پرونده سنگین بیانیه‌ها علیه دپارتمان و کمیته داوران! هر روز بیشتر، هر دفعه توهین‌آمیزتراز این فوتبال همه ناراضی‌اند

0 27
پرونده سنگین بیانیه‌ها علیه دپارتمان و کمیته داوران! هر روز بیشتر، هر دفعه توهین‌آمیزتراز این فوتبال همه ناراضی‌اند

مریم سرخوش – خبرنگار: کمترین انتظار از لیگ برتر فوتبال ایران با 2 دهه قدمت حداقل رفتار و رویکردهایی با استاندارهای متوسط است اما فوتبال به‌اصطلاح حرفه‌ای ما عجیب خارج از قاعده و قانون بازی می‌کند. از خلأ ورزشگاه‌های مجهز، برنامه مسنجم و کارشناسی شده برای برگزاری مسابقات، درآمدزایی‌های شفاف سازمان لیگ، انضباط باشگاه‌ها در تبعیت از فدراسیون و سازمان لیگ و… که بگذریم تازه می‌رسیم به ابتدایی‌ترین استانداردهایی که فوتبال ما از آن محروم مانده: «قحط‌الرجال داوری در فوتبال!»
پرونده بیانیه‌ تیم‌ها علیه دپارتمان، کمیته و کادر داوران هر روز سنگین‌تر از قبل می‌شود و البته توهین‌آمیز‌تر، اما به نظر آقایان فدراسیون‌نشین‌ چنین بیانیه‌هایی را به خود نمی‌گیرند که اکنون اتهام چیدمان‌های عجیب داوران و سوت‌های عجیب‌شان به لیگ بانوان هم رسوخ کرده و شائبه مهندسی نتایج در فوتبال زنان هم مطرح می‌شود. حسرت ورود VAR به فوتبال ایران هم با این جیب خالی و اقتصاد ورشکسته فوتبال ایران هم انتظار بیهوده‌ای است که به این زودی‌ها به سر نخواهد آمد.
سر تیم را در زمین می‌برند
صبح دیروز باشگاه بم درباره داوری دیدار این تیم با ذوب‌آهن اصفهان در هفته پنجم لیگ برتر بانوان بیانیه‌ای صادر کرد و نوشت: «اگر نمی‌خواهید بم قهرمان شود بگویید همین الان از ادامه مسابقات انصراف می‌دهیم. تیم فوتبال شهرداری بم که پرافتخارترین تیم لیگ برتر زنان محسوب می‌شود مظلوم واقع‌شده است. تیمی که بدون نفوذ در فدراسیون و وزارت کار خود را دنبال می‌کند در حقش جفا می‌شود. تیم بم مدیر فدراسیون نشین و پول آنچنانی بیت المال هم ندارد و تنها جسورانه در زمین مسابقه می‌جنگد. تیم‌هایی که پول بیت المال را در جیب دارند جوری ریخت و پاش کرده‌اند و با قدرت به نفوذ خود در فدراسیون جولان می‌دهند که حق تیم‌های دیگر را می‌خورند. اگر دوستان می‌خواهند این تیم قهرمان نشود و حق تیم و مردم خوب بم را در روز 5 دی، که برای نه‌تنها بمی‌ها بلکه برای کل مردم ایران روز خاصی بشمار می‌رود، این‌گونه ضایع کنند، داور سر تیم را در زمین ببرد و به ناحق گل صحیح و درست تیم را مردود اعلام کند، بگویند تا ما همین الان از مسابقات مهندسی‌شده برای قهرمانی یک تیم مشخص انصراف دهیم.» بیانیه‌هایی به این شکل را چند سالی است که در لیگ برتر مردان هم شاهد هستیم و امسال هم باگذشت 8 هفته از لیگ برتر حسرت به دل برگزاری یک هفته از این رقابت‌ها بدون شکایت‌ باشگاه‌ها به انتخاب یا سوت‌ و پرچم‌های اشتباه کادر داوری مانده‌ایم.
عادت بد فوتبالی‌ها
بی‌شک بیانیه صادر کردن و اعتراض به داوری‌ها که چند سالی به لطف ضعف مدیریت در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ پررنگ‌تر از قبل شده، اصلا عادت خوبی نیست که میان تیم‌های فوتبالی رواج پیدا کرده است. عادتی که البته به‌شدت موردانتقاد کارشناسان قرارگرفته و معتقدند که این بیانیه‌ها به تحت‌فشار قرار گرفتن کمیته داوران و تصمیم‌گیری‌های نامناسب منجر شده است. اتفاقی که در آبان ماه گذشته تجربه شد و هیات فوتبال بوشهر نحوه چینش داوران دیدار فولاد خوزستان و استقلال در هفته اول لیگ برتر را دخالت باشگاه تهرانی دانست.
اشتباهات بیطرفانه نیست
بازیکنان، کادر فنی و مدیران باشگاه‌ها هم دیگر قضاوت‌های به‌اصطلاح ناعادلانه داوران را بیطرفانه نمی‌انگارند و به صراحت نسبت به سوت‌های حمایتی و تصمیمات عجب آن‌ها در طول بازی اعتراضات تندی را مطرح می‌کنند. گل سپاهان به سایپا در هفته چهارم لیگ برتر زمانی به ثمر رسید که برخی هواداران اصفهانی با وجود ممنوعیت‌ ورودشان به ورزشگاه به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا روی سکوها حضور داشتند و در جریان برگزاری این مسابقات اقدام به آتش‌بازی و ترقه‌بازی کردند. در پایان نیمه اول، مدیر تیم فوتبال سایپا، مربیان و بازیکنان این تیم به ناظر بازی و داور مسابقه اعتراض کردند که چرا اجازه چنین اقدامی را به سپاهانی‌ها داده‌اند. آن‌ها معترض بودند که داور نسبت به این مساله واکنش نشان نداده و حین آتش‌بازی دستور به توقف بازی نداده است.
اختلافات درون خانوادگی
نکته عجیب اینجاست که دپارتمان داوری فوتبال‌مان هم بنابراظهارنظر برخی داوران فعال در لیگ فوتبال کشور با اختلافات درون خانوادگی مواجه شده و آن‌ها تایید می‌کنند که مدت‌هاست چینش و انتخاب داوران برای مسابقات بر اساس عملکرد، تجربه و کارنامه آن‌ها صورت نمی‌گیرد و با ورود داوران جوان و کم‌تجربه آمار سوت‌های اشتباه رشد تصاعدی عجیبی پیدا کرده است. از سوی دیگر دور ماندن داوران باتجربه از کورس مسابقات هم به عدم تمرکز آن‌ها برای قضاوت و حتی کاهش آمادگی جسمانی‌شان منجر شده است. فینال جام حذفی سال گذشته و اعتراض جنجالی داوران به انتخاب موعود بنیادی‌فر مصداق همین شرایط است. این انتخاب در حالی باعث عصبانیت و خشم داوران باتجربه لیگ برتر شد که بنیادی‌فر در هفته‌های پایانی لیگ برتر نوزدهم مصدوم بود و تنها 2 قضاوت داشت و یکی از آن‌ها بازی استقلال و سپاهان بود که این داور به اشتباه یک پنالتی به سود استقلال اعلام کرد. آن‌ها مقصر اصلی این انتخاب را کمیته داوران و دپارتمان می‌دانستند که هنوز چیدمان درستی برای بازی‌های مهم بلد نیستند. مصداق دیگر هم انتقادات مهدی رحمتی از انتخاب داوران جوان بود که گفت: «ما موش آزمایشگاهی نیستیم که هر داوری در اولین قضاوتش، بازی شهر خودرو را داوری کند. آن‌ها آزمون و خطای داورهای‌شان را روی ما تست می‌کنند. انتخاب داورها به ما ربطی ندارد. می‌توانید آمار بگیرید که در این چند وقت اخیر چند داور را برای تیم‌ها انتخاب کرده‌اند.»
یک اتفاق بی‌سابقه 
اتفاقاتی از این دست موجب شده علی خسروی پیشکسوت داوری فوتبال ورود نهادهای نظارتی بر کمیته داوران و دپارتمان داوری را ضروری بداند و عنوان کند:‌ «من ۴۰ سال است که در فوتبال هستم و در دنیا بی‌سابقه بوده که برای 8 هفته، از نزدیک به ۱۴۰ داور استفاده شود. در حال حاضر قضاوت‌های داوری که در عرض 2 سال، ۲ بار در لیگ برتر داوری کرده، با تعداد قضاوت‌های داور بین‌المللی فوتبال برابری می‌کند. انگار که این تقسیم‌بندی، سهمیه‌بندی بنزین است. این یک امتیاز ویژه نابرابر است که کمیته داوران و دپارتمان داوری به برخی می‌دهد و به نظرم نهادهای نظارتی باید به این موضوع ورود کنند و از این هفته به افرادی که می‌خواهند برای هیات‌رییسه نامزد شوند و چیدمان داوری را انجام می‌دهند، اجازه کار ندهند. هدایت‌ا… ممبینی سال گذشته رییس کمیته داوران بود و به این دلیل که کاندیدای ریاست فدراسیون بود، او را از سمتش کنار گذاشتند و به همان دلیلی که ممبینی برکنار شد، فریدون اصفهانیان و علیرضا سهرابی نیز باید برکنار شوند مگر اینکه برای هیات‌رییسه نامزد نباشند.»
بی‌توجهی به قوانین ابتدایی
جالب این که ساده‌ترین قوانین و تدابیر هم درباره داوری‌ها نادیده گرفته می‌شود. مثل اتفاقی که در دیدار اخیر پرسپولیس و نساجی شاهد بودیم و تیم داوری در همان هتل تیم نساجی اقامت داشت تا افشین پیروانی مدیر پرسپولیس نسبت به این موضوع به جلال مرادی ناظر بازی و رییس این جلسه اعتراض و عنوان کند این مساله خارج از قوانین و مقررات است.
اعتراض نه! بهانه‌جویی
در برخی موارد هم اعتراض به داوری‌ها انگار به بهانه‌ بدل شده است. پیش از دیدار ماشین‌سازی و نفت مسجدسلیمان، باشگاه جنوبی با صدور بیانیه‌ای نسبت به انتخاب باقر پورباقر، داور ترک زبان اعتراض کرد و این اعتراض باعث به وجود آمدن یک اعتراض دیگر از سوی ماشین‌سازان شد و 2 تیم با ذهنیت عجیب نسبت به داور پا به میدان گذاشتند. ماشین سازان این ذهنیت را داشتند که داور بازی با توجه به شرایط به وجود آمده و برای مبرا کردن خود از اتهام نفتی‌ها، در قضاوت خود عدالت را رعایت نمی‌کند و از سوی دیگر نفتی‌ها هم معتقد بودند که داور بازی به نفع همزبانان خود قضاوت کرده و حق آن‌ها را پایمال می‌کند. ذهنیتی که درنهایت به کتک‌کاری شدید بازیکنان بعد از دمیده شدن سوت پایان منجر شد.

***

قرار بود از فوتبال لذت ببریم اما با این داوری‌ها همه ناراضی‌اند از لیگ برتر مردان و زنان گرفته تا زیرگروه‌ها. در شرایطی که تا پیش از شیوع کرونا برخی هواداران روی سکوها به داوران توهین‌ و فحاشی می‌کردند، ماه‌هاست که کادر داوری با این فشارها روبه‌رو نیست اما اشتباهات همچنان ادامه دارد. تا چندی پیش هم همین انتقادات را با مشکلات اقتصادی داوران و حقوق‌های کم‌شان توجیه می‌کردند اما شرایط به گونه‌ای تغییر کرده که شاهد برخورد عصبی و ادبیات نامناسب برخی داوران جوان با بازیکنان هم هستیم. انگار لیگ برتر به محلی برای آزمون و خطای داوران جوان بدل شده و عزمی هم برای حذف این سیاست نیست اما ای‌کاش این جوانگرایی به از دست رفتن سرمایه عظیم باشگاه‌ها به‌ویژه در بخش خصوصی ختم نمی‌شد.

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.