از هیپنوتیزم برانکو تا کار سخت یحیی برای جادوی سرخ‌هامعجزه اعتماد به نفس / معمولی‌هایی که ستاره شدند

0 28
از هیپنوتیزم برانکو تا کار سخت یحیی برای جادوی سرخ‌هامعجزه اعتماد به نفس / معمولی‌هایی که ستاره شدند

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: آیا پرسپولیس در فرصت باقی‌مانده از مدت نقل و انتقالات بازیکنان موردنیاز خود را جذب خواهد کرد. این سوال و پاسخ آن عمده نگرانی این روزهای هواداران پرسپولیس را تشکیل می‌دهد. در این میان اختلاف‌نظرها نیز بروز پیداکرده است. بخشی از هواداران این میزان از اصرار برای جذب بازیکن جدید را برای بعضی بازیکنان فعلی، نشانه بی‌اعتمادی می‌خوانند و در نقطه مقابل هم هوادارانی قرارگرفته‌اند که این طرز تفکر را در جهت خالی کردن دست سرمربی سخت در شرایط دشوار می‌دانند و تاخت‌وتازها بر همدیگر از همین نقطه شروع می‌شود.
در این میان در یک شرایط عادی و آرام به نظر می‌رسد هر یک از دو طرف حداقل به بخشی از حرف طرف مقابل اعتقاد دارد.
در یک نگاه اجمالی به فهرست فعلی پرسپولیس، جای تردید باقی نمی‌ماند که پرسپولیس با کمبود نفر روبه‌روست. این به معنای نادیده گرفتن توانایی نفرات موجود نیست. صحبت از آن است که یک‌فصل پر فراز و نشیب در پیش است. محرومیت‌ها و مصدومیت‌ها همواره در فوتبال، غیرقابل پیش‌بینی بوده‌اند ولی کرونا اوضاع را حادتر هم کرده است. در واقع برای موفقیت ناچار از فرض کردن انواع سناریوهایی هستیم که برای ما حادث خواهد شد. پس وقتی هوادار می‌گوید: پرسپولیس حداقل به یک مدافع و در اولویت بعدی به یک مهاجم نیاز دارد، فقط یک تب هواداری نیست. تجزیه‌وتحلیل خاصی هم لازم دارد. ما با نفراتی، جنس‌مان جور بود و حالا یکی محروم است و یکی هم ما را جا گذاشت و رفت.
در این ماجرا، باشگاه هم با هواداران زاویه‌ای ندارد. در واقع باشگاه هم حداقل در صحبت‌هایی که داشته‌ایم معتقد به همین مسایل است. در تیم و باشگاه کسی منکر این نیست که چنین نیازی وجود دارد فقط مساله این است که این خواسته تا چه میزان تامین خواهد شد.
*لیستی که خوب بود
در پیش بودن لیگ قهرمانان آسیا و احتمال محرومیت از نقل و انتقالات به دلیل عدم پرداخت مطالبات برانکو در زمان مقرر، باعث بروز اتفاقات تاریخی در پرسپولیس شد و پرسپولیس سریع‌تر از آنچه که تصور می‌شد بازیکنان موردنظر خود را جذب کرد. بازیکنانی که درباره اکثر آن‌ها شک و شبهاتی مطرح می‌شد و حتی یحیی گل‌محمدی را به در معرض اتهامات بعضی قرار داد، اما با برگزاری رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا اکثر بازیکنان جدید توانستند رفته‌رفته از خود و انتخاب‌های سرمربی دفاع کنند. در شرایطی که شاید بسیاری از هواداران، در جریان بسیاری از این کشمکش‌ها نبودند، تمام اتفاقات رقم خورد و به‌نوعی به نقطه پایانی خود رسید.
البته هنوز نفراتی هستند که با عملکرد خود باعث شدند انتخاب یحیی در مورد آن‌ها با چالش روبرو شود ولی باید در نظر گرفت که در بزرگ‌ترین باشگاه‌ها که انواع فیلترها را برای انتخاب بازیکنان جدید دارند این‌طور نیست که صد درصد خریدها، کاملا موثر باشند و بی برو و برگرد همیشه درصدی برای خطا وجود دارد حتی اگر بزرگ‌ترین مربی فوتبال باشید.
به هر حال پرسپولیس، نه‌تنها خیلی زود بارش را بست بلکه جنسش هم جور از کار درآمد در واقع برای شرایط عادی مشکلی نداشتیم اگر عیسی آل‌کثیر محروم نمی‌شد و شجاع خلیل زاده نمی‌رفت. با جدایی این‌ها با کمبود نفر روبرو شدیم. در خط حمله دغدغه این است که تمام بار تقریبا روی دوش یک بازیکن رفته و در خط دفاع جای خالی داریم که در بعضی بازی‌ها به چشم خواهد آمد. این 2 اتفاق بود که کار پرسپولیس را خراب کرد.
*چرا دفاع آخر و مهاجم می‌خواهیم؟
در بازی‌های انجام‌شده در قطر شاهد بودیم، کار به‌جایی رسید که سرمربی از شجاع در دفاع چپ استفاده کرد و سید جلال حسینی و محمدحسین کنعانی زادگان زوج دفاع میانی شدند و ترکیب خوبی هم بودند. حالا شاید پرسیده شود که حداقل آن زوج را برای دفاع میانی داریم و مشکل چیست؟
کنعانی زادگان مدافع ملی‌پوش ماست و طبعا نیاز به توصیف ندارد. در این‌که هنوز برای سید جلال حسینی با مجموعه ویژگی‌هایش نمونه جدیدی در فوتبال ایران، مشاهده نشده است که شکی نیست ولی مساله همان جاست که فوتبال مسایلی مثل مصدومیت، محرومیت و البته کرونا هم دارد و از سوی دیگر بدون هر تعارفی کاپیتان سرخپوشان هم در شرایطی نیست که انتظار داشته باشیم در تمام بازی‌ها به‌ویژه وقتی مسابقات فشرده می‌شود در بهترین فرم بماند.
در خط حمله عبدی را داریم. واقعا شم گلزنی بالایی دارد. می‌توان گفت از آن بازیکنان است که بازی در خط حمله در خون او قرار دارد ولی اگر یک زوج لازم داشته باشد شرایط به چه شکل خواهد بود. اگر برای او مشکلی پیش بیاید، اوضاع چگونه می‌شود و آیا بدون حضور بازیکنی که حضور او را در ترکیب اصلی تهدید کند، خودش را حفظ خواهد کرد و در بالاترین حد می‌ماند.
*پروژه استوکس و اوساگونا تکرار نشود
در چنین شرایطی هرچند باشگاه اعلام می‌کند که به دنبال اجرای خواسته‌های سرمربی است ولی واقعا چه‌قدر امکانش وجود دارد. ما که هنوز نمی‌دانیم در توافقش برای فسخ شرطی دارد که به تیم‌هایی مثل پرسپولیس ملحق نشود یا نه؟ از طرفی حضور بازیکنی که استقلال او را نخواست یک چالش بزرگ به حساب می‌آید. البته دلیل نمی‌شود که اگر بازیکنی در یک تیم خوب نبود تا ابد خوب عمل نکند. ولی با تمام این اوصاف چه قدر راه دارد که نازش را بخریم که بقیه هم شاکی و سرخورده نشوند. آیا می‌توانیم بدون توجه به بازیکنانی که داریم و مبالغی که به آن‌ها پرداخت کنیم، وارد این معامله بشویم؟ آیا می‌توانیم پولی که به شجاع ندادیم را به او بدهیم؟ آیا می‌توان به او به‌عنوان بازیکن تیمی که کاری غیر از تماشای افتخارات پرسپولیس نداشته است، بدون توجه نسبت به بازیکنانی که تیم قهرمان کرده‌اند و به فینال آسیا رفته‌اند پول داد.
نگویند در دنیای حرفه‌ای فوتبال این حرف‌ها عین عقب‌افتادگی است که آن‌گاه باید گفت اطلاعات درستی از این فوتبال و فرهنگ و جامعه ندارند. غلط یا درست فوتبال ما در چنین فضایی نفس می‌کشد.
دیروز هم که خبر رسید که فرجی با پدیده توافق دوباره کرده است. از سوی دیگر هزینه انتقال بازیکنی مثل پور علی گنجی قابل‌قبول نیست. گویا آمدن گوچی هم منتفی شده است.
هواداران بسیاری هم شاکی هستند از این‌که باشگاه اقدامی نکرده است ولی مساله این است که امکان‌های خیلی زیادی هم نداریم. هنوز فرصت باقی است و همه امیدواریم که خبرهای خوبی بشنویم.
در کنار مطالبه درستی که وجود دارد فقط حواس‌مان باشد کار به سمتی نرود که مانند ماجرای استوکس و اوساگونا اتفاق بیفتد. یحیی و باشگاه را به این سمت سوق ندهیم که حالا بازیکنی را می‌گیریم، بالاخره یک چیزی می‌شود.
*درس‌های از دوران برانکو فراموش کردیم
و اما حالا باید حرف‌هایی از جنس دیگر هم بزنیم. از این جنس که فرض را بر این بگذاریم که اتفاقات موردنظر روی ندهد. آن‌وقت یک چیزهایی را باید در تیم خودمان درست کنیم. بعضی از ما در زیر سوال بردن وضع موجود، برای رسیدن به خواسته جذب بازیکنان جدید تا جایی پیش رفتیم که از روی مهدی شیری حتی بعد از دعوت شدنش به تیم ملی با بولدوزر رد شدیم!
باید بدانیم با این کار، رد پایی روی جسم و روح او به‌جا گذاشتیم که هیچ‌گاه از بین نمی‌رود. برخورد افراد با چنین پدیده‌هایی متفاوت است. کار بعضی به‌جایی می‌رسد که به داستان خود پایان می‌دهند. همه محمد انصاری یا ربیع خواه نمی‌شوند که این مسایل را هضم کنند و بازهم تاب بیاورند. ما مردم خیلی راحت با تیشه به‌جان ریشه رویا، شخصیت و روح آدم‌های دیگر می‌افتیم. حواس‌مان پرت می‌شود همین حالا در تیم خودمان بازیکنانی داریم که شاید اگر جای دیگری بودند الان مدیران باشگاه را به فحش و فضاحت می‌کشیدیم که آن‌ها را جذب کنند. بازیکنانی مثل برزگر یا داستانی یک نمونه از این ها هستند. گفتیم واکنش افراد به انرژی‌های منفی متفاوت است و البته پرسپولیس خانه خاله نیست که همه‌چیز را مهیا و آماده جلوی ما بگذارند. برای کسی مثل آرمان رمضانی هم غیر این نیست ولی خوب آدم‌ها متفاوت هستند. الان زمانی است که باید به این جوان‌ها انرژی داد. در وهله اول یحیی گل‌محمدی باید چنین کند و در مرحله بعد، ما هواداران. همین عبدی را چه کسی از سینه‌چاک‌های امروز می‌شناخت. وقتی برانکو در مصاحبه‌ای گفته بود، جانشین رامین رضاییان را پیداکرده است تا چند روز همه در حال گمانه‌زنی بودند و او محرمی را می‌گفت. وقتی کمال را آورد، خیلی هم عددی حساب نمی‌شد. مسلمان را که آورد متهم به دلالی شد. وقتی جوابش کرد، همه گفتند پرسپولیس به زمین گرم خورد.
اصولا من به این نتیجه رسیدم وقتی بالای سر تیم‌های خاص، آدم‌های خاص قرار می‌گیرند، خیلی مسایل برخلاف تصور ما رقم می‌خورد و دلیل موفقیت هم، همان‌ها می‌شود نه افکاری که ما از مسایل داریم.
*معجزه اعتمادبه‌نفس
نباید از معجزه اعتمادبه‌نفس غافل بشویم. اعتمادبه‌نفسی که باید به بازیکنان خودمان بدهیم. می‌توانیم افسوس گذشته را بخوریم یا به آینده نگاه کنیم. می‌توانیم برای عدم قرارداد با شجاع قبل از لیگ قهرمانان یا جواب کردن ربیع خواه به‌عنوان گزینه‌ای برای دفاع در روز مبادا حرص بخوریم و به مدیر و مربی بپریم یا از فردای روزی که دیگر دیدیم آنچه خواستیم، نشد به آنچه می‌توانیم انجام بدهیم فکر کنیم. یادمان نرود در همین تیم بازیکنی باکیفیت مثل حسین پور داریم که به او سخت بازی می‌رسد و مثل او جوانان دیگری هم هستند.
برانکو معایبی داشت ولی محاسن خاص خود را هم داشت. او به شکل عجیبی به بعضی بازیکنان معمولی قبولاند که خیلی خوب هستند. چه وقتی در تیم ملی بود و چه بعد از حضور در پرسپولیس. این معجزه را بارها دیده‌ام. آدم‌های معمولی که باورشان می‌شود خاص هستند و انرژی همان باور آن‌ها را پیش می‌برد. در این چند روز اگر به خواسته‌ها نرسیدیم. ناله کردن بدترین کار در حق پرسپولیس است. یحیی تازه باید به یکسری بازیکن چیزهایی را بقبولاند که شاید نباشند و شاید هم باشند و ندانند. در این میان، مهم این است که ما چه می‌کنیم.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.