کرونا، جان ذوب‌آهن را گرفتشرایط سخت رحمان و شاگردان با ابتلای 60 درصدی

0 33
کرونا، جان ذوب‌آهن را گرفتشرایط سخت رحمان و شاگردان با ابتلای 60 درصدی

مریم سرخوش – خبرنگار: بازی ذوب‌آهن – شهر خودرو باوجود تلاش مسوولان اصفهانی لغو نشد و اصفهانی‌های کرونا زده باوجود بحران عجیب در اردوی تیم‌شان 14 نفره به مصاف حریف مشهدی رفتند. دیداری که درنهایت با شکست‌شآن‌همراه شد تا چالش‌های زیادی را حداقل در هفته‌های آینده برای عبور از بحران کرونا و البته کسب نتیجه رقم بزند.
چرا آمار کرونا در ذوب‌آهن بالا رفت؟
ذوبی‌ها در آغازین هفته‌های تورنمنت لیگ بیستم باید با ویروس کرونا و شیوع آن در میان بخش قابل توجهی از بازیکنان و کادر فنی دست‌وپنجه نرم کنند. باوجودی که تست 19 نفر از اعضای این تیم مثبت اعلام شده اما طبق قانونی که سازمان لیگ وضع کرده هر تیمی که ۱۱+۵ بازیکن سالم (از بین تمامی بازیکنانی که کارت برای‌شان صادر شده) در اختیار داشته باشد باید به میدان برود و به نظر می‌رسد ذوب‌آهن هم طبق همین شرایط مجبور به بازی مقابل شهر خودرو شد. آن‌ها دیدار پر از حاشیه و تردید برای برگزاری را با نتیجه 2 بر صفر واگذار کردند اما بسیاری معتقدند که در شرایط بحرانی ایجادشده برای این تیم، کادر فنی و مسوولان باشگاه بی‌تقصیر نیستند.
انتشار تصاویری از سرمربی ذوب‌آهن در میان هواداران، آن‌هم بدون ماسک تیغ انتقاد را به سمت رحمان رضایی به دلیل بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نشانه گرفته است. رضایی هفته گذشته در بازی ذوب‌آهن و نفت در آبادان حضور داشت حتی ابتدایی‌ترین پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرد. او نه در ورزشگاه که در جمع هواداران‌ هم از زدن ماسک خودداری کرده بود. به همین دلیل زمانی که گلایه‌هایی درباره ابتلای بازیکنانش به کرونا مطرح و خواهان لغو مسابقه با شهر خودرو واکنش‌های عجیبی نسبت به صحبت‌های او به وجود آمد. امیرحسین شریفیان‌پور، پزشک تیم فوتبال ذوب‌آهن هم دلیل افزایش آمار ابتلا در این تیم را ره‌آورد سفر تیم به آبادان عنوان کرده و گفته بود: «قبل و بعد از بازی هواداران خوب و خونگرم آبادانی به استقبال بازیکنان ما آمدند ولی متاسفانه پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشد و اکثراً فاقد ماسک بودند.» بی‌شک یکی از دلایل این گسترش ویروس، عدم رعایت فاصله اجتماعی و بهداشت فردی است و اگر بازیکنان در رستوران‌، سالن جلسات و محیط‌های سرپوشیده بدون ماسک و فاصله اجتماعی کنار هم قرار بگیرند، قطعا درگیری بیشتری با بیماری خواهند داشت، اتفاقی که احتمالا درباره ذوب‌آهن رخ‌داده است و برخی تصاویر و ادعای مدیران این باشگاه هم عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی درباره این بازیکنان را تایید می‌کند.
جواد محمدی، مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن هم از ارسال نتیجه آزمایشات و وضعیت بازیکنان این تیم به سازمان لیگ خبر می‌داد و امیدوار بود که دیدار هفته پنجم‌شان به تعویق بیفتند. هرچند که او در جلسه شب قبل از بازی به اندک بازیکنان و کادر فنی باقی‌مانده تاکید کرده بود آمادگی لازم برای برگزاری در میدان را داشته باشند. اما سیاست سازمان لیگ همان برنامه‌ریزی فشرده برای برگزاری مسابقات در زمان‌های تعیین‌شده بود. سهیل مهدی، مسوول کمیته مسابقات سازمان لیگ درباره لغو نشدن این دیدار عنوان کرد: «با توجه به شرایط و قوانینی که قبل از شروع مسابقات اعلام کرده بودیم، (برگزاری مسابقات با حضور ۵+۱۱ بازیکن) این اتفاق همچنان حاکم خواهد بود. باوجود ناراحتی ما از ابتلای بازیکنان خوب ذوب‌آهن این مسابقه برگزار شد. ما بازی دوستانه برگزار نمی‌کنیم. یا یک لیگ مواجه هستیم. لیگ هم ضوابطی دارد و اصرار بر اجرای ضوابط است. نمی‌دانم چه اصراری به تعطیلی مسابقات است. این صحبت در جهت حفظ شرایط یک لیگ نیست.»
سرنوشت ذوب‌آهن با ابتلای 60 درصدی
رحمان رضایی اعلام کرده ۶۰ درصد بازیکنان‌شان مبتلا شده‌اند و این مساله شرایط را برای او و تیمش حداقل تا چند هفته آینده مشکل‌ساز خواهد کرد. همین چند روز پیش بود که صدای زمزمه‎های زودهنگام خروج او از اصفهان به گوش رسید و دلیل آن‌هم نه کسب نتیجه که نارضایتی‌هایی عنوان می‌شود که میان او و مدیران وجود دارد. البته اگر ذوب‌آهن به چنین مشکلی دچار نمی‌شد، شاید چند امتیاز بیشتر می‌توانست بقای او را تضمین کند و او با قدرت به کار خود ادامه دهد. اما اکنون کرونا و شکست‌هایی که به دلیل همین بحران شاگردان رحمان را تهدید می‌کند می‌تواند جزو عوامل اصلی جدایی آن‌ها از هم بدل شود، چرا که ذوبی‌ها در پایان 5 هفته از 15 امتیاز تنها 3 امتیاز کسب کرده‌اند و شرایط سخت‌تری را هم در ادامه پیش رو خواهند داشت.
اما درباره وضعیت کرونایی ذوب‌آهن شرایط به چه صورتی خواهد بود؛ بهترین تجربه برای این قبیل تیم‌ها به این صورت است که ۷ تا ۱۰ روز تمرینات خود را کاملا تعطیل کرده و پس از تست‌گیری و مشخص شدن جواب آزمایشات تمرینات با حضور بازیکنان سالم برگزار شود. اما با برگزاری دیدار ذوب‌آهن – شهر خودرو و فشردگی انجام بازی‌ها چنین شرایطی برای اصفهانی میسر نخواهد شد چرا که احتمالا با همین شرایط ملزم به برگزاری دیدار هفته آینده مقابل پرسپولیس خواهد بود. شاید ذوبی‌ها مجبور به طی مسیری دیگر شوند؛ افزایش سختگیری‌های بهداشتی، رعایت فاصله اجتماعی، حضور بازیکنان در اتاق‌های تک‌نفره، انجام جلسات گروهی در فضای باز و استفاده مداوم از وسایل ضدعفونی در مواقع تمرین با تست‌های مرتب ۳ روزه تا شرایط آن‌ها در مدت کمتر از 2 هفته به وضعیت قابل‌قبول برساند. هرچند در مسابقه روز گذشته هم خطر ابتلا و شیوع بیماری بازیکنان و کادر فنی 2 تیم را تهدید می‌کرد چرا که انجام آزمایشات در فاصله یک یا 2 روز قبل از مسابقه، ضامن تداوم سلامت آن‌ها تا لحظه برگزاری مسابقه نیست و احتمال گسترش زنجیره ابتلا به کرونا حتی به بازیکنان شهر خودرو هم وجود دارد.
تجربه این اتفاق مشابه فصل گذشته برای فولاد رخ داد و آن‌ها در آستانه دیدار با نساجی به دلیل ابتلای 16 بازیکن‌شان به قرنطینه رفتند. اما این قانون دیروز شامل اصفهانی‌ها نشد تا آن‌ها مجبور به برگزاری دیدار با شهر خودرو شوند و در روز ناکامی نمایندگان این شهر (دیدار همزمان نفت مسجدسلیمان و سپاهان که با شکست زرد پوشان اصفهانی همراه شد) 3 امتیاز خانگی را به میهمان شان تقدیم کنند.

رحمان رضایی: فوتبال نمی‌فهمند، اما قوانین کرونا برای‌مان می‌نویسند
سرمربی ذوب‌آهن که از لغو نشدن دیدار تیمش مقابل شهر خودرو به دلیل ابتلای 60 درصد بازیکنان این تیم گلایه‌مند است، می‌گوید: افرادی که قوانین مربوط به کرونا را در فوتبال وضع کردند، شعوری از فوتبال ندارند. آیا کسانی که این قانون را گذاشتند چیزی از فوتبال سر درمی‌آورند؟ فکر کنم فوتبال را با “ط” می‌نویسند. آن‌ها چه می‌دانند تمرین چیست؟ آن‌ها هیچ آشنایی با مسایل فوتبال ندارند که چنین قانونی گذاشتند. آن‌ها نمی‌دانند سرمربی نمی‌تواند با ۱۵ بازیکن از ۳۵ بازیکنش کاری کند. طی 2 روز ۱۲ بازیکن ما که در اردو حضور داشتند، کرونا گرفتند. افراد قانونگذار در خانه نشستند و قانون گذاشتند و شعوری از فوتبال ندارند
رحمان رضایی درباره شکست تیمش مقابل شهر خودرو عنوان می‌کند: من هیچ صحبتی راجع به بازی ندارم. صحبت من راجع به قانون ۵+۱۱ است و می‌خواهم بدانم کدام مرجعی این قانون را گذاشته است؟خنده‌دار است که بازیکنانی که از کرونا گرفتند، قرار است امروز تست راستی‌آزمایی بدهند. واقعا این افراد بیایند و جلوی من بنشینند و بگویند که فوتبال چطور نوشته می‌شود. آن‌ها نمی‌دانند ممکن است که از بین ۱۵ بازیکنی که مبتلا به کرونا نیستند، 4 نفر بازیکن دروازه‌بان باشند؟ چه جوابی راجع به این موضوع دارند؟ این افراد فوتبال را نمی‌فهمند. جالب این است که باشگاه‌ها این قوانین را قبول کردند. باید شجاعتش را داشته باشند و بگویند ما اشتباه کردیم و این قوانین غلط است. این‌که به اشتباه‌شان مصر هستند و می‌خواهند بازی برگزار شود، خیلی حرف دارد. من با نماینده سازمان لیگ صحبت کردم و همه این مسایل را گفتم، او هم قبول کرد ولی گفت باید قانون اجرا شود. مگر قانون وحی منزل است؟ مگر محکم‌تر از قانون اساسی داریم؟ واقعا مانده‌ام که به اسم قانون می‌گویند که کاری نمی‌توانند بکنند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.