بدشانسی یا خوش‌شانسی احتمالی برای خلیل زاده در الریان؛شجاع و کیروش به هم می‌رسند، اگر بازارگرمی نباشد!

0 19
بدشانسی یا خوش‌شانسی احتمالی برای خلیل زاده در الریان؛شجاع و کیروش به هم می‌رسند، اگر بازارگرمی نباشد!

مرضیه دارابی – خبرنگار: کارلوس کیروش همچنان چهره جذاب خبری برای فوتبال دوستان ایرانی است. سابقه درگیری‌ها و جنجال‌های این مربی پرتغالی لااقل در فوتبال ایران به شکلی بود که هر روز می‌شود با هر اتفاق فوتبالی در هر گوشه دنیا، چیزی از کیروش نوشت.
از مردی که 8 سال حضورش در تیم ملی ایران، آبستن اتفاقات و حوادث زیادی بود و هرکدام از این وقایع را می‌شود با دیدگاه‌های مختلف تحلیل کرد.
کیروش بعد از جام جهانی 2018 روسیه، به خاطر فاصله زمانی کم جام جهانی تا مسابقات جام ملت‌های آسیا، قرارداد کوتاه مدتی با فدراسیون وقت بست. از اینکه ایران حاضر به عقد قرارداد بلندمدت با او نشده، خیلی دل چرکین بود، اما ماند و با توجه به قرارداد مالی فوق‌العاده‌ای که با ایران داشت، کار را ادامه داد.
در جام ملت‌های امارات هم تیم ایران بدون جام و عنوان، مثل جام ملت‌های آسیای قبلی، وداعی تلخ با مسابقات داشت و البته مشخص بود که کار کیروش و ایران هم به پایان رسیده است.
***
او بعد از ایران، به کلمبیا رفت. کلمبیایی‌ها امیدوار بودند که با او موفق‌تر از گذشته‌شان باشند، اما اتفاقی که در عمل دیدیم شکست‌های سنگین این تیم مقابل حریفان دوستانه‌اش بود تا خیلی زودتر از پیش‌بینی‌ها، کلمبیایی‌ها عذر کیروش را بخواهند. مردی که در ایران 8 سال کار کرده و با این تیم 2 بار متوالی راهی جام جهانی شده بود، حدودا 2 سال با فدراسیون فوتبال کلمبیا همکاری کرد اما 2 شکست متوالی سنگین مقابل اروگوئه و اکوادور به اخراج او از این کشور منجر شد.
در روزی که سایت «cmjornal» پرتغال در گزارشی اعلام کرد که این سرمربی جنجالی هنوز هم شانس حضور در جام جهانی 2022 قطر را با وجود این اخراج از دست نداده است، خبر دیگری هم در خروجی رسانه‌ها قرار گرفت که جالب بود.
رسانه پرتغالی نوشته بود هرچند کیروش فرصت رقابت با کلمبیا در قطر را از دست داد اما پیش روی این مربی پرتغالی که پیش از این 4 بار در جام جهانی حضور پیداکرده، فرصت‌های دیگری نیز وجود دارد. از کشورهای چین، مصر و مراکش به‌عنوان فرصت‌های کیروش برای صعود به جام جهانی 2022 و تجربه پنجم این مربی در جام جهانی یاد شده است.
البته 8 سال دنبال کردن کارلوس کیروش و حاشیه‌هایش در ایران، نشان می‌دهد که او تیمی قوی در رسانه‌ها دارد. از رسانه‌های داخلی خودمان بگذریم که چطور برای او «دستاوردسازی» کرده و از تساوی‌ها و عدم صعودها، حماسه‌سرایی می‌کردند، او با چندین رسانه خارجی نیز ارتباطی نزدیک داشت که به وقت لزوم، برای خبرسازی وارد عمل می‌شدند.
حالا هم هنوز کار کیروش با کلمبیا تمام نشده خبرنگار پرتغالی از تیم‌هایی می‌گوید که فرصت کیروش برای تجربه کردن جام جهانی پنجمش خواهد بود.
***
اما خبر جالبی که می‌خواهیم به آن بپردازیم، موضوعی است که اگر آن را محصول بازارگرمی رسانه‌های نزدیک به کارلوس کیروش ندانیم و به‌واقع این مربی موزامبیکی الاصل از الریان پیشنهاد داشته باشد، با توجه به اینکه شجاع خلیل زاده به‌تازگی به این تیم پیوسته، می‌تواند برای فوتبال ایران جالب‌توجه باشد.
البته کارلوس کیروش را باید اساسا مربی جالبی دانست که همیشه اخبار پیرامونش هم هیجان‌انگیز است! او هنوز مهر پایان همکاری‌اش با کلمبیا خشک نشده، درعین‌حال که پول هنگفتی نیز از این اتمام همکاری به جیب زده، شانس حضور در جام جهانی 2022 را هم دارد و درعین‌حال هم از لیگ آسیایی ستارگان هم به او پیشنهاد سرمربیگری می‌رسد.
ما مبنی را بر این می‌گذاریم که روزنامه‌نگار شاغل در رسانه‌های پرتغال، قصد بازارگرمی برای کیروش را ندارد. او خبر داد که باشگاه الریان قطر خواهان به خدمت گرفتن کارلوس کیروش است.
با توجه به اینکه آگیره فقط تا ماه دسامبر قول همکاری به الریان را داده بود تا مسوولان این باشگاه سرمربی جدید خود را انتخاب کنند، برونو آندراده خبرنگار روزنامه ابولا و سایت گل پرتغال اعلام کرد که کارلوس کیروش جدی‌ترین و اولین گزینه الریان است چراکه به‌تازگی کلمبیا را ترک کرده است.
طبیعتا کیروش برای رکوردزنی، ترجیح خواهد داد که مسوولیت یک تیم ملی که شانس حضور در جام جهانی را دارد، بر عهده بگیرد، اما اگر این اتفاق رخ ندهد و عملکرد ضعیف سال‌های اخیر او باعث شود با پیشنهاد خوبی مواجه نشود، او می‌تواند با الریان لااقل کسب درآمد کند.
مربی سابق تیم‌های منچستریونایتد انگلیس، رئال مادرید اسپانیا و ناگویا ژاپن دوست ندارد بیکار بماند.
***
اگر کیروش به الریان بپیوندد، سخت است که بگوییم این خوش‌شانسی شجاع است و یا بدشانسی‌اش. او اولین مربی‌ای بود که خلیل زاده را به تیم ملی دعوت کرد. در 2 سال ابتدایی از 8 سال حضور کارلوس کیروش در ایران، شجاع به تیم ملی دعوت می‌شد، اما در ادامه هم او و هم پرسپولیس مورد غضب سرمربی وقت تیم ملی قرار گرفتند.
این با وجودی بود که شجاع عملکرد فوق‌العاده‌ای در پرسپولیس داشت و نقشی کلیدی را در لیگ قهرمانان آسیا و خصوصا یک سالی که سرخپوشان با پنجره بسته مقابل حریفان قرار می‌گرفتند و قهرمانی ایران و فینالیست شدن آسیا را تجربه کردند، ایفا کرد.
شجاع در آن‌وقت یکی از بهترین ارکان دفاعی لیگ برتر بود، اما درگیری کیروش با برانکو و پرسپولیسی‌ها، باعث شد دعوتی‌هایش از جمع شاگردان مرد کروات به حداقل برسد.
نکته دیگر اینکه شجاع بعد از سال‌ها درخشش در پرسپولیس و کسب جایگاهی فوق‌العاده در بین هواداران باشگاه به خاطر تعصب و عملکرد درخشانش در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا، به یک‌باره با فسخ یک‌طرفه قرارداد و پیوستن به الریان، جایگاه قبلی خود را در بین طرفدارانش از دست داد و حتی باشگاه پرسپولیس نیز از او شکایت کرد.
اگر کیروش به لیگ ستارگان برود و سرمربیگری الریان را بپذیرد، باید دید وضعیت شجاع در این تیم قطری به چه شکل خواهد شد. ضمن اینکه در این صورت امکان رویارویی دوباره با پرسپولیسی‌ها در لیگ قهرمانان آسیا و همچنین لژیونرهای ایرانی شاغل در لیگ ستارگان را نیز پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.