سرمربی آبی ها مدعی است پنالتی هایشان گرفته نمی شوداستقلال، ناکام و همیشه طلبکار

0 40
سرمربی آبی ها مدعی است پنالتی هایشان گرفته نمی شوداستقلال، ناکام و همیشه طلبکار

شیوا دورانگر – خبرنگار: در فاصله ۵ روز شاهد 2 موضع متفاوت از سرمربی استقلال درباره داوری بودیم. محمود فکری بعد از پیروزی 2 برصفر تیمش مقابل شهر خودرو در پاسخ به اینکه آیا در این بازی هم مانند بازی‌های قبل به داوری اعتراض دارد یا خیر گفته بود: مگر در بازی‌های دیگر اعتراض داشته است؟ و ضمن خسته نباشید به تیم داوری، ابراز داشت داور اشتباه خاص و آنچنانی نداشت که دو طرف ضرر کنند. اما یک تساوی مقابل تیم کرونا زده ذوب آهن کافی بود تا سرمربی استقلال دوباره به حالت اولیه برگردد و همان بهانه‌های همیشگی را در توجیه ناکامی تیمش تکرار کند. فکری حتی کارشناسان داوری را هم از تهمت‌هایش بی‌نصیب نگذاشت و مدعی شد برخی از آن‌ها با تیم‌های مختلف قرارداد دارند و جهت‌دار کارشناسی می‌کنند و حتی از وزیر ورزش خواست که به ماجرا ورود کند! به نظر می‌رسد منظور سرمربی استقلال به سالم بودن گل نفت آبادان و پنالتی اعلام‌نشده برای ذوب آهن در هفته‌های گذشته باشد که به تایید کارشناسان رسید و مشخص کرد اعتراضات فکری محلی از اعراب ندارد. یعنی استقلال ضرر که نکرده هیچ، سود هم برده است. بنابراین تعجبی ندارد که صحبت‌های به‌حق کارشناسان باب میل سرمربی این تیم نباشد و حالا که حنای مقصر کردن داور رنگی ندارد، چه‌بهتر که بیطرفی کارشناسان زیرسوال قرار بگیرد.
ادعای فکری زمانی می‌توانست به واقعیت نزدیک باشد که کارشناسان داوری همواره به ضرر استقلال اظهارنظر می‌کردند، اما وقتی اصل بیطرفی رعایت می‌شود و اشتباهاتی که به ضرر این تیم اتفاق افتاده نیز برشمرده می‌شود آیا جای حرفی باقی می‌ماند؟ بماند که در بسیاری از مواقع همه کارشناسان متفق‌القول روی یک موضع اتفاق‌نظر داشته‌اند، پس کسی که به مردم خوراک اشتباه می‌دهد کارشناسان نیستند، بلکه خود اوست که سعی دارد حواس هواداران را از اشتباهات خود پرت کند.
به‌طور مثال در بازی استقلال و ذوب آهن در یک صحنه مدافع ذوب‌آهن روی ارسلان مطهری در پشت محوطه جریمه مرتکب خطا شد و داور به‌جای کارت زرد باید از کارت قرمز استفاده می‌کرد و قبل آن‌هم یک پنالتی برای ذوبی‌ها به خاطر خطایی که احمد موسوی روی میلاد جهانی مرتکب شد اعلام می‌کرد. این 2 اشتباه را همه کارشناسان ازجمله حیدر سلیمانی، نوید مظفری و نوذر رودنیل تایید کردند. در واقع هر 2 تیم از داوری نفعی بردند، ولی سرمربی استقلال آن بخش مهم ماجرا که به سودش بوده را نادیده گرفته و چنان زمین و زمان را به هم دوخت که هرکسی تصور می‌کرد همه سوت‌های داور به ضرر آبی‌ها بوده است. درحالی‌که پنالتی ذوب آهن به نسبت موقعیت استقلال موقعیت جدی‌تری بود و می‌توانست جریان بازی را عوض کند. با این وجود فکری همانند بازی‌های قبلی دست پیش را گرفت و به‌جای اینکه سپاسگزار باشد، از داوری شاکی بود!
البته این اولین بار نیست که شاهد چنین رفتاری هستیم و آبی‌ها در بازی‌های قبلی نیز با وجود مردود شدن گل سالم نفت آبادان، از داور طلبکار بودند و فکری می‌گفت شمشیرها را برای تیمش از رو بسته‌اند و همه جوره تلاش می‌کنند این تیم نتیجه نگیرد. حال که شاهد بودیم به تازگی برنامه لیگ به خواست این تیم تغییر یافت و همان‌طور که آن‌ها خواسته بودند دربی عقب افتاد تا مصدومان استقلال به این مسابقه برسند.
سرمربی استقلال در مصاحبه خبری اخیر هم‌روی موضع قبلی خود اصرار داشت و گفت چندین بازی است که پنالتی‌های آن‌ها گرفته نمی‌شود.
ولی مرور داوری‌های این فصل چیز دیگری را روایت می‌کند است و با استناد به نظرات کارشناسان می‌توان گفت آبی‌ها حتی در برخی بازی‌ها از داوری سود برده‌اند.که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:
در هفته اول و جریان پیروزی 2 برصفر مقابل مس،کادر فنی استقلال معتقد بودند یک پنالتی باید روی مطهری می‌گرفت اما داور مسابقه این حرکت را شبیه‌سازی تشخیص داد که به تایید کارشناسان زیادی ازجمله نوذر رودنیل، سعید مظفری زاده و حیدر سلیمانی رسید. اما برخی نیز خطا روی آرش رضاوند را پنالتی دانستند و سعید مظفری زاده هم اعتقاد داشت که این رضاوند بوده است که در ابتدا مرتکب خطا شده و داور نباید برای استقلال پنالتی اعلام می‌کرد.
در هفته دوم که فولاد تیم استقلال را با نتیجه 2 بر یک شکست داد هر 2 پنالتی اعلام‌شده در جریان بازی به تایید کارشناسان رسید و آن‌ها معتقد بودند مدافع فولاد با پای چپ پای بازیکن استقلال را از پشت زده و مرتکب پنالتی شده و درصحنه دیگر هم مدافع تیم استقلال با دست روی بازیکن فولاد مرتکب خطا شده و پنالتی دقایق پایانی به‌درستی گرفته شد.
استقلالی‌ها بعد از برتری یک برصفر مقابل ماشین‌سازی به داوری معترض بودند، اما کارشناسان با رد ادعای مسوولین این تیم مبنی بر خطا روی قائدی اذعان داشتند در این صحنه دروازه‌بان حریف توپ را زد و برخوردی شکل نگرفته است.
همان‌طور که اشاره شد در بازی با نفت آبادان شاهد اشتباه تاثیرگذاری به ضرر استقلال نبودیم و با وجود اینکه مسوولین این تیم معتقد بودند بازیکن حریف در محوطه جریمه خودی مرتکب هند پنالتی شده است اما تمامی کارشناسان داوری متفق‌القول بر این باور بودند که اعتراض استقلالی‌ها به خطای هند صنعت نفت در دقیقه ۸۶ بی‌مورد بود و داور به‌درستی دستور به ادامه بازی داده و تنها اشتباه وی این بود که گل صنعت نفت را آفساید اعلام کرد.
بنابراین در طول هفته‌های اخیر تنها 2 مورد اشتباه به ضرر استقلال اتفاق افتاده است; یک پنالتی در بازی با مس و یک اخراجی در بازی با ذوب آهن. البته از جایی که آبی پوشان در بازی اول پیروز شدند، اشتباه داور بی اثر شد. در بازی دوم هم که یک پنالتی برای ذوب آهن گرفته نشد تا هر 2 تیم به یک اندازه از داوری سود برده باشند.
با تمام این تفاسیر استقلالی‌ها همیشه طلبکار هستند و تلاش دارند با هوچی‌گری به نتیجه برسند. روزهایی که با برد میدان را ترک می‌کنند از خودی‌ها تشکر کرده، به تیم حریف تبریک گفته و به داور خسته نباشید می‌گویند، اما امان از روزی که دست این تیم از پیروزی کوتاه بماند. با منطق استقلالی‌ها بردهای این تیم نتیجه زحمات کادر فنی و بازیکنان استقلال است و ناکامی‌ها را فدراسیون و داوران رقم زده‌اند.

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.