سرنوشت پیگیری‌های حقوقی در مورد شجاع، آل کثیر، استوکس و امیری چه می‌شود؟پرونده‌های سرگردان

0 10

پرسپولیس در روزهایی که منتظر روشن شدن وضعیت مدیریت خود است با پرونده‌های حقوقی ریزودرشت روبرو است که در مورد بعضی از آن‌ها حتی تصمیم جدی گرفته نشده است.

مدیرعامل جدید پرسپولیس، پس از آن‌که وزارت ورزش و جوانان تصمیم بگیرد که هیات‌مدیره چه تصمیمی بگیرد، در کنار رسیدگی به مسایل مالی و تعهدات معوق مانده اعضای تیم و باشگاه، باید مسایل حقوقی را به‌طور جدی پیگیری کرده و در اولویت برنامه‌های خود قرار بدهد.

*بخش حقوقی، صحنه نمایش و خودستایی نیست

اولین مساله در بخش حقوقی، کوچک شدن این بخش باوجود تعدد کارها و پرونده‌هاست. از سوی دیگر، این بخش مدیری می‌خواهد که به‌عنوان متولی امر و هماهنگ‌کننده عمل کند و پاسخگو باشد و برای این هم باید فکر شود. با توجه به اهمیت مسایل حقوقی، این مسوولیت در باشگاه پرسپولیس در حد معاونت تعریف‌شده است.

نگاهی به شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها نیز، بیانگر این مساله است که بعضی چهره‌های حقوقی و وکلا، سخت در تکاپو برای به دست آوردن این جایگاه هستند. بعضی از این افراد علاوه بر ارتباط‌هایی که مستقلا یا به‌واسطه خانواده‌ دارند، روی افکار عمومی کار کرده‌اند و شو‌آف‌هایی هم داشته‌اند. البته نشان دادن خود و حتی تلاش برای به دست آوردن پست، باالفطره مذموم نیست اگر بر مبنای توانمندی‌ها باشد، بحث بر سر این است که درجایی مثل بخش حقوقی کار به عمل برآید و به سخندانی نیست. در واقع بخش حقوقی پرسپولیس، همیشه بازی با آتش بوده است ولی صحنه خوبی برای نمایش نیست.

هواداران همین حالا در ارتباط با پرونده‌های مختلفی، نگرانی دارند و این امر به حدی جدی است که سردرگم شوند که به کدام‌یک بپردازند. این پرونده‌ها برای آن‌ها شوخی و تفریح و نمایش نیست. عین زندگی است. ازنظر آن‌ها در پرونده‌ای مثل شجاع و الریان فقط پای پول ناشی از غرامت برای حل مشکلی از مشکلات پرسپولیس، در میان نیست. یک جاهایی مساله حیثیتی می‌شود. در پرونده‌ای مثل آل‌کثیر فقط درباره حضور بازیکنان محبوب‌شان صحبت نمی‌کنند. درباره ساختن تاریخ حرف می‌زنند. وقتی درباره کارت زرد وحید امیری حرف می‌زنند. درباره هدف بزرگی در ورای نام امیری، حرف می‌زنند، پس کسی حق ندارد آن‌ها را سرکار بگذارد.

در این شرایط بد نیست، نگاهی هرچند گذرا به این پرونده‌ها داشته باشیم که برای هوادار و پرسپولیس، حکم مرگ و زندگی پیداکرده است.

*وقت‌کشی و تردید و شائبه درباره روند پرونده شجاع

در حال حاضر یکی از مواردی که هواداران روی آن حساسیت زیادی دارند، مربوط به مهاجرت شجاع خلیل زاده است. این انتقال به‌قدری برای هواداران سنگین بود که هر روز تا یک‌ساعتی، نقد و اعتراض خود را به سمت او روانه کنند و از یک‌ساعتی به بعد هم سراغ مدیریت باشگاه بروند. همین رفتار نشان می‌دهد که این موضوع برای پرسپولیسی‌ها به‌سادگی تمام نمی‌شود. ازنظر فنی، ثابت شد که پایه اصلی تمام موفقیت‌های اصلی پرسپولیس در داخل و آسیا، توان دفاعی آن بود و بخش مهمی از این توان دفاعی هم به حضور شجاع مربوط می‌شد. آنچه که گذشت دیگر به عقب بازنمی‌گردد ولی سوال اصلی این است که پرسپولیس در ادامه چه کرده است. اگر می‌گویند این فسخ به‌حق نبود چرا با وارد شدن ایراد شکلی محرز شده، اعتبار آن را در اسرع وقت زیر سوال نبردند و حالا قرار است چه کنند؟

این پرونده به امیر ساعد وکیل سپرده شد که گویا توصیه‌شده از سوی فدراسیون و مهدی محمد نبی است. وی در روزهای گذشته با چراغ سبزی که از باشگاه گرفت به‌عنوان مشاور حقوقی درباره پرونده‌ها صحبت کرد. دراین‌باره نیز گفت که فعلا اعتراض باشگاه در کمیته تعیین وضعیت فدراسیون رسیدگی می‌شود! خب چرا؟

این اعتراض برای وقتی بود که شجاع اعلام فسخ کرده بود و هنوز به الریان نرفته بود. پرسپولیس بنا بر اعلامی که شد مستندات فرستاد که ادعای مطرح‌شده درست نیست. چرا با توجه به این‌که در خود فسخ هم آمده بود بدون ثبت در هیات اعتبار ندارد، این ایراد شکلی وارد نشد و از فدراسیون خواسته نشد که فسخ را بلامحل اعلام کند درحالی‌که این اختیار را داشت؟ آیا به این امر توجه نشد و اشراف لازم وجود نداشت یا این‌که اصلا قرار بر حفظ شجاع نبود؟

نکته بعدی این‌که حالا او به الریان رفته است. حالا شرایط به‌کلی تغییر کرده است. یک‌طرف خارجی به پرونده اضافه شد. این‌طرف خارجی که ارکان انضباطی داخلی ما را قبول ندارد. چرا رویه تغییر نکرده و اعلام‌شده ابتدا حکم داخلی را می‌گیرند و اگر به نفع باشگاه بود به مجامع بین‌المللی می‌روند؟ یعنی اگر چنین نبود، این اتفاق روی نمی‌دهد؟ یعنی قرار است اتفاقی غیر از این بیفتد؟ اگر چنین است، آیا سفارشی‌شده است؟ آیا اگر سفارشی‌شده، پای منافعی در میان است؟ سوالات و شائبه‌ها زیاد هستند. پرسپولیس یا در کل برای پیگیری موضوع مردد است یا این‌که وقت را تلف می‌کند. این وضعیت اصلا پسندیده پرسپولیس نیست.

پرسپولیس در 2 مورد مهدی ترابی و شجاع خلیل زاده 750‌هزار دلار، نزدیک به 21 میلیارد تومان را از دست داده است و انتظار این است که بخشی از این خسارت، جبران و احقاق حق شود. این امر بدون رسیدگی بین‌المللی موضوع شدنی نیست. مبلغی که معادل مطالبه کالدرون و دستیاران اوست. پرونده‌هایی که در آینده می‌توانند دردسرساز شوند.

شاید هم این استدلال مطرح شود که پرسپولیس برای حضور محکم‌تر در مراجع انضباطی بین‌المللی، این حکم را می‌خواهد ولی با چند نفر از کارشناسان حقوقی که صحبت کردیم، این امر را تلف کردن زمان و مسیر نادرست حقوقی دانستند.

*شکایت از استوکس در مرجع داخلی!

در این میان شکایت از استوکس هم در مرجع داخلی دنبال می‌شود. توجیه این است که در قرارداد آمده بود مرجع رسیدگی مراجع داخلی باشند ولی او لزومی ندارد که به آن پایبند باشد. فقط اشتباه از سوی استوکس مبنی بر ارسلاپال دفاعیه می‌تواند مراجع داخلی را تبدیل به مرجع ذیصلاح کند که تکلیف این موضوع نیز باید خیلی پیش از این معلوم می‌شد. از سوی دیگر این‌طور نیست که دست باشگاه برای طرح دعوا در فیفا بسته باشد. چون استوکس که خواهان رسیدگی به موضوع در داخل ایران نمی‌شود تا صلاحیت اتاق حل اختلاف یا کمیته تعیین وضعیت را زیر سوال ببرد، پس چرا توضیح شفافی درباره اصرار به رسیدگی به این موضوع در فدراسیون فوتبال ایران، داده نمی‌شود.

*کاهش محرومیت آل کثیر، حداقل انتظار، لغو محرومیت، خواسته اصلی هواداران

پرونده دیگری برای پرسپولیس اهمیت زیادی دارد و هواداران سخت به حل آن امید بسته‌اند. لغو یا حداقل کاهش چشمگیر محرومیت عیسی آل‌کثیر است تا بتواند در لیگ و فینال لیگ قهرمانان آسیا برای پرسپولیس بازی کند. یک اقدام درست درخواست از استیناف برای برگزاری جلسه استماع است. البته باید دید در لایحه، آن‌قدر دلایل محکم مطرح‌شده که کمیته استیناف را مجاب به انجام این کار کند؟ در این میان البته فقط اقدام حقوقی کافی نیست. رییس کمیته استیناف، یک ایرانی است. پس باید رایزنی بشود. نه‌فقط با او بلکه از طرف باشگاه و فدراسیون با مقام‌های ارشد کنفدراسیون رایزنی بشود هم برای انجام این امر و هم برای توجه دادن‌شان به این مساله که همه دچار سوءتفاهم شدند.

در این پرونده طرح موضوع محرومیت سیدباکر از بحرین، توسط فیفا، اشاره نادرست و نکته انحرافی است چه از سوی کنفدراسیون صورت گرفته شود و چه برای آمادگی دادن به افکار عمومی داخلی، تکرارش کرده باشند. این بازیکن بحرینی در بازی با تیمی که بازیکنانش چشم بادامی بودند، در جریان یک دعوا، درحالی‌که معلوم بود، قصد تمسخر و تحقیر دارد، رو به تماشاگران هنگ‌کنگی این کار را کرد. درحالی‌که موارد مشابه با وضعیت آل‌کثیر هیچ‌یک با محرومیت روبرو نشدند. کاهش مدت محرومیت، حداقل انتظار از نتایج این پرونده است. توقع اصلی این است که در جریان یک کار مشترک حقوقی و دیپلماسی ورزشی، تبرئه آل‌کثیر اتفاق بیفتد. حالا بماند که شکایت از افراد داخلی که بازیکن پرسپولیس را به نژادپرستی محکوم کردند درحالی‌که می‌دانستند اتهام بی‌اساسی واردشده است، انجام نشد و هنوز هم برای این امر دیر نیست.

*فرصتی که برای امیری و پرسپولیس از دست رفت

مورد دیگری که در این چند وقت، هواداران درباره‌اش صحبت می‌کنند. اعتراض به کارت زرد اشتباه برای وحید امیری بود که امکان حضور او در بازی فینال لیگ قهرمانان را از او سلب می‌کند. دراین‌ارتباط با چند تن از کارشناسان حقوق ورزشی که صحبت می‌کنیم، می‌گویند دیگر چنین امکانی وجود ندارد. طبق قوانین بین‌المللی که در داخل ایران هم لحاظ شده است، با توجه به این‌که مشهود بود، داور مسابقه پرسپولیس با النصر، به‌اشتباه به وحید امیری کارت داده است یا حداقل شائبه‌اش وجود داشت باید برای احتیاط و خریدن زمان، تا دو ساعت بعد از پایان مسابقه، فرم اعتراض تکمیل و تحویل مقامات برگزارکننده مسابقه می‌شد تا امکان اعتراض رسمی و ارسال لایحه به وجود می‌آمد. بعد از بازی یحیی گل‌محمدی و افشین پیروانی یا اعتقادی نداشتند که داور اشتباه کرد یا از سر ذوق صعود به فینال، چنین اقدامی انجام نشد.

حالا سوال این است که چرا باید در چنین شرایطی، بعضی، امید بی‌سبب به هواداران بدهند که اقدام، صورت خواهد گرفت. اگر هم واقعا راهکاری وجود دارد ، چرا تا الان اتفاق نیفتاده است؟!

*پرسپولیس در آستانه حکم جدید فیفا

و اما این ها فقط بخش‌هایی از مسایل حقوقی روز پرسپولیس است. همین حالا پرونده کالدرون و خواکین در دیوان داوری ورزش مفتوح است. البته لایحه قبل از این ارسال شد. در این میان پرونده اینیگو از چرخه خارج شد و تا 22 آبان اگر پولش را نگیرد، احتمالا بدون نامه‌نگاری مجدد از سوی وکیل او، در کمیته انضباطی فیفا طرح موضوع خواهد شد.

پرونده بودیمیر هم هست که درباره آن ابهام‌‌هایی وجود دارد و اگر همه‌چیز هم درست باشد بالاخره به مرحله رای از سوی دادگاه ورزش می‌رسد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.