شافعی: گل محمدی ابزار قهرمانی نداشت؛ به سوء مدیریت‌ها باختیمرقبا اگر بهتر بودند به مراحل بالاتر لیگ قهرمانان می‌رسیدند

0 32

فینال آسیا بازهم آن چیزی نشد که به دنبالش بودیم، هرچند که این بهترین تیم ایران بود که در این فینال مقابل نماینده شرق آسیا قرار گرفت و وقتی پرسپولیس نتوانست با کاپ قهرمانی به کشور بازگردد، طبیعتا هیچ تیم ایرانی دیگری نیز لااقل در این مقطع نخواهد توانست قهرمان آسیا شود.

ضمن اینکه ما در همین مرحله از لیگ قهرمانان آسیا سه تیم دیگر (سپاهان، شهرخودرو و استقلال) را هم داشتیم که دو تیم اول حتی از مرحله گروهی بالا نیامدند و فقط استقلال یک بازی دیگر در مرحله حذفی انجام داد و با لیگ قهرمانان آسیا وداع کرد. شاید اگر اشتباهات فردی نبود، پرسپولیس می‌توانست قهرمان آسیا شود، اما این کاپ هم نمی‌توانست ضعف‌ها و فاصله فوتبال مان با فوتبال مدرن و حرفه‌ای را پر کند. در همین رابطه با محمود شافعی تماس گرفتیم، پیشکسوت فوتبال و بازیکن سابق سرخپوشان. گفت وگوی روزنامه پرسپولیس با شافعی را در زیر می خوانید:

  • بازهم نشد، به جام قهرمانی نرسیدیم.

بازی فینال از نظر فنی برای پرسپولیس ایده آل نبود. ضمن اینکه کادر فنی کاملا دست شان خالی بود و این از بار فنی تیم کم کرده بود و بچه ها کیفیت لازم قهرمانی را نداشتند. باید به این قضیه از دید فنی نگاه کرد. درواقع یحیی گل محمدی اصلا ابزار قهرمانی نداشت و بازیکنان محروم و آن‌هایی که از تیم جدا شدند، باعث شد شاکله تیم از دست مربی خارج شود. با این‌حال تا اینجا هم کار بچه ها ارزشمند بود که در حضور تیم‌های قدرتمندی چون الهلال، السد و الدوحیل به فینال رسیدند.

  • این روزها رقبای قدیمی که البته در موضوعات مختلف همین لیگ قهرمانانِ اخیر در حق پرسپولیس دشمنی کردند، از عملکرد این تیم انتقاد می کنند درحالی که موضوع مهم این است که این بهترین تیم ایران بود که چنین نتیجه ای گرفت و تیم‌های دیگر اصلا به این مرحله هم نرسیدند. 

بحث کری خواندن یک موضوع است، تیم رقیب هم قابل احترام است، آن ها وقتی به فینال آسیا رسیدند پیشکسوتان پرسپولیس از آن ها حمایت کردند، اما در مورد پرسپولیس چنین حمایتی را از آن ها ندیدیم. قهرمان مطلق فوتبال ایران، پرسپولیس است چون در 4 سال اخیر به صورت پیاپی قهرمان لیگ برتر شده و از نظر فنی هم از تیم‌های دیگر جلوتر بوده است. در چنین موضوعاتی باید از بحث احساسی خارج شد. تیم‌های دیگر اگر توان فنی شان از پرسپولیس بیشتر بود، قهرمان ایران شده و به لیگ قهرمانان می رفتند.

  • گفتید گل محمدی ابزار قهرمانی در لیگ قهرمانان را نداشت، در لیگ ایران هم همین شرایط را داریم؟

با توجه به شرایطی که در فینال دیدیم، پرسپولیس نیاز به تقویت فنی دارد. کادر فنی سریع باید مساله جایگزینی بشار رسن را حل کند که از قافله لیگ هم عقب نیفتند.

  • با این شرایطی که در این 2 ماه دیدیم، پرسپولیس فقط بازیکن از دست داده و در مورد جایگزینی بشار هم بعید است بازیکن جدیدی به تیم اضافه شود.

دقیقا همین‌طور است. روی این مساله کادر فنی باید تدبیر ویژه داشته باشد تا بتواند لیگ را با اقتدار ادامه دهد و صلابت قهرمانی‌اش را حفظ کند.

  • در این مدت اصلا از فینالیست آسیا حمایتی نشد.

مشکل مدیریتی وجود داشت. در بحث قهرمانی یک تیم خیلی عوامل دخیل هستند. تیم مدیریتی و پشتیبانی باید بستر مناسبی را ایجاد می‌کرد که پرس لطمه نخورد که شاهد چنین اتفاقی نبودیم. بحث فنی را کادر فنی به‌خوبی انجام داد اما باقی شرایط را برای سرمربی مهیا نکردند. همین‌که بشار رسن توانست وسط لیگ به‌راحتی از تیم جدا شود، محصول سوء مدیریت بود. بشار در اوج آمادگی‌اش بود، یک‌مهره  تأثیرگذار که متأسفانه با مدیریت بد موضوع، او را از دست دادیم.

  • همین مسئله خداحافظی بشار در قطر نشان داد که چقدر پرسپولیس در این ماه‌ها مظلوم بوده و چند بازیکن را با سوء مدیریت از دست داده است.

به هرشکل تیم باید با همین شرایط ادامه دهد تا کادر فنی نفر موردنظر را انتخاب کرده و تیم مدیریتی او را جذب کند. به‌هرحال فوتبال یک ورزش کامل حرفه‌ای شده و باید با تفکرات حرفه‌ای پیش رفت.

  • فقط هم این سوء مدیریت شامل حال پرسپولیس نمی‌شود، اکنون اغلب باشگاه‌ها و درواقع کل فوتبال مان از سوء مدیریت رنج می‌برد.

تیمی از ایران در حال حاضر توان قهرمانی در آسیا را ندارد و حتی رفتن به فینال آسیا هم برای تیم‌های ایرانی ناممکن شده است. خصوصا با همین قانون من درآوردی منع جذب بازیکن خارجی. خارجی‌ها نیایند لیگ ما هم افت می‌کند. اینکه تیم‌های ایرانی عملکرد خوبی در مرحله مقدماتی ندارند و زود حذف می‌شوند، زنجیروار به کل ماجرای فوتبال ما ربط دارد. درواقع پرسپولیس به سوء مدیریت‌ها باخت.

  • یک چیزی یحیی گل محمدی بعد از فینال گفت که جای تامل دارد، گفت فکر همه‌چیز را کرده بودیم جز اینکه با دو اشتباه فردی کاپ را از دست بدهیم.

من فکر می‌کنم باوجودی که کادر فنی برای همه بازیکنان شرح وظایف کرده بود، اما با 2 اشتباه فردی به حریف پنالتی دادیم و این نشان می‌دهد آن‌ها شرایط فینال را به‌خوبی درک نکرده بودند یا توان بازی کردن در فینال را نداشتند. وقتی بازیکن اشتباه فردی می‌کند یعنی کیفیت لازم برای حضور در چنین مسابقه‌ای را ندارد. پرسپولیس باید از این بازی درس بگیرد و خودش را در لیگ احیا کرده و باز به دنبال قهرمانی باشد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.