ترکش‌های باخت استقلال به فولاد; دیاباته اخراج شد، باقری ساز جدایی کوک کرد

0 12

شیوا دورانگر – خبرنگار: دیدار استقلال و فولاد باز هم بدون جنجال نبود و همچون بازی برگشت فصل گذشته شاهد تنش و درگیری بین نفرات 2 تیم در ورزشگاه فولاد آره‌نا بودیم. استارت این اتفاق پیش از بازی و زمانی که نام زاهدی فر برای قضاوت این دیدار اعلام گردید توسط باشگاه استقلال زده شد که با ارسال نامه به سازمان لیگ خواهان تغییر این داور شدند. که این اتفاق واکنش فولادی‌ها و حتی شخص سرمربی استقلال را هم در پی داشت و علوی، سرپرست فولاد در اعتراض به رفتار غیرحرفه‌ای استقلالی‌ها گفته بود: اگر از همین حالا داور یک مسابقه تغییر کند ممکن است هر تیم دیگری هم از داور مسابقه خوشش نیاید برای تغییر دادن آن فشار بیاورد. سرمربی تیم استقلال هم در رابطه با اعتراض این باشگاه به انتخاب زاهدی‌فر بیان داشت: ای‌کاش این کار انجام نمی‌شد و خودم به آن اعتقاد ندارم. بهترین داورهای دنیا با بودن کمک‌داور ویدئویی بازهم اشتباه می‌کنند و باید سعی کنیم آرامش را به داوران بدهیم تا آن‌ها در فضای بدون تنش قضاوت کنند. ما داوران با وجدانی داریم و فکر نمی‌کنم عمدی در قضاوت‌شان بوده باشد.

صحبت‌های فکری از سوی فولادی‌ها بی‌جواب نماند و حمیدرضا رجبی دستیار نکونام با کنایه به سرمربی استقلال گفت: آقای فکری چند روز پس از مرگ تلخ داور جوان، استوری می‌گذارند که داوران قشر ضعیف که حق‌شان به‌موقع  پرداخت نمی‌شود و پس از آن باشگاه‌شان اینگونه اعتراض می‌کنند و امروز پس از چند روز گذشتن از نامه می‌گویند که در جریان نامه باشگاهش نبوده است، ایشان پس از چند روز تاخیر در جریان کارهای باشگاه‌شان قرار می‌گیرد؟ آقای فکری دوست عزیز دوران این کارها تمام شده و بهتر است تمرکزتان را روی مسایل فنی بگذارید نه این صحبت‌هایی که دیگر تکراری شده است.

برخلاف روال گذشته، این بار کمیته داوران زیر بار فشارها تسلیم نشد و داور مسابقه را به خواست استقلالی‌ها عوض نکرد. گرچه درنهایت همه‌چیز آن‌طور پیش رفت که آبی‌ها می‌خواستند و اگر نتوانستند زاهدی فر را تغییر دهند، در عوض با هجمه به این داور کاری کردند به سود آن‌ها سوت بزند که نتیجه‌اش یک پنالتی پرحرف و حدیث بود. البته استقلالی‌ها قدر این پنالتی بادآورده را ندانستند و بااینکه از فولاد پیش افتادند، در پایان روی اشتباهات فردی و تاکتیکی بازی برده را به حریف واگذار کردند.

هنوز دقایقی از این بازی نگذشته بود که یک ویدئو در فضای مجازی انتشار یافت که سرمربی استقلال را در حال فحاشی به تیم حریف نشان می‌داد. جمله‌ای که محمود فکری بر زبان جاری کرد چنان زشت و زننده بود که واکنش فولادی‌ها را در پی داشت و آن‌ها اعلام داشتند از این مربی به دلیل توهینی که به بازیکنان و کادر فنی انجام داده به مراجع قضایی شکایت خواهند کرد. فدراسیون فوتبال نیز فکری را برای ادای توضیحات درباره اتفاق صورت گرفته به کمیته انضباطی فدراسیون احضار کرد. باید دید درنهایت چه جریمه‌ای برای سرمربی استقلال که با رفتارهای توهین‌آمیز نسبت به تیم حریف اصول بازی جوانمردانه را زیر پا گذاشته در نظر گرفته می‌شود؟ یا این موضوع هم به ‌مانند احضار بازیکنان استقلال که در فرودگاه با هواداران خودی درگیر شدند در حد حرف و وعده باقی می‌ماند،

جالب اینجاست که باشگاه استقلال در حمایت از سرمربی خود بیانیه‌ای را منتشر و  اعلام کرد که نیمکت نشینان فولاد از ابتدای بازی با فریاد و فحاشی به داور دنبال هدف دیگری بوده‌اند و مدعی شد عکاس این باشگاه با نزدیک شدن به حلقه استقلالی به دنبال استراق سمع بوده که با اعتراض فکری روبه‌رو شده است. و جالب‌تر اینکه اعضای هر یکی از 2 تیم در ساعات گذشته با انجام مصاحبه با رسانه‌ها و انتشار متن در فضای مجازی سعی دارند با تخریب طرف مقابل، تیم خود را تبرئه کنند و به نظر می‌رسد این جنگ و جدل‌های لفظی کماکان ادامه داشته باشد.

مواردی که گفتیم همه آن چیزی نبود که در جریان دیدار استقلال و فولاد رخ داد و باگذشت یک روز از این مسابقه هنوز خبرهای حاشیه‌ای از این بازی به گوش می‌رسد. یکی از آن‌ها که به شکار میکروفن‌های تلویزیونی کنار زمین درآمده، همزمان که گزارشگر بازی را گزارش می‌کند فردی در حال تلفظ جملاتی عجیب است که در ظاهر این‌طور به نظر می‌رسد یک رمال در کنار زمین حضور دارد! شاید بد نباشد کمیته اخلاق به این ماجرا ورود کند.گرچه در سال‌های گذشته شاهد مواردی از این دست بسیار بوده‌ایم اما هیچ‌وقت به‌صورت جدی به آن پرداخت‌نشده است و هر مسوولی که بر مسند کار نشست فقط وعده رسیدگی به آن را داد و بس.

از بحث جادوگری خارج شویم و به ادامه بحث بپردازیم. همان‌طور که گفتیم بازی استقلال و فولاد حاشیه‌های زیادی در دل خود داشت. از ۱۰ نفره شدن استقلال به دست کادر فنی این تیم تا درگیری دیاباته با سرمربی. ماجرا از این قرار است که در دقایق پایانی بازی محمد دانشگر دچار مصدومیت شد و بعد از اینکه کادر پزشکی به مداوای این بازیکن پرداخت، مسوولین این تیم متوجه غیبت مدافع خود در زمین نشدند تا استقلال با یک یار کمتر در لحظات پایانی به خاطر سهل‌انگاری کادر فنی خود گل دوم را دریافت کند. در همان لحظات مهاجم ۲۱ میلیاردی آبی‌ها که در کنار زمین تماشاگر بازی بود در حال مشاجره با جناب سرمربی بود. دیاباته در هفته اول نیمکت نشین بود و در ۲۰ دقیقه پایانی به بازی آمد. در بازی اخیر هم این مهاجم از روی نیمکت بازی را دنبال کرد و در حالی که فکری تصمیم داشت وی را در دقایق پایانی به میدان بفرست که درنهایت مرادی به‌جای وی در ترکیب قرار گرفت. روز گذشته باشگاه استقلال اعلام کرد این مهاجم به دلیل عدم تمکین از دستور سرمربی در اختیار کمیته انضباطی قرارگرفته است و حق حضور در تمرینات را ندارد. با توجه به اینکه دیاباته بازیکن کلیدی استقلال است و گلزن اول این تیم به شمار می‌رود به نظر می‌رسد آن‌ها درنهایت با یک عذرخواهی و آشتی‌کنان سروته ماجرا را هم آورده و چه‌بسا حتی این مهاجم گرانقیمت هم به‌مانند سایر خاطیان استقلال بخشیده و در بازی آینده استقلال در ترکیب ببینیم. خصوصا که دانشگر و اسماعیلی هم مصدوم شدند و شاید به بازی با ماشین‌سازی نرسند.

شکست استقلال در اهواز 

تبعات زیادی برای این تیم داشت و حالا علاوه بر اخراج مهاجمش از تمرینات، دیگر بازیکن این تیم هم به خاطر توهین‌هایی که در فضای مجازی علیه اش صورت گرفته ساز جدایی کوک کرده است.گفتنی است هواداران استقلال بعد از شکست تیم‌شان فرشید باقری را که با سهل‌انگاری خود موجب به ثمر رسیدن گل اول فولاد شد مقصر شکست قلمداد کردند و علیه وی هجمه گرفتند که این اتفاق با واکنش باقری همراه شد و این بازیکن در گفت‌وگویی اعلام کرد اگر مشکل استقلال من باشم مشکلی نیست و رضایتنامه‌ام را بدهند تا بروم.

با اتفاقات اخیر به نظر می‌رسد فکری که به‌تازگی هدایت استقلال را برعهده‌گرفته کار سختی برای رهبری نیمکت پرستاره این تیم داشته باشد و از جایی که مدیریت باشگاه هزینه‌های زیادی برای این فصل داشته است فشار روی این مربی زیاد است. استقلالی‌ها در نقل و انتقالات به‌جز علی کریمی و روزبه چشمی تمام ستاره‌های خود را حفظ و موفق شدند بازیکنان نامدار و گرانقیمتی را جذب کنند.

مساله مهم اینجاست فکری که با حاشیه‌های فراوان از نساجی جداشده است، در بازگشت به استقلال از هم‌تیمی‌ها و مربیان سابق خود کمک گرفت که ازجمله آن‌ها باید به پرویز مظلومی، صمد مرفاوی، حنیف عمران زاده، سیروس دین‌محمدی و آرش برهانی اشاره کرد. تعداد اعضای کادر فنی استقلال به‌قدری زیاد است که صدای رسانه‌های نزدیک به این باشگاه را هم درآورد اما جالب است که باوجود این‌همه پیشکسوت اسمی یک نفر متوجه 10 نفر شدن استقلال مقابل فولاد نمی‌شود. یعنی سرپرست و مربیان استقلال حتی از اتفاقات معمولی درون زمین هم غافل هستند و ببراه نیست اگر بگوییم نقش سیاهی لشگر را در استقلال یدک می‌کشند. با این تفاسیر عجیب نیست که هر روز در استقلال هر روز یک نفر برای سرمربی شاخ و شانه بکشد و شاهد هرج و مرج و تنش باشیم.

همین چندی قبل بود که شایعه درگیری وریا غفوری و محمود فکری مطرح شد. پیش از آن هم وقتی نامجو مطلق هدایت موقت آبی پوشان را بر عهده داشت شاهد اتفاقاتی از این دست بودیم و یک شکست و حذف از آسیا کافی بود تا همه بفهمند که ارسلان مطهری با مربیان تیمش دچار اختلاف بوده و برخی بازیکنان این تیم به‌جای تمرکز در زمین و تلاش برای خوشحالی هواداران در پی تفریح و خوش‌گذرانی خود بودند و اگر اتفاقات فرودگاه رخ نمی‌داد و ماجرای قلیان کشیدن بازیکنان و استعفای کادر پزشکی نبود هیچ‌یک از این مسایل عیان نمی‌شد. نکته اینجاست قبل از اینکه بازیکنان استقلال با عوامل کادر پزشکی این تیم در فرودگاه دوحه قطر درگیر شوند، برخی بازیکنان این تیم با هواداران خودی در فرودگاه  بعد از شکست در فینال حذفی درگیر شده بودند.گرچه حسین حسینی، محمد دانشگر و فرشید اسماعیلی بعد از اتفاقات فرودگاه دوحه به کمیته انضباطی این باشگاه دعوت شدند اما

با جریمه نقدی و  وادار کردن بازیکنان به عذرخواهی از کادر پزشکی ماجرا را فیصله دادند و نتیجه مماشات و برخوردهای سهل انگارانه با خاطیان این می‌شود که کماکان شاهد ادامه چنین رفتارهایی در استقلال باشیم.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.