است. ما در انتخاب‌های‌مان این‌ها را سرسری می‌بینیم و در نتیجه سرپرست نمی‌تواند آن کارهایی که در رابطه با تیم باید به عهده بگیرد را انجام دهد. اینکه از تیم و بچه‌ها اطلاعات کافی داشته باشد. بعد مقام‌های بالاتر هم مسوولیت هایی دارند، هرکسی هم توانی دارد. اگر سلسله‌مراتب و تقسیم‌کار اتفاق می‌افتاد، شاهد این‌گونه اشتباهات هم نبودیم. می‌خواهم بگویم ما بایستی در رابطه با سلسله ‌مراتب و تقسیمات مدیریتی بر اساس جایگاه‌های تعریف‌شده به وظایف خودمان عمل کنیم.
-این سلسله‌مراتب که می‌گویید متاسفانه هیچ‌وقت در فوتبال ما اجرایی نمی‌شود.
مدیرعامل مستقیم به وزیر وصل می‌شود. چون این 2 باشگاه برای وزارتخانه هستند و وزارت علاوه بر اینکه وزارت ورزش هست، مالک هم هست و باید مدیران را مستقیم انتخاب کند. نمی‌آید این وظیفه را تفویض کند و افرادی را به کار گیرد که در این زمینه متبحر هستند. یعنی باید بانک اطلاعاتی مدیران درست کنند و یک شرایط احراز در نظر گرفته شود که هرکسی بلافاصله در این 2 باشگاه مدیر نشود. افراد بر اساس شرایط احراز بیایند و ارزیابی شوند. می‌شود آگهی زد که ما امروز برای مدیریت پرسپولیس به مدیر احتیاج داریم، هرکسی در این زمینه مدعی است، رزومه بدهد درست مثل آن‌هایی که برای فدراسیون‌ها کاندیدا می‌شوند و آن‌ها مورد ارزیابی قرار گیرند. غربالگری اتفاق بیفتد. متاسفانه ما بهترین و پرطرفدارترین و قوی‌ترین باشگاه مان را می‌دهیم دست عزیزی که بدون سابقه و ارزیابی انتخاب‌شده است و نباید توقع داشته باشیم که این روش جواب دهد. در دنیا کار این تیپی هست. در قوانین جاری مملکت و در برنامه ششم هم این هست که مدیران باید ارزیابی شوند.
-که ارزیابی هم نمی‌شوند.
متاسفانه همین است.
-وزارت ورزش تجربه ناموفقی در تیمداری داشته، چرا همچنان به همین شیوه ادامه می‌دهند؟
اصلا فقط پرسپولیس و استقلال را نمی‌بینیم، شما سال گذشته در لیگ ببین چه رکوردی در مورد تغییر سرمربیان داشتیم. برخی تیم‌ها حتی 4-3 بار در یک فصل هم مربی عوض کردند. این نشان می‌دهد ما کلا در بحث مدیریت ورزش چالش داریم. باید مشکل یابی شود و علت‌ها را از بین ببریم. مگر می‌شود این‌همه مشکل در عقد قرارداد داشته باشیم چه داخلی و چه خارجی؟ این تلنگری است به ورزش ما که دارای مشکلات هستیم. اینکه بگوییم ما همه‌چیز را بلدیم و هیچ مشکلی نیست و سر سلطان به ‌سلامت باد، غلط است. خوشبختانه ورزش رسانه پرقدرتی دارد. این‌همه رسانه‌ها به مشکلات اشاره می‌کنند بهتر است برویم این‌ها را جمع‌بندی و بررسی کنیم، ببینیم چگونه می‌شود برای اصلاح خودمان برنامه داشته باشیم.
-اگر اشتباه نکنم انتقال پرحاشیه و پرسروصدای مهدی هاشمی نسب در دوره مدیریتی شما اتفاق افتاد. امروز هم محمد نادری از پرسپولیس به استقلال رفته، آن انتقال در آن‌وقت چه تبعاتی برای سازمان ورزش داشت؟
زمان آن انتقال، دیگر ما رفته بودیم ولی حاشیه‌هایش یادم هست که حاشیه‌های سنگینی بود. هاشمی نسب با یحیی گل محمدی یک‌بار توسط سرمربی تیم ملی اخراج شدند و داشت برای تیم ملی حاشیه درست می‌شد. من رفتم خدمت سرپرست تیم ملی که خدابیامرز اسمش را هم به یاد ندارم، از تیم پاس بود، خواهش کردم موضوع را بررسی کنند، که همین اتفاق افتاد و بلاژوویچ به این نتیجه رسید که اطلاعات غلط به آن‌ها داده‌اند و این 2 بازیکن به تیم ملی برگشتند. آن موقع وقتی‌که ما با این موضوع مواجه شدیم، پذیرفتیم که عکس‌العمل زود نشان ندهیم و مساله به‌راحتی حل شد. در مورد انتقال بازیکن از پرسپولیس به استقلال و برعکس، این از گذشته بوده و در دنیا هم مرسوم است. قدیم‌ترها پرویز قلیچ خانی از تاج به پرسپولیس رفت و این انتقال خیلی هم سروصدا کرد، بازیکن حق دارد و آزاد است تیمش را انتخاب کند. منتها در شرایط عادلانه و برابر با دیگران؛ نه اینکه ما برای تضعیف تیم مقابل، چند برابر قیمت واقعی، بازیکن را بگیریم. این‌ها عکس‌العمل‌های بدی را دارد. انتقالی که در شرایط شفاف و عادلانه و به قول شما شیشه‌ای اتفاق بیافتد ایرادی ندارد.
-با همه حاشیه‌هایی که وجود دارد پرسپولیس می‌تواند در فینال آسیا موفق شود؟
بله می‌تواند و من امیدوارم که با انتخاب درست ازاینجا به بعد، شاهد چنین اتفاقی باشیم. گذشته گذشت. هر کاری کردیم بایستی عبرت شود برای آینده‌مان و من معتقدم حالا که این مساله پیش‌آمده در انتخاب مدیر بعدی دقت به خرج دهیم تا نه‌تنها حاشیه‌های قبلی تکرار شود که مدیر جدید بتواند تمام بحران‌ها را تبدیل به فرصت کند.
-ولی متاسفانه همه نسبت به انتخاب بعدی هم بدبین هستند.
اگر وزارت ورزش شرایط احراز بگذارد و بعد هم روشی باشد که یک عده داوطلب برای مدیریت شوند و ارزیابی صورت بگیرد، کمتر مدیر اشتباهی انتخاب می‌شود، ولی اگر بخواهیم با شیوه دیگری انتخاب کنیم، کار فرقی با گذشته نخواهد داشت.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.