پرسپولیس امروز برای آخرین جام قرن می جنگدهم جانی و هم جانانی

0 15

شیوا دورانگر – خبرنگار: تیم‌های فوتبال پرسپولیس ایران و اولسان هیوندای کره‌جنوبی از ساعت ۱۵:۳۰ امروز در فینال لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه الجنوب به مصاف هم خواهند رفت. عبدالرحمان ابراهیم الجاسم از قطر قضاوت این بازی را بر عهده دارد; دیداری که بدون شک مهم‌ترین رقابت سال ۲۰۲۰ در سطح آسیاست و یک تیم از ایران باید در یک ماراتن مهیج و نفسگیر برای فتح جام با کره‌ای‌ها بجنگند.
در یک طرف میدان قهرمان چند دوره لیگ برتر ایران و فینالیست 2فصل قبل آسیا ایستاده و در سوی دیگر قهرمان سال ۲۰۱۲ لیگ قهرمانان آسیا. البته حریف کره‌ای در قدمت و اعتبار به پای پرسپولیس نمی‌رسد و به لحاظ سابقه هم قدمت پایین‌تری دارد و هم افتخاراتش کمتر است. در 18دوره‌ای که لیگ قهرمانان آسیا در جریان است تیم اولسان تنها ۵‌بار توانسته در این رقابت‌ها شرکت کند، برخلاف پرسپولیس که ۹بار در این رقابت‌ها حاضر بوده است. البته 2تیم یک‌وجه مشترک دارند و دومین فینال آسیایی خود را تجربه می‌کنند. همان‌طور که اشاره شد حریف پرسپولیس در سال ۲۰۱۲ توانسته بود بدون باخت قهرمان آسیا شود.

اولین مصاف پرسپولیس با کره‌ای‌ها
برای اولین‌بار است که پرسپولیس و اولسان هیوندای مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. البته سرخپوشان پیش از این ۵بار با کره‌ای‌ها دیدار داشتند و ۲برد و ۳باخت به‌دست آورده‌اند که یکی از بازی‌ها دوستانه بوده و ساير آن‌ها در زمانی که مسابقات جام باشگاه‌های آسیا برپا بود. به عبارتی این برای اولین‌بار است که پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا با یک تیم از کشور کره جنوبی بازی می‌کند.
نحوه صعود
همان‌طور که مي‌دانید پرسپولیس با حذف النصر عربستان در ضربات پنالتی توانست در فینال حاضر باشد و نماینده فوتبال کره هم در حالی پا به این مسابقه مي‌گذارد که در بازی نیمه نهایی توانسته بود تیم ویسل کوبه ژاپن را با نتیجه 2بر یک از پیش رو بردارد.

اولسان و خط حمله ویرانگر
درباره تیم اولسان ذکر این نکته ضروری است که با ۸‌پیروزی متوالی تا فینال رسیدند، یعنی کره‌ای‌ها بعد از تساوی در اولین بازی خود در مرحله گروهی این رقابت‌ها تا قبل از فینال همه حریفان را با اختلاف گل قابل‌توجه شکست دادند‌. به‌طوری که در ۹بازی قبلی موفق شدند ۲۱بار دروازه حریفان را باز کنند و صاحب بهترین خط حمله مسابقات باشند.

بهترین گلزن
بهترین گلزن اولسان در لیگ قهرمانان آسیا یک مهاجم برزیلی است که با پیراهن شماره ۹برای این تیم بازی مي‌کند. جونیور نگرائو ۳۳‌ساله و گلزن اول تیمش است که در بازی برابر ویسل کوبه، زننده یکی از 2گل تیمش بود. او در مجموع در این دوره از مسابقات ۵ گل و یک پاس گل در ۸ بازی به جای گذاشته است. نگرائو سابقه آقای گلی در کی لیگ را هم در کارنامه دارد و توانسته است آمار فوق‌العاده ۲۶ گل در ۲۷ بازی را ثبت کند.

بازیکنان شاخص
در تیم حریف در مجموع ۴بازیکن خارجی دیده می‌شود و این تیم به غیر از آن نیز چند بازیکن ملی‌پوش هم دارد. بیورن یانسن نروژی که در بازی با ویسل کوبه گل اول تساوی تیمش را زد یکی از خارجی‌های تاثیرگذار اولسان است.این مهاجم ملی‌پوش در ۸مسابقه‌ای که حاضر بوده ۵گل و یک پاس گل به ثبت رسانده است.به جز این 2خارجی، تیم اولسان یک بازیکن هلندی به نام دیو بولتویی دارد که در خط دفاعی بازی مي‌کند و جیسون دیویدسون استرالیایی هم بازیکنی است که در پست‌هافبک توپ مي‌زند.اولسان به جز این بازیکن، یک ستاره کره‌ای هم دارد که با شماره ۱۰ بازی مي‌کند. یون بیت گارام بازیساز و طراح حمله‌های تیمش است و علاوه بر گلسازی در گلزنی هم مشارکت دارد و ۴‌گل و ۳پاس گل در این مسابقات داشته است. جدال این بازیکن با‌هافبک‌های پرسپولیس در بازی امروز دیدنی خواهد بود.

جدال تماشایی لک و چو بر سر کلین
بدون شک اما مهم‌ترین جنگ امروز در دروازه‌ها خواهد بود؛ جایی که هر 2تیم از یک دروازه‌بان آماده سود مي‌برند. حامد لک با 5کلین‌شیت در ۷‌بازی قبلی نشان داده است دروازه‌بانی نیست که به آسانی تسلیم شود،او در این رفابت‌ها فقط 2گل از روی نقطه پنالتی دریافت کرده و دوست ندارد رکورد خوب خود را خراب کند.در انسوی میدان یک گلر 33ساله با تجربه ایستاده که ۳کلین شیت در کارنامه دارد. سو هیوک چو تا قبل از بازی ماقبل فینال توانسته بود دروازه‌اش را بسته نگه دارد اما باوجود نمایش درخشانی که داشت مقابل مهاجمان زهردار تیم ژاپنی تسلیم شد. در بازی امروز نقش این 2دروازه‌بان بسیار تعیین‌کننده خواهد بود و هر یک بتواند دروازه‌اش را بسته نگه دارد کمک زیادی به قهرمانی تیمش خواهد کرد. اگر بازی به ضربات پنالتی بکشد که نقش این 2دروازه‌بان پررنگ‌تر مي‌شود.

یک گام تا یلدای قهرمانی
بی‌شک در روزهایی که ویروس کرونا همچنان قربانی مي‌گیرد، با پرسپولیس برای دقایقی هم که شده مردم ایران مي‌توانند فارغ از همه دغدغه‌ها دوباره هیجان را تجربه کنند. حتی همان تعداد قلیلی که منتظر برد تیم کره‌ای هستند بالاخره یک فینال واقعی را خواهند دید. به هرحال این بازی برای آن‌ها آن‌قدر مهم بوده است که به‌خاطر آن دست به وطن فروشی هم زدند و تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا پرسپولیس را از حضور در فینال محروم کنند که این نشان از اهمیت و بزرگی کار گل‌محمدی و شاگردانش دارد.
البته این به آن معنی نیست که دوباره همان جملات کلیشه‌ای را برای خودمان تکرار کنیم و با این که قرار نیست از یاد ببریم که پرسپولیس تا به این‌جا فراتر از استانداردهای فوتبال ما ظاهر شده است اما از جامی که حق ماست پا پس نمی‌کشیم؛ حتی اگر حریف بسیار قدر باشد. این را هم مي‌دانیم که نماینده شایسته فوتبال ایران با وجود مشکلات فراوان و از دست دادن چند ستاره تاثیرگذارش و با تغییرات مدیریتی توانست به فینال برسد اما حالا زمان یادآوری گذشته‌ها نیست و نگاه پرسپولیس به جلو است، جایی که جام قهرمانی آسیا قرار دارد. همان‌طور که گفته شد این مهم‌ترین فینال سال ۲۰۲۰ است. ضمن این‌که آخرین یلدای قرن هم هست که با قهرمانی پرسپولیس مي‌تواند باشکوه‌ترین آن باشد. این تقارن‌ها را به فال نیک مي‌گیریم.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.