پرسپولیس بیشتر از شوی حقوقی پرونده النصر نیاز به پیروزی در ماجرای آل کثیر و شجاع داردابهامات پرونده عیسی

0 6

پرونده عیسی آل‌کثیر به دادگاه عالی ورزش خواهد رفت. این خبر که باید رسما از سوی باشگاه اعلام مي‌شد، از سوي وکیل باشگاه اعلام شد، درحالی‌که گراندز رای، 3روز قبل رسیده بود.

در چنین شرایطی این سوال پیش مي‌آید که با توجه به چنین فضایی چه میزان امیدواری به موفقیت وجود دارد؟

راستی بر سر دیگر پرونده‌ها چه مي‌آید. از ماجرای استوکس چه خبر؟ کار باشگاه با شجاع خلیل‌زاده به کجا کشیده خواهد شد؟

آیا این مسایل در باشگاه به شکل سازمان یافته پیش مي‌رود یا این‌که همه چیز سلیقه‌ای است. سلیقه فردی که حتی مقام رسمی باشگاه نیست.

راستی چه نظارتی در کار نمایندگان حقوقی وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که هیچ نکته‌ای مغفول نمی‌ماند. راستی جلسه استماع چگونه پیش رفت که حالا امیدوار به دیوان داوری ورزش باشیم؟ از صحبت‌های آل‌کثیر این گونه بر مي‌آمد که از جلسه هماهنگی، قبل از جلسه استماع خبری نبوده است. البته باورش سخت است که باشگاه و وکیل پرونده چنین فرصتی را به راحتی از دست داده باشند ولی در صحبت‌های هیچ یک از عوامل درگیر با پرونده به این موضوع بر نخوردیم که جلسه‌ای انجام شده باشد.

ضررو زیان آل‌کثیر به پرسپولیس

در جریان پرونده عیسی آل‌کثیر هنوز به‌طور جدی به موضوع ضرر و زیان باشگاه پرداخته نشده است. این که آل‌کثیر را دوست داریم و به‌خاطر خلق و خویی که دارد، همه دوست داریم به او کمک کنیم اما در این میان بحث پرسپولیس هم در میان است. در چنین شرایطی بر خلاف آنچه سایت‌های خبری نوشتند، اصلا عجیب نبود که با آل‌کثیر درباره رقم قراردادش و مدت آن صحبت شود.

فراموش نکنیم این وضعیت به‌خاطر رفتاری پیش آمد که از بازیکن سر زد. تا جایی که مي‌دانیم در باشگاه پرسپولیس کسی نمی‌خواهد مقابله به مثل کند ولی آل‌کثیر و مدیر برنامه او نیز باید متوجه شرایطی که به وجود آورده‌اند باشند. پرسپولیس در زمانی که فرصت داشت برای خط حمله این بازیکن را گرفت تا از وی در لیگ قهرمانان و رقابت‌های داخلی استفاده کند و حالا نمی‌تواند و فرصت جبران هم ندارد. چه کسی، پرسپولیس را در این شرایط قرار داد؟

این مساله اگر موجب شود پرسپولیس؛ جایزه قهرمانی آسیا و حضور در جام باشگاه‌های جهان را که چندین میلیون دلار است، از دست بدهد، چه کسی باعث آن بوده است؟ حالا بگذريم که ارزش معنوی قهرمانی آسیا و خواسته هواداران با دلار قابل ارزیابی نیست.

خسارت دیگری که به پرسپولیس وارد شده است این‌که ارزش قرارداد او برای تمام مدت قرارداد است و حالا او نه‌تنها 6ماه از مدت این قرار داد را در اختیار تیم نیست. فراموش نکنیم که فصل فوتبال معمولا 10ماه به طول مي‌انجامد و این بیش از نصف مدت قرارداد مي‌شود.

خسارت دیگر برای پرسپولیس، هزینه‌های دادرسی در آسیا و دادگاه ورزش است. هزینه ارجاع پرونده به دادگاه عالی ورزش مي‌تواند بالغ بر 15هزار فرانک سوییس باشد. طبق قانون خواهان باید این مبلغ را بپردازد که در این جا پرسپولیس است ولی چه کسی تخلف را انجام داد؟ چه کسی به میزان 10‌هزار دلار جریمه شده است و اگر تبرئه شود این پول به جیبش برمی‌گردد؟

این‌ها حساب و کتاب‌هایی است که نمی‌شود از کنارش گذشت.

*مدت محرومیت به قرارداد اضافه نمی‌شود

روزگاری این‌گونه بود که اگر بازیکنی به جهت تخلفی که کرده بود، محروم مي‌شد باید به میزان مدت محرومیت که باشگاهش امکان استفاده از وی را نداشت، به قراردادش اضافه مي‌شد.

در این باره از عبدالصمد ابراهیمی و رسول باختر، 2کارشناس مسایل حقوقی فوتبال سوال مي‌کنیم و آن‌ها تاکید مي‌کنند که قوانین نقل‌وانتقالات و انضباطی، چنین تعهدی را برای بازیکن ایجاد نمی‌کند و آل‌کثیر در پایان مدت قراردادش، آزاد خواهد بود.

این کارشناسان تصریح مي‌کنند که باشگاه‌ها باید در قراردادها پیش‌بینی چنین مواردی را داشته باشند و اگر در قرارداد آمده باشد که در چنین وضعیتی بازیکن متعهد است که مدت محرومیت را به قرارداد اضافه کند، لازم الاجرا خواهد بود.

*ضرر و زیان پرسپولیس به پرسپولیس

در این شرایط باید گفت که پرسپولیس هم به خودش زیان وارد کرده است. فقط از تعداد برگه‌های قرارداد مي‌توان متوجه شد که بسیاری از سناریوها پیش بینی نشده است. بازیکنان و مربیان مي‌آیند و با فشار رسانه و هوادار، آنچه که صلاح خود مي‌دانند در قراردادها وارد مي‌کنند و آنچه باشگاه‌ها مي‌آورند مواردی کلیشه‌ای است که بيشتر آن‌ها رد فرم ثابت قراردادها وجود دارد. موردی مثل استوکس قرار بود یک قرارداد متفاوت باشد ولی آن هم شعاری بیش نبود.

با توجه به این‌که تا کنون صحبتی درباره مدت قرارداد عیسی نشده است مي‌توان حدس زد بندی وجود ندارد که مدت محرومیت او را روی قرار داد بیاورد.

باشگاه همچنین نمی‌تواند از بند فسخ یک‌طرفه در صورت بروز رفتار نژادپرستانه استفاده کند، چون به ضرر خود باشگاه است، ضمن آن‌که همه مي‌دانیم آل کثیر بازیکن بد اخلاقی نیست و قربانی اشتباه خود، خیانت تعدادی از هموطنانش و البته بدبینی کنفدراسیون شد. پس، از دست دادن اورفتار کاملا غیر منطقی است که هیچ‌کس انتظار ان را از باشگاه ندارد. ولی مساله این است که این قرارداد درصورتی‌که بازیکن نخواهد همراهی و همکاری کند، در این شرایط متضمن منافع باشگاه نیست ولی متاسفانه با وجود تکرار این مساله، هیچ‌گاه مدیران باشگاه عزم جدی برای انجام یک کارحرفه‌ای روی قراردادها نداشته اند. مساله که غیر از حق مشاوره‌ها بار مالی ندارد و این همان‌جاست که مي‌گوییم بسیاری مشکلات در فوتبال و پرسپولیس، مالی نیستند، بلکه مدیریتی هستند.

*حمایت هواداران و سلبریتی‌ها به ضرر پرسپولیس

و اما به سوال ابتدایی برگردیم. درحالی‌که از فرصت استیناف خواهی قبلی به خوبی استفاده نشد چقدر مي‌توانیم روی دادگاه ورزش حساب کنیم؟ صحبت‌های وکیل پرونده بیانگر هیچ حرف و سند تازه‌ای نبود. همچنان قرار است روی بی‌منظور بودن ماجرا مانور کنیم و همچنان نماینده کنفدراسیون آن‌جا خواهد بود تا بعضي مسایل را روشن کند.

تا بگوید که بازیکن حتی بعد از محرومیتش، این حرکت را تکرار کرده است. این همان موضوعی است که نگارنده بابت آن واقعا از دست این بازیکن عصبانی است و کسانی که باید به او هشدار مي‌دادند. از خیانت و دروغگویی خائنین که مورد شک و شبهه نیست که بگذریم، بعضي حمایت‌ها هم کاملا به ضرر پرسپولیس و آل‌کثیر تمام شد.

اگر شما جزو هوادارانی هستید که به صفحات کنفدراسیون رفتید و ناسزا تایپ کردید. بخصوص اگر برای کری‌خواندن یا نشان دادن عصبانیت خود تصویر ال‌کثیر درحالی‌که گوشه‌چشم‌هایش را کشیده است، بارها و بارها بارگذاری کردید. اگر از این تصویر برای پروفایل خودتان یا گروه‍‌تان بهره بردید، اگر خودتان این حرکت را انجام داده‌اید و این تصویر را منتشر کرده‌اید احتمال زیادی دارد که بر درستی تصمیم کنفدراسیون صحه گذاشته باشید.

اصلا تعجب نکنید. یکی از مسایلی که علیه عیسی مطرح شد که او این حرکت را با هر نیتی که انجام داده باشد به رواج ان در جامعه کمک کرده است. مي‌دانیم که این موضوع مطرح شد. یا مثلا تصویر یک سلبریتی که ال‌کثیر حمایت کرده بود به‌عنوان سندی بر این ادعا علیه عیسی مطرح شد.

*دستور موقت صادر نشود، پیگیری در CAS هدر دادن پول و وقت است

حالا قرار است این پرونده به دادگاه داوری ورزش برود. پرسپولیس 21 ‌وز فرصت دارد که لایحه استیناف خواهی را ثبت کند و بعد 10‌روز فرصت خواهند داشت که چکیده استیناف را بفرستند ولی ما این همه زمان نداریم. پیش‌بینی اسن است که لایحه در کمتر از یک هفته آینده ارسال شود.

نکته این‌جاست که دادگاه داوری ورزش خیلی دیر به رای مي‌رسد. یعنی در این فصل نخواهیم فهمید که او تبرئه مي‌شود یا نه. تنها ارزش بردن پرونده به دادگاه داوری ورزش درخواست دستور موقت برای تعلیق حکم است. اگر این درخواست رد شود پیگیری موضوع، دور ریختن پول خواهد بود. پرسپولیس برای ثبت درخواست باید هزار فرانک بپردازدو سوال این است که «آیا هزینه دادرسی که مي‌تواند تا 15 ‌زار فرانک سوییس باشد باید قبل از روشن شدن وضعیت دستور موقت پرداخت شود یا بعد از آن. اگر پول را بدهیم و با درخواست دستور موقت مخالفت شود، هزینه بی‌ثمر بوده است.»

*پرونده پیچیده خلیل‌زاده

دیروز یک خبر دیگر هم داشتیم. این‌که پرونده شجاع خلیل‌زاده به کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال رسید و بالاخره قرار شد به درد ما هم رسیدگی شود. تمیر ساعد وکیل که وکالت پرسپولیس را برعهده دارد، معتقد است که راه درست این است و ابتدا باید ببینند که کمیته تعیین وضعیت این‌جا چه می‌گوید و آیا شجاع متهم به پرداخت خسارت می‌شود یا نه.

سوال این است که «اگر کمیته تعیین وضعیت به پرسپولیس حق نداد پیگیری بین‌المللی منتفی است؟!»

کارشناسان حقوقی در اظهارنظرهای خود می‌گویند پرسپولیس مسیر را اشتباه رفته است و باید پرونده را به مراجع بین‌المللی ببرد. شکایت در فدراسیون یعنی این‌که هیچ ادعایی علیه باشگاه قطری وجود ندارد ولی چرا؟

البته وکیل می‌گوید علیه شجاع که رای بگیرند بعد می‌شود در فیفا علیه قطری‌ها طرح دعوا کرد ولی چرا دوباره کاری؟

این ماجرا یک نکته کلیدی هم دارد. اگر شکایت شجاع از مهدی رسول‌پناه درست باشد، درواقع پرسپولیس باید درحالی از حقوق خود دفاع کند که دست رییس هیات مدیره زیر ساتور شکایت شجاع است.

*پرونده‌های رها شده استوکس و مدیر برنامه فرناندو

پرسپولیس پرونده رها شده هم دارد. بالاخره ماجرای استوکس چه شد؟ از یک بازیکن بین‌المللی در فدراسیون خودمان شکایت کردیم آن هم بر اساس قراردادی که می‌گفتند روی دست آن نخواهد آمد! کارشناسان حقوقی می‌گویند قید موضوع طرح شکایت در فدراسیون در قرارداد مانع از پیگیری بین‌المللی نمی‌شد.

چندی قبل هم خبر آمد که استوکس شکایت کرده است ولی باشگاه می‌گوید اصلا نامه‌ای از مراجع بین‌المللی دریافت نکرده است که می‌تواند به منزله عدم اقدام از سوی وی باشد.

پرسپولیس همچنین به گابریل فرناندو 2بار پول داد چون یک‌بار پول به دستش نرسید و مدیر برنامه‌اش آن را ضبط کرد. باشگاه چند سال قبل گفته بود این موضوع را پیگیری می‌کند ولی خبری نشد. با توجه به این که جعفر سمیعی قصد برخورد با بعضی مسایل را دارد، می‌تواند به این مورد توجه کند، چون از کنارش به پرونده‌های دیگری هم خواهد رسید.

انتهای پیام/

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.