جزییات جدید از حکم فیفا علیه پرسپولیس در پرونده بودیمیرتاوان مدیریت فصلی

0 5
جزییات جدید از حکم فیفا علیه پرسپولیس در پرونده بودیمیرتاوان مدیریت فصلی

میلاد اعظمی – خبرنگار: در تاریخ ۱۹ دی سال ۱۳۹۷ بود که باشگاه پرسپولیس در خبری رسمی اعلام کرد که ماریو بودیمیر مهاجم کروات سابق ایران در حال مذاکره با پرسپولیس است. در آن خبر اعلام شد که بودیمیر قرار است به اردوی پرسپولیس در قطر اضافه شود و پس از انجام معاینات پزشکی قراردادش را با پرسپولیس امضا کند، اتفاقی که درنهایت رخ داد و این مهاجم کروات و بلندقامت با قراردادی یک و نیم ساله به پرسپولیس پیوست.
همان زمان در خصوص بودیمیر گفته می‌شد که قرارداد او با پرسپولیس قرارداد سنگین از لحاظ مالی است و چیزی حدود ۵۰۰ هزار یورو ارزش دارد که برای مهاجمی در سطح بودیمیر قراردادی بسیار سنگین بود، اما به هر صورت قرارداد امضا شد. بودیمیر در مدت حضورش در پرسپولیس توانست گل هت تریک قهرمانی را در بازی با پارس جنوبی جم به ثمر برساند و یک گل هم در لیگ قهرمانان آسیا به ثبت رساند.
پس از پایان نیم‌فصل حضور بودیمیر در پرسپولیس و جدایی برانکو از جمع سرخپوشان، ماریو بودیمیر هم به علت آنچه عدم پرداخت حقوق و مطالباتش اعلام شد از پرسپولیس جدا و قراردادش را فسخ کرد. بودیمیر وقتی متوجه شد که مدیریت وقت باشگاه پرسپولیس و ایرج عرب برنامه‌ای برای پرداخت مطالبات او ندارند از پرسپولیس به فیفا شکایت و به دنبال گرفتن طلبش رفت.
بودیمیر ادعا کرد که ۱۴۸ هزار یورو از پرسپولیس حقوق طلبکار است و این پول را می‌خواهد. پس از آن‌وقتی بودیمیر به تیمی جدید پیوست به خاطر مبلغ کم قراردادش با تیم جدیدش و مبلغ زیاد قراردادش با پرسپولیس برای دریافت غرامت از پرسپولیس به فیفا شکایت کرد و ادعای ۳۲۷ هزار یورویی را مطرح کرد.
حالا با اعلام دفتر حل اختلاف فیفا، این شکایت تایید شده و باشگاه پرسپولیس باید ۱۴۸ هزار یورو بابت حقوق معوقه بودیمیر و ۳۲۷ هزار یورو بابت غرامت، به این مهاجم کروات پرداخت کند. یعنی در مجموع باشگاه پرسپولیس رسما به پرداخت ۴۷۵ هزار یورو به علاوه 5 درصد سود سالانه به بودیمیِر محکوم‌شده است و باید تا 2 ماه آینده این مبلغ را پرداخت کند وگرنه از 3 پنجره نقل و انتقالاتی محروم خواهد شد.
در مورد پرونده بودیمیر این مساله مطرح است که اگر در زمان ایرج عرب به موقع و به درست در خصوص این موضوع ورود می‌شد هیچ‌گاه پرسپولیس چنین حکمی را تجربه نمی‌کرد. همان زمان که بودیمیر از پرسپولیس شکایت کرد اگر مدیریت وقت پرسپولیس به موقع عکس‌العمل نشان داده بود یا دفاع خوبی در این خصوص انجام می‌داد یا پیگیر دفاعیات خودش بود و به موقع در زمان خودش به این پرونده رسیدگی می‌کرد هیچ‌گاه چنین حکمی علیه پرسپولیس صادر نمی‌شد.
به غیر از ایرج عرب، محمدحسن انصاری‌فرد هم در این پرونده مقصر است چرا که او هم می‌توانست در زمان مدیریت در پرسپولیس به این موضوع ورود کند و به دنبال حل و فصل آن برود، اما کارهای مهم‌تری مانند خرید کت‌وشلوار و جوراب از حساب پرسپولیس داشت و به این مهم نرسید.
نکته مهم اینجاست که دادگاه CAS هم اعلام کرده که به این پرونده نمی‌تواند ورود بکند و محکومیت پرسپولیس به پرداخت ۴۷۵ هزار یورو قطعی است. به زبان ساده اگر ایرج عرب که در زمان مدیریت او در ابتدای فصل بودیمیر از پرسپولیس جدا شد و بعد از آن محمدحسن انصاری‌فرد کمی دلسوزانه رفتار و به این پرونده ورود می‌کردند باشگاه پرسپولیس در شرایط فعلی چنین ضرر هنگفتی نمی‌داد.
حتی در این خصوص نمی‌شود مهدی رسول پناه را هم مقصر جلوه داد، زمانی که او سکان هدایت مدیریت پرسپولیس را بر عهده گرفت چنین رأی اولیه صادرشده بود و مشخص بود که تایید هم می‌شود. به زبان ساده به خاطر ندانم‌کاری مدیران پیشین پرسپولیس این باشگاه حالا باید در خوشبینانه‌ترین حالت ۴۷۵ هزار یورو از 2 میلیون دلار پاداش آسیایی خود را دودستی تقدیم بازیکنی بکند که در مجموع 3 گل هم برای پرسپولیس به ثمر رساند. وجود مدیران ناکار بلد در فوتبال ایران و در باشگاه‌های ایران همیشه ضرر و زیان خود را داشته است و بودیمیر آخرین پرونده و آخرین مورد آن نخواهد بود.
حالا سوال اینجاست که مدیری مثل ایرج عرب یا حتی محمدحسن انصاری‌فرد که چنین ضرر و زیان‌های هنگفتی را به پرسپولیس وارد کردند آیا در مراجع مخصوص پاسخگو خواهند بود یا خیر؟ اصلا چرا وقتی می‌شد پرونده بودیمیر را با مبلغ بسیار پایین و با پرداخت مطالبات او بست، چنین رفتاری صورت گرفت تا بودیمیر که درنهایت ۱۴۸ هزار یورو از پرسپولیس طلبکار بود هم برای گرفتن پولش اقدام و شکایت نکند و هم غرامت یک سال قرارداد دیگرش با پرسپولیس را هم که ۳۲۷ هزار یورو است را نگیرد؟ آیا عامل یا عاملین چنین اشتباه بزرگی محاکمه می‌شوند؟ آیا آن‌ها جوابگو هستند که چطور با رفتار و تصمیمات غیرعقلانی خود ضرری هنگفت به بیت‌المال زدند و کاری کردند تا از جیب یک باشگاه دولتی چنین مبلغی هزینه شود؟
شاید اگر در آن زمان مدیریت کاربلد روی کار بود به‌راحتی می‌توانست این پرونده را مدیریت و حل و فصل کند و حداقل اجازه ندهد چنین رایی صادر شود. می‌شد با یک دفاع خوب و حتی با مصالحه رای این پرونده را برگرداند اما چنین اتفاقی رخ نداد تا پرسپولیس مجبور شود این مبلغ هنگفت را پرداخت کند.
شاید این یک تجربه بزرگ برای مدیران تصمیم‌گیرنده در سطح کلان ورزش باشد که هرکسی را به‌عنوان مدیر و تصمیم‌گیرنده در باشگاه پرسپولیس انتخاب نکنند چون نتیجه چنین انتخاباتی چنین ضررهای سنگینی را ازنظر مادی و معنوی بر جا می‌گذارد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.