چندخطی در مورد تقابل پرسپولیس و اولسان در فینال لیگ قهرمانان آسیامرکز زمین را بگیریم قهرمان آسیا می‌شویم

0 24

میلاد اعظمی – خبرنگار: تیم اولسان هیوندای کره جنوبی در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا در منطقه شرق روز گذشته با نتیجه ۲ بر یک ویسل کوبه ژاپن را شکست داد تا حریف پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا باشد. کره‌ای‌ها گل دوم خود را در دقیقه ۱۱۹ از روی نقطه پنالتی به ثمر رساندند تا به فینال این فصل از لیگ قهرمانان آسیا برسند.

نکته مهم در خصوص اولسان این‌که این تیم به‌شدت در خط هافبک تیمی قدرتمند و خلاق بود و همچنین در خط حمله هم ‌تیمی خطرناک. این نشان می‌دهد که کار پرسپولیس در فینال بسیار دشوار است و اگر فکری بابت خط هافبک این تیم کره‌ای نشود کار برای پرسپولیس در فینال دشوار خواهد بود.

تجربه شکست در دربی جام حذفی به پرسپولیس این نکته را یادآوری می‌کند که اگر قرار باشد در بازی حذفی و آن‌هم فینال لیگ قهرمانان آسیا کمی اشتباه صورت بگیرد کار برای جبران دشوار خواهد بود. قطع به‌یقین یحیی گل محمدی و اعضای کادر فنی پرسپولیس بیشتر از همه ما به این مسایل واقف هستند و می‌دانند که در تک بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا به چه شکل و با چه شرایطی باید پرسپولیس را به زمین بفرستند.

انتظار می‌رود که پرسپولیس در بازی فینال با سیستم ۱-۵-۴ به زمین برود. سیستمی که در آن با حضور 5 هافبک شامل 2 هافبک دفاعی و 3 هافبک نفوذی و هجومی می‌شود مقابل تیم اولسان بازی کرد. وقتی مرکز زمین در اختیار پرسپولیس باشد یعنی نبض کار در اختیار شاگردان گل‌محمدی است و می توانند بازی را در اختیار داشته باشند. حضور 5 هافبک در زمین این حسن را برای پرسپولیس دارد که بتوانند جنگ‌های مهم مرکز زمین را به نفع خودشان تمام کنند. مسلما وقتی یک تیم در مرکز زمین سوار بر بازی باشد می‌تواند هم هوای خط دفاع خودش را داشته باشد و هم در امر موقعیت‌سازی و خلق موقعیت گل موفق باشد.

این انتظار وجود دارد که پرسپولیس در روز فینال با یک مهاجم نوک به زمین برود و این یعنی یک هافبک دیگر در ترکیب اصلی حضورداشته باشد تا تیم با 5 هافبک بازی را شروع کند. در دیداری مثل فینال لیگ قهرمانان آسیا کاملا منطقی است که یک تیم ابتدا به فکر گل نخوردن باشد و بعد به فکر گل زدن، حتی در بازی نیمه‌نهایی شرق بین اولسان و ویسل کوبه شاهد این بودیم که هر زمانی که یکی از 2 تیم وسط زمین را از دست می‌داد تیم مقابل کاملا سوار بر بازی می‌شد و می‌توانست موقعیت‌سازی کند.

اگر یک‌بار دیگر صحنه گل دوم اولسان به ویسل کوبه را ببینید متوجه می‌شوید که هافبک کره‌ای چطور از مرکز زمین توپ را به داخل محوطه جریمه ویسل کوبه فرستاد و در ادامه با پیگیری مهاجم خودش و اشتباه دروازه‌بان حریف به یک ضربه پنالتی رسید. این یعنی اگر در روز فینال هر موقع وسط زمین از دست پرسپولیس برود کار برای شاگردان یحیی سخت می‌شود.

پرسپولیس باوجود در اختیار داشتن ستارگانی مانند نوراللهی، کامیابی نیا، سرلک و بشار رسن در خط هافبک دغدغه‌ای در این خصوص نخواهد داشت. در ضمن هستند بازیکنانی مانند سیامک ‌نعمتی که بتوانند در خط هافبک بازی کنند و وزن وسط زمین پرسپولیس را بالا ببرند.

واقعیت این است که وقتی یک تیم در یک بازی حساس و تک حذفی و البته فینال یک تورنمنت، وسط زمین را در اختیار داشته باشد می‌تواند در موقعیت‌سازی هم موفق عمل کند، ضمن اینکه یکی از 5 هافبک درون زمین می‌تواند در زمان حمله به تک مهاجم تیم اضافه شود و قدرت هجومی را 2 برابر کند.

اولسان در بازی با ویسل کوبه نشان داد که تیم بسیار خطرناکی در خط حمله است و خیلی راحت‌تر از چیزی که فکرش را بکنید می‌تواند ضد حمله بزند و سریع از حالت دفاع به حالت حمله برود. حالا در این شرایط اگر وسط زمین مملو از بازیکن باشد نه تیم اولسان و نه هیچ تیم دیگری توانایی این را نخواهد داشت که به‌راحتی دست به حمله و ضد حمله بزند.

در روز فینال لیگ قهرمانان آسیا و تقابل حیاتی 2 تیم در مرکز زمین خواهد بود و تیمی که بتواند قلب خط میانی را به دست بگیرد می‌تواند در پایان بازی پیروزی و قهرمانی در آسیا را جشن می‌گیرد.

مسلما با حضور یحیی گل محمدی، حمید مطهری و کریم باقری به‌عنوان اعضای کادر فنی و البته کادر آنالیز قوی پرسپولیس مربیان به فکر چنین شرایطی هستند. آن‌ها بهتر از همه ما می‌دانند که باید چطور و با چه شیوه‌ای در فینال مقابل تیم گردن‌کلفت و خوب اولسان هیوندا بازی کند.

البته ذکر این نکته ضروری است که تیم اولسان به همان اندازه که در خط هافبک و خط حمله تیم قدرتمندی است در خط دفاعی هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. هرچند در همین بازی با ویسل کوبه تیم ژاپنی که نسبت به پرسپولیس قطعا تیمی ضعیف‌تر است چندین بار موفق شد به دروازه اولسان برسد و منهای گلی که به ثمر رساند یک گل را کمک‌داور ویدیویی مردود کرد و حداقل 3 موقعیت مسلم گلزنی را هم خود بازیکنان ویسل کوبه از دست دادند. این مساله این امید را به پرسپولیسی‌ها می‌دهد که می توانند با ارائه بازی منطقی و به دور از هیجان و احساسات مقابل اولسان به پیروزی برسد و جام قهرمانی را بالای سر ببرند و به تهران بیاورد.

مساله دیگر در خصوص اولسان بازیکنان خارجی این تیم هستند. مدافع هلندی و ۲ نیروی هجومی برزیلی اولسان نقش بسزایی در موفقیت‌های این تیم دارند. واقعا اگر این تیم چنین بازیکنان خارجی در اختیار نمی‌داشت هیچ برتری نسبت به پرسپولیس نداشتند، اکثر بازیکنان بومی اولسان بازیکنانی به‌شدت معمولی هستند که به‌راحتی می‌شود آن‌ها را کنترل کرد. این نشان می‌دهد که کنترل 2 مهاجم برزیلی اولسان چقدر مساله مهمی برای پرسپولیس است و حتما کادر فنی برای مهار این 2 ماشین گلزنی برنامه ویژه خواهد داشت.

هر چه هست دیدار با اولسان در فینال لیگ قهرمانان آسیا یک بازی سخت جدی و پایاپای خواهد بود. ما قبلا نشان دادیم که مقابل کره‌ای‌ها ترس و واهمه‌ای نداریم به قول معروف فوتبال ما به فوتبال کره می‌چربد اما این مساله نباید حتی یک درصد هم روی انگیزه و شرایط تیمی پرسپولیس اثر بگذارد.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که باوجود تمام تعاریفی که از اولسان شد، اما مسلما یحیی و شاگردانش می‌توانند روز ۲۹ آذر با ارائه یک بازی منطقی برتر و البته با چاشنی دوندگی و تلاش زیاد این تیم کره‌ای را شکست بدهند و به جامی که حق‌شان است برسند و پس از پایان بازی جام قهرمانی آسیا را به تهران بیاورند تا با 40 میلیون هوادار خود جشن قهرمانی آسیا را بگیرند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.