بدون حق پخش، فوتبال آینده خوبی نداردکفاشیان: یک مدیر نباید فدراسیون را سکوی پرتاب خود بداند

0 41

رئیس اسبق فدراسیون فوتبال گفت: اگر حق پخش به بدنه فوتبال تزریق نشود روزهای خوبی را برای آینده فوتبال نمی‌بینم.

به گزارش پرسپولیس نیوز ، علی کفاشیان در مورد اینکه آیا ساختار فوتبال ایران نسبت به قبل حرفه‌ای شده، عنوان کرد: متاسفانه فوتبال ما همان قضیه شترمرغ است. هروقت بگوییم تخم کن می‌گوید شتر هستم و هروقت بگوییم بار ببر می‌گوید مرغ هستم! فوتبال ما باید در یک قالب حرفه‌ای حرکت کند تا به شایستگی‌های خودش برسد. رقبای آسیایی ما حرفه‌ای حرکت می‌کنند.

کفاشیان ادامه داد: اما ما با توجه به قوانین دست و پا گیر مشکل داریم. مثلا وقتی می‌گوییم پول بدهیدد می‌گویند حرفه‌ای هستید. این جلوی رشد فوتبال را می‌گیرد. کشورهای دیگر هم مشکلاتی دارند اما پیشرفت می‌کنند. ما در بحث حرفه‌ای بودن قونین را اصلاح کردیم اما پیش نرفته‌ایم.از روز اول فیفا گفت باید مستقل باشد اما جلوتر که رفتیم دیدیم وابسته به دلتیم. یا گفتند بازنشسته هستید، گفتیم بودجه بدهید گفتند حرفه‌ای هستید.

وی در مورد موضوع اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال گفت:‌ بحث اصلی این است که فدراسیون مستقل باشد. ان شاالله هیات رئیسه جدیدی که می‌آید مصوبات لازم را می‌گیرد. ضمن اینکه حق پخش تلویزیونی 60تا70 درصد درآمد فوتبال را رقم می‌زند. اگر حق پخش به بدنه فوتبال تزریق نشود روزهای خوبی را برای آینده فوتبال نمی‌بینم.

کفاشیان در مورد اینکه آیا انتخابات فدراسیون تا پیش از پایان سال جاری میلادی برگزار می‌شود، اظهار داشت: باید بشود. فیفا هم تاکید کرده است. شاید چون آیین نامه انتخابات فورس‌های زمانی برای کاندیداها دارد، چندروز هم بگذرد. اما 8 آذر که اساسنامه به تایید مجمع می‌رسد باید فوری مقدمات برگزاری انتخابات فراهم شود.

وی افزود: این اساسنامه تقریبا همان اساسنامه قبلی است. در آن هم نوشته بود که فدراسیون نهاد مستقل و غیر دولتی است اما عملا قانون اصلاح نشده بود و در مجلس عمومی غیر دولتی بود. ما هم با این کنار آمدیم. یک سال وقت دارند تا این موضوع را درست کنند و فدراسیون نهاد مستقل و غیردولتی یعنی تجاری شود. مجمع هم دارند. در این صورت دست فدراسیون هم بازتر می‌شود ولی در کنار آن باید بحث خصوصی شدن و حق پخش را برای باشگاه‌ها درست کنیم.

رئیس اسبق فدراسیون فوتبال در گفت و گو با برنامه تهران ورزشی اضافه کرد: من با سابقه معاون وزارت ورزش، دبیر کل کمیته ملی المپیک و رئیس فدراسیون دوومیدانی به فدراسیون فوتبال آمدم. همه گفتند فوتبالی نیست. وقتی فیفا اساسنامه را اصلاح کرد گفت هرکسی در ورزش سابقه دارد می‌تواند کاندیدا شود. فوتبال همه مباحث را در خودش نهفته دارد. مثلا وقتی فیفا از جام جهانی میلیاردها دلار درآمدزایی می‌کند یک کار اقتصادی بزرگ است.

وی ادامه داد: یک مدیر نباید اینجا را سکوی پرتاب آینده بداند و به دنبال شهرت نباشد. باید مزه شهرت را چشیده باشد. بعضی از مدیران فکر می‌کنند سرپرست تیم هستند. با تیم می روند و می‌آیند با گل زدن به هوا می‌پرند و… مدیر باید مسائل حرفه‌ای و اقتصادی را مدیریت کند. حتما نباید داور یا بازیکن باشد. باید داور خوب انتخاب کند و… فرض کنید بهترین فرد را به عنوان رئیس کمیته داوران انتخاب کنند وقتی نتوانند به او سرویس خوب بدهند فایده ندارد. باید امکانات را فراهم کنند و با مجلس و وزارت ورزش تعامل داشتهباشند تا کارها خوب پیش برود.

کفاشیان در مورد مساله بازنشستگان گفت: یک شرط سنی وجود داشت که از اساسنامه برداشته شد. بحث بازنشستگی هم ان‌شاالله بعد از اینکه هیات رئیسه جدید آمد و قانون را تصویب کرد، برطرف می‌شود. اما الان رئیس فدراسیون، دبیر کل و خزانه دار نباید بازنشسته باشند چون کاراجرایی دارند و باید اوراق را امضا کنند. اما وقتی آن قانون توسط مجلس و دولت اصلاح شد بازنشسته‌ها مشکلی ندارند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.