حمله به اسکوچیچ برای دعوت از مدافع پرسپولیس انتقاد از مهدی شیری به جرم بی حاشیه بودن

0 12

شیوا دورانگر – خبرنگار: انتشار لیست جدید تیم ملی و دعوت برخی نفرات برای دیدار مقابل بوسنی انتقاداتی را علیه دراگان اسکوچیچ به همراه داشت. یکی از بازیکنانی که نسبت به حضورش انتقاد شد مهدی شیری، مدافع راست پرسپولیس است که در دقیقه ۹۰ جانشین مجتبی نجاریان شد . این مدافع جوان به دلیل ابتلا به کرونا از فهرست تیم ملی کنار گذاشته شد. جالب اینجاست زمانی هم که از نجاریان دعوت به عمل آمد این حرف‌وحدیث‌ها وجود داشت و استقلالی‌ها به انتخاب مدافع آینده دار تیم فولاد به‌جای وریا غفوری اعتراض داشتند. در حالی که نجاریان که سابقه حضور در تیم ملی امید را دارد، مدافعی آینده دار نشان داده و در فصلی هم که گذشت نمایش درخشانی در ترکیب فولاد داشت و در ادامه هم همان‌طور که گفته شد به دعوت شدن شیری اعتراض شد و حالا خبر می‌رسد باشگاه استقلال قصد دارد به‌طور رسمی موضوع دعوت نشدن وریا غفوری به تیم ملی را از طریق فدراسیون پیگیری کند! آبی‌ها  عدم دعوت کاپیتان تیم خود را به مسایل بیرونی ربط می‌دهند و معتقدند این تصمیم، فنی نبوده است.

در اینکه وریا غفوری جزو بهترین‌های لیگ است شکی وجود ندارد و این مدافع که پیش ‌از این در تیم ملی حضورداشته است ۴ گل و ۴ پاس گل در فصل گذشته ثبت کرد و طبق آمار متریکا با دریافت نمره ۶.۹۹ بهترین عملکرد را در بین همه مدافعان راست در لیگ برتر نوزدهم دا‌شت. غفوری میانگین 0.4 شوت در چارچوب داشت، میانگین 0.6 پاس کلیدی در هر بازی ثبت کرد و در واقع 17 بار هم‌تیمی‌هایش را در موقعیت گلزنی قرار داد. 1.1 تکل موفق، 0.4 نبرد هوایی موفق و 1.5 عملکرد دفاعی در هر بازی به‌صورت میانگین آمار دفاعی او بود.

اما نگاهی هم به عملکرد مدافع بی حاشیه پرسپولیس داشته باشیم که به‌واسطه عملکرد دفاعی‌اش در جمع بهترین مدافعان کناری لیگ برتر قرار گرفت. مهدی شیری با میانگین 64.9 لمس توپ در هر بازی از تأثیرگذارترین بازیکنان پرسپولیس در راه قهرمانی بود و با دقت پاس 82.8درصدی مطمئن عمل کرد. نقطه درخشان عملکرد او میانگین 3.9 عملکرد دفاعی بود که در هر بازی به‌جا گذاشت و در نبردهای هوایی نیز با 1.2 نبرد پیروز در هر بازی موفق عمل کرد. شیری با نمره متریکای 6.89 در رتبه چهارم مدافعان کناری لیگ برتر قرار گرفت و حتی تا اواسط فصل به رتبه اول هم رسیده بود.

همان‌طور که مشاهده کردید عملکرد شیری نزدیک به غفوری بوده است و در فصلی که گذشت جزو بهترین‌های لیگ بود، با این وجود چون مدافع پرسپولیس اهل هیاهو و سر صدا نیست و حامیان رسانه‌ای ندارد نه‌تنها از عملکرد مؤثرش سخن به میان نیامده که حتی عده‌ای تلاش می‌کنند وی را تخریب کرده و مدافعی ناکارآمد قلمداد کنند، تا به این وسیله راه را برای دعوت بازیکنان مورد علاقه خود هموار کنند. این رویه در زمان مربیان گذشته هم در جریان بود و چه آن زمان که رامین رضاییان توسط کیروش انتخاب، یا بعدها که ویلموتس از صادق محرمی دعوت می‌کرد برقرار بود. ضمن اینکه انتخاب شیری با چنین عملکردی، عجیب‌تر از حضور بازیکنانی چون رشید مظاهری، ساسان انصاری و عارف غلامی نیست. خصوصا مظاهری که مدت‌هاست بازی نکرده است، او در هفته‌های پایانی فصل قبل به دلیل مصدومیت نتوانست برای تراکتور بازی کند و بعد از پیوستن به استقلال به خاطر بسته بودن پنجره این تیم در هفته‌ای که گذشت قادر به همراهی این تیم نبود. اما اسکوچیچ این بازیکن را به گلر آماده سرخپوشان ترجیح داد. آن هم در شرایطی که لک عملکرد درخشانی در لیگ قهرمانان آسیا از خود برجای گذاشته بود و موفق شد ۵ کلین شیت در ۷ بازی برجای بگذارد و با گرفتن پنالتی مقابل النصر نقش مهمی در صعود پرسپولیس به فینال داشته باشد. لک فصل بیستم را هم با کلین شیت آغاز کرد و چند سیو خوب مقابل سایپا داشت. با این وجود اسکوچیچ چشم روی درخشش این دروازه‌بان بست و ترجیح داد از پیام نیازمند و رشید مظاهری به همراه امیر عابدزاده نمایش درخشانی در لیگ پرتغال داشته است در اردوی جدید تیم ملی محک بزند.

نکته اینجاست که همواره پس از اعلام هر لیستی اعتراض به وجود می‌آید و این امری بدیهی است. اما باید در نظر داشت مربیگری امری سلیقه‌ای است و باید به تصمیمات اسکوچیچ احترام گذاشت. آن‌طور که از لیست تیم ملی استنباط می‌شود این سرمربی کروات قصد جوانگرایی در تیم ملی دارد که قلم گرفتن نام برخی بازیکنان قدیمی و پا به سن گذاشته ازجمله شجاعی، دژآگه و غفوری و انتخاب جوان‌های آینده داری چون صادق محرمی، محمدحسین کنعانی‌زادگان و مجتبی نجاریان این فرضیه را متحمل می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.