ابهامات و سوالات زیاد در خصوص پولی که فعلا وجود نداردآیا قسمتی از پاداش نایب‌قهرمانی آسیا پیش‌خور شده؟

0 27
ابهامات و سوالات زیاد در خصوص پولی که فعلا وجود نداردآیا قسمتی از پاداش نایب‌قهرمانی آسیا پیش‌خور شده؟

میلاد اعظمی – خبرنگار: بعد از نایب‌قهرمانی پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا مساله پاداشی که کنفدراسیون فوتبال آسیا به پرسپولیسی‌ها می‌دهد و چگونگی استفاده از این پاداش به مساله مهمی تبدیل‌شده است. اینکه چطور قرار است ۲ میلیون دلار پاداش در پرسپولیس هزینه شود و آیا اساسا چنین پولی در شرایط عادی و فعلی به دست پرسپولیسی‌ها می‌رسد یا خیر؟ تمام موارد بالا ما را بر آن داشت تا در یک گزارش مفصل به این موضوع مهم بپردازیم و تمام مسایل مربوط به آن را واکاوی کنیم.
پاداش به پرسپولیس می‌رسد؟
اولین و مهم‌ترین مساله در خصوص پاداش آسیا این است که آیا این پاداش در شرایط فعلی که کشورمان از نظر بانکی و سیستم بانکی تحریم است به پرسپولیس خواهد رسید یا خیر؟ طبق قانون کنفدراسیون فوتبال آسیا یک ماه پس از پایان هر فصل، این نهاد فوتبالی پاداش تمام تیم‌هایی که در این مسابقات حضور داشتند را به آن‌ها پرداخت می‌کند. با توجه به شرایط فعلی کشور و تحریم‌های ظالمانه که در مورد سیستم بانکی ما وجود دارد گرفتن این پول در شرایط عادی امکان‌ناپذیر است. کنفدراسیون فوتبال آسیا هم با توجه به همین تحریم‌های ظالمانه اعلام کرده که هیچ پولی را نمی‌تواند به هیچ تیم ایرانی واریز کند.
حتی در سال‌های گذشته امکان این وجود داشت که با برخی ارتباط‌ها و از طریق برخی صرافی‌ها در کشور مالزی پول‌های بلوکه‌شده فوتبال ایران به باشگاه‌ها و فدراسیون برسد اما در شرایط فعلی چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. در همین خصوص به مسوولان کنفدراسیون فوتبال آسیا دستور دادند که هیچ پولی از صندوق تیم‌های ایرانی کسر نشود. یعنی دیگر نمی‌شود به‌واسطه برخی کارها و برخی صرافی‌ها این پول به ایران بیاید.
البته مساله در این خصوص که مدیریت فعلی پرسپولیس با توجه به ارتباطاتی که در کنفدراسیون فوتبال آسیا دارد خوش‌بین است که بتواند این پول را به قول معروف زنده کند اما شرایط کاملا پیچیده است. اگر بخواهیم ساده‌تر عنوان کنیم این است که احتمال اینکه این پول حتی تا یک سال آینده به پرسپولیس و دیگر تیم‌های ایرانی نرسد بیشتر از رسیدن آن است. این وسط باید ببینیم که مدیریت باشگاه برای این معضل چه سیاستی دارد؟ و آیا ارتباطاتی قوی که مدعی آن هستند می‌تواند راه‌گشا باشد یا خیر.
کل پاداش چقدر است؟
مساله بعدی این است که کل پاداشی که به پرسپولیس خواهد رسید چقدر است؟
همان‌طور که همه می‌دانند اعلام‌شده که مبلغ 2 میلیون دلار پاداش تیم نایب‌قهرمان در این مسابقات است اما مانند 2 سال قبل مبالغی از آن کسر خواهد شد و قرار نیست که تمام 2 میلیون دلار به پرسپولیس برسد. حتی اگر قرار باشد این پول به‌حساب پرسپولیس بنشیند قطعا ۲ میلیون دلار نخواهد بود و کمتر از آن است. کنفدراسیون فوتبال آسیا مقداری از این پول را برای میزبانی قطری‌ها از پرسپولیس کسر خواهد کرد.
طبق قانون کنفدراسیون فوتبال آسیا این نهاد و کشور میزبان موظف بودند که برای ۲۹ نفر از هر تیم هزینه رایگان داشته باشد و نفرات بیش از آن‌که به همراه تیم‌ها به قطر می‌آمدند هزینه‌شان به عهده خودشان بود. برای مثال تمام تیم‌هایی که در مسابقات مرحله شرق شرکت کرده بودند با ۶۰ نفر به این مسابقات آمدند و پرسپولیس هم با ۵۷ نفر به فینال رفت. یعنی نفرات اضافه و بیشتر از آن ۲۹ نفر برای هر باشگاه هزینه‌بر هستند. به این ترتیب قسمتی از این پول بابت هزینه‌های اقامت، سفر و دیگر امکانات از پرسپولیس کسر خواهد شد.
آیا پاداش آسیایی پیشخور شده؟
سوال مهم دیگر در این خصوص این است که آیا قسمتی از پاداش آسیایی پرسپولیس پیشخور شده است؟
این شایعه از چند وقت پیش در برخی رسانه‌ها مطرح شد و هنوز مسوولان باشگاه به‌صورت رسمی در مورد آن اظهارنظر نکردند. مدیران فعلی باشگاه در چند وقت گذشته موفق شدند که مبلغی را (که مبلغ کمی هم نبود) بابت تسویه قرارداد سال گذشته بازیکنان و کادر فنی و همچنین پرداخت قسمتی از قراردادهای امسال را هزینه کنند. مبلغی که همان زمان از سوی منابع غیررسمی اعلام شد که به‌صورت قرض تهیه‌شده و باید بازپرداخت شود. از همان زمان این شائبه به وجود آمد که ممکن است مدیران باشگاه این پول را قرض کرده باشند و قول پرداخت آن را از روی پاداش آسیایی داده باشند.
اگر این‌طور باشد از حدود ۷۰ میلیارد تومان پاداش فینال چیزی بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد تومان تا الان پیشخور شده. البته مساله مهم در این خصوص این است که باشگاه پرسپولیس مبلغی را در حدود ۲۰ میلیارد تومان از کارگزار خود طلب دارد و شاید این قرض را بخواهد از روی طلب کارگزار بدهد اما ممکن است که مدیران باشگاه روی پاداش آسیایی حساب کرده باشند.
طلب کالدرون و بودیمیر از پاداش آسیایی پرداخت می‌شود؟
مساله دیگر این است که باشگاه پرسپولیس دیر یا زود باید مطالبات گابریل کالدرون سرمربی سابق آرژانتینی خود و ماریو بودیمیر مهاجم کروات سابق خود را پرداخت کند. هر دوی این خارجی ها برای گرفتن مطالبات شان از پرسپولیس به فیفا شکایت کردند و باشگاه پرسپولیس باید در موعد مقرر این پول را به آن‌ها پرداخت کند. شنیده‌ها حاکی از آن است که پرسپولیسی‌ها برای پرداخت مطالبات این 2 خارجی روی پاداش آسیایی حساب باز کردند و قرار است قسمتی از این پاداش برای مطالبات کالدرون و بودیمیر هزینه شود.
سهم بازیکنان و کادر فنی از پاداش چقدر است؟
مسلما هم بازیکنان پرسپولیس و هم کادر فنی که موفق شدند به نایب‌قهرمانی در آسیا برسند سهمی از این پاداش خواهند داشت. یعنی مدیران باشگاه قسمتی از این پول را باید به آن‌ها بدهند. هرچند شنیده می‌شود رشد ۵ درصدی قراردادها روی حساب همین پاداش بوده و باشگاه با توجه به درآمدزایی که داشته تصمیم گرفته که قراردادها را افزایش دهد.
انتظار برای هزینه پاداش در فصل نقل و انتقالات
در شرایط فعلی هواداران ‌پرسپولیس انتظار دارند که قسمتی از پاداش آسیایی در فصل نقل و انتقالات زمستانی هزینه شود و این باشگاه بتواند برای رفع نقاط ضعف خود چندین ستاره جذب کند. این یعنی انتظار هواداران از قسمتی از پاداش برای تقویت پرسپولیس هزینه شود.
آیا باید روی پاداش آسیایی حساب کرد؟
مساله بسیار مهم در مورد پاداش آسیایی این است که پرسپولیسی‌ها نباید خیلی روی آن حساب باز کنند و در شرایط فعلی برای گرفتن این پاداش برنامه داشته باشند. به نظر می‌رسد حتی اگر موانع تحریمی هم به‌نوعی برداشته شود اما حالا حالاها خبری از این پول نیست نمی‌شود روی آن برنامه‌ریزی خاصی کرد. یعنی نه برای پرداخت قرض‌ها نه برای پرداخت طلب خارجی‌ها و نه حتی برای فعالیت در نقل و انتقالات زمستانی نباید رو پولی که وجود خارجی ندارد حسابی باز شود. اگر مدیران باشگاه توانستند این پول را زنده کنند که کار بزرگی کردند و به ادعاهایی که در این خصوص داشتند عمل کردند اما اگر نتوانند این کار را بکنند پرسپولیس ضربه مهلکی حداقل از نظر مالی خواهد خورد. پس بهتر است ابتدا تکلیف قطعی این پاداش مشخص شود و بعد در مورد آن تصمیم‌گیری کنند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.