تناقض عجیب در صحبت‌های مدیران استقلالاز قرارداد نادری تا دستمزدهای میلیاردی آبی‌پوشان

0 18
تناقض عجیب در صحبت‌های مدیران استقلالاز قرارداد نادری تا دستمزدهای میلیاردی آبی‌پوشان

شیوا دورانگر – خبرنگار: با گذشت چند روز از انتقال نادری به استقلال هنوز هم حرف‌وحدیث‌های بسیاری درباره آن مطرح می‌شود. مدیران رقیب در ابتدا مدعی شدند این بازیکن را با رقم مالی معقولی جذب کرده‌اند، اما با افشاگری خلیل زاده مشخص شد رقم قرارداد نادری به‌قدری چشمگیر بوده که بعد از پرداخت رضایتنامه به باشگاه بلژیکی مبلغی هم برای وی باقی خواهد ماند. حتی این عضو هیات مدیره استقلال برای اینکه پیاز داغش را زیاد کرده باشد گفته بود نادری با رد پیشنهاد مالی بهتر پرسپولیس، آبی‌پوش شده است! با آن درامی که عبدیان ساخت چیزی نمانده بود اهالی فوتبال يک گلريزان برای مدافع جدید استقلال راه بیندازند، تا این فوتبالیست مظلوم و فداکار را از اين فقر و فلاكت نجات دهند!
البته طرح این ادعاها چنان عجیب و غیرقابل باور بود که صدای پیشکسوتان استقلال را هم درآورد. بنا بر شنیده‌ها باشگاه استقلال قراردادی را به ارزش ۴.۵ میلیارد تومان با نادری امضا کرده است که با آپشن ها تا ۷ میلیارد تومآن‌هم افزایش خواهد یافت و همان‌طور که اشاره شد آن‌ها باید ۲۰۰ هزار دلار هم به باشگاه کورتریک بابت رضایتنامه این بازیکن بپردازد که با این شرایط جذب نادری ۱۲ میلیارد برای استقلال آب می‌خورد و چیزی نمانده بود شتابزدگی مدیران، این باشگاه را با دردسر مواجه کند. البته عبدیان برای فرار از این گاف بزرگ، بلافاصله توپ را در زمین نادری انداخت و همان‌طور که گفته شد مدعی گردید این بازیکن خودش مبلغ ۲۰۰ هزار دلار را در ۴ قسط به باشگاه بلژیکی پرداخت می‌کند و بعد از اینکه با واکنش منفی رسانه‌ها و پیشکسوتان مواجه شد یک تعهدنامه‌ دست‌نویس از نادری منتشر کرد که با استناد به نظر کارشناسان حقوقی فاقد اعتبار است. صمد ابراهیمی وکیل حقوقی فوتبال در این باره گفته است: تصاویر ادعایی عبدیان زمانی می‌تواند معتبر باشد که :۱-به شکل رسمی تنظیم و به مهر و امضای مدیرعامل باشگاه برسد. ۲-باشگاه استقلال دولتی است و قواعد سند ابرازی باید مطابق مقررات نقل و انتقالات رعایت شود. پس باید طبق بند ۱۱ و ۱۲ ماده ۱۹ نقل و انتقالات به ثبت سازمان لیگ برسد. ۳-رقم قرارداد اصلی نادری باید حداقل ۲۰۰ هزار یورو باشد تا بتوان از محل آن، این مبالغ باشگاه بلژیکی را پرداخت کرد.
بماند که خلیل زاده هم تمام ادعاهای عبدیان را تکذیب کرد و گفت: یک پولی را به‌عنوان قرارداد و یک پول را به‌عنوان آپشن به نادری پرداخت کرده‌اند که مبلغ به حدی است که چیزی برایش باقی بماند. با این تفاسیر رقم مطرح‌شده در رسانه‌ها که در سطور بالا درباره آن صحبت کردیم را باید به واقعیت نزدیک دانست.
البته با قراردادهای نجومی که استقلالی‌ها در این فصل بسته‌اند جای تعجب ندارد که نادری ۷ میلیارد برای یک‌فصل بگیرد.کما اینکه رییس هیات مدیره و مدیرعامل استقلال هم این موضوع را تایید کردند.گرچه خلیل زاده در پاسخ به این سوال که گران‌ترین بازیکن استقلال در این فصل کیست از شخص خاصی اسم نبرد با گفتن همین جمله که دوستان هستند و در قراردادها باید بازنگری صورت بگیرد لُب کلام را رساند که نه یک نفر، بلکه چندین نفر در استقلال قراردادهای نجومی دارند.
او قراردادهای 11-10 میلیاردی در استقلال را تکذیب نکرد و گفته است; قراردادهای 7-6 و 5 میلیاردی هم وجود دارد. البته ما باید بازنگری کنیم. قرارداد منعقدشده و یک مسوول اجرایی آن را امضا کرده است ولی باید به هر شکلی با آن‌ها به توافق برسیم.
مددی هم با تایید دستمزدهای نجومی بازیکنان استقلال گفته است قرارداد برخی بازیکنان این باشگاه باید اصلاح شود و در ادامه افزود: تأکید دستگاه نظارتی این است قراردادهایی که ما به آن‌ها نجومی می‌گوییم اصلاح شود. این قراردادها در طی چند روز و در هتل امضا شدند. خیلی هم ناگهانی رقم آن‌ها افزایش یافت. دستگاه نظارتی تأکید کرده این مبالغ تعدیل شود. ما هم تکلیف مآن‌همین است و تلاش می‌کنیم قراردادها را تا حد ممکن تعدیل کرده و به حد معقولی برسانیم.
این‌طور که شنیده می‌شود قرارداد وریا غفوری، محمد دانشگر، مهدی قائدی، عارف غلامی و چند بازیکن دیگر استقلال افزایش چند برابری یافته است و نفراتی چون مظاهری، مرادمند و مرادی با رقم هنگفتی جذب شدند که این موضوع بار مالی سنگینی روی دوش این باشگاه خواهد گذاشت ولی نکته اینجاست که استقلال با افزایش بی‌رویه دستمزدها توانست بازیکنان کلیدی‌اش را حفظ کند و بازیکنانی چون محمد دانشگر، روزبه چشمی، داریوش شجاعیان، فرشید اسماعیلی و فرشید باقری که قراردادهای‌شان در پایان فصل گذشته به پایان رسیده بود را تمدید کند. البته چشمی بعد از تمدید قرارداد راهی ام صلال شد و علی کریمی هم دیگر ستاره آبی‌ها راه چشمی را در پیش گرفت، آن‌هم در شرایطی که پیشنهاد مالی مناسبی از سوی تیم سابقش دریافت کرد و مدیران استقلال تلاش زیادی کردند که این بازیکن را حفظ کنند.که این اتفاق صدای سایر تیم‌ها را هم درآورد. به‌طور مثال رسول خطیبی سرمربی تیم تازه لیگ برتری آلومینیوم اراک می‌گوید: ما باید نسبت به بودجه 19 میلیاردی بازیکن بگیریم و قرارداد یکی از بازیکنان استقلال اندازه کل تیم ماست. یعنی یکی از بازیکنان استقلال 21 میلیارد قرارداد بسته و یا 3 بازیکن خارجی سپاهان اندازه کل بودجه ماست. که سرمربی آبی‌پوشان نیز این موضوع را رد نکرد و گفت: شاید منظور او شیخ دیاباته بوده است، چون با نرخ ارز ممکن است به این رقم برسد. نکته اینجاست که مدیران استقلال از یک‌طرف به سعادتمند برای قراردادهای سنگینی که بسته است هجمه می‌گیرند و از آنسو خود با پیشنهادی وسوسه کننده به سراغ سیامک نعمتی رفته تا او را هم به‌مانند نادری آبی‌پوش کنند!
به‌راستی مدیران رقیب از چه کسی این جسارت را می‌گیرند که با بازیکن تحت قرارداد پرسپولیس مذاکره می‌کنند؟مگر هر 2 باشگاه زیر نظر یک‌نهاد اداره نمی‌شوند؟چرا وزارت ورزش به مدیران استقلال تذکر نمی‌دهد؟ البته این اشکال به مدیران پرسپولیس هم وارد است که چرا در قبال این اتفاقات سکوت می‌کنند؟به لطف سهل‌انگاری مدیران سابق، ستاره‌های تأثیرگذار تیم چون بیرانوند، ترابی، علیپور و خلیل زاده جدا شدند و انگار نه انگار که این تیم چندی دیگر باید در فینال آسیا حاضر باشد.
چندی قبل شجاع خلیل زاده در یک لایو اینستاگرامی اعلام کرد وقتی برای تمدید قرارداد ۴ ساله به باشگاه رفته است به او اعلام کرده‌اند که وزارت ورزش دستور داده قرارداد کسی را تمدید نکنند، چرا که این موضوع به تایید بازرس برسد که کریم باقری هم آن را تایید و با واکنش مجری برنامه یعنی خداداد عزیزی مواجه شد و این پیشکسوت از اینکه دیگر تیم‌ها بازرس ندارند انتقاد و پرسیده بود آیا در استقلال بر قراردادها نظارت می‌شود؟
حالا با گذشت چند ماه و بعد از جدایی ستاره‌های مطرح پرسپولیس خبر می‌رسد سازمان بازرسی دستور داده در قراردادهای نجومی آبی‌ها تجدیدنظر شود. پرسشی که مطرح می‌شود این است که چرا این‌قدر دیر؟حالا که قرارداد بازیکنان ثبت‌شده باید به این ماجرا ورود کنند؟ قطعا بازیکنی که 10 ،8 میلیارد بسته است هرگز حاضر نمی‌شود از دو سوم مبلغ قراردادش بگذرد و به نظر می‌رسد این کار فقط برای بستن دهان منتقدان باشد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.