پرسپولیس به دنبال شکستن طلسم 27 سالهسرخپوشان ایران را دوباره آقای آسیا می‌کنند

0 40
پرسپولیس به دنبال شکستن طلسم 27 سالهسرخپوشان ایران را دوباره آقای آسیا می‌کنند

سید مهدی فراهانی – خبرنگار:  پرسپولیس در شرایطی روز شنبه (امروز) باید در دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا به مصاف اولسان هیوندای کره جنوبی برود که حدود 27 سال است که هیچ تیمی از ایران در عرصه باشگاهی نتوانسته به مقام قهرمانی دست یابد.کمتر کسی فکر می‌کرد 27 سال بعد از روزی که شاگردان فیروز کریمی با پیروزی یک بر صفر مقابل الشباب عربستان در منامه توانستند به مقام قهرمانی آسیا دست یابند دیگر هیچ باشگاهی از ایران نتواند چنین تجربه‌ای را تکرار کند و تمامی هزینه‌ها و تلاش‌های صورت گرفته در این فوتبال پرحاشیه نتیجه‌ای جز شکست و ناکامی به همراه نداشته باشد.
فوتبال ایران نه‌تنها در رده باشگاهی بلکه در رده ملی هم سال‌هاست که در حسرت قهرمانی به سر می‌برد و در قرن بیست و یکم هیچ موفقیتی در رده سنی بزرگسالان به دست نیاورده است.
با تمامی مشکلاتی که از لحاظ مالی و مدیریتی در ورزش ایران وجود دارد، پرسپولیس به‌عنوان پرافتخارترین باشگاه این مرز و بوم توانسته در این سال‌ها پرچم‌داری کند و آبروی فوتبال ایران را در مقابل رقیبان تا دندان مسلح بخرد.
پرسپولیس طی 5 سال گذشته 3 بار به جمع 4 تیم برتر آسیا راه‌یافته که از این بین 2 بار راهی فینال شده است. این موفقیت‌ها باعث شده تا روح امید در کالبد نیمه جان فوتبال ایران دمیده شود.
هرچند امروز فوتبال ایران سخت نیازمند یک موفقیت بزرگ است تا شاید بتواند شروعی دوباره برای رسیدن به روزهای پرافتخار گذشته خود داشته باشد، اما متأسفانه در این بین افراد زیادی هستند که در زمین حریف بازی می‌کنند و برای عدم موفقیت نماینده فوتبال ایران از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند. افرادی که دیگر پرده حیا و مصلحت را دریده و به صورت علنی مواضع خود را علیه نماینده فوتبال ایران اعلام می‌کنند.
این وطن‌فروشان از حریفان پرسپولیس حمایت می‌کنند و نشان دادند اگر جایی لازم باشد برای رسیدن به هدف شوم خود، هیچ ابایی از دادن آمار منفی به خارجی‌ها ندارند. آن‌هایی که شاید از همین‌الان به فکر تهیه پرچم کشور حریف پرسپولیس هستند تا در صورت عدم موفقیت سرخپوشان دست به عقده‌گشایی بزنند. همین تفکر هم باعث شده سال‌ها به‌جایی نرسند و تمام تمرکز خود را صرف حمله به تیمی کنند که موفقیت‌ را به خوبی صرف کرده و زیر بار مشکلات فراوان مالی و مدیریتی توانسته پرچم سرخ پرسپولیس را برافراشته نگاه دارد.
حرف در این مورد زیاد است و می‌توان ساعت‌ها و روزها در شرح بی‌وفایی و وطن‌فروشی عده‌ای، برای زمین زدن پرسپولیس نوشت، اما این موضوع در حال حاضر مدنظر نگارنده نیست و هدف از طرح این گزارش چیز دیگری است که بهتر است به آن بازگردیم.
رسیدن پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا و دیدار با اولسان هیوندای کره جنوبی بهانه خوبی شد تا به صورت اجمالی تمامی‌ حضورهای باشگاه‌های ایرانی در فینال‌های ادوار مختلف رقابت‌های آسیایی را مورد ارزیابی قرار دهیم که در زیر مشاهده می‌کنید.
* تاریخچه لیگ قهرمانان آسیا
خوانندگان محترم به خوبی آگاه هستند که لیگ قهرمانان آسیا با ساختار جدید از سال 2002 آغاز شد.
پیش از این، مسابقات تحت عنوان جام باشگاه‌های آسیا برگزار می‌شد. این رقابت‌ها از سال 1967 آغاز شد و 4 دوره متوالی ادامه داشت تا اینکه در سال 1972 در حالی که قرار بود پرسپولیس به‌عنوان نماینده ایران و میزبان مسابقات به مصاف حریفان برود به دلیل عدم رویارویی چند تیم با نماینده رژیم صهیونیستی و کناره‌گیری از رقابت‌ها این دوره لغو شد و بعد از آن به مدت 13 سال جام باشگاه‌های آسیا برگزار نشد.
در سال 1985 بار دیگر جام باشگاه‌های آسیا با ساختار جدیدی آغاز شد و تا سال 2002 ادامه داشت. در جام‌ باشگاه‌های آسیا تیم‌های‌ قهرمان لیگ هر کشور حاضر می‌شدند.
دیگر تورنمنت مهم آسیایی در رده باشگاهی جام برندگان بود که از سال 1990 آغاز شد و تا سال 2002 ادامه یافت. در جام برندگان تیم‌های قهرمانی جام حذفی هر کشور حاضر می‌شدند.
درنهایت با تصمیم مسوولان کنفدراسیون آسیا عمر جام باشگاه‌ها و جام برندگان در سال 2002 به پایان رسید و پرونده آن رقابت‌ها مختومه شد. طی تصمیم جدید این 2 جام با یکدیگر ادغام شدند و قهرمان لیگ و قهرمان جام حذفی کشورها تحت عنوان لیگ قهرمانان آسیا به مصاف یکدیگر رفتند که بعدها ساختار این رقابت‌ها هم دستخوش تغییراتی شد.
*اولین فینال آسیایی فوتبال ایران
اولین فینال آسیایی فوتبال ایران در رده باشگاهی با انجام 3 دیدار به دست‌ آمد! تیم تاج در سال 1970 بعد از صعود از گروه 3 تیمی با حضور هومنتمن بیروت و سلانگور مالزی در دیدار نیمه‌هایی به مصاف تیم مدان اندونزی رفت. آبی‌پوشان با پیروزی در مقابل حریف نه چندان مطرح خود توانستند برای اولین بار راهی فینال شوند و درنهایت با کسب پیروزی مقابل حریفی از رژیم اشغالگر قدس به مقام قهرمان برسند.
* حضور پرسپولیس در اولین فینال آسیایی
سال‌ها گذشت تا بار دیگر تیمی از ایران به فینال یک رقابت آسیایی برسد. در سال 1991 پرسپولیس در اولین فینال آسیایی تاریخ خود حضور یافت. سرخپوشان بعد از کسب یک پیروزی ارزشمند در دیدار نیمه‌نهایی مقابل الهلال و حذف نماینده سعودی در 2 دیدار رفت و برگشت به مصاف المحرق بحرین رفتند. دیدار رفت 2 تیم با تساوی بدون گل به پایان رسید اما در دیدار برگشت که در حضور 100 هزار هوادار در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شد پرسپولیس توانست با تک‌گل محمدحسن انصاری‌فرد به مقام قهرمانی برسد.
محمد پنجعلی کاپیتان پرسپولیس در مورد کسب قهرمانی در دیدار مقابل المحرق بحرین به خبرنگار پرسپولیس گفت: روز بزرگی بود. بعد از 2 بازی سخت به فینال رسیدیم و توانستیم با ارائه یک نمایش خوب به قهرمانی برسیم. ورزشگاه پر از هوادار بود و بچه‌ها تمام تلاش خود را کردند. امیدوارم روز شنبه بار دیگر تاریخ تکرار شود و این بار پرسپولیس در قطر بتواند مقابل حریف کره‌ای خود به پیروزی برسد و جام را به خانه بیاورد. این مساله دور از دسترس نیست.
* 2 حضور دیگر از استقلال
در سال 1991 استقلال برای دومین بار به یک فینال آسیایی رسید. آبی‌پوشان در این سال توانستند با غلبه بر رقیبان خود در فینال حریف تیم لیائونینگ چین شوند. استقلال در این مسابقه به برتری 2 بر یک رسید و توانست به مقام قهرمانی برسد.
در سال 1992 بار دیگر استقلال راهی این رقابت‌ها شد و توانست به فینال برسد. استقلال این بار مقابل الهلال عربستان به میدان رفت و بعد از تساوی یک بر یک در جریان بازی در ضربات پنالتی بازی را 4 بر 3 به حریف خود واگذار کرد و به‌عنوان نایب‌قهرمانی رسید.
*دومین فینال پرسپولیس و خاطرات تلخ ورزشگاه آزادی
جام برندگان انگار جام پرسپولیس بود. سرخپوشان در سومین دوره این رقابت‌ها هم عملکرد درخشانی داشتند. آن‌ها بعد از کسب 3 پیروزی متوالی در مرحله نیمه‌نهایی بار دیگر به مصاف حریفی از عربستان رفتند. شاگردان علی پروین طی 2 دیدار رفت و برگشت این بار الشباب عربستان را با نتیجه 2 بر یک شکست دادند تا در فینال حریف نیسان ژاپن مدافع عنوان قهرمانی شوند. در دیدار رفت فینال که در دی‌ 1371 برگزار شد پرسپولیس عملکرد خوبی داشت و در شرایطی که در خانه حریف به میدان می‌رفت توانست به‌تساوی یک بر یک دست یابد. قرار بود در بهمن همان سال بازی برگشت برگزار شود و تیم نیسان به تهران آمد، اما بارش شدید برف مانع از برگزاری آن مسابقه شد. درنهایت دیدار برگشت در 27 فروردین 1372 برگزار شد. پرسپولیس در آن مسابقه در شرایطی به میدان رفت که به دلیل تعطیلات نوروز و دوری از رقابت‌ها در شرایط خوب بدنی و مسابقه نبود. با وجود اینکه سرخپوشان در طول بازی موقعیت‌های زیادی روی دروازه حریف خود ایجاد کردند اما درنهایت در دقیقه 80 با دریافت گل بازی را واگذار کردند تا دست شان از رسیدن به دومین قهرمانی آسیایی باز بماند.
محمد پنجعلی که در آن مسابقه هم به میدان رفته بود همچنین از خاطرات تلخ بازی با نیسان می‌گوید و در ضمن به سرخپوشان برای بازی با اولسان هشدار می‌دهد. وی گفت: یکی از تلخ‌ترین روزهای فوتبالی‌ام بود. در آن بازی همه‌چیز آماده بود تا برای دومین بار به مقام قهرمانی برسیم اما هر چه زدیم به گل تبدیل نشد. فوتبال همین است. گاهی اتفاقات طوری رقم می‌خورد که انتظارش را ندارید. البته تعطیلات عید هم بی تاثیر نبود. ما آن زمان کمی از شرایط مسابقه دور شدیم این نگرانی الان هم برای پرسپولیس وجود دارد.
پیشکسوت پرسپولیس تأکید کرد: همه از حساسیت این بازی به خوبی آگاه هستیم. بار روانی این بازی بسیار زیاد است و تیمی موفق می‌شود که ذهنیت مناسبی داشته باشد. خوشبختانه بازیکنان و کادرفنی رفتار حرفه‌ای داشتند و هیچ صحبتی نکردند که باعث ایجاد حاشیه شود. اگر تیم در لیگ برتر بازی می‌کرد و این وقفه به وجود نمی‌آمد بهتر بود، اما الان هم نباید نگران شد. کادرفنی عملکرد دقیقی داشته و بدن بازیکنان بسیار آماده است. می‌گویند یک مسابقه درون تیمی هم داشتند هرچند این بازی جای مسابقه رسمی را نمی‌گیرد اما بازهم باید امیدوار بود و از تیم حمایت کرد تا ان‌شاءا… بعد از سال‌ها بار دیگر پرسپولیس به‌عنوان تیمی از فوتبال ایران بتواند قهرمان شود. من خیلی به این مساله امیدوار هستم.
* آخرین افتخار با قهرمانی پاس
پاس تهران دیگر تیمی بود که توانست یک فینال آسیایی را تجربه کند. این تیم در سال 1993 به فینال جام باشگاه‌های آسیا رسید. این سومین سال پیاپی بود که یک تیم از ایران در فینال حضور پیدا می‌کرد.
پاس در مسابقه پایانی به مصاف تیم الشباب عربستان رفت. سبزپوشان تهرانی را در آن سال فیروز کریمی هدایت می‌کرد. پاس درنهایت با ارائه یک بازی خوب توانست با نتیجه یک بر صفر به پیروزی برسد و جام قهرمانی را به ایران بیاورد.
این آخرین قهرمانی باشگاهی از فوتبال ایران در عرصه آسیا بود و هنوز بعد از گذشت 27 سال تیمی نتوانسته این تجربه را تکرار کند.
* آخرین فینال جام باشگاه‌ها و ناکامی دوباره
استقلال با تلاش‌های فدراسیون وقت با کسب میزبانی در رقابت‌های نهایی جام باشگاه‌های آسیا در سال 1999 باید به مصاف حریفان خود می‌رفت.
آبی‌پوشان با پیروزی مقابل دالیان چین به فینال رسیدند و حریف جوبیلو ایواتا ژاپن شدند. استقلال در دیدار فینال با نتیجه 2 بر یک به حریف خود باخت تا بار دیگر طعم ناکامی در این رقابت‌ها را بچشد.
* 2 فینال و 2 تیم از اصفهان
اولین تیمی که از ایران توانست در لیگ قهرمانان به فینال آسیا برسد سپاهان بود. تیم متمول اصفهانی با حضور ستارگان فراوان در سال 2007 راهی فینال شد. زردپوشان اصفهانی در 2 دیدار رفت برگشت درمجموع با نتیجه 3 بر یک مقابل اوراواردز ژاپن شکست خوردند و به‌عنوان نایب‌قهرمانی بسنده کردند.
این اتفاق برای ذوب‌آهن هم در سال 2010 تکرار شد. شاگردان منصور ابراهیم‌زاده در دیدار فینال آن دوره به مصاف سئونگنام کره جنوبی رفتند و با نتیجه 3 بر یک شکست خوردند و به‌عنوان بهتر از دومی دست نیافتند.
*سومین فینال با پنجره بسته و حسرت بزرگ
سومین فینال آسیایی پرسپولیس این بار در لیگ قهرمانان رقم خورد. سرخپوشان در سال 2018 از انجام نقل و انتقالات محروم بودند و بسیاری از مهره‌های خود را از دست دادند. در شرایطی که شاید خوشبین‌ترین هوادار پرسپولیس هم شانس خیلی زیادی برای تیم خود قائل نبود سرخپوشان به واسطه همدلی و غیرت توانستند اتفاق بزرگی را رقم بزنند و با شکست حریفان قدرتمند خود به دیدار فینال لیگ قهرمانان برسند و حریف کاشیما آنتلرز ژاپن شوند.
پرسپولیس که فشار زیادی را تحمل می‌کرد و تقریبا با حدود 14 بازیکن تمامی رقابت‌های خود را در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا دنبال می‌کرد نتوانست حماسه‌اش را تکمیل کند.
نماینده فوتبال ایران در دیدار رفت در ژاپن با نتیجه 2 بر صفر شکست خورد و در مسابقه برگشت هم به نتیجه‌ای بهتری از تساوی بدون گل دست نیافت تا کار خود را با کسب عنوان نایب‌قهرمانی به پایان برساند.
*چهارمین فینال و رویای تاریخ‌سازی
پرسپولیس بار دیگر دست به یک کار بزرگ زده و توانسته در روزهای کم‌فروغ فوتبال ایران نگاه‌ها را به خود معطوف کند.
سرخپوشان در شرایطی که حواشی فراوانی را پشت سر می‌گذاشتند و تعدادی از ستاره‌های خود ازجمله مهدی ترابی و علی علیپور را از دست داده بودند توانستند برای چهارمین بار در تاریخ خودشان و یازدهمین بار در تاریخ فوتبال ایران در عرصه باشگاهی به فینال آسیا راه یابند.
پرسپولیس بازهم در دیدار فینال شرایط دشواری را پیش رو دارد. نسبت به دیدار‌های مرحله قبل سرخپوشان چند مهره کلیدی و تاثیرگذار خود را از دست داده‌اند. شجاع خلیل‌زاده از جمع سرخپوشان جدا شد و وحید امیری، احسان پهلوان و عیسی آل کثیر هم به دلیل محرومیت قادر به همراهی این تیم نیستند.
کار بسیار سخت است، اما فینال جای بهانه نیست. پرسپولیس فاصله زیادی با تاریخ‌سازی ندارد. سرخپوشان می‌خواهند طلسم 27 ساله ناکامی فوتبال ایران را به پایان برسانند و قطعا این کاری است که نشان دادند توانش را دارند.
پرسپولیس با خلق یک حماسه فاصله زیادی ندارد و می‌تواند به اولین تیم ایرانی تبدیل شود که فاتح لیگ قهرمانان آسیا می‌شود و بار دیگر فوتبال ایران را آقای آسیا کند. اتفاقی که در این روزهای سخت اجتماعی از لحاظ مشکلات اقتصادی و مقابله با بیماری کرونا همه به آن نیاز دارند. یک شادی بی‌نظیر بعد از قهرمانی پرسپولیس، شاید 3 روز دیگر.
*کار را که کرد آنکه تمام کرد
پرسپولیس از یک‌سوی دیگر هم می‌تواند تاریخ‌سازی کند. سرخپوشان در صورت پیروزی در فینال لیگ قهرمانان به تنها تیم ایرانی تبدیل می‌شوند که توانسته در تمامی تورنمنت‌های معتبر باشگاهی در سطح قاره آسیا به قهرمانی برسد. با توجه به اینکه پرسپولیس تنها تیم ایرانی است که قهرمان جام برندگان شده و دیگر این رقابت‌ها خاتمه یافته به پرافتخارترین تیم ایرانی در سطح قاره تبدیل می‌شود و به افتخاری می‌رسد که دیگر امکان دستیابی به آن برای هیچ‌کدام از تیم‌های ایرانی وجود ندارد.
از قدیم گفته‌اند کار را که کرد آنکه تمام کرد. پرسپولیس با این اتفاق کاری می‌کند که دیگر رسیدن به آن حتی نمی‌تواند تبدیل به آرزو برای تیمی دیگر شود.
قبل از این تنها 2 تیم الاتحاد و الهلال عربستان موفق به کسب دوگانه آسیایی شده‌اند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.