جنگ‌های روانی رقیب علیه پرسپولیسچرا کمیته انضباطی با استقلالی‌ها برخورد نمی‌کند؟

0 12
جنگ‌های روانی رقیب علیه پرسپولیسچرا کمیته انضباطی با استقلالی‌ها برخورد نمی‌کند؟

شیوا دورانگر – خبرنگار: روزی نیست که شاهد مصاحبه‌های اعضای کادر فنی استقلال علیه پرسپولیس نباشیم و به نظر می‌رسد لغو دربی و فشرده شدن بازی‌های پرسپولیس هم نتوانسته استقلالی‌ها را راضی کند و آن‌ها به هر نحوی که شده می‌خواهند با تحت‌فشار گذاشتن کمیته داوران در دربی پیش رو امتیاز بگیرند. محمود فکری هر روز در حال صحبت علیه داوران است و می‌گوید
نمی‌خواهند استقلال نتیجه بگیرد. از آن‌طرف پرویز مظلومی با تحریک هواداران خودی به فدراسیون اتهام می‌زنند که می‌خواهند پرسپولیس را قهرمان کنند. صمد مرفاوی هم به قول خودش خواسته از آب گل‌آلود ماهی بگیرد و حالا که تیم کره‌ای با کمک VAR توانسته است قهرمانی را از پرسپولیس بگیرد به‌طعنه گفته است متأسفانه برخی تیم‌ها عادت کرده‌اند با اشتباهات داوری 3 امتیازها را بگیرند، ولی در سطح بین‌المللی شرایط این‌گونه نیست و همه‌چیز زیر ذره‌بین و تکنولوژی قرار می‌گیرد! در واقع هدف مربی استقلال زیرسوال بردن قهرمانی‌های پرسپولیس در لیگ بوده است.
کاری به این نداریم که برخی کارشناسان داوری پنالتی اولی که در بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا علیه پرسپولیس گرفته‌شده را نادرست خوانده و حتی در برنامه فوتبال برتر چندین کارشناسان اعلام کردند که یک پنالتی برای پرسپولیس گرفته نشده است. این هم از کم شانسی و مظلومیت پرسپولیس است، در دیداری که از VAR استفاده شد خبری از اجرای عدالت نبود. آن از خطای مشکوک به پنالتی روی نوراللهی که داور حتی به خود زحمت نداد صحنه را به‌دقت چک کند و این هم از پنالتی آشکارا دقایق پایانی که داور خطای سید جلال را گرفت و بی‌تفاوت از کنار فریادهای بازیکنان پرسپولیس برای بازبینی صحنه گذشت تا افسوس مان بعد از شنیدن این جمله از زبان کارشناسان داوری که هیچ خطایی از جانب بازیکن ما اتفاق نیفتاده و داور باید در دقایق پایانی پنالتی می گرفت را دوچندان کند. به‌راستی اگر استقلالی‌ها در موقعیت الان پرسپولیس بودند و جام را بدلیل اشتباهات داوری از دست می‌دادند چه واکنشی از خود نشان می‌دادند؟ جواب این سوال خیلی سخت نیست و خودتان شاهد هستید که بخاطر اخراج نشدن بازیکن ذوب‌آهن چه الم‌شنگه‌ای به راه انداخته‌اند. حال اینکه در مقابل همین تیم یک پنالتی به سود آن‌ها اعلام نشد. و چه‌بسا اگر VAR بود استقلال به همین سادگی نمی‌توانست از شکست مقابل ذوب‌آهن فرار کند و حتی چند هفته قبل اگر داور فرصت این را داشت که گل نفت آبادان را بازبینی کند نتیجه بازی آبی پوشان مقابل این تیم چیز دیگری بود. به جرات می‌توان گفت استقلال بیشتر از تمام تیم‌ها از نبود این تکنولوژی در چند فصل اخیر سود کرده است.
اگر داوران می‌توانستند صحنه های مشکوک بازی‌ها را بررسی کنند آن پنالتی‌های کذایی دربازی‌های استقلال و سپاهان رقم نمی‌خورد و آبی‌ها به فینال جام حذفی نمی‌رسیدند. یا شرایط در هفته‌های پایانی به شکلی پیش نمی‌رفت که استقلال بتواند در رقابت با مدعیان سهمیه کسب کند ولی به این اتفاق به لطف سوت‌هایی که داور علیه سپاهان و شهر خودرو نواخت میسر شد. ولی می‌بینیم که استقلالی‌ها در کمال تعجب هیچ به روی مبارک خود نمی‌آورند که نایب‌قهرمانی لیگ و کسب سهمیه آسیایی را مدیون اشتباهات داوران و صدالبته رقیبی هستند که با عملکرد درخشانش در آسیا کاری کرد تا سهمیه ۲+۲ ایران حفظ بماند. در واقع استقلالی‌ها همین حضور در پلی‌آف را هم از صدقه ‌سر پرسپولیس دارند، ولی جالب است که به جای تشکر، برای این تیم شاخ و شانه می کشند!
حتما بعد از نایب‌قهرمانی پرسپولیس در جریان پستی هایی که برخی بازیکنان استقلال منتشر کردند قرار گرفتید. زیر سوال بردن اصالت سرخپوشان و مانور دادن روی ستاره های من‌درآوردی خود و… رفتار امروز استقلالی‌ها، حکایت همان ضرب‌المثل معروفی است که می‌گوید گیرم پدر تو بود فاضل، از فضل پدر تو را چه حاصل؟ ۳۰ سال پیش، استقلالی‌ها قهرمان آسیا شدند، حالا برخی بازیکنان این تیم که حتی آن زمان پا به دنیا نگذاشته بودند با افتخارات نیاکان خود برای دیگران کری می‌کنند!
البته این رفتارها مال دیروز و امروز نیست و در طول همه سال‌هایی که گذشت هر وقت استقلالی‌ها احساس کردند مقابل پرسپولیس حرفی برای گفتن ندارند از گذشته‌ای مایه گذاشته‌اند که به تاریخ پیوسته است و خود هیچ‌کاره آن بوده‌اند. شاید بد نباشد نفرات فعلی استقلال به این سوال پاسخ دهند که چه چیزی از خودشان دارند و به قولی چه گلی بر سر تیم شان زده‌اند؟ پرسپولیسی‌ها حداقل در این سال‌ها ۷ قهرمانی در مسابقات داخلی به دست آورده‌اند و 2 بار هم صاحب نشان نقره آسیا شده‌اند، خوشحال می‌شویم اگر آن‌ها هم کمی درباره نتایج و افتخاراتی که در چند سال اخیر داشته‌اند صحبت کنند.
در این میان سرمربی سابق استقلال هم بعد از شکست پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا مقابل اولسان هیوندای کره جنوبی عکسی از خود با لباس العین منتشر کرد در سال‌هایی که با این تیم اماراتی قهرمان آسیا شده بود تا به اصطلاح برای پرسپولیسی‌ها کری خوانده باشد! اما این کری بچگانه بیشتر از آنکه طعنه به پرسپولیس باشد، یک گل به خودی بود از جانب فرهاد مجیدی به خودش و استقلال. و ثابت کرد این تیم به قدری کم افتخار است که آن به قول خودشان اسطوره، بزرگ‌ترین افتخارش بازی در تیم اماراتی است. این در حالی است که اسطوره های نامی پرسپولیس مانند مهدی مهدوی کیا، علی کریمی و علی دایی سابقه قهرمانی در بوندسلیگا با تیم‌های مطرحی چون بایرن مونیخ و گلزنی در لیگ قهرمانان اروپا را دارند. ضمن اینکه فرهاد مجیدی با این پست به نوعی حرف‌هایی که در بالا درباره پدر فاضل و فرزند بی افتخار زدیم را هم تایید کرد. اگر استقلال مقام در خور توجهی در این سال‌ها داشت مرتبا 2 ستاره من‌درآوردی اش را به رخ نمی کشید، یا اسطوره اش مجبور نمی شد با قهرمانی العین کری بخواند.
بماند که استقلالی‌ها از ترس پنجمین قهرمانی پرسپولیس در آسیا دست به چه کارهایی زدند و همین حالا برای اینکه این تیم برای پنجمین سال متوالی قهرمان نشود خود را به آب و آتش می‌زنند که بازی‌های معوقه پرسپولیس فشرده برگزار شود تا از دربی دست خالی بیرون نروند. قسمت جالب ماجرا اینجاست آن‌هایی که نتوانسته‌اند از غیبت 3 هفته‌ای پرسپولیس باوجود برخورداری از سوت‌های داوران استفاده ببرند، برای تیمی کری می‌خوانند که دومی آسیا را با دست خالی به دست آورده است. بگذریم که خود این تیم با سلام و صلوات و به لطف انصراف یک تیم از گروهش صعود و در همان دور حذفی از رقابت‌ها کنار رفته بود. اما همین تیم فردای روزی که دستش دوباره از جام کوتاه بماند شعار وزیر پرسپولیسی را از سر خواهد گرفت.
فقط امیدواریم هجمه‌های اخیر استقلالی‌ها روی ادامه لیگ و مهم‌تر از همه دربی اثر نگذارد. چون در همین چند هفته همه سوت‌ها به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای به سود آبی‌ها نواخته شده است و همان‌طور که گفته شد آن‌ها سعی کرده‌اند فضای این بازی را متشنج و پرسپولیسی‌ها را درگیر جنگ‌های روانی کنند.اما به‌درستی مشخص نیست کمیته انضباطی کجاست و آیا این اتفاقات را رصد می‌کند؟
نکته اینجاست که گابریل کالدرون در فصل گذشته فقط به‌خاطر اینکه ابراز امیدواری کرده بود نتیجه در زمین فوتبال تعیین شود یک جلسه محروم شد. سرمربی سابق پرسپولیس این صحبت را در واکنش به اشتباهاتی که داور در بازی استقلال و پارس جنوبی مرتکب شد بر زبان آورده بود. طبق نظر کارشناسان 2 پنالتی و یک گل سالم جمی‌ها در آن بازی گرفته نشد و کمیته انضباطی باوجود این موضوع صحبت‌های کالدرون را افترا به برگزارکنندگان مسابقه فوتبال تلقی کرد اما حالا که استقلالی‌ها علنا به زبان می‌آورند فدراسیون برای قهرمانی تیمی تلاش می‌کند کاری به کار مسوولین این تیم ندارند. این در حالی است که قرار بود با کسانی که علیه داوری مصاحبه کرده برخورد جدی‌تری صورت بگیرد و حتی وعده داده بودند بلافاصله بعد از پایان مسابقه و قبل از رسیدن بازیکنان و مربیان خطاکار به خانه علیه آن‌ها حکم صادر خواهد شد. اما می‌بینیم که همه این صحبت‌ها مشتی شعار بیش نبود و مربی استقلال باوجود فحاشی به مربیان فولاد هفته بعد روی نیمکت تیمش نشست و فقط یک جلسه محروم شد و حالا هم با وجود اینکه بعد از هر بازی مربیان و مسوولین این تیم علیه داوران و تیم‌های دیگر مصاحبه می‌کنند، حتی یک تذکر خشک و خالی هم از کمیته انضباطی نمی‌گیرند. اگر وضع به همین منوال پیش برود باید منتظر یک دربی پرتنش بین 2 تیم باشیم. خوشبختانه پرسپولیسی‌ها تاکنون خود را درگیر بازی‌های استقلال نکرده‌اند اما صبر و حوصله هم‌اندازه‌ای دارد و فدراسیون حالا که پرسپولیسی‌ها متانت به خرج داده و مقابله‌به‌مثل نمی‌کنند با استقلالی‌ها برخورد کند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.