مردی که تا دیروز دم از تعصب می‌زد، به اولین لوگویی که رسید بوسه زدوزیر شعار

0 22
مردی که تا دیروز دم از تعصب می‌زد، به اولین لوگویی که رسید بوسه زدوزیر شعار

امیرعباس زمانیان – خبرنگار: شجاع خلیل زاده، بازیکنی که لفظ «یک‌شبه از عرش به فرش رسیدن» را آشکارا به منصه ظهور رساند و در صدر اخبار این روزهای پرسپولیس قرارگرفته؛ اما نه به خاطر بازی درخشان یا عملکرد خیره‌کننده‌اش. بازیکن سابق پرسپولیس، با بوسیدن لوگوی الریان در مراسم معارفه، موجی از خشم و انتقاد را در میان هواداران پرسپولیس به راه انداخت تا پس از ماجرای فسخ یکطرفه قراردادش و از دست دادن فینال آسیا، این بار به‌صورت غیرقابل باوری سرعت سقوطش به سراشیبی نابودی را بیشتر و بیشتر کند.
بازیکنی که با التماس آمد و با ادعا رفت، بار دیگر نمک‌نشناسی بازیکنان این روزهای فوتبال ایران را به رخ هواداران کشید. بیراه نیست اگر بگوییم بسیاری از بازیکنان این نسل فوتبال، لیاقت «بزرگ شدن» را هرگز ندارند؛ «بزرگ ماندن» به‌جای خود. او که پس از جنجال انتقالش از سپاهان به پرسپولیس، همواره در اوج حاشیه بود و رفتارهای پرخاشگرانه‌اش در مستطیل سبز، گاه و بی گاه با محرومیت، دست سرمربی تیم را در پوست گردو می‌گذاشت، اکنون در قطر حضور دارد و شاید مشغول خندیدن به هواداران و فن پیج‌هایی که در دفاع از رفتارهای اشتباه او، پیراهن پاره می‌کردند و مشغول حماسه‌سرایی برای رفتارهای چاله‌میدانی‌اش می‌شدند.
جدایی شجاع خلیل زاده و اقداماتی که او برای انتقال به باشگاه جدیدش انجام داد، به‌شدت باعث ناراحتی هواداران پرسپولیس شد. پرسپولیسی‌ها هرگز تصور نمی‌کردند عکس بازیکنی که تا 10 روز قبل لوگوی پرسپولیس را می‌بوسید و مدعی بود می‌خواسته به عشق هواداران با این تیم قرارداد 6 ساله ببندد، با پیراهن یک تیم دیگر در سایت‌های خبری بارگذاری شود. اما این اتفاق افتاد و خلیل زاده برخلاف تمام ادعاهای قبلی‌اش از پرسپولیس جدا شد.
اما این پایان کار نبود. شاید محکم‌ترین ضربه بازیکن سابق سرخ‌ها به هوادارانش زمانی بود که بوسه بازیکن جدید الریان بر لوگوی این باشگاه به یک قاب ویژه تبدیل شد. «ممکن است فتوشاپ باشد؟» هواداران با بهت از هم می‌پرسیدند مگر می‌شود یک بازیکن در همان ابتدای ورودش به یک باشگاه بر لوگوی آن بوسه بزند و همان رفتاری را از خود نشان بدهد که در باشگاه قبلی‌اش انجام داده بود؟
نه از فتوشاپ خبری بود، نه از جادوهای تصویری. عکس واقعی و شجاع خلیل زاده که تا دیروز بر لوگوی باشگاه پرسپولیس بوسه می‌زد، امروز، بر لوگوی یک باشگاه قطری بوسه زده است. شاید هم این بوسه کمی عمیق‌تر باشد؛ به هر حال دلارهای قطری چرب‌تر از ریال ایران هستند و بعید است که کیفیت بوسه‌ها به یک اندازه باشد. بدون شک عکس این اتفاق نه‌چندان مهم، حداقل یک‌بار در بستر فضای مجازی و رسانه‌ای به چشمان‌تان برخورد کرده است. به برق چشمان آقای بازیکن سابق هنگام بوسه زدن بر لوگوی الریان دقت کردید؟ این اتفاق، چه معنای به‌جز «دهن‌کجی» به هواداران بی‌شمار ارتش سرخ می‌تواند باشد؟
البته که همه تقصیرها بر گردن این بازیکن نیست؛ واژه «تعصب» را برایش اشتباه معنا کرده‌اند. شاید هم آقای ش.خ پیش خودش فکر کرده باشد در این چند سال، جمعیت هواداران، عاشق چشم و ابروی این بازیکن و یا عاشق شخصیت خودش بوده‌اند. نه دوست عزیز، به‌موقع فهمیدی که «محبوبیت ات تا زمانی است که پیراهن سرخ پرسپولیس را بر تن می‌کنی.» شاید گمان ببری که هنوز هم پیراهنی که بر تنت می‌رود، سرخ است و شاید هم به ذهنت خطور کند بتوانی با همان بوسه‌های بی‌ارزش بر لوگوی الریان، دل شیخ‌نشین‌های عرب را ببری؛ اما سخت در اشتباهی: «قرمزیِ لباس پرسپولیس، در جعبه مداد رنگی پیدا نمی‌شود.»
امتحانش مجانی به نظر می‌رسد: کافی است یک‌بار، فقط یک‌بار شبیه به رفتارهایی که در پرسپولیس از خودت به نمایش می‌گذاشتی را به شیخ‌نشین‌های قطر نشان دهی؛ آنگاه دیگر خبری از آهنگ «یل یلِ میدون» و «شلوار پلنگی» روی کلیپ‌های اعتراض و کارت قرمز گرفتن‌هایت نیست. به‌راحتی درب خروج را نشانت می‌دهند. دعا کن با زبان خوش به سمت درب خروج هدایت شوی و از پرتاب پوسته موز، بطری آب و زباله به سمتت صرف‌نظر کنند.
«واقعا قصد نداشتم با این کار هواداران عزیز پرسپولیس را برنجانم؛ اما یکی از مسوولان باشگاه از من خواست که این کار را انجام دهم. وقتی یکی از مسوولان باشگاه این کار را از من درخواست کرد، آیا می‌توانستم جواب منفی بدهم؟ متاسفانه یکسری از افراد از این عکس سوءاستفاده کردند؛ اما خدا خودش شاهد هست که این کار را برای ناراحت کردن هواداران انجام ندادم. مسوول باشگاه از من چنین درخواستی داشت و من هم به درخواست او این کار را انجام داد. قصد من ناراحت کردن هواداران عزیز پرسپولیس نبود؛ چرا که آن‌ها همیشه برای من محترم و مهم هستند. اگر این کار من باعث ناراحتی شده از همه هواداران عذرخواهی می‌کنم و می‌گویم که هیچ قصدی برای ناراحت کردن آن‌ها نداشتم.»
اشتباه نکنید! این قسمت از یادداشت، دیالوگ‌های یک فیلم سینمای هالیوود نیست. صحبت‌های شخص بازیکن سابق خطاب به هواداران پرسپولیس پس از ماجرای رقت‌انگیز بوسه‌اش بر لوگوی الریان در اینستاگرام است. بازهم به معرفت اینستاگرام؛ لااقل این بستر را برای بی‌معرفت‌ها فراهم کرده که بیایند، بزرگ شوند، بروند و چیزی جز بی‌احترامی نصیب پرسپولیس و هوادارانش نکنند. وقتی هم که کار از کار گذشت، اینستاگرام‌شان را آذین ببندند و بازهم بحث‌های تکراری را پیش بکشند. اما دریغ از آنکه آب‌رفته، هرگز به جوی بازنخواهد گشت. کدام مدیر را سراغ دارید که از بازیکن جدیدالورود بخواهد در مراسم معارفه، بر لوگوی باشگاه بوسه بزند؟! اصلاً مگر اولین بار است که بازیکن ایرانی به تیم درجه چندم قطر می‌رود؟! مگر با جماعتی رو به رو هستی که پشت گوش‌های‌شان مخملی یا دراز است؟! شاید هم روی پیشانی‌مان چیزی نوشته‌اند و خودمان خبر نداریم! برو آقا پسر از همان خدایی که شاهدش گرفته‌ای خجالت بکش.
صحبت از سینما به میان آمد؛ شاید اگر سرجو لئونه زنده بود و 56 سال پس از کارگردانی A Fistful of Dollars، امروزه قصد بازسازی این فیلم را داشت، هرگز برای انتخاب بازیگر نقش اول فیلمش به سراغ کلینتون ایستوود نمی‌رفت. این روزهای فوتبال ایران، پر از بازیگرانی است که کاملاً لایق بازی به‌عنوان نقش اول فیلم «به خاطر یک‌مشت دلار» هستند.
تصاویر گنگی در ذهن‌مان از صحبت‌های گذشته این بازیکن سابق به‌جا مانده است. واضح که نه، اما به نظر می‌رسد او روزگاری گفته بود «تیم ملی من پرسپولیس است» و فدای سر پرسپولیس اگر به تیم ملی دعوت نمی‌شوم! حالا اما گویی یک بازیکن دیگر پس از آنکه به تیم ملی بازگشت و در اولین دیدار تدارکاتی لباس ایران را بر تن کرد، اتفاقات عجیبی رخ داد.
بگذریم … تاریخ پر افتخار ارتش سرخ، از این بی‌معرفتی‌ها کم ندیده است و در آخر آنچه که باقی‌مانده، هوادار بوده و هوادار بوده و هوادار. هواداری که در روزهای سخت، در طوفان‌ها و ناملایمات روزگار، به‌تنهایی پرچمِ سرخِ پرسپولیس را برافراشته نگاه داشته و هرگز اجازه‌ی به خاک افتادنش را نخواهد داد. همان‌هایی که وقت باران برای عشق سرخ‌شان «چتر»، وقت آفتاب «سایه‌‌اش»، وقت سیل «قایقش» و به هنگامه مردن، «حیاتش» هستند.
تیم در آستانه فینال آسیاست و مشکلات کم ندارد. به عبارت درست کلمه، روزهای «بحرانی» را پشت سر می‌گذارد. اما بد نیست به مراسم اهدای جام لیگ قهرمانان آسیا 2018 فلاش‌بک بزنیم. این پرسپولیس، بازمانده همان تیمی است که با عصای زیر بازوانش ایستاد؛ اما برای ایستاده ماندن، منت زانوهای سالم بی‌معرفت‌ها را نکشید. ای‌کاش فراموش نکنیم که «تابش نور به کهکشان سرخ، فقط از جانب خورشید پرسپولیس است؛ نه به پشتوانه ستاره‌های دور و نزدیک به آن.» ستاره‌هایی که همان اندک درخشندگی‌شان را هم از بابت نزدیک بودن‌شان به خورشیدِ پرسپولیس دارند.
به قول برانکو ایوانکوویچ: «وقتی برای گریه کردن نداریم»؛ اصلاً جدا شدن یک بازیکن پردردسر که گریه ندارد. لایق بغض کردن هم نیست. آری، کوه یخ در مسیر تایتانیک پرسپولیس از همان ابتدای راه کم نبوده اما در آخر داستان، این پرسپولیس و هوادارانش هستند که خواهند خندید. خطاب‌مان با شما بازیکنان بی‌معرفت است: «دیر نیست روزی که از حسرت قهرمانی با پرسپولیس در آسیا، همچون ابر بهار گریه کنید.» وعده ما با شما، 29 آذر …

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.