پنجعلی: رمز موفقیت ما در فینال سه چیز استعرق؛ تعصب، آرامش

0 11
پنجعلی: رمز موفقیت ما در فینال سه چیز استعرق؛ تعصب، آرامش

مرضیه دارابی – خبرنگار: از همان روزی که بازی پرسپولیسی ها با نساجی لغو شد، ذوب آهن هم به دنبال تعویق بازی اش با فینالیست آسیا بود و می گفت تعداد کرونایی هایش زیاد هستند، اما باتوجه به قانون 11+5، روز گذشته رسما اعلام شد که بازی روز شنبه (22 آذر) سرخپوشان و ذوب آهنی ها در تهران برگزار می شود.
با این وجود بامداد روز گذشته باشگاه ذوب آهن از عدم برگزاری این مسابقه خبر داد. اینکه نتیجه این بازی چه خواهد شد و آیا کمیته انضباطی با توجه به تخلف باشگاه اصفهانی رای به برد 3 بر صفر شاگردان یحیی گل محمدی می دهد یا نه، مساله مهم در آستانه فینال آسیا نیست.
مساله مهم این است که نماینده ایران در فینال قهرمانان آسیا پیش از برگزاری بازی حیاتی 29 آذر ماه، 19 روز بدون بازی رسمی بوده است.
آخرین مسابقه ای که پرسپولیسی ها در لیگ برتر پشت سر گذاشتند دیدار روز دهم آذر ماه با شهرخودرو بود که 3 بر صفر به سودشان تمام شد، بعد از آن دیدار با تیم های نساجی و ذوب آهن لغو شد تا درحالی که نماینده غرب آسیا از دل رقابت های فشرده به فینال می آید، پرسپولیس از بازی رسمی فاصله ای 19 روزه داشته باشد.
در همین خصوص گفت وگویی داشتیم با محمد پنجعلی، کاپیتان سابق پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران، مردی که معتقد است این روزها دیگر کار از گله و شکایت گذشته و باید فقط در جهت حفظ آرامش تیم تلاش کرد.
گفت وگوی روزنامه پرسپولیس با محمد پنجعلی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران را در زیر می‌خوانید:
-حالا دیگر مطمئن هستیم که پرسپولیس بدون بازی رسمی در 19 روز گذشته به قطر می رود و فاصله نسبتا زیادی بین مسابقات این تیم افتاده.
حالا دیگر گذشته و این اتفاق افتاده است، کاری از دست مان برنمی آید جز اینکه تیم همچنان آرامش خود را حفظ کند.
-این برای پرسپولیس در فینال مشکل ساز نمی شود؟
اگر بازی می کردند بهتر بود.
-اینکه ذوب آهنی ها حاضر به بازی با پرسپولیس نشدند، اتفاق خوبی نبود، درحالی‌که همه شعار حمایت از نماینده فوتبال ایران در فینال آسیا را می دهند.
خب درست نبود، پرسپولیس نماینده ایران هست و فینال را در پیش داریم و واقعا این خیلی ارزشمند است. همه به هرحال باید حمایت می کردند، اما تیم الان در آرامش است، بهتر است به اینکه بازی با ذوب آهن برگزار نشد، نپردازیم. پرسپولیس پتانسیل خوبی دارد و باید به فینال امیدوار باشیم.
-همیشه درآستانه مسابقه، خیلی از مسوولین در تمرینات تیم ها حاضر می شوند، در مورد پرسپولیس هم اول شهردار آمد و بعد هم وزیر ورزش و پیام رییس جمهور را به سرخپوشان ابلاغ کرد. به نظر شما در مجموع آن حمایتی که لازم بود از پرسپولیس به عمل آمد؟
نظرم این است که گله گذاری را بگذاریم برای بعد، هر چه که کردند بعدا می شوند در موردش صحبت کرد. واقعیت این است که در این روزهای باقی مانده، تیم فقط باید در آرامش باشد. نباید با یکسری حرف ها به بچه ها استرس وارد کنیم. همه هم می دانیم خیلی مشکلات بوده و ایرادات هم کم نیست، اما الان شرایطی نیست که آدم انتقاد کند.
-چقدر صحبت های تان منطقی است. کسی که تیم را دوست دارد باید اینطور نگاهی به مسائل داشته باشد.
واقعیت این است که بعد از سال‌ها قهرمان نشدن فوتبال ایران در سطح آسیا، این قهرمانی خیلی ارزشمند است و من فکر می کنم جلو جلو باید تبریک گفت به بچه ها چون مطمئنم که می توانند و توانایی اش را دارند که یک روز بزرگ را رقم بزنند.
-چه چیزی باعث می شود این‌قدر با اطمینان از قهرمانی صحبت کنید و پیش پیش هم آن را تبریک بگویید؟
درست است که رقیب فینال ما، کاملا حرفه ای است اما یک چیزهایی بچه های ما دارند که آن ها ندارند. مثل عِرق و تعصب و آرامشی که الان بچه ها دارند. همه چیز را در مورد اتفاقاتی که افتاد، می دانیم. مشکلاتی هم بوده اما خدا را شکر تا جایی که مدیر جدید توانسته، حل شده. بچه ها خودشان می دانند که ارزش این قهرمانی را با مادیات نمی شود مقایسه کرد. ما که فوتبالی هستیم از همه بهتر می دانیم حالا دیگر فقط آرامش است که به تیم کمک می کند.
-در دوره بازی کردن تان بازی مهم و حساسی چون جام درجام آسیا را تجربه کردید، چه حرفی می توانید به بازیکنان بگویید که بیشتر تهییج شوند؟
می دانید شرایط سخت همیشه بوده و هیچ وقت در فوتبال مان همه چیز سر جایش نبوده که بخواهیم بدون مشکل به مصاف حریفان مان برویم. ما هم فینال جام درجام آسیا را در شرایطی مشابه امروز تجربه کردیم. این‌طور نیست که فکر کنیم امروز وضعیت خاص است. بچه ها باید مثل قبل جان شان را برای این یک بازی بگذارند و همه فکر و ذکرشان فقط معطوف به فینال باشد. هر حرفی بود، بماند برای بعد از فینال. فرصت برای گفتن آن‌ها زیاد است.
-تا همین جا هم سرخپوشان واقعا با مشکلات زیادی جنگیدند و خودشان را به فینال رساندند.
بله، مشکلات در فوتبال ما همیشه زیاد است ولی الان داستان فقط عِرق و تعصبی است که بچه ها به مملکت شان دارند، به لباس شان دارند. این فکرها و غیرتی که در بازیکنان ما هست، یک فاکتور خوب و رو به جلوست. یک انگیزه بزرگ و ما در خیلی از بازی ها که کسی فکر نمی کرد نتیجه گرفتیم.
-می توانم بپرسم آخرین باری که به خاطر پرسپولیس اشک تان درآمد، کِی بود؟
حقیقتش را بگویم، بازی های زیادی بوده که بچه ها دور از انتظار ظاهر شدند و دقیقا آدم احساس می کند تیم تخلیه شده از بس دویدند و با تمام وجود سرشان را جلو توپ گذاشتند. من بعد از این بازی ها اشکم درآمده. همین بازی آخر با النصر، یا سال های گذشته زمانی که بازیکن کم داشتیم اما بچه ها با جان و دل بازی می کردند. الان هم شرایط به همان وقت شبیه شده و گل محمدی آنقدر بازیکن کم داشته که مجبور به استفاده از امیدها شده اما صدای کسی از کادرفنی درنیامد. خوشبختانه همه شرایط را درک می کنند. ان‌شاءا… که قهرمان می شویم.
-شما که از ابتدا امید به قهرمانی داشتید؟
خیلی امید دارم، چون خوب بودیم که به فینال رسیدیم و همه واقعا زحمت کشیدند. فقط یک قهرمانی آسیا می تواند خستگی همه را از تن شان خارج کند. این مشکلات اقتصادی وحشتناک که مردم دارند، مسایلی که در تیم خودمان بوده، قهرمان آسیا شویم این خیلی به مردم انرژی می دهد و بعد به سراغ قهرمانی پنجم در لیگ ایران خواهیم رفت.
-بگذارید از بیرانوند هم بپرسم. او دیر به ترکیب آنتورپ رسید اما در همان بازی اول درخشید.
بازی اش را کامل دیدم، واقعا عالی بود. در گل هایی هم که خورد مقصر نبود. یک توپ را رد کرد به تیر خورد باید دفاع آن را دفع می کرد. چقدر هم با اعتماد به نفس بازی می کرد خصوصا آنجا که یکی از فورواردها را دریبل کرد. خیلی جگر داشت.
-عابدزاده یکی از دروازه بانان جگردار تاریخ فوتبال ایران بوده، می توانیم به او تشبیهش کنیم؟
خصوصیات شان کمی با هم فرق دارد ولی جفت شان در سطح اول فوتبال آسیا بودند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.