تایید اساسنامه با 70 رای، برگزاری انتخابات تا 70 روز دیگربازگشت به بازنشسته‌ها!

0 17
تایید اساسنامه با 70 رای، برگزاری انتخابات تا 70 روز دیگربازگشت به بازنشسته‌ها!

مرضیه دارابی – خبرنگار: بعد از آن همه جنگ و جدل برای خارج کردن بازنشسته ها از فدراسیون فوتبال، حالا اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال که مورد تایید فیفا قرار گرفته و قرار است براساس آن انتخابات این فدراسیون برگزار شود، به بازنشسته ها اجازه ورود به فوتبال را می دهد.
*کرونا مجمع را مجازی کرد
پس از تایید اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال ایران از سوی فدراسیون جهانی، روز گذشته (شنبه) نخستین مجمع عمومی فدراسیون در ۲۰ ماه اخیر برای تصویب اساسنامه جدید فوتبال برگزار شد تا اعضای مجمع نظر خود را درباره اصلاحات جدید این اساسنامه اعلام کنند.
در این مجمعی که به خاطر کرونا به صورت آنلاین و مجازی برگزار شد، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و مهدی علی نژاد معاونش به همراه مهدی محمد نبی دبیر مجمع فدراسیون فوتبال حضور داشتند.
* نمایشی از فدراسیون موفق در مجمع!
نگاهی به نتایج تیم ملی فوتبال در مقدماتی جام جهانی و البته پرونده های عجیب و غریب قراردادهای خارجی در فدراسیون فوتبال که اوج آن جریمه سنگین 170 میلیاردی در پرونده مارک ویلموتس بلژیکی بود، نشان می دهد که فدراسیون گذشته هرگز عملکرد قابل قبولی نداشته است اما نکته جالب توجه این بود که در ویدئوی پیش ساخته از عملکرد فدراسیون فوتبال هیچ اشاره ای به این موضوعات نشد و از فدراسیون فوتبال به عنوان یک فدراسیون پرتلاش و موفق یاد شد!
*بهاروند: اساسنامه برخلاف میل بعضی ها تایید شد
سرپرست فدراسیون فوتبال در این مجمع گفت: همه در چارچوب بحث اساسنامه از جمله آقای تاج به عنوان نایب رییس AFC تلاش کردند تا اساسنامه برخلاف میل بعضی‌ها که دنبال کارشکنی بودند، تایید شد. در این مسیر فیفا و AFC برای تدوین و تصحیح اساسنامه کمک کردند تا مراحل بعد انتخابات را داشته باشیم. ما در این مسیر حمایت قاطع اساسنامه را هم داشتیم. با این آمار، تا به حال شاهد تایید اساسنامه نبودیم. بیش از ۹۵ درصد با تایید اساسنامه موافقت کردند. این موضوع نشان از کیفیت بالای اساسنامه دارد که برای فوتبال کشور ماندگار است. امیدوارم تمام بندهای اساسنامه را با کمک دولت و بخش‌های دیگر اجرا کنیم. امیدوارم انتخابات خوبی داشته باشیم و هر کس که انتخاب شد، سکان هدایت فوتبال را پیش ببرد.
*سلطانی فر: در مورد حضور وزیر و معاون در اساسنامه کوتاه آمدیم
وزیر ورزش و جوانان هم با اشاره به تصویب اساسنامه فدراسیون فوتبال از سوی فیفا گفت: جلسات متعددی در ماه‌های گذشته انجام شد تا با قوانین کشور و استانداردهای فیفا مطابقت داشته باشد تا به عنوان سندی محکم، پشتوانه ورزش و فوتبال کشور باشد. امیدواریم در سال‌های آینده با استفاده از این سند مهم روزهای بهتری را در فوتبال کشور ببینیم. در طول چهار، پنج سال گذشته فوتبال کشور کارنامه بسیار خوب و روشن و امیدوارکننده و قابل ارائه‌ای داشته که بخشی از این موفقیت‌ها در این کلیپی که نمایش داده شد و گفته شد. امروز سالروز صعود تاریخی ما به مسابقات فوتبال ۱۹۹۸ در مسابقه با استرالیاست که ۲۰ سال بعد از انقلاب اسلامی، برای دومین بار به جام جهانی راه پیدا کردیم.
مسعود سلطانی فر درباره حذف جنجالی کرسی وزیر ورزش و معاونش در اساسنامه جدید گفت: این موضوع با چالش‌های زیادی از سوی فیفا همراه بود. در جلسات‌مان با دست‌اندرکاران برای این که بتوانیم اساسنامه‌ای با تایید مسوولان ذی‌ربط فوتبال در برابر رعایت استانداردهای فیفا داشته باشیم و برای این که نظمی به فوتبال کشور بدهیم و مشکلات جاری را به واسطه به‌روزرسانی اساسنامه برطرف کنیم و اساسنامه را به عنوان سند محکم به تایید مراجع داخلی و خارجی برسانیم، به این نتیجه رسیدم اگر پافشاری کنیم ممکن است دچار محدودیت‌هایی شویم و ورزش و ابزاری که موجبات شور و شادی ده‌ها میلیون جوان را فراهم می‌کند، دچار بلاتکلیفی شود و باید کوتاه بیاییم. با وجود حذف کرسی وزارت ورزش، بیش از گذشته کمک‌های ما با حفظ استقلال فدراسیون ادامه پیدا خواهد کرد.
*کاهش بودجه فدراسیون از 115 به 72 میلیارد تومان
پس از پایان صحبت‌های سلطانی‌فر، مهدی محمدنبی با اعلام حضور ۷۳ نفر از اعضای مجمع در این وبینار، از حضور نمایندگان فیفا و AFC در این جلسه آنلاین خبرداد؛ این در حالی بود که مجمع با 66 عضو آنلاین استارت خورده بود.
سپس تیزری از نامزدی ایران برای میزبانی جام ملت‌های آسیا پخش شد و نبی گفت: در حال کسب مجوزهای لازم از دولت و وزارتخانه‌ها هستیم تا میزبانی این مسابقات را داشته باشیم.
در این مجمع آنلاین حسابرس فدراسیون فوتبال نیز جزییاتی از صورت‌های مالی این فدراسیون را به اعضا اعلام کرد.
همچنین درباره بدهی ۲۰۰ هزار دلاری فدراسیون فوتبال به کارلوس کیروش نیز صحبت شد و حسابرس فدراسیون از پایان دعوا با کیروش و تخفیف 50 درصدی او به ایران و پرداخت باقی طلب خبر داد.
خزانه‌دار فدراسیون به بودجه فدراسیون فوتبال در سال ۹۷ و ۹۸ و برنامه و بودجه در سال ۹۹ گفت: ۱۱۵ میلیارد تومان بودجه این فدراسیون در سال گذشته بود و برای امسال ۷۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده چرا که ما در مسابقات بین‌المللی کمی حاضر شدیم و فعلا مسابقات ملی کمتری برگزار می‌شود. البته ما افزایش ۳۶ درصدی در حقوق و دستمزد را داشتیم که در این زمینه از ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به ۱۸ میلیارد تومان رسیدیم. در نهایت با وجود این کاهش هزینه‌ها، به دلیل همکاری نکردن فیفا و AFC در سال مورد رسیدگی با کسری بودجه مواجه هستیم که امیدواریم از طریق سایر منابع این موضوع را رفع کنیم.
*اساسنامه با 70 رای موافق تصویب شد
در ادامه ارائه اساسنامه و تصویب این موضوع در دستور جلسه قرار گرفت. احمدرضا براتی، رییس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال در باره تغییرات ایجاد شده در اساسنامه گفت: «مهم‌ترین مساله در این اساسنامه که چالش‌برانگیز بود این بود که ماه‌ها سعی کردیم ضمن رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران، به نقطه نظراتی برسیم که استانداردهای جهانی را حفظ کنیم و فعلا فدراسیون به عنوان یک موسسه دارای شخصیت حقوقی مستقل تعریف شود تا بعد از انتخاب هیات رییسه جدید، ظرف مدت یک سال تعریف خودمان را به این نقطه برسانیم که به موسسه‌ای مستقل، غیردولتی و غیرانتفاعی باشیم. این موضوع باید توسط بازنگری در قوانین داخلی صورت بگیرد.»
براین اساس 14 عضو جدید به مجمع اضافه شده اند که در جلسات بعدی حضور خواهند داشت. جایگاه وزیر ورزش نیز در اساسنامه جدید از عضو صاحب رای به عضو افتخاری تبدیل شده است.
تغییر بعدی در اساسنامه جدید هم این است که هرگاه پست دبیرکل یا پست‌های دیگر اخراج یا بلاتصدی شوند، رییس فدراسیون حداکثر برای سه ماه سرپرست انتخاب می‌کند.
دبیرکل فدراسیون در ادامه اعلام کرد براساس آرای اخذ شده از اعضای مجمع، اساسنامه با تعداد ۷۰ رای موافق از ۷۵ رای موجود به تصویب رسید.
حالا طبق اعلام نبی، انتخابات این فدراسیون ظرف مدت ۷۰ روز و احتمالا در اواخر بهمن یا اوایل اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.
*روز تاریخی فوتبال ایران از نگاه معاون وزیر
مهدی علی‌نژاد، معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش در حاشیه برگزاری مجمع عمومی فدراسیون فوتبال به منظور تصویب اساسنامه اظهار کرد: خیلی خوشحالم که امروز بعد از مدت‌ها توانستیم مجمع فدراسیون فوتبال را داشته باشیم. فیفا ایرادهایی به اساسنامه فدراسیون فوتبال گرفته بود که بعد از رفت و برگشت‌های متعدد و نقطه نظرات ارائه شده، فیفا این اساسنامه را تایید کرد و شاهد برگزاری مجمع هستیم.
او با اشاره به برگزاری مجمع به صورت مجازی ادامه داد: با توجه به اپیدمی ویروس کرونا در کشورس، راهی جز برگزاری مجمع به صورت وبینار نداشتیم. خوشبختانه این مهم در حال انجام است و امروز یک روز تاریخی به واسطه تایید اساسنامه توسط مجمع عمومی برای فوتبال ایران است.
در جریان این مجمع که به تصویب اساسنامه با رای مثبت ۷۰ عضو مجمع (از ۷۵ عضو) انجامید، اعضای کمیته برگزاری انتخابات تعیین شدند.
البته ظاهراً فرایند رای گیری برای تعیین اعضای کمیته‌های بدوی و استیناف انتخابات فدراسیون از قبل صورت گرفته بود و مهدی محمدنبی دبیر فدراسیون صرفاً به اعلام نام اعضا و تعداد آرای مثبت آنها اشاره کرد.
اسامی اعضای منتخب به این شرح است:
کمیته بدوی: علی فلاحتی رییس کمیته بدوی انتخابات، مهدی گردانی معاون کمیته بدوی انتخابات، غلامرضا شاه کرمی عضو کمیته بدوی انتخابات، حبیب ا… حبیبی عضو علی البدل کمیته بدوی انتخابات، تقی سیاری عضو علی البدل کمیته بدوی انتخابات
کمیته استیناف: روزبه وثوق احمدی رییس کمیته استیناف انتخابات، مهدی پیروز رام معاون کمیته استیناف، احمد مومن عضو کمیته استیناف، حسین تقی پور عضو علی البدل کمیته استیناف، فریدون صادقی عضو علی البدل کمیته استیناف
*ممنوعیتی برای بازنشسته ها در کار نیست
نکته جالب و قابل تامل هم مساله ای بود که سرپرست فدراسیون فوتبال به صورت تلویحی در این مجمع اعلام کرد. بعد از آنهمه چک و چانه برای بیرون راندن بازنشسته ها در ورزش ایران اتفاق افتاد و البته در فوتبال بیش از همه فدراسیون ها مقاومت در این زمینه صورت گرفت.
حالا حیدر بهاروند می گوید که ممنوعیتی برای حضور بازنشسته‌ها در انتخابات هیات رییسه فدراسیون فوتبال وجود ندارد.
سرپرست فدراسیون در این باره ادامه داد: فقط اساسنامه معیار و ملاک برگزاری انتخابات است. موظفیم براساس اساسنامه انتخابات را برگزار کنیم ولاغیر. امیدوارم انتخابات خوبی داشته باشیم و هر کس که انتخاب شد، سکان هدایت فوتبال را پیش ببرد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.