محبوب: یحیی زرنگ است، ترکیب‌های مختلف را امتحان می‌کنددر فینال آسیا اسم‌ها بازی نمی‌کنند

0 6
محبوب: یحیی زرنگ است، ترکیب‌های مختلف را امتحان می‌کنددر فینال آسیا اسم‌ها بازی نمی‌کنند

امروز پرسپولیس و شهر خودرو مشهد در هفته چهارم لیگ برتر به مصاف هم خواهند رفت. سرخپوشان که در 3 بازی قبلی خود، گلی دریافت نکرده‌اند اما با آمار گلزنی پایین- یک گل آن هم از روز نقطه پنالتی- برابر حریفی قرار می‌گیرند که تیم سابق گل محمدی است.
جدا از این، یک کادر استقلالی تشکیل‌شده از سیدمهدی رحمتی و محمد نوازی هدایت شهر خودرو را بر عهده دارد و این‌ها همه بر جذابیت‌های این بازی اضافه می‌کند. البته رحمتی که در بازی گذشته اخراج شده، امروز روی نیمکت نخواهد بود.
پرسپولیس برای خروج از بحران گل نزدن، نیاز دارد که این بازی را با شرایط خوبی به پایان برساند. هرچند که یحیی گل محمدی با توجه به مهره‌هایی که آن‌ها را در فینال آسیا در اختیار ندارد، در حال محک زدن ترکیب‌ها و تاکتیک‌های مختلف برای بازی با تیم برتر شرق آسیاست.
پرسپولیسِ 5 امتیازی، 3 امتیاز این مسابقه را بگیرد، می‌تواند به صدر جدول برود و همچنان تقسیم امتیازات در هفته‌های گذشته به شکلی بوده که سرخ‌ها بتوانند در چند بازی‌اینده بار دیگر همچون فصل‌های گذشته به صدر جدول بازگردند.
شهر خودرو هفته گذشته تا دقیقه 93 پیروز میدان بود ولی با پنالتی برد را با مساوی مقابل صنعت نفت آبادان عوض کرد. پرسپولیس تا 29 آذر که فینال آسیا را در پیش دارد، 3 بازی دیگر فرصت دارد. اولی امروز در تهران مقابل شهر خودرو برگزار می‌شود. بازی دوم روز 16 آذر در قائمشهر مقابل نساجی به انجام خواهد رسید و آخرین حریف پرسپولیس پیش از بازی فینال هم روز 22 آذر در تهران ذوب‌آهن خواهد بود.
در رابطه با وضعیت فنی کنونی سرخپوشان با داوود محبوب بازیکن چند پستی دهه 70 پرسپولیس صحبت کردیم. او که این روزها در کرج شاگردانش را تمرین می‌دهد، در گفت‌وگو با روزنامه پرسپولیس در خصوص بازی‌های پیش روی یحیی و شاگردانش نکاتی را گفت که در زیر می‌خوانید:
-آمار ضعیف گلزنی پرسپولیسی‌ها در 3 بازی گذشته لیگ برتر، خیلی‌ها را بابت لیگ قهرمانان آسیا نگران کرده.
تمام تیم‌های بزرگ و قدرتمند دنیا، دوره بدنسازی سنگینی را پشت سر می‌گذارند و همین موضوع دربازی‌های هفته‌های اول، روی عملکرد فنی و تاکتیکی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. معمولا تا هفته‌های پنجم بدن بازیکنان به خاطر فشار تمرینات بدنسازی راه نیفتاده و این روی نتایج هم تاثیرگذار است.
-اما پرسپولیس پیش از لیگ، دوره بدنسازی سنگین را پشت سر گذاشت و به لیگ قهرمانان آسیا رفت. شاید این فصل خیلی این موضوع مصداق نداشته باشد چون آن‌ها در کوران مسابقه بودند که لیگ بیستم شروع شد.
در بازگشت قطعا باز هم دوره بدنسازی ویژه ای را برای آغاز فصل طی کرده‌اند. فصل بدنسازی شان با کمی تغییر دنبال شده و قطعا به همان دوره بدنسازی که با آن به لیگ قهرمانان رفته‌اند بسنده نکرده‌اند. در لیگ قهرمانان هم ‌بازی‌ها خیلی فشرده برگزار شد و البته تیم شرایط بسیار خوبی داشت. با بازی‌های خوبی که پرسپولیس انجام داد، به آن چیزی که حقش بود رسید و فینالیست آسیا شد.
-یکی از ارکان هجومی تیم را هم در همین لیگ قهرمانان از دست دادیم. نبود عیسی آل کثیر خیلی دربازی‌های اخیر به چشم آمده، آن هم با درخششی که در دوحه از خود نشان داد.
متاسفانه پرسپولیس در دفاع از این مهره خوبش، عملکرد قابل قبولی نداشت. به نظر من باشگاه درگیر مسایل مدیریتی بود و کوتاهی صورت گرفت وگرنه اثبات اینکه او هرگز توهین نژادی نکرده با اتکا به فیلم بازی‌هایش در تیم‌های دیگر، کار سختی نبود. واقعا حیف شد که نتوانستیم شاهد تبرئه این بازیکن باشیم.
-تا حالا خط حمله زهرداری نداشتیم و عناصر هجومی‌مان خیلی موثر در بازی‌ها نبوده‌اند.
به هر حال از دست دادن چنین مهره‌ای کار را سخت می‌کند. کار تیم در نبود این بازیکن سخت می‌شود. یحیی گل محمدی باید چند بازی ترکیب‌های مختلف را به زمین بفرستد تا بتواند جایگزین او را پیدا کند.
-برخی معتقدند پرسپولیس باید لیگ را فدای فینال لیگ قهرمانان کند و دربازی‌های آینده ترکیب‌ها و تاکتیک‌های مدنظرش را امتحان کند.
کادر فنی دستش زیاد باز نیست، ابزار لازم را ندارد. کار کردن در این شرایط سخت است. البته یحیی گل محمدی مربی باتجربه‌ای است. شناختم از او به همان سال‌های فوتبالی‌مان برمی‌گردد. آن قدر زرنگ هست که بتواند به چیزی که می‌خواهد برسد. او در لِوِل بالا مربیگری کرده، مربیان خوبی هم کنارش قرارگرفته‌اند. می‌تواند ترکیب‌های مختلف را امتحان کند. به هر حال برانکو هم با دست‌خالی به فینال آسیا رفت. فقط 12-13 بازیکن داشت و دوم آسیا شد. همان زمان هم آمادگی جسمانی تیم خیلی خوب بود. به نظر من در این بازی‌های مهم، این اسم‌ها نیستند که بازی می‌کنند، بلکه آمادگی فوتبالیست و توان بدنی و سالم زندگی کردنش جواب می‌دهد.
-ولی خلأ یک مهاجم ششدانگ را نمی‌شود منکر شد.
خب اگر داشتیم که خیلی خوب و تاثیرگذار بود. اگر یک مهاجم ششدانگ داشتیم خیال مان راحت بود. ولی به نظر من می‌شود بازیکنان دیگر را جایگزین کرد. می‌شود در خطوط دیگر دست برد. فوتبالیستی که در این سطح حرفه‌ای بازی می‌کند، اگر آمادگی بدنش خوب باشد، در هر خطی از زمین از او استفاده کرد، از بازی کردن و رویارویی با بازیکن حریف ترس ندارد. یعنی بازیکن حرفه‌ای باید در هر پستی از او استفاده کنند، بتواند بازی کند. در فوتبال فقط دروازه‌بانی تخصص خودش را می‌خواهد. بازی پست‌ها جوری نیست که نتوان بازیکنانش را تغییر داد.
-مثل شما که همین نقش را در پرسپولیس ایفا می‌کردید و به‌واقع یک بازیکن چند پُسته بودید.
آمادگی بدنت که خوب باشد، از بازی کردن ترس نداری. به نظر من اصلا خوب است که بتوانی همه پست‌های فوتبال را تجربه کنی. می‌بینید که مدافع از آن سمت زمین می‌آید و روی کرنرها گل می‌زند. این کار را مدافعی می‌کند که آماده است و درنتیجه ترس ندارد که جا بماند. درست است فوروارد یک پست تخصصی‌تر از سایر پست‌هاست اما شما فکر نکنید که یک مدافع و هافبک نمی‌توانند جوابگوی نیازهای تیم باشند. آن‌ها به راحتی می‌توانند گره بازی را باز کنند. میزان دوندگی تیم و بازیکنان هم خیلی اهمیت دارد. برانکو مگر همان سال با چه بازیکنانی به فینال آسیا رفت؟ چه تعداد آن‌ها جوان و ناشناخته بودند؟ همان‌طور که گفتم اسم‌ها نباید بازی کنند، مهم دوندگی و آمادگی جسمانی بازیکن است. این آمادگی بدنی است که باعث می‌شود یک تیم یک‌دفعه به حریف نامدار خود 6 یا 8 گل بزند.
-امروز با تیم شهر خودرو بازی داریم. می‌شود در این بازی امید داشت که پرسپولیس در مقایسه با 3 بازی قبلی‌اش عملکرد بهتری داشته باشد؟
من بازی‌های شهر خودرو را ندیدم اما چیزی که می‌دانم فعلا فینال لیگ قهرمانان برای پرسپولیس از همه‌چیز مهم است و هر بازی‌ای قبل از آن مسابقه انجام می‌شود باید بازی تدارکاتی برای آن مسابقه باشد. حریف ما در فینال لیگ قهرمانان آسیا قطعا یک تیم خیلی خوب از شرق آسیاست. یادم هست با پوهانگ کره جنوبی بازی فوق‌العاده سختی داشتیم. شرق آسیایی‌ها آمادگی خوبی دارند. علاوه بر قدرت بدنی خودشان، سه، چهار بازیکن عالی و ستاره هم در ترکیب‌شان دارند و این کار را خیلی سخت می‌کند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.