هواداران؛ وارد بازی های از پیش طراحی شده دیگر تیم ها نشویداشتباهاتی که به چشم نیامد

0 12
هواداران؛ وارد بازی های از پیش طراحی شده دیگر تیم ها نشویداشتباهاتی که به چشم نیامد
 1. میلاد اعظمی – خبرنگار: از قدیم گفتند که تفرقه بنداز و حکومت کن. این شاید بهترین توصیف برای شرایط فعلی فوتبال ایران باشد. شاید پیش خودتان بگویید که وضعیت فوتبال چه ارتباطی به این ضرب‌المثل دارد اما باید کمی چشمان‌مان را بازکنیم و یکسری واقعیت‌ها را ببینیم. الان مدتی است که هواداران پرسپولیس و استقلال به بهانه های مختلف علیه یکدیگر موضع می‌گیرند و حتی کار از موضع‌گیری هواداری هم گذشته و پیشکسوتآن‌هم وارد عرصه شده‌اند.
  در نگاه اول شاید همه‌چیز عادی باشد و همین کری خوانی‌ها و کل‌کل‌ها هم چیز عجیبی نباشد اما باید کمی ریزبینانه به موضوع نگاه کرد. وقتی هواداران و پیشکسوتان پرسپولیس و استقلال به‌جان‌هم می‌افتند خواه‌ناخواه پای مسوولان 2 باشگاه و بعد از آن پای بازیکنان و مربیآن‌هم به این دعواها باز می‌شود. نتیجه تمام این کری خوانی‌ها و کل‌کل‌ها هم می‌شود عدم تمرکز 2 تیم چه در سطح هواداری و چه در سطح مدیریت و بازیکنان و کادر فنی.
  حالا باید فقط یک دو دو تا چهارتا ساده کرد. خودتان بپرسید که چه کسی یا چه کسانی از عدم تمرکز پرسپولیس استفاده می‌کنند؟غیر از این است که تیم‌هایی مثل سپاهان، تراکتور و حتی فولاد می ‌توانند از این بلبشو کمال استفاده را ببرند و کاری کنند تا تیم شان شرایط خوبی داشته باشد؟
  در بازی هفته هشتم سپاهان و مس رفسنجان در حالی که تیم مس با نتیجه یک بر صفر از سپاهان پیش بود، به‌درستی گل دوم را وارد دروازه شاگردان نویدکیا می‌کند اما به شکلی عجیب داور این گل را که ابتدا سالم حساب کرده بود، مردود اعلام می کند. نکته اینجاست که داور این بازی به سبک بازی‌هایی که در آن کمک داور ویدئویی وجود دارد تصمیم گرفت آن‌هم در حالی که در فوتبال ما چیزی به اسم کمک داور ویدئویی وجود ندارد. ولی مشخص نیست که داور که ابتدا گل را سالم حساب کرده بود چطور گل مس رفسنجان را مردود اعلام می کند! درنهایت هم سپاهان با نتیجه 2 بر یک این بازی را برد و ۱۳ امتیازی شد. همان‌طور که در بازی سپاهان و آلومینیوم اشتباهات داوری به نفع سپاهان رقم خورد و این تیم 3 امتیاز دیگر را کسب کرد.
  دقیقا وقتی حواس همه فوتبال ایران به دعواهای پرسپولیس و استقلال باشد دیگر کسی به این نکات توجه نمی‌کند، نکاتی که در ظاهر ریز هستند اما در عمل حداقل برای این تیم ها که سالانه میلیاردها تومان هزینه می‌کنند و جامی نمی‌گیرند بسیار مهم است، چون همین نکات و همین امتیازها می‌تواند آن‌ها را درنهایت به قهرمانی برساند.
  نکته جالب اینجاست که عوامل همین تیم ها بعد از قهرمانی‌های به‌جا و مقتدرانه پرسپولیس در لیگ شروع به حملات سازمان‌یافته‌ای علیه سرخپوشان کردند و موفقیت‌های چشمگیر پرسپولیس را به وزیر و وکیل ربط دادند، اما هیچ‌کدام از آن‌ها الان نمی آیند بگویند که چطور تا اینجا حداقل ۶ یا ۷ امتیاز از اشتباه داوری نصیب شان شده اشتباهاتی که اگر نبود آن‌ها الان در میانه جدول بودند.
  نگارنده معتقد است که دعوای بیش از اندازه بین پرسپولیس و استقلال سود را به تیم‌های دیگر می‌رساند. سپاهان، تراکتور، فولاد و بقیه می‌توانند از این هیاهوی کذایی بهترین و بیشترین بهره را ببرند. شما فکر کنید حواس تمام فوتبال ایران مثلا به استوری توهین آمیز یک پیشکسوت استقلال علیه پرسپولیس است و همزمان در بازی یکی از تیم‌های مدعی با یک تیم معمولی اشتباهات داوری به سود تیم مدعی رقم می‌خورد آیا مخاطبان و هواداران فوتبال به استوری آن پیشکسوت استقلال علیه پرسپولیس اهمیت می‌دهند یا اشتباه داوری در بازی یک تیم مدعی؟ حالا پیش خودتان حساب کنید که مثلا از این دست اتفاقات ۸ تا ۱۰ بار در لیگ رخ بدهد، چه کسی سود می‌برد؟
  کسی مخالف کری‌خوانی و کل‌کل بین پرسپولیس استقلال نیست که اتفاقا تمام نمک فوتبال ایران به همین کری ها و کل‌کل‌هاست، اما به‌شرط اینکه سودش را کسی دیگر نبرد.
  تا همین جای کار داورها در 2 بازی صنعت نفت و ذوب‌آهن به سود استقلال اشتباه انجام دادند یا در 2 بازی به سود سپاهان اشتباه انجام‌شده و تیم‌های دیگر اما کسی چیزی نگفت و همه‌چیز زیر سایه مسایل مربوط به پرسپولیس رفت.
  در این جا می طلبد که هواداران پرسپولیس بسیار باهوش و با ذکاوت برخورد کنند. قطعا خیلی از حواشی و اتفاقاتی که در فضای مجازی یا حتی در زمین مسابقه علیه پرسپولیس رخ می‌دهد برنامه‌ریزی شده است تا به‌واسطه آن حواس پرسپولیسی‌ها کاملاً پرت شود یا تمرکزشان به هم بخورد. به این صورت هم خود پرسپولیس مستقیم امتیازاتی را از دست می‌دهد و هم تیم‌های دیگر در سکوت می توانند به آنچه که می‌خواهند برسند.
  به همین دلیل بهتر است هواداران پرسپولیس به‌جای این که سر خودشان را گرم مطالبی چیپ و اتفاقاتی دست چندم ‌کنند، تمام حواس شان به حمایت از پرسپولیس باشد و البته حواس مان باشد که در شلوغی‌ها تیم دیگر یا تیم‌های دیگر سوءاستفاده نکنند و به آن چیزی که می‌خواهند نرسند.
  تنها روشی که می‌شود انجام داد این است که به هیچ مطلب و یا خبر حاشیه‌ای واکنش نشان داده نشود و اگر قرار شد واکنش باشد باید از طریق مسوولان باشگاه و به‌صورت مستقیم انجام شود تا به این صورت بازیکنان و هواداران ذهن خودشان را درگیر مسایل حاشیه‌ای نکنند. اگر پرسپولیس از چند سال گذشته آقای فوتبال ایران و آسیا بوده به خاطر این بوده که همه یکدل بودند و خبری از چنددستگی بین هواداران و تیم نبوده است.
  اتفاقاتی مانند اشتباه مهدی شیری در فینال لیگ قهرمانان آسیا یا اظهارنظر فلان پیشکسوت استقلال علیه پرسپولیس، حواشی مثل آمدن فلان بازیکن یا رفتن فلان بازیکن از پرسپولیس فقط با نیت به هم زدن تمرکز پرسپولیسی‌ها به آن پرداخته می‌شود، پس بهتر است پرسپولیسی‌ها با ذهنی باز و با فکر در این خصوص از موارد عمل کنند تا خواسته و ناخواسته هم خود و هم تیم‌شان را وارد حاشیه نکنند تا تیم‌های دیگر از آن سود ببرند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.