آرفی: وقتی نفهمیدیم در این ۴ سال پول‌های پرسپولیس چه شدبه جای خارجی‌ها، مدیران را اخراج کنید

0 21
آرفی: وقتی نفهمیدیم در این ۴ سال پول‌های پرسپولیس چه شدبه جای خارجی‌ها، مدیران را اخراج کنید

میلاد اعظمی – خبرنگار: تساوی پرسپولیس مقابل سایپا، شرایط بحرانی فعلی باشگاه، حواشی چند وقت گذشته و … باعث شد تا با اشپیتیم آرفی مهاجم پیشین و خارجی پرسپولیس تماس بگیریم تا نظرش را در خصوص اتفاقات اخیر پرسپولیس بپرسیم. آرفی به‌عنوان یک خارجی هم به‌خوبی فارسی صحبت می‌کند و هم حرف‌های خیلی خوبی می‌زند . در زیر ماحصل گفت‌وگوی روزنامه «پرسپولیس» را با اشپیتیم آرفی می‌خوانید:
-پرسپولیس لیگ را با مساوی شروع کرد، به نظرت می‌شود روی موفقیت پرسپولیس در لیگ امسال و فینال لیگ قهرمانان آسیا حساب کرد؟
ببینید مساله فینال آسیا ربطی به لیگ و نتایج آن ندارد. پرسپولیس کاملا می‌تواند در فینال موفق شود و در لیگ هم مدعی قهرمانی باشد. پرسپولیس بهترین‌های ایران را در اختیار دارد و تیم خوبی است.
-اما خیلی‌ها اعتقاد دارند با توجه به جدایی چند بازیکن مهم و اصلی از پرسپولیس، شاید پتانسیل تیم پایین آمده.
من این مساله را قبول ندارم. با رفتن ۲،۳ بازیکن پرسپولیس ضعیف نمی‌شود. شما نگاه کنید همین الان سید جلال حسینی در پرسپولیس هست که می‌تواند جای شجاع را پر کند. مگر سید جلال بازیکن کمی است؟ درست است که سن سید جلال بالاست اما تجربه او خیلی به پرسپولیس کمک می‌کند و خیلی راحت جای شجاع را پر می‌کند. نباید او را دست‌کم گرفت
-به نظرت خط حمله پرسپولیس نیاز به تقویت دارد؟
شما نباید بازیکنی مثل مهدی عبدی را دست‌کم بگیرید او می‌تواند بار خط حمله پرسپولیس را به دوش بگیرد. آرمان رمضانی هم هنوز جا نیفتاده و می‌تواند به پرسپولیس کمک کند.
-اما خیلی از هواداران پرسپولیس معتقد هستند که رمضانی در حد این تیم نیست.
این موضوع درست نیست. هواداران پرسپولیس نباید رمضانی و دیگر بازیکنان پرسپولیس را کوچک کنند. این مساله اشتباه بزرگی است که به تیم، بازیکن و کادر فنی استرس وارد می‌کند.
-شایعه شده بود که ممکن است تو به‌عنوان مربی به تیم‌های پایه پرسپولیس بیایی، این مساله درست است؟
از آن‌هایی که این شایعات را درست می‌کنند بپرسید. من با شکوری رفاقت ۱۲ ساله و قدیمی دارم و او از اولین دوستان من در ایران است اما هنوز با او صحبتی نکرده‌ام. آن‌قدر شکوری در پرسپولیس کار دارد که فعلا نمی‌تواند به این موضوع فکر کند.
-به نظرت شکوری می‌تواند در پرسپولیس موفق شود؟
شکوری مدیریت را بلد است و می‌تواند به پرسپولیس کمک کند. البته الان بزرگ‌ترین مشکل پرسپولیس مسایل مالی است. وقتی پول نیست شکوری چه‌کار می‌تواند انجام بدهد؟
-خبر داری که در حساب بانکی باشگاه پرسپولیس کمتر از ۱۰ میلیون تومان است؟
بله و این اصلا خوب نیست. ما واقعا نفهمیدیم پول‌های پرسپولیس در این ۳،۴ سال چه شد! واقعا مدیران قبلی باشگاه را خراب کردند. درست است که بخش بزرگی از این پول به برانکو و دیگر خارجی‌هایی که طلب داشتند رسید اما اگر همان موقع پول برانکو و بقیه را می‌دادند پرسپولیس این‌قدر ضرر مالی نمی‌کرد. مدیران قبل آن‌قدر دست‌دست کردن تا قیمت دلار و یورو بالا رفت و یک پول هنگفت به برانکو و بقیه دادند.
-چرا به این اندازه باشگاه‌های ایرانی با مربیان و بازیکنان خارجی به مشکل می‌خوردند؟
وقتی باشگاهی با یک خارجی قرارداد می‌بندد هیچ راهی ندارد جز اینکه پول را بدهد. پس چه‌بهتر که همان موقع پایان همکاری پول داده شود تا دیگر باشگاه‌ها به مشکل نخورند. الان ما نمی‌دانیم شرایط حال حاضر پرسپولیس تقصیر چه کسی است، اما بالاخره یک مقصر وجود دارد. نمی‌دانم بعد از این همه مدت چرا کسی یقه مدیران مقصر را نمی‌گیرد. تا به حال نشده یک مربی و بازیکن خارجی از ایرانی‌ها شکایت کند و به پولش نرسد چون آن پول حق آن شخص خارجی است.
-در مورد قانون منع جذب بازیکن و مربی خارجی جدید چه صحبتی داری؟
فدراسیون به جای اینکه جلوی آمدن خارجی‌ها را بگیرد و آن‌ها را اخراج کند، مدیرانی را اخراج کند که روی دست فوتبال ایران هزینه‌های سنگین می‌گذارند. اینکه باشگاه ایرانی پول بازیکن و مربی خارجی را نمی‌دهد و آن‌ها هم شکایت می‌کنند، تقصیر خارجی‌ها نیست، تقصیر مدیرانی است که پول آن‌ها را نمی‌دهند. این‌طور نمی‌شود که هرکسی را در فوتبال ایران به‌عنوان مدیر فوتبالی انتخاب کنند.
-البته وضعیت فوتبالیست‌ها و مربیان ایرانی هم خوب نیست.
بله. من به‌عنوان یک خارجی که در ایران زندگی می‌کنم از اتفاقاتی که برای بازیکنان ایرانی رخ می‌دهد ناراحت هستم. حق فوتبالیست‌های ایرانی این نیست. آن‌ها هرسال مشکلات خودشان را دارند. یا با آن‌ها دعوا می‌شود، یا پول شان را نمی‌دهند یا وقتی مصدوم می‌شوند به آن‌ها بی‌توجهی می‌شود و … .
-حتما می‌دانی هواداران پرسپولیس از رفتن شجاع و ماجراهای او ناراحت هستند، در این مورد چه صحبتی داری؟
شجاع سال‌ها برای پرسپولیس زحمت کشید و افتخار کسب کرد، حقش نبود که این‌طور با او برخورد شود. شجاع جایی رفته که ۴ برابر پرسپولیس هم پول می‌گیرد و هم احترام. شما دیدید که مدیر قبلی چطور با شجاع برخورد کرد. به جای اینکه با او با احترام برخورد شود یا یک خداحافظی خوب برایش ترتیب بدهند، کاری کردند که هواداران مقابل شجاع قرار بگیرند و هواداران ناراحت شوند.
-پس به نظر تو رسول پناه مقصر جدایی شجاع بود؟
صددرصد. نمی‌شود هر اتفاقی که رخ داد را به نام بازیکن زد. مدیران عادت کردند که به بازیکنان بگویند به خاطر هواداران فلان کار را بکنید یا فلان قرارداد را نبندید اما نمی‌گویند به بازیکن احترام بگذارند. بازیکن بلد است به هوادار احترام بگذارد ولی نباید مدیران کاری کنند تا بازیکنان مقابل هواداران قرار بگیرند. من نمی‌گویم شاید شجاع در پرسپولیس و ایران می‌ماند اما بهتر بود با احترام با او برخورد می‌شد.
-خیلی از بازیکنان به خاطر پول به کشورهای خارجی و قطر می‌روند.
مگر چه اشکالی دارد؟ مدیری که توقع دارد به جای ۲۰ میلیارد بازیکن ۵ میلیارد بگیرد خودش چنین کاری انجام می‌دهد؟ مدیران اگر فکر تماشاگران هستند پول بیاورند تا بازیکنان به خاطر مسایل مالی از پرسپولیس جدا نشوند. اگر مدیری نمی‌تواند پول بیاورد حداقل با بازیکنان با احترام برخورد کند.
-ظاهرا خیلی هوای شجاع را داری!
چرا نداشته باشیم، مدیران کاری کردند تا شجاع بعد از کلی قهرمانی با پرسپولیس آن‌طور جدا شود و کلی هم فحش بخورد. مگر یک فوتبالیست چقدر زمان برای پول جمع‌کردن دارد؟ مدیری که می‌گوید بازیکن به خاطر هواداران بماند، آیا می‌داند چند پیشکسوت هستند که زمان بازیکنی به خاطر هواداران در پرسپولیس ماندند و الان کلی مشکل مالی دارند؟ کسی از آن پیشکسوتانی خبر دارند که سال‌هاست مشکل مالی دارند؟
-به‌عنوان حرف آخر چیزی هست که بخواهی بگویی؟
می‌خواهم با هواداران صحبت کنم. از آن‌ها می‌خواهم مثل توپ فوتبال بین مدیران و بازیکنان نمانند و اجازه ندهند مدیران از آن‌ها سوءاستفاده کنند. من به‌عنوان یک هوادار همیشه پشت بازیکنان و کادر فنی هستم. من هم نمی‌دانم پشت پرده چه اتفاقی رخ می‌دهد، مدیران ممکن است مقابل دوربین و هواداران یک‌چیزی بگویند و بعد راحت دروغ بگویند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.