نباید تیم چندپاره مي‌شد؛ این‌ها این کاره نیستندذوالفقارنسب: مقصر اصلی وضعیت پرسپولیس وزارت ورزش است

0 8

مرضیه دارابی – خبرنگار: داستان عجیبی است، فینالیست آسیا با دنیایی از حواشی مواجه شده و هنوز ماجرای طلب برانکو تمام نشده و خطر از پرسپولیس دور نشده، حالا رادوشوویچ باشگاه را تهدید به فسخ قرارداد کرده است.

بازیکنی که همه طلبش را گرفته بود، گرچه ایرانی و حبِ پرسپولیسش را در بوق و کرنا مي‌کرد اما یک‌طرفه فسخ و با تیم قطری قرارداد بست، حالا چه انتظاری از رادوی کروات است که پولش را نگرفته و مي‌گوید تا پولم را ندهید به ایران نمی‌آیم.

بعد از رفتن غیرمحترمانه مهدی ترابی از پرسپولیس و جدایی علی علیپور، حالا شجاع خلیل‌زاده هم در فینال آسیا حضور نخواهد داشت و رادو هم احتمالا به ایران بازنمی‌گردد. گزینه‌هایی که درمورد مدیریت باشگاه اسم‌شان مطرح است، آن‌قدر قوی و متخصص به نظر نمی‌آیند که امیدی نسبت به جمع شدن حاشیه‌های تیم وجود داشته باشد. بیژن ذوالفقارنسب هم ناامیدانه و با ناراحتی عجیبی درمورد این وضعیت صحبت مي‌کند. این پیشکسوت پرسپولیس مقصر همه این اوضاع و احوال را وزارت ورزش مي‌داند، وزارتخانه‌ای که حالا هم قرار است جانشین رسول‌پناه را انتخاب کند. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با ذوالفقارنسب را در زیر مي‌خوانید:

– داستان مدیریت پرسپولیس داستان تازه‌ای نیست. در سال‌هایی هم که قهرمان ایران مي‌شدیم، مشکلات مدیریتی فراوانی وجود داشت و بار دیگر حواشی اوج گرفته و شاهد اتفاق‌هاي عجیب‌وغریبی در مدت اخیر بودیم. 

به هر صورت من یک جای دیگری هم گفته‌ام، این اتفاق‌هايی که طی یک ماه گذشته افتاد به اعتقاد من کاملا بی‌تدبیری بود. شاید جو فوتبال را نمی‌شناسند که این اتفاق‌ها رقم خورده و این حاشیه‌ها به بیرون درز کرده است.

– با مهندس فائقی صحبت مي‌کردیم، او مي‌گفت مدیریت کردن باید به مثابه مدیریت در اتاق شیشه‌ای باشد اما متاسفانه مدیران ما هرگز آگاهی‌ای از وضعیت موجود ورزش ندارند.

آقای فائقی مي‌گوید مدیریت شیشه‌ای اما من حتی مدیریت در ورزش ایران را ظریف‌تر از شیشه‌ای مي‌دانم. مدیریت ورزشی شرایط و اصول خاصی را مي‌طلبد. من مقصر اصلی تمام این ماجراها را وزارت ورزش مي‌دانم. وزارتخانه‌ای که باید در انتخاب مدیران مطالعه درستی داشته باشد اما خودشان متخصص نیستند. همه این حواشی حاصل مدیریت بسیار ضعیت وزارت در 2باشگاهی است که 60سال سابقه دارند. حتی یک روز 2باشگاه پرسپولیس و استقلال در سال‌های ابتدایی تاسیس، این‌طور نبوده. این اتفاق‌ها یعنی بی‌کفایتی و ناتوانمندی افراد تصمیم‌گیرنده در وزارت ورزش. حالا شما دیگر دنبال چه سوالی هستید، اصل مطلب همینی بود که گفتم.

– مساله ناامیدکننده این است که همین وزارت ورزشی که پرسپولیس و استقلال را به این روز انداخته، حالا مي‌خواهد با همان شیوه سابق، برای پرسپولیس مدیر انتخاب کند. این یعنی یک تسلسل باطل.

باز هم همین تسلسل ادامه دارد که چه کسی آشناتر، نزدیک‌تر و محرم‌تر به این آقایان غیرمتخصص در فوتبال است. فاکتورهای انتخاب همین است.

– چیزی که مشخص است، در تصمیم‌گیری‌ها تخصص و مسايل فنی دخیل نیست.

دنبال چنین مسايلی نیستند. دنبال این نیستند که چه کسی عملکرد بهتر دارد، آورده بیشتری مي‌تواند داشته باشد. کسی آورده‌ها را نمی‌بیند.

– در سال‌های اخیر هیچ تیم فوتبالی، چه تیم‌ملی و چه باشگاهی نتوانسته فینال آسیا را تجربه کند، چرا این بلا را سر فینالیست آسیا آوردند؟

برای این‌که ماهیت‌شان این است که خراب کنند. شاید عمدی هم در کار نیست ولی آدم‌های کننده‌ای نیستند، شاید با این انتخاب‌های‌شان آدم‌های خوش‌باوری هستند اما وقتی نگاه مي‌کنیم این‌ها در زندگی شخصی‌شان این‌جوری نیستند، اتفاقا بسیار منظم، حسابگر و دقیق عمل مي‌کنند و یک ریال‌شان، 2ریال مي‌شود. ماشاءا… همه وضع‌شان خوب است ولی وقتی به ورزش مي‌رسند از کیسه خلیفه مي‌بخشند.

– دل‌تان از این وضعیت نمی‌سوزد؟

چه کار مي‌توانیم بکنیم؟ ناراحتی‌اش برای ماست. دائم تماس مي‌گیرند که چرا این‌جوری شد. مي‌گویند شما دخالت کنید اما ما با چه کسی حرف بزنیم؟ حرف ما را مي‌خوانند؟

– متاسفانه غریبه‌ها کار را به دست گرفته‌اند و پرسپولیس به این روز افتاده.

ان شاءا… که درست شود.

– سال گذشته بعد از فوت آقای کاشانی صحبت از این بود که شما ريیس هیات‌مدیریت باشگاه شوید، چرا آن ماجرا اتفاق نیفتاد؟

4-5بار این بحث را مطرح کردند و صحبت شد ولی درهرصورت هم خود من شرایطی دارم که نمی‌توانم به این راحتی بیایم و هم آن‌ها شرایطی دارند که طبیعتا من با آن‌ها کنار نمی‌آیم. من آدم مستقلی هستم، در عین حال که حرف آدم‌های منطقی و عاقل را خوب مي‌شنوم اما حرف‌هایی را که غیرضروری و غیرتخصصی باشد، گوش نمی‌کنم. هر چیزی بگویند من نمی‌پذیریم.

– یکی از اتفاق‌هايی که این روزها همه را ناراحت کرد، موضوع انتقال شجاع خلیل‌زاده به الریان بود. بیشتر از رفتنش، نوع جدایی‌اش قابل قبول نبود.

بازیکن حرفه‌ای، عاقل است. نگاه مي‌کند کجا پول بیشتری مي‌گیرد این باشگاه بود که باید قبل از این‌که کار به این‌جا بکشد، او را نگه مي‌داشت. یعنی اصلا قبل از لیگ قهرمانان آسیا باید بازیکن را راضی مي‌کرد و با او به توافق مي‌رسید. باشگاه باید متوجه مي‌بود که این‌ها را فقط با پول مي‌برند. باید به یک شکلی رضایت این‌ها را جلب مي‌کردند. مطمئن باشید اگر یک مدیر متخصص، آگاه ورزشی و توانمند بود قراردادی را تنظیم نمی‌کردند که بازیکن با اراده خودش قراردادش را کنسل کند. قراردادی بسته نمی‌شد که بازیکن در آن همه کاره باشد. این در هیچ جای دنیا مرسوم نیست. این یعنی ناآگاهی از نحوه قرارداد بستن که برای بازیکن درجه یک، این‌قدر راه برای جدایی گذاشته شود.

– با همه این حرف‌ها چقدر به موفقیت پرسپولیس در فینال امید دارید؟

بازی سختی است. بچه‌های ما در قطر خیلی خوب بازی کردند، ادامه همان مدل کار منتهی به نتیجه مطلوب مي‌شد. یعنی اگر تیم حفظ مي‌شد و چندپاره نمی‌شد و این اتفاق‌ها نمی‌افتاد، با آن انرژی و آن پیمانی که بچه‌ها با هم بسته بودند، مي‌توانستند خوب بازی کنند، حتی اگر در فینال هم مي‌باختند اما طبیعتا بازی خوبی ارائه مي‌کردند. نباید این را بگویم ولی شاکله تیم از هم پاچیده، وضعیت خوبی نیست.

– حالا تا این‌جای کار در فینال نه آل‌کثیر را داریم و نه شجاع را.

کار آل‌کثیر به کجا کشید؟ لایحه را دادند؟

– بله ظاهرا داده‌اند، آیا شما واقعا امیدی به تبرئه این بازیکن دارید؟

قانونا مي‌توانند رأی را برگردانند.

– اما تیم حقوقی، وکلای حرفه‌ای و کاربلد مي‌خواهد که بعید است در ورزش‌مان چنین کسانی را داشته باشیم یا لااقل از آن‌ها استفاده کنیم. 

بله مساله این است که این‌ها این‌کاره نیستند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.