وقتی زمان بازی پرسپولیس را هم استقلالی‌ها تعیین می‌کنندهیچ‌کاره‌ای که می‌خواهد همه‌کاره فوتبال باشد!

0 7
وقتی زمان بازی پرسپولیس را هم استقلالی‌ها تعیین می‌کنندهیچ‌کاره‌ای که می‌خواهد همه‌کاره فوتبال باشد!

شیوا دورانگر- خبرنگار: مطابق معمول باز هم در آستانه دربی شاهد جوسازی‌های رقیب هستیم. مسوولین استقلال یک روز در نقش کارشناس داوری ظاهرشده و درباره صحنه‌های داوری بازی‌های پرسپولیس اظهارنظر می‌کنند و روزی دیگر خود را در مقام ریاست سازمان لیگ می‌بینند و برنامه مسابقات پرسپولیس را تغییر می‌دهند. این‌همه تقلا و دست‌وپا زدن برای به حاشیه راندن سرخ‌ها از طرف رقیب، آن‌هم وقتی هنوز چند هفته به شروع دربی مانده است جالب‌توجه است و معنایی جز ترس و خودباختگی ندارد. وگرنه چه لزومی دارد سرپرست باتجربه استقلال خود را درگیر ماجرایی کند که هیچ ارتباطی به این باشگاه ندارد و این‌همه پیگیر زمان بازی معوقه پرسپولیس باشد؟
همان‌طور که در جریان هستید سازمان لیگ، دیدار پرسپولیس و سپاهان در هفته هفتم لیگ برتر را به دلیل حضور سرخپوشان در لیگ قهرمانان آسیا به تعویق انداخت. طبق برنامه این بازی می‌بایست در یکی از روزهای ۲۷ یا ۲۸ آذر برگزار می‌شد، اما با توجه به همزمانی آن با فینال آسیا که بیست و نهم همین ماه خواهد بود به ناچار به زمان نامعلومی موکول شد. البته بد نیست بعضی‌ها این تاریخ‌ها را خوب به خاطر بسپارند و متوجه باشند که سازمان لیگ نه ارفاقی به پرسپولیس می‌کند و نه منتی سر این تیم دارد که فردا روزی دوباره همان بهانه‌های تکراری را نشنویم. خصوصا که طبق قانون ای اف سی تیم ها باید 4 روز زودتر در قطر حاضر باشند.
به ادامه بحث بپردازیم. پس از اینکه بازی پرسپولیس و سپاهان عقب افتاد، باشگاه استقلال نسبت به آن موضع گرفت و اعلام کرد که سرخ‌ها پس از بازگشت از قطر در ابتدا باید به مصاف سپاهان بروند و سپس در دربی به میدان بروند که سرپرست سازمان لیگ به‌تندی پاسخ استقلالی‌ها را داد و گفت: روی نیمکت استقلال افراد متخصص و فنی زیاد است و وقتی ۳ سرمربی روی نیمکت حضور دارند، آمار مصاحبه‌های‌شان بالا می‌رود.
مهدی: استقلالی‌ها روی نتیجه‌گیری تیم‌شان تمرکز کنند
سهیل مهدی که با برنامه شب‌های فوتبالی گفت‌وگو می‌کرد در ادامه افزود: اظهارات مظلومی، هواداران استقلال را مقابل سازمان لیگ قرارداده است، به دلیل اینکه چه دربی را قبل از بازی سپاهان برگزار کنیم و چه بعد از آن، مورد اعتراض قرار می‌گیریم و مشکلاتی به وجود می‌آید. اگر دیدار دربی را قبل از سپاهان برگزار کنیم در فضای مجازی گفته می‌شود سازمان لیگ به حرف مظلومی گوش کرده است و اگر پس از دربی باشد، یکسری صحبت‌های دیگر می‌شود. من از دوستان باتجربه انتظار دارم مراقب صحبت‌های‌شان باشند. خواهشم این است که دوستان روی نتیجه‌گیری تیم‌شان تمرکز کنند و تیمی که روی زدن ضربات آخر تمرکز می‌کند امتیاز هم می‌گیرد و نیازی به تعیین تاریخ بازی ندارد.
مهدی: بازی پرسپولیس سپاهان قبل از دربی برگزار می‌شود!
هنوز دقایقی از صحبت‌های سرپرست سازمان لیگ در برنامه فوق نگذشته بود که وی در رسانه دیگری اعلام کرد که دیدار معوقه پرسپولیس قبل از دربی برگزار می‌شود! که این واکنش بعد از آن صحبت‌های تند دقایق قبل، سوال برانگیز بود. زمانی که سهیل مهدی درباره این موضوع در حال صحبت بود اصرار مجری برنامه فوتبال برتر به اینکه چرا پرسپولیس باید چند زودتر به قطر برود تا بازی این تیم مقابل سپاهان لغو گردد هم قابل‌توجه می‌آمد. از آن جالب‌تر عدم آگاهی سرپرست سازمان لیگ از شرایط مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بود که وقتی از او درباره وضعیت بازی‌های پرسپولیس پرسش شد بیان داشت: فعلا باید منتظر تاریخ اعزام پرسپولیس به قطر باشیم چراکه مساله قرنطینه را پیش رو خواهیم داشت!
پرسپولیس 4 روز قبل از فینال در قطر
حامد مومنی عضو کمیته بین‌الملل فدراسیون فوتبال خبر داد پرسپولیسی‌ها ۲۵ آذر باید در دوحه حاضر شوند تا بعد از انجام آزمایشات مربوط به کرونا، مجوز حضور در فینال را به دست بیاورند. عمق فاجعه را ببینید; سازمان لیگ بدون اینکه تاریخ رفت و برگشت پرسپولیس از قطر را بداند اعلام می‌کند که دیدار معوقه پرسپولیس قبل از دربی برگزار می‌شود، در صورتی که حتی احتمال این را هم داده بودند که شاید دیدار با نساجی هم لغو گردد.
گرچه هنوز تاریخ دیدارهای هفته هشتم اعلام نشده است ولی مطمئنا مسابقات این هفته به‌مانند هفته‌های قبل با 5، 4 روز فاصله برگزار خواهد شد. و اگر قرار باشد بازی عقب‌افتاده پرسپولیس قبل از دربی انجام شود تقویم لیگ به هم خواهد ریخت، چون یکسر ماجرا سپاهان است و این تیم هم طبق برنامه در هفته هشتم با مس رفسنجان بازی دارد. مشخص نیست سازمان لیگ چه راهکاری برای حل این موضوع دارد و آیا قرار است بازی معوقه 2 تیم را در همان تاریخی که بازی‌های هفته هشتم انجام می‌شود برگزار کند یا زودتر از آن؟ اگر احتمال اول درست باشد همان‌طور که گفته شد برنامه 2 بازی در تقویم تغییر می‌کند و احتمال دوم هم باعث فشرده‌تر شدن بازی‌های پرسپولیس و سپاهان خواهد شد و بازیکنان 2 تیم باید در یک‌فاصله کم چند بازی سنگین برگزار کنند.
به‌راستی این‌همه عجله سازمان لیگ برای برگزاری بازی معوقه پرسپولیس در چیست؟ در حد فاصله گفت‌وگوی سهیل مهدی با 2 برنامه ورزشی چه اتفاقی افتاد که وی به این جمع‌بندی رسید که بازی معوقه پرسپولیس و سپاهان قبل از دربی باشد؟ آن‌هم در پاسی از شب که سازمان لیگ تعطیل است تا لااقل خودمان را قانع کنیم که در این فاصله در سازمان لیگ جلسه‌ای اضطراری در این خصوص برگزارشده است که به این سرعت به نتیجه رسیده‌اند. یک‌بار دیگر صحبت‌های مهدی را مرور کنید. او در شب‌های فوتبالی از اینکه استقلالی‌ها برای سازمان لیگ تعیین و تکلیف کنند برآشفته شد و هیچ پاسخ روشنی به درخواست استقلالی‌ها نداد، اما در برنامه فوتبال برتر اعلام کرد پس از فینال لیگ قهرمانان آسیا بازی‌های معوقه را برگزار خواهد کرد و پس از آن نیز سراغ دربی خواهد رفت!
با اینکه سازمان لیگ قصد دارد وانمود کند مستقلا این تصمیم را گرفته است، اما شواهد نشان می‌دهد آن‌ها تحت امر استقلال رفتار کردند که این با توجه به اتفاقات قبلی کسی را متعجب نکرد و احتمال اینکه باز هم از غیب به سازمان لیگ وحی‌شده باشد وجود دارد. همان‌طور که چند فصل پیش سازمان لیگ تحت‌فشار سازمان لیگ بازی استقلال و پدیده را لغو کرد و این موضوع مورد تایید مسوولان پدیده و سعید فتاحی سرپرست وقت سازمان لیگ قرار گرفت.
داستان این بازی هم بی‌شباهت به موضوع بحث ما نیست و اگر خاطرتان باشد سازمان لیگ با این بهانه که نیروی انتظامی و شورای تامین به دلیل مشغله زیاد برای برگزاری ‏فینال لیگ قهرمانان آسیا با برگزاری دیدار استقلال و پدیده مخالفت کرده‌اند این بازی را که بنا بود در روز جمعه ۱۸ آبان ۹۷ برگزار شود به یک ماه بعد یعنی ۱۸ آذر موکل کردند. بماند که درواقع این استقلالی‌ها بودند که حاضر به انجام بازی در ورزشگاهی غیر از آزادی نشدند و از این فرصت یک‌ماهه برای رساندن بازیکنان مصدوم خود به ترکیب استفاده بردند،که نیروی انتظامی هم ادعای سازمان لیگ را رد کرد، که پدیده‌ای‌ها چقدر اعتراض کردند. صرف نظر از همه این‌ها، چیزی که مدنظر ماست و باید به آن توجه کرد همان مساله تاریخ مجدد بازی است که با یک ماه تاخیر برگزار شد. یعنی استقلالی‌ها که امروز دستور می‌دهند بازی معوقه پرسپولیس باید بلافاصله برگزار شود، خود درگذشته بازی‌های عقب‌افتاده خود را دیرتر انجام داده‌اند و این اتفاق نه یک بار که بارها رخ‌داده است.
به‌طور مثال در همان لیگ هجدهم که یک نمونه‌اش را گفتیم مسابقه دیگری از این تیم که قرار بود در هفته ششم مقابل نفت مسجدسلیمان برگزار شود به خاطر ملی پوشان استقلال در اردوی تیم ملی از شهریور ۹۷ به ۱۴ مهر منتقل شد و آبی‌ها نیز هفته بعد طبق برنامه مقابل نساجی به میدان رفتند و این‌گونه نبود که بازی عقب‌افتاده استقلال زودتر برگزار گردد.
یا در فصلی که گذشت بازی استقلال و فولاد در هفته هفدهم که می‌بایست در تاریخ ۲۷ دی‌ماه ۹۸ انجام می‌شد به خاطر حضور آبی‌ها در پلی‌آف به تیرماه سال بعد موکول شد.
بازی‌های سایپا در هفته‌های هفدهم و هجدهم که برابر پیکان و ذوب‌آهن بود به خاطر حضور این تیم در پلی‌آف در ماه بهمن لغو شد و به فرودین و اردیبهشت سال بعد افتاد.
حتی بازی پرسپولیس و نساجی هم که به خاطر حضور این تیم در آسیا به تعویق افتاده بود با یک ماه فاصله برگزار شد.در دوره قبل از آن‌هم وقتی این تیم به نیمه‌نهایی و فینال رسید و مشخص شد که این بازی‌ها با دیدار سپاهان و ذوب‌آهن تداخل خواهد شد، سازمان لیگ در برگشت پرسپولیس از آسیا دست به تقویم مسابقاتش نزد و 2 بازی عقب‌افتاده این تیم را با یک ماه تاخیر و درزمانی مناسب برگزار کرد.
درواقع تا بوده بازی‌های عقب‌افتاده با تاخیر برگزارشده است و همان‌طور که شاهد بودید همیشه روال کار سازمان لیگ این‌گونه بوده در هر تاریخی که تایم خالی وجود داشته تیم ها را به میدان فرستاده است.
حالا چرا سازمان لیگ سنتی شکنی کرده و می‌خواهد که به پرسپولیس این ظلم روا کند که بازی‌هایش را پشت سر هم بگذارد و اجازه می‌دهد استقلالی‌ها برای آن‌ها تعیین تکلیف کند؟ البته این را جمی‌ها زودتر فهمید بودند ; همان روزی که استقلالی‌ها به بهانه کرونا نمایی حرف خود را به کرسی نشانده و مقابل پارس جنوبی حاضر نشدند و این تیم فریاد زد استقلالی‌ها می‌خواهند برای کل فوتبال تصمیم بگیرند.
اما به‌راستی چرا استقلالی‌ها این‌همه در تلاش هستند تا پرسپولیس اول مقابل سپاهان بازی کند بعد در دربی؟ این موضوع چه سودی به حال آن‌ها دارد؟ به نظر می‌رسد هدف مسوولین این تیم از به تعویق انداختن دربی رساندن مصدومان تیم شان به این مسابقه باشد. همین چند روز قبل بود که پزشک تیم استقلال اعلام کرد شیخ دیاباته بدلیل کشیدگی عضله حداقل ۳ هفته از میادین دور خواهد بود که به این ترتیب حضورش در دربی در هاله ای از ابهام قرارگرفته و حتی اگر به این بازی می‌رسید از شرایط آرمانی دور بود.
سیاوش یزدانی و فرشید اسماعیلی هم دیگر مصدومان استقلال هستند که در صورت برگزاری دربی در هفته هشتم به این مسابقه نمی‌رسیدند. بنابراین بیراه نیست اگر بگوییم دغدغه استقلالی‌ها چیز دیگری است و هدف آن‌ها این است که با آمادگی کامل و تمامی نفرات در دربی حاضر باشند. وگرنه برای استقلال نباید فرقی باید داشته باشد که پرسپولیس قبل از دربی با چه تیمی بازی کند. قسمت خنده‌دار ماجرا آنجاست که مظلومی می‌گوید مسابقه با سپاهان یک بازی سنگین است که می‌تواند روی بازی دربی تأثیرگذار باشد و نمی‌شود پرسپولیس بدون بازی مقابل سپاهان در هفته هفتم، بازی هفته هشتم را برگزار کند.
اما هرکسی که قدری از فوتبال شناخت داشته باشد می‌داند سطح فینال آسیا فراتر از لیگ ماست و حریف پرسپولیس هر که باشد قوی‌تر از سپاهان است; آن‌هم این سپاهان که مثل قبل قدرتمند و مدعی نیست و قطعا در شرایط عادی اگر پای مصدومیتی در کار نبود، استقلالی‌ها از اینکه پرسپولیس خسته از قطر بیاید و مقابل آن‌ها بایستد استقبال می‌کردند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.