تهدیدهای بی‌اثر فدراسیون و اراده‌ای که وجود نداردباتلاق یا زمین فوتبال؟

0 10
تهدیدهای بی‌اثر فدراسیون و اراده‌ای که وجود نداردباتلاق یا زمین فوتبال؟

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس به فاصله کمتر از یک هفته از برگزاری دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا در مصاف با نساجی متوقف شد. این بازی در شرایطی برگزار شد که زمین مسابقه به علت بارش باران دچار آب‌گرفتگی شده بود و اجرای کارهای تاکتیکی و پاسکاری بین بازیکنان را دچار مشکل کرده بود. آماده کردن ورزشگاه وطنی بدیهی‌ترین کاری بود که مسوولین ورزش قائمشهر و تیم نساجی می‌بایست آن را انجام می‌دادند، اما شاهد بودیم که آن‌ها نتوانستند یا نخواستند میزبان خوبی برای سرخپوشان باشند. ساده‌انگاری است اگر فکر کنیم آن‌ها از وضعیت جوی استان مازندران مطلع نبوده‌اند و بی‌شک از این موضوع که در روز مسابقه هوا بارانی خواهد بود آگاهی داشتند که در این صورت باید پرسید چرا هیچ تدبیری برای حفاظت از چمن اندیشیده نشد؟ در حالی که معمولا در چنین مواقعی روی چمن کاور می‌کشند تا مانع از رسوب آب به داخل چمن شوند. از همه عجیب‌تر اینکه برای تخلیه آب از بیل، تی دستی و سطل استفاده شد تا آب باران همچنان در قسمت‌هایی از زمین باقی‌مانده و گردش توپ را مختل کند. به‌طوری که در یک صحنه نزدیک بود پاس به عقب شیری به لک کار دست این مدافع دهد و نساجی به گل برسد. شرایط نامطلوب زمین همچنین فرصت‌های گلزنی زیادی را از سرخپوشان گرفت و سد بزرگی در راه برد این تیم بود.
به راستی مشخص نیست چرا در استان پهناور و سرسبزی چون مازندران از چمن مصنوعی استفاده می‌گردد؟ حتی فدراسیون فوتبال شهریور امسال با ارسال نامه‌ای به باشگاه نساجی اعلام کرده بود چمن ورزشگاه وطنی فاقد استانداردهای لازم جهت برگزاری مسابقات لیگ برتر است و باید چمن این ورزشگاه را تا شروع فصل جدید مسابقات تعویض کنند، در غیر این صورت دیدارهای خانگی نساجی را به استادیوم دیگری انتقال خواهند داد. بااین‌وجود مشخص نشد چرا فدراسیون از موضع خود عقب‌نشینی کرد و به نساجی اجازه داد کماکان در وطنی بازی‌های خانگی خود را برگزار کند؟
اصلا پرسپولیس به خاطر همین موضوع، قبل از انجام دیدار فینال از فدراسیون و باشگاه نساجی خواسته بود دیدار رفت 2 تیم را به آزادی منتقل کنند که مورد موافقت مازندرانی قرار نگرفت، اما با اتفاقاتی که در بازی اخیر 2 تیم شاهد بودیم مشخص شد نگرانی پرسپولیسی‌ها برای حضور در قائمشهر بی‌دلیل نبوده است.
بازی در چمن مصنوعی و آب‌گرفتگی زمین در زمان بارندگی یکی از معایب ورزشگاه وطنی است و همان‌طور که شاهد بودید بازیکنان پرسپولیس در حالی هتل محل اقامت خود را ترک و وارد ورزشگاه شدند که در محاصره هواداران قرار داشتند و آن‌طور که باید از سوی مسوولین ورزشگاه و نیروی انتظامی محافظت نشدند. با این شرایط فقط باید امیدوار بود کسی در این بین ناقل کرونا به اعضای تیم نبوده باشد که در این صورت کار برای سرخپوشان در ادامه لیگ سخت خواهد شد.
فقط کافی است تدارکات و میزبانی تیم‌های باشگاهی ما را با آنچه از کشور قطر در مسابقات اخیر لیگ قهرمانان آسیا دیدیم مقایسه کنید آنگاه پی به تفاوت‌ها خواهید برد. به‌طور مثال پرسپولیس و اولسان هیوندای در شرایطی در ورزشگاه مدرن الجنوب به میدان رفتند که چند روز قبل از مسابقه فینال، مسوولین قطری بخش‌های آسیب‌دیده چمن را تعویض و ضایعات آن را از استادیوم خارج کرده بودند تا چمن را برای برگزاری دیدار پرسپولیس و اولسان آماده کنند و حتی به خاطر اینکه چمن سالم بماند دیدار نیمه‌نهایی بین 2 تیم اولسان هیوندای کره و ویسل کوبه ژاپن را از استادیوم الجنوب به استادیوم جاسم بن حمد منتقل کردند. از این‌طرف مسوولان ورزش قائمشهر با علم به شرایط جوی زمین، استادیوم را به حال خود رها کرده تا 2 تیم به جای چمن در باتلاق بازی کنند!
با این شرایط باید گفت گرفتن همین یک امتیاز برای شاگردان گل محمدی در زمین گل‌آلود و هوای بارانی قائمشهر غنیمتی محسوب می‌شد.گرچه پرسپولیسی‌ها در همین زمینی که به همه‌چیز شبیه بود جز چمن فوتبال توانستند بیش از ۵۰۰ پاس بین خود رد و بدل کنند و بیش از ۶۰ درصد مالکیت توپ را در اختیار داشته باشند که حاصل یک گل و یک تیرک و چندین و چند موقعیت گل روی دروازه نساجی بود. انجام چنین نمایش هجومی از سوی سرخپوشان بعد از دست دادن قهرمانی آسیا قابل توجه است. بدون شک هر تیمی جای پرسپولیس بود به همین زودی نمی‌توانست از شوک این اتفاق تلخ بیرون بیاید، اما با تدابیری کادر فنی با تجربه پرسپولیس، بازیکنان این تیم توانستند به لیگ برگردند و خود را آماده درخشش در لیگ کنند.
امید جانشین شایسته بشار
از دست دادن قهرمانی، تنها اتفاق تلخی نبود که بعد از فینال بر پرسپولیس گذشت و جدایی رسن هافبک خلاق تیم ضربه سنگینی به تیم وارد کرد. با وجود اینکه رسن مهره‌ای تاثیرگذار در ترکیب تیم گل محمدی بود، اما این مربی خیلی زود با نبودن این ستاره کنار آمد و توانست جانشین مناسبی برای وی پیدا کند. امید عالیشاه که یکی از قدیمی ترین بازیکنان پرسپولیس و به‌نوعی کاپیتان این تیم محسوب می‌شود در پست وینگر راست نمایش خوبی در ترکیب داشت و موقعیت های خوبی را برای مهاجمان خلق کرد.

پیشرفت محسوس نعمتی
پرسپولیس خصوصا در نیمه دوم نمایش هجومی‌تری داشت و این اتفاق بی تاثیر از تغییراتی نبود که گل محمدی در ترکیب نفراتش داشت. اضافه کردن آرمان رمضانی به خط حمله و انتقال سیامک نعمتی از دفاع به هافبک مهم‌ترین تصمیمات این مسابقه بود که باعث به تساوی کشیدن بازی شد. با اینکه در لحظه آخر توپ با پای نوراللهی وارد گل شد اما این رمضانی بود که در ابتدا سیامک نعمتی را در موقعیت شوتزنی قرار داده و ضربه این بازیکن با برخورد به نوراللهی تبدیل به گل شده بود. چند دقیقه بعد سیامک نعمتی باز هم فرصت گلزنی داشت که ضربه تماشایی او با بدشانسی به تیرک عمودی دروازه نساجی اصابت کرد. نعمتی به جز یک دیرک و یک ضربه منجر به گل، 2 مرتبه با پاس کلیدی موقعیت ساخت، بیشترین نبرد موفق بازی (۱۴) را داشت و با دریافت نمره ۸ از متریکا بهترین بازیکن زمین شد.
تساوی‌های تکراری در قائمشهر
پرسپولیس و نساجی در حالی برای سومین بار در زمین نساجی به تساوی دست یافتند که در هر 2 دیدار قبلی نیز بازی با نتیجه یک‌بریک خاتمه بود. جالب‌تر اینکه در بازی‌های قبلی هم پرسپولیس توانسته بود بازی باخته را با تساوی عوض کند. در لیگ هجدهم تیم نساجی با ضربه سر محمدمهدی نظری پیش افتاده و سروش رفیعی کار را به تساوی کشید، در لیگ نوزدهم علی علیپور گل زودهنگام روح ا… باقری را پاسخ داد و در بازی اخیر هم که این احمد نوراللهی بود که در دقایق پایانی اجازه نداد تا نساجی به اولین برد خودش مقابل پرسپولیس در لیگ برتر برسد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.