به فینال آسیا خوشبینم؛ استفاده از پلی میکر تیم را آسیب‌پذیر می‌کندحلالی: پرسپولیس مقابل صنعت نفت هدفمند بازی کرد

0 14

اسماعیل حلالی برخلاف پیشکسوتانی که این چند روز، از عملکرد پرسپولیس در لیگ انتقاد دارند، معتقد است که تیم بازی خوبی انجام داده و از این بهتر هم خواهد شد.

هافبک سال‌های نه‌چندان دور سرخپوشان که سال‌هاست در این باشگاه مربیگری می‌کند، همچنین می‌گوید که با وجود اتفاقاتی که در این چند وقت رخ‌داده و بازیکنانی که آن‌ها را در اختیار نداریم، به فینال لیگ قهرمانان آسیا خیلی امیدوار است.

در آستانه بازی با نفت مسجدسلیمان که روز پنجشنبه هفته جاری به انجام خواهد رسید، گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با اسماعیل حلالی را در زیر می‌خوانید:

-بعد از بازی با صنعت نفت، خیلی‌ها می‌گفتند تیم در لیگ بیستم چنگی به دل نزده. 

من این‌طور فکر نمی‌کنم. خصوصا بازی دوم مان، فوق‌العاده نسبت به بازی اول هدفمند بازی کردیم و در اکثر دقایق بازی، صاحب توپ و زمین؛ شاید موقعیت آنچنانی نتوانستیم خلق کنیم که آن‌هم دلیل داشت. صنعت نفت یک مقدار فشرده کار می‌کرد و در نیمه دوم هم فشار روی بچه‌ها زیاد شد که گل نخورند. از نظر گردش توپ وقتی در یک سوم دفاعی حریف می‌رویم یک مقدار باید سرعت و جابه‌جایی و خلاقیت را در تیم بالا ببریم. اتفاقی که قبلا در بازی‌ها شاهدش بودیم. مهدی ترابی که از دستش دادیم، در یک سوم انتهای زمین خلاقیتش حرف اول و آخر را می‌زد، در این بازی بشار رسن را هم نداشتیم که او هم مثل ترابی، در یک‌لحظه سرنوشت بازی را عوض می‌کند. نبود این‌ها هم تأثیرگذار بود. مهدی‌خانی که گرفتیم هم می‌تواند آرام آرام به تیم اضافه شود.

-برخی معتقدند خلاء پلی میکر خلاق در تیم احساس می‌شود و آن وسط توپ‌ها خوب در بازی به جریان نمی‌افتد و در موقعیت‌سازی ضعیف شده‌ایم.

در این چند سال اخیر با پلی میکر تیمی بازی کردیم. پلی میکر معمولا به بازیکن خلاقی می‌گویند که زیاد دوندگی ندارد و نقش و فکرش طراحی حمله است. زمانی که توپ را از دست می‌دهی باید زمان بگذاری برای گرفتن توپ و این فشاری که به بدن می‌آید مغز خوب دستور نمی‌دهد. پلی میکرِ باهوش در کار تیمی زیاد شرکت ندارد و توپ ربایی نمی‌کند، وقتی توپ را گرفتند، او سعی می‌کند که کار هجومی را طراحی کند، اما در فوتبال امروز، استفاده کردن از پلی میکر، انگار تیم را آسیب‌پذیر می‌کند چون به این شکل عملا یک یار را در موقعیت‌های مختلف ازدست‌داده ای. فوتبالِ امروز، می‌خواهد که همه در کار دفاعی و بعد هجومی مشارکت داشته باشند و بسته به شرایط بازی و موقعیت توپ و خلاقیت بازیکن، موقعیت شکل بگیرد. امروز آنالیزورهای فوتبال خیلی پیشرفت کرده‌اند، دیگر نمی‌شود یک بازیکن را پلی میکر گذاشت چون آنالیزورها بازیکن را شناسایی کرده و او را می‌بندند و به این شکل یک تیم خلع سلاح می‌شود. در فوتبال الان، همه باید پلی میکر باشند و بدون توپ و با توپ بدانند چه‌کاری باید انجام دهند. در این چند سال روزهایی که نیاز بوده ما احمد نوراللهی را داشتیم که آزادتر پشت 18 شوت می‌زند. بقیه هافبک‌ها مثل کمال کامیابی نیا، بیشتر کار دفاعی انجام می‌دهند.

-با اتفاقاتی که بعد از فینالیست شدن در لیگ قهرمانان آسیا رخ داد، خیلی‌ها امیدشان نسبت به قهرمانی پرسپولیس کم شده است، شما چطور فکر می‌کنید.

نه من خیلی به تیم مان خوشبینم. قبلا آل کثیر، شجاع و ترابی بودند تیم مان جاندارتر بود ولی این‌ها هم رفتند اما باز برای تیم ما، تک بازی لیگ قهرمانان آسیا با همه بازی‌ها تفاوت دارد و خود همین انگیزه مضاعفی در بچه‌ها ایجاد می‌کند. مهم این است در این حدودا یک ماه مانده به مسابقه فینال، بچه‌ها چطور زندگی می‌کنند و فکر اینکه قرارداد و پول شان چه شد را بگذارند کنار و در این یک ماه فقط تمرکزشان روی تمرین و مسابقه باشد. آرامش به تیم کمک می‌کند. اگر این شرایط را لحاظ کنیم، ممکن است بازیکن 50 درصدی، به خاطر انگیزه بالا بازیکنِ صددرصدی بشود. ضمن اینکه ما 5-4 سال است که این اتحاد و انسجام تیمی را حفظ کرده‌ایم آن‌هم با وجود اینکه مدیریت‌ها کارشان را خوب انجام ندادند ولی به خاطر اتحاد و انگیزه بچه‌ها و کادرفنی، خوب کارکردیم و همیشه روند تیمی پرسپولیس روبه‌جلو بوده است. این ضعف مدیریتی باشگاه هم از سال‌های قبل بوده و الان ‌هم مدیرعامل جدید تازه آمده و نمی‌شود راجع به او نظر داد. باید چند ماه از کار کردنش در پرسپولیس بگذرد و بعد در موردش صحبت کرد.

 -و بازی با نفت مسجدسلیمان. پرسپولیس می‌تواند 3 امتیاز این مسابقه را هم بگیرد؟

نفت مسجدسلیمان مثل همین صنعت نفت است، زیاد حمله نمی‌کند، در عین حال هم خیلی دفاعی شاید نباشد اما سعی می‌کند فضای بازی را برای ما ببندد و از تک موقعیت‌هایش استفاده کند. ما در عین حال که نباید به آن‌ها موقعیت گلزنی بدهیم، باید به فکر 3 امتیاز باشیم و برنامه‌های تاکتیکی‌مان را پیاده کنیم. بازی‌هایی که در پیش داریم تدارکاتی فینال لیگ قهرمانان آسیا هستند و باید برنامه‌های تاکتیکی‌مان برای مسابقه با نماینده شرق آسیا را تمرین کنیم.

-برخی معتقدند در این وضعیت وخیم کرونا باید لیگ تعطیل می‌شد.

من اصلا مخالف برگزاری مسابقه نیستم، اصولا هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی مخالف ورزش کردن نیستم. اتفاقا در همین موقعیت هم ورزش به ما کمک می‌کند. شما کدام فوتبالیست را دیدید که کرونای حاد بگیرد؟ به خاطر اینکه بچه‌ها ورزش می‌کنند سیستم دفاعی بدن شان قوی است. کرونا می‌گیرند، دیدیم که تست‌های زیادی هم مثبت شد اما بچه‌ها مشکلی نداشتند. همین کریستین رونالدو تستش مثبت شد اما هیچ مشکلی نداشت و بدون هیچ علامتی کرونایش تمام شد چون بدنش قوی است. اتفاقا این تعطیل کردن مسابقات است که به بدن فوتبالیست آسیب می‌رساند و بعد از تمرین مجدد بچه‌ها در معرض آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.