چرا پرسپولیس در آسیا گلزن تر استسرخپوشان در برزخ دفاعی حریفان

0 14
چرا پرسپولیس در آسیا گلزن تر استسرخپوشان در برزخ دفاعی حریفان

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس در ورزشگاه خالی از تماشاگر آزادی موفق شد تیم صنعت نفت آبادان را شکست دهد و به اولین بردش در فصل جدید دست یابد. شاگردان گل محمدی علاوه بر نتیجه، در مالکیت توپ هم نمایش خوب و یکطرفه ای داشتند، اما با وجود دوندگی زیاد و خلق موقعیت گلزنی فقط یک بار، آن‌هم از روی نقطه پنالتی به گل رسیدند. این در حالی است که آن‌ها در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا دروازه تیم‌های قدرتمند منطقه را به‌راحتی بازکرده و در غیاب آل کثیر محروم نیز از سد تیم قدرتمند النصر بگذرند. اما در 2 هفته‌ای که از شروع لیگ سپری شده است مهاجمان پرسپولیس به طرز عجیبی در گلزنی در جریان مسابقه ناکام بوده‌اند که البته یک علت آن می‌تواند بازی بسته حریفان باشد. ابراهیم صادقی با همین شیوه توانست یک امتیاز از قهرمان فصل گذشته در هفته نخست کسب کند و در بازی اخیر هم نفتی‌ها در نیمه زمین خودی تجمع کرده و راه‌های نفوذ سرخپوشان را بستند و قصد داشتند که روی ضد حملات دروازه لک را تهدید کنند، اما مدافعان باتجربه پرسپولیس نه‌تنها اجازه چنین کاری را به بازیکنان حریف ندادند که بانفوذ به قلب دفاع حریف زمینه پیروزی تیم‌شان را فراهم آوردند. در لحظه اعلام پنالتی چیزی که جالب می‌نمود جلو کشیدن 2 مدافع میانی تیم بود و همان‌طور که مشاهده کردید این سید جلال بود که با پاس خود کنعانی زادگان را راهی محوطه جریمه نفت کرد و این بازیکن توانست مدافع نفتی‌ها را وادار به خطا و پنالتی کند.
اینکه در پرسپولیس از مدافع تا مهاجم در گلزنی و گلسازی مشارکت می‌کنند اتفاقی خوبی می‌تواند باشد و این نشان می‌دهد که این تیم قائم به فرد نیست. ولی هر چه گل نزدن‌های مهاجمان پرسپولیس طولانی‌تر شود، به ضرر آن‌هاست و می‌تواند فشار افکار عمومی را روی آن‌ها افزایش دهد. در همین 2 هفته‌ای که گذشته است هجمه زیادی علیه مهاجمان ایجاد و برخی پیشکسوتان در این شرایط که آل کثیر محروم است و تیم دچار کمبود مهاجم می‌باشد به‌جای حمایت، روحیه بازیکنان جوان تیم را با جملات منفی پایین می‌آورند که ادامه این روش، جز تخریب روحیه بازیکنان جوان و تازه‌وارد تیم و از بین بردن انگیزه و اعتمادبه‌نفس آن‌ها ثمر دیگری برای تیم ندارد. به‌طور مثال نباید به مهاجم جوانی چون مهدی عبدی که تجربه چندانی در سطح اول فوتبال ندارد فشار وارد آورد. قطعا این بازیکن جوان باگذشت زمان خود را پیداکرده و گلزنی را از سر خواهد گرفت. یادمان نرود علی علیپور که آقای گلی لیگ برتر را در کارنامه داشت در فصلی که پشت سر گذاشتیم ۷ هفته در گلزنی ناکام بود، اما بعد از اینکه پایش مقابل شاهین بوشهر به گلزنی باز شد این طلسم شکست و در پایان فصل او بیشتر از هر بازیکنی برای پرسپولیس گل زده بود. در حال حاضر نیز باید به مهاجمان فعلی پرسپولیس زمان و فرصت داد، چرا که با شناختی که از توانایی های آن‌ها وجود دارد در ادامه قطعا شاهد گلزنی شان در طول فصل خواهیم بود. با اضافه شدن خریدهای جدید به ترکیب شرایط پرسپولیس از اینی که هست بهتر هم خواهد شد. همان‌طور که امثال آل کثیر، سعید آقایی، حامد لک و سایرین توانستند خود را به گل محمدی اثبات کنند، اعضای جدید الورود تیم هم خواهند توانست و هواداران نباید به مطالبی که برخی رسانه‌ها علیه خریدهای جدید می‌نویسند توجه کنند.
از حامد لک سخن گفتیم و بد نیست این نکته را اشاره‌کنیم که این دروازه‌بان آماده با بسته نگه‌داشتن دروازه پرسپولیس مقابل سایپا به رکورد 8 کلین شیت در ادوار لیگ برتر دست یافت. لک در ۴ فصلی که در صبا حضور داشت ۲۹ بار موفق به بسته نگه‌داشتن دروازه خود شده بود و در 2 فصلی هم که در تراکتور توپ می‌زد ۱۴ کلین شیت را ثبت کرده بود. این دروازه‌بان ۹ بار در سایپا، ۸ بار در فولاد، ۱۰ بار در نساجی و ۸ بار در ماشین‌سازی دروازه‌اش را بسته نگه‌داشته بود و در حالی برابر نفتی‌ها، هفتمین کلین شیت خود با پیراهن پرسپولیس را پشت سر گذاشت که هنوز زمان زیادی نیست به این تیم پیوسته است اما در همین مدت کوتاه فقط 2 بار از روی نقطه پنالتی دروازه خود را بازشده دیده است.
و اما سیامک نعمتی که توانست نام خود را به‌عنوان زننده اولین گل پرسپولیس در لیگ بیستم ثبت کند، بازهم در روزی که وظایف هجومی‌تر به او محول شده بود توانست تأثیرگذار نشان دهد. این هافبک خوش تکنیک تا قبل از دیدار با نفت ۸ گل برای سرخپوشان زده بود و با گلی که از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند نشان داد که علاوه بر اینکه می‌تواند آچارفرانسه تیم یحیی باشد و در پست‌های مختلف عرض‌اندام کند، پنالتی‌زن خوبی هم برای این مربی باشد.گرچه که خود نعمتی گفته است پنالتی‌زن اول تیم نیست و همه می‌توانند پشت این ضربه بایستند که این صحبت کمی عجیب به نظر می‌رسد. برای تیم بزرگی مثل پرسپولیس که مدعی قهرمانی است خوب نیست که پنالتی‌زنانش مشخص نباشند و بهتر آن است که کادر فنی حداقل 3 نفر را برای نواختن پنالتی انتخاب کنند تا در مواقع لازم به آن‌ها ماموریت زدن این ضربه را بسپارند.
با شکست نفت آبادان بی‌شکستی پرسپولیس برابر سیروس پورموسوی حفظ شد. این مربی تا قبل از این مسابقه با تیم‌های استقلال و خوزستان موفق به شکست سرخپوشان نشده بود و با سومین تیم جنوبی هم قادر به شکست این اتفاق نشد. در ۵ جدال گذشته ۳ برد برای پرسپولیس و ۲ تساوی به‌دست‌آمده بود و جالب است که بدانید گل محمدی نیز تا قبل از این بازی به پورموسوی نباخته بود و در تنها مصافی که با این مربی داشت به‌تساوی یک‌بریک دست‌یافته بود. این اتفاق در فصل هفدهم رخ داد، یعنی زمانی که گل محمدی مربی تراکتور و پورموسوی هدایت فولاد را بر عهده داشت.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.