در آستانه فینال لیگ قهرمان اروپا و وضعیت بغرنج پرسپولیسقهرمان با وعده به نبرد مرگ و زندگی می رود

0 16
در آستانه فینال لیگ قهرمان اروپا و وضعیت بغرنج پرسپولیسقهرمان با وعده به نبرد مرگ و زندگی می رود

خدا باید شانس بدهد. در این صورت می‌شوی شاهین طاهرخانی. اول که تا همان استقلال می‌روی، بعد هم به‌عنوان بازیکنی که در همان استقلال، حرف برای گفتن پیدا نمی‌کنی، در پرسپولیس به‌قدری عزیز می‌شوی که بر سرت دعوا راه می‌افتد!
فکرش را بکنید درجایی مثل استقلال تو را نخواهند و بعد در یک تیمی که استقلال از نگاه کردن به آن قولنج گردن گرفته است، برایت دعوا راه بیفتد و بعضی هم رعشه بگیرند!
البته شاید ناچار از پذیرش چنین وضعیتی باشیم وقتی بی‌دلیل کارمان به ان‌شاءا… و ماشاءا… می‌کشد. البته باز که فکر می‌کنم در همین وضعیت هم، برای بعضی اسم‌ها غش‌وضعف کردن معنی ندارد. ناسلامتی این‌جا پرسپولیس است.
*در لیگ یک مثل این‌ها را داریم
ماشاءا… همه هم اهل فضل و استاد مسلم هستیم. کارمان به‌جایی رسیده است در فوتبالی که هیچ‌کس قید مدافع درجه دو را هم نمی‌زند، برای یک نفر که مازاد شده، دست و پای خودمان را گم‌کرده‌ایم. البته نمی‌خواهیم بگویم، چون در آنجا مازاد شده، دیگر به درد نمی‌خورد. نه! ان‌شاءا… که موفق خواهد بود، به‌ویژه اگر سر از پرسپولیس درآورد. بالاخره گاهی بازی آدم یکجایی نمی‌گیرد ولی بحث بر سر رفتار خود ماست. البته بماند که این حال چرا بر ما می‌رود. بماند که اگر جناب آقای شجاع خلیل‌زاده بامعرفت، دست پرسپولیس را این‌طور در پوست گردو نمی‌گذاشت، الان بازیکن مازاد استقلال اسطوره بعضی هواداران نمی‌شد. بماند اگر باشگاه و مسوول نقل و انتقالات در زمان خودش وقتی که تیم هنوز به قطر نرفته بود به توصیه‌های دلسوزانه از هواداران و رسانه‌ها تا عوامل خود باشگاه گوش کرده بودند و کار با این بازیکن را یکسره می‌کردند، الان این داستان‌ها را نداشتیم.
یعنی اگر در همین لیگ یک خودمان، همین حالا 5،6 بازیکن در حد طاهرخانی یا بهتر از او نباشد که باید در این فوتبال را تخته کرد. هست، خوبش هم هست. با رضایتنامه‌اش هم بیشتر از جذب یک لیگ برتری در نمی‌آید. با انگیزه تر و کم ادعاتر. ولی نمی‌رویم دنبالش که پیدایش کنیم. همین‌طور کلید می‌کنیم روی یک یا چند تا اسم. مدیر و کارشناس و هوادار هم ندارد.
باور کنید قفل شدن روی یک هدف برای موشک، هوشمندی به‌حساب می‌آید نه برای آدمیزاد.

*قواره بازیکن و بزرگی پرسپولیس را در نظر بگیرید
دیروز مفصل نوشتیم که پرسپولیس به چه دلایلی به بازیکن نیاز دارد. نوشتیم که اگر هوادار این را می‌خواهد فقط تب احساسات نیست و یک منطقی پشت این حرف وجود دارد ولی وقتی کار به بالا و پایین رسیدن برای بعضی نام‌ها می‌رسد، دیگر بحث چیز دیگری می‌شود. بحث هم از آن‌جا شروع می‌شود که چرا کار به این‌جا رسیده است که قطعا مخاطبش مقام و مسوول می‌شود و بعد به خودمان به‌عنوان هوادار می‌رسد که گاهی حواس‌مان پرت می‌شود که پرسپولیس چیست و کجاست؟
بعد هم مطلب را اساطیری می‌کنیم. یک نفر یک‌چیزی می‌گوید و کافی است که با فاز فکری و روانی جور باشد، همین‌طور تکرارش می‌کنیم!
یک نمونه‌اش این که یک بازیکن مازاد را آن‌قدر می‌کنیم که بگوییم وزیر مملکت برای نیامدنش به پرسپولیس دستورالعمل داده است!
اصلا فرض را بر این بگذاریم که وزیر به مدیرعامل پرسپولیس گفته باشد که از استقلال بازیکن نگیر. می‌گوییم فرض کنید، چون درست و غلطش را نمی‌دانیم. خب این برای بازیکنی است که مثلا تحت قرارداد است، به دلایلی می‌تواند جدا شود و مذاکره پرسپولیس می‌تواند مشکل درست کند. چه ربطی به بازیکنی که استقلال، اصلا او را نخواسته است دارد؟
خوب است در بررسی یک موضوع کمی هم به این مسایل بپردازیم. حالا اگر خودمان هم خیلی حوصله و دسترسی لازم برای بررسی این مسایل نداریم. به سوژه‌های مورد بحث و قواره آن‌ها یک نگاهی بیندازیم.
اصلا روی چه چیزی داریم شرط‌بندی می‌کنیم
و اما از همین مطلب یک پلی بزنیم به اوضاع و احوالی که داریم. همه این‌ها را گفتیم ولی یادمان هم نمی‌رود که کار هوادار به این‌جا کشید. فقط هواداران نیستند. کارشناسان هم هستند. چه کسی است که اذعان نداشته باشد که پرسپولیس به بازیکن نیاز دارد. به نظر کمی زیادی کارمان به ان‌شاءا… و ماشاءا… کشیده است.
*ان‌شاء ا…
ان‌شاءا… در خط حمله و خط دفاع کسی مصدوم نشود. ان‌شاءا… کرونا هم نگیرند. ان‌شاءا… کارت قرمز و کارت زرد هم نگیرند. ان‌شاءا… رودل نکنند و مزاج‌شان هم به هم نریزد. ان‌شاءا… سیدجلال حسینی در تمام بازی‌ها پشت هم حاضر باشد و بدون ریکاوری که لازم است، کم نیاورد و براثر خستگی هم مصدوم نشود. ان‌شاءا… محمدحسین کنعانی‌زادگان بابت این‌که حضور در ترکیب اصلی به نامش خورده است، هوایی نشود و افت نکند. ان‌شاءا… محمد انصاری هم در این سن و سال زودتر از دوران جوانی به اوج برگردد که اگر لازم شد برای دفاع میانی کمک کند اگر در چپ هم استفاده نشد. ان‌شاءا… مهدی عبدی هم رویین‌تن باشد و آخ نگوید. باد هم در سرش نیفتد که بازی‌کردنش بیمه شده است و فاز دیگری بردارد.
ان‌شاءا… از میان داستانی و برزگر حداقل یکی گل کند و مربیان رگ خواب‌شان را به دست بیاورند تا دست‌مان برای خط حمله خالی نباشد. ان‌شاءا…. که افسوس جواب کردن محسن ربیع‌خواه را نخوریم. ان‌‌شاءا… که با تمرینات 75 دقیقه‌ای اگر بازی فینال به‌وقت اضافه بکشد، کم نمی‌آوریم. ان‌شاءا… این وقفه 6 ماهه آل‌کثیر را از دور فوتبال خارج نکند. ان‌شاءا… کادر فنی معجزه می‌کند و از یکسری جوان جویای نام و با انگیزه ستاره می‌سازد. ان‌شاءا… که بازیکنی راهش را گم نمی‌کند و جوان‌هایی که گفتیم هم راه خودشان را پیدا می‌کنند. اصلا روزگار را چه دیدید. شاید پای فینال چند بازیکن تیم مقابل هم مشکل‌دار شدند و نبودند و البته برای این یکی، ان‌شاءا… ، نگفتیم که گفته‌اند برای دیگران که بد بخواهی بد می‌بینی و نمونه‌اش همین استقلالی‌ها.
*ماشاءا…
و حالا برویم سراغ ماشاء ا… ‌هایی که به آن‌ها امید بسته‌ایم و انصافا هم روی خوب چیزهایی حساب کرده‌ایم.
ماشاءا… اگر مسایلی مثل مصدومیت و محرومیت پیش نیاید، تیم بدی نداریم، البته طبیعی است که باید بر اساس آنچه داریم برای بازی فینال آسیا برنامه‌ریزی فنی کنیم.
ماشاءا… مربیانی داریم که مسایلی راز این دست را خوب می‌دانند، به‌ویژه وقتی قرار است تیم را به فینال آسیا ببرند. ماشاءا… کادرفنی و سرمربی خوبی داریم که وقتی آرامش دارد و متمرکز است، قابلیت‌های بالایی را نشان می‌دهد. ماشاءا… آدم‌های کاربلد و کار درستی مثل پیروانی و باقری را هم داریم که وقتی لازم باشد، فقط یک مربی نیست. ماشاءا… بازیکنان خوبی هم از خط دروازه تا نوک حمله داریم که می‌دانند چگونه باید کار خود را انجام بدهد. ماشاءا… تیم فینال ندیده و قهرمانی ندیده‌ای نداریم که راه و رسم بازی‌های بزرگ را نمی‌داند. ماشاءا… دروازه‌بانی داریم که اغراق نیست بگوییم در آسیا جزو شماره یک‌ها شده است هرچند که 81 می‌پوشد. ماشاءا… سیدجلال را با یک دنیا تجربه‌داریم که بتواند تیم را جمع کند. ماشاءا… در دفاع و هافبک و خط حمله نفراتی داریم که تیغ‌دار بازی می‌کنند. ما‌شاءا… تیمی داریم که خارج از ایران، گاهی بیشتر از خود ما روی آن حساب می‌کنند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.