اختصاصی پرسپولیس: معاون فنی مرکز سلامت محیط وکار وزارت بهداشتلیگ برتر تعطیل نمی شود

0 78

مریم سرخوش – خبرنگار: تهران روز شنبه؛ اول آذر به مدت دو هفته در وضعیت اعمال محدودیت‌های جدید با هدف مقابله با بحران ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا قرار خواهد گرفت. همان شنبه‌ای که قرار است پرسپولیس در ورزشگاه آزادی به مصاف صنعت نفت آبادان برود و برخی از تعویق این دیدار به دلیل شروع محدودیت‌های جدید و تعطیلی تهران خبر می‌دادند. اما ستاد ملی کرونا مجوز قبلی برگزاری رقابت‌های لیگ برتر را لغو نکرده و مسابقات لیگ برتر به روال سابق برگزار خواهد شد.

رعایت سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی

21 آبان بود که استاندار تهران از موافقتش با تعطیلی 2 هفته‌ای تهران خبر داد و عنوان کرد اگر ستاد مصوب کند، تعطیلی ابلاغ خواهد شد. فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای تهرآن‌هم بارها بر این موضوع تأکید کرده و این تعطیلی را برای کمک به بخش درمان ضروری می‌دانست. به همین دلیل در جلسه روز شنبه، ستاد ملی مقابله با کرونا با تعطیلی کامل 100 شهرستان، اکثر مراکز استان‌ها و البته تهران از روز شنبه یکم آذر موافقت کرد. در این اعمال محدودیت جدید تنها مراکز درمانی، داروخانه‌ها، مراکز امدادرسانی و نجات و تامین، سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای مایحتاج ضروری، مرکز ارائه دهنده خدمات عمومی مجاز به فعالیت هستند و سایر گروه‌های شغلی باید تعطیلات 2 هفته‌ای اجباری را تجربه کنند. اجباری که البته همه تصور می‌کردند شامل فوتبال و لیگ برتر هم باشد. اما وجود یک مجوز رسمی از سوی وزارت بهداشت در همان روزهای آغازین لیگ برتر و برگزاری این دیدارها با رعایت سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی، مسوولان سازمان لیگ امیدوار کرده بود که محدودیت‌های جدید شامل حال دیدارهای فوتبال نشود و در صورت اعلام نشدن دستورالعمل جدید از سوی ستاد ملی کرونا، آن‌ها لیگ برتر را پس از یک هفته تعطیلی (به دلیل دیدار تدارکاتی تیم ملی ایران با بوسنی) از سر بگیرند.

دیدارهای هفته دوم لیگ بیستم پنجشنبه و جمعه (۲۹ و ۳۰ آبان) و شنبه (یک آذر) برگزار می‌شود و سازمان لیگ اصرار به انجام این دیدارها دارد. بازی پرسپولیس – صنعت نفت و پیکان – شهر خودرو دو دیداری است که قرار بود در روز شنبه برگزار می‌شود و کسی نمی‌دانست که این رقابت‌ها هم مشمول محدودیت‌ها خواهد بود یا خیر؟ و در صورت تعویق این رقابت‌ها زمینه‌ها شکل‌گیری گلایه از سوی دیگر باشگاه‌ها هم فراهم می‌شد آن هم در حالی که دیگر سایر شهرهای میزبان‌ هم از ابتدای آبان تاکنون در وضعیت قرمز و فوق حاد کرونایی قرار گرفته و سلامت بازیکنان، کادر فنی و سایر برگزارکنندگان این دیدارها هم در معرض خطر قرار دارد. به همین دلیل ضرورت تصمیم‌گیری درباره هفته دوم نمی‌بایست تنها به لغو دیدارهای اول آذر و برگزاری سایر دیدارها در 2 روز پایانی آبان منجر می‌شد.

البته سازمان لیگ در صورت برگزاری نصف و نیمه هفته دوم برای دیدارهای هفته سوم که زمان آن هنوز اعلام‌نشده هم با چالش‌های جدیدی مواجه خواهد شد و می‌شد چرا که این محدودیت‌های جدید در سایر شهرهای کشور هم اعمال می‌شد وسازمان لیگ را در برگزاری ادامه رقابت‌ها با چالش‌هایی مواجه می‌کرد.

امیدوار به عدم لغو دیدارهای لیگ برتر

صحبت‌های مسئولان سازمان لیگ البته چندان شفاف و روشن نیست و آن‌ها برای اعلام تعطیلی دیدارهای لیگ برتر در انتظار دستوری جدید از ستاد مقابله با کرونا هستند. غلامرضا بهروان، یکی از اعضای سازمان لیگ و رییس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای لغو دیدارهای هفته دوم لیگ برتر را منوط به اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان کرده و گفته بود «تلاش می‌کنیم بازی‌ها به‌صورت منظم برگزار شوند اما اگر تصمیم به تعطیلی باشد ما ملزم به اجرا و اطاعت هستیم. تصمیم‌گیری درباره تعطیلی سراسری شامل حال مسابقات هم می‌شود. این اتفاق احتمالا روی برنامه‌های فوتبال هم تأثیر می‌گذارد که برای لیگ ما و برنامه‌ریزی آن خوب نیست.»

سهیل مهدی، مسوول کمیته برگزاری سازمان لیگ برتر هم در واکنش به تعطیلی 2 هفته‌ای کشور از اول آذرماه گفت :«ما برنامه‌ریزی خود را برای برگزاری هرچه بهتر هفته دوم لیگ انجام دادیم و به‌زودی برنامه هفته‌های دیگر لیگ اعلام می‌شود. البته اگر مبنا بر تعطیلی تهران و برخی شهرستان‌ها باشد ما مطیع تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم و اگر به ما اعلام شود چاره‌ای جز تعطیلی مسابقات نخواهیم داشت.»

سرپرست فدراسیون پزشکی – ورزشی هم به وضعیت وخیم کرونا اشاره و عنوان کرده بود ‌«با توجه به شرایطی که در کشور می‌بینیم ما از کلیه فدراسیون‌ها درخواست کردیم که هیچ رویدادی را بدون هماهنگی و استعلام از ما انجام ندهند. دراین‌باره شاهد همکاری خوبی هم بودیم. بعضی از روسای فدراسیون‌ها خودشان تاکید بر عدم برگزاری رویدادهای ورزشی به دلیل عدم ضرورت دارند. البته بعضی موارد برنامه‌ریزی‌شده بود و وزارت بهداشت و درمان‌ هم با ما این همکاری را داشته که با رعایت سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی این رویدادها را برگزار کنیم. ازجمله اردوی بسکتبال برای اعزام به قطر، مسابقات انتخابی برای کشتی، برخی لیگ‌های متمرکز.»‌ محمد اسد مسجدی با تاکید بر این‌که تا یک ماه آینده برگزاری هیچ رویداد ورزشی توصیه نمی‌شود، درباره تعویق لیگ برتر فوتبال بیان می‌کند:‌«لیگ برتر فوتبال هم جزو همان رویدادهای ورزشی برنامه‌ریزی‌شده بود و تاکنون (عصر دیروز) هیچ صحبتی مبنی بر به تعویق افتادن لیگ برتر نبوده است.»

مصوبه قبلی لیگ برتر تغییر نکرده است

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در گفت و گو با روزنامه پرسپولیس از عدم لغو دیدارهای لیگ برتر و مسابقات ملی با توجه به اجرای محدودیت‌های جدید از اول آذر خبر داد و عنوان کرد:‌ تنها این مسابقات برگزار خواهد شد و اما این مساله توسعه‌ای نسبت به دیگر رقابت‌های ورزش نخواهد داشت.

محسن فرهادی می‌افزاید:‌ ورزش کشور تعهدات ملی و بین‌المللی دارد و بر این اساس تغییری در برگزاری آنها نداریم. مانند دیدارهای مقدماتی جام جهانی، بازی‌ها ملی در رشته‌های کشتی و فوتسال که شامل محدودیت‌های اعمال شده از ابتدای هفته آینده نیستند. همچنین مسابقات لیگ برتر هم بر اساس برنامه‌ریزی‌های قبلی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ برگزار می‌شود و در حال حال حاضر تصمیمی بر تعطیلی آنها نیست.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.