درخشان: قرارداد فورواردهای لیگ ما مثل جلسه خواستگاری شدهوظیفه مهاجم گل زدن است، کسی صبر می‌کند

0 14
درخشان: قرارداد فورواردهای لیگ ما مثل جلسه خواستگاری شدهوظیفه مهاجم گل زدن است، کسی صبر می‌کند

مرضیه دارابی – خبرنگار: پرسپولیس بعد از ناکامی در فینال لیگ قهرمانان آسیا، 2 بازی در لیگ برتر انجام داده که هر 2 با تساوی یک -یک به اتمام رسیده است. یعنی 4 امتیاز از دست داده و تنها 2 امتیاز به دست آورده، هرچند که با بازی‌های عقب‌مانده دیگر، سرخپوشان اگر امتیازها را کامل به دست آورند کار دشواری برای رسیدن به صدر ندارند اما عملکرد شاگردان یحیی گل محمدی در مصاف با ذوب‌آهن انتقادآمیز بود.
پرسپولیس درحالی که موقعیت‌های زیادی برای افزایش گل‌هایش داشت، با بی‌دقتی همه آن‌ها را از دست داد و درنهایت هم آن‌قدر خودش موقعیت از دست داد و موقعیت به حریف داد که بازی دقیقه 90 به‌تساوی کشیده شد.
در رابطه با عملکرد قرمزپوشان گفت‌وگویی با بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی فوتبال داشتیم. حمید درخشان یکی از بهترین بازیکنان نسل گذشته فوتبال هم به اشتباه تاکتیکی تیم در بازی با ذوب‌آهن اشاره می‌کند. صحبت‌های درخشان با روزنامه پرسپولیس پیش روی شماست:

-اصلا انتظار نمی‌رفت که پرسپولیس بخواهد این‌طور به ذوب‌آهن امتیاز بدهد و دقیقه 90 برد را با تساوی عوض کند.
به نظر من تیم 2 نیمه خیلی عجیب‌وغریب و متفاوت را پشت سر گذاشت. نیمه اول با آن شکل و شمایل بازی کرد. انتظار هم از پرسپولیس همین است که یک بازی خوب را مقابل حریفش ارائه کند. شما وقتی به گل می‌رسید باید تغییراتی در بازی‌تان ایجاد کنید، اما پرسپولیس به‌جای اینکه روند بهتری داشته باشد به عقب برگشت. مقابل ذوب‌آهن که نباید دفاع کرد و این خودش ایده خیلی بدی می‌توانست باشد. یک گل در زمین خودت جلو افتادی و بعد به همان گل اکتفا کنی، شرایط بازی این‌طور ایجاد می‌کند که هرلحظه ممکن است گل بخوری.
-به واقع پرسپولیس اصلا شایسته برد در این بازی نبود.
با شما موافقم. وقتی شما یک شروع خوب داری وسطش شکل و شمایل کارت تغییر می‌کند و این‌همه به تیم مقابلت موقعیت گل می‌دهی، حتی باید بازی را ببازی و اگر نباختی شانس آوردی. این تغییر و تحولاتی که در نیمه دوم ایجاد شد خوب جواب نداد. بعضی می‌گویند پرسپولیس تازه از لیگ قهرمانان آسیا آمده، اما هر چه بوده گذشته و ضمن اینکه نبود یک بازیکن دلیل نمی‌شود که این‌طور بازی کنیم. این‌ها دلیلی برای بد بازی کردن پرسپولیس نمی‌شوند. پرسپولیس باید به خودش بیاید و وضعیتش را بهبود ببخشد.
-اینکه تیم در نیمه دوم عقب کشید دستور فنی بود و یا ذوب‌آهن تیم را مجبور به عقب‌نشینی کرد؟
طبیعتاً هیچ‌وقت مربی به تیمش نمی گوید عقب بکشید. اگر هم بگوید حتما یک پلن دیگر در دستور کار دارد که مثلا در ضدحملات نتیجه بگیرند. اگر تعویض ها جواب ندهند شکل کار تغییر می‌کند. من فکر می‌کنم تعویض ها باعث این افت در تیم شد. معمولا تعویض در جهت بهبود شکل کار هست، وقتی شما تعویض ات جواب نمی‌دهد یعنی تعویض خوبی نبوده.
-معتقدید جنس پرسپولیس جور است یا این تیم باید تقویت شود؟
الان پرسپولیس از نظر من تیم کاملی است ولی قبل از سفرش به دوحه هم گفتم که نقطه قوت تیم باید آن جلو باشد. تیمی که گل نزند گرفتار خواهد شد. اینکه ما اکتفا بکنیم که بازیکن ما در لیگ قهرمانان یک گل زده و در باید همین یک گل بخوابیم اتفاق جالبی نیست. به نظر من در تمام بازی‌ها باید خط حمله ما بهتر عمل کند. این‌همه موقعیت از دست دادن، اصلا خوب نیست. شما اگر از موقعیت‌هایت خوب استفاده نکنی، تنبیه می‌شوی و این هم در فوتبال شوخی‌بردار نیست. هیچ‌وقت این نبوده که مهاجم این‌همه وقت گل نزند. به یک مهاجم این‌قدر فرصت نمی‌دهند، گل نزند کادر فنی نیمکت نشینش می‌کند. شما در تیم بزرگ زیاد فرصت نداری، باید نفراتی باشند که از 3 تا فرصت، لااقل یکی را گل کنند. بعضی فقط فکر می‌کنند همین که به پرسپولیس رسیدند کافی است، نه این‌طور نیست، اگر آمدی باید خوب بازی کنی و اگر مهاجمی، خوب گل بزنی. خوب بازی نکنی، باید بنشینی روی نیمکت.
-اینکه می‌گویند باید به مهاجم فرصت بدهی، خب چقدر باید فرصت داد؟
فوتبال این چیزها سرش نمی‌شود. گل نزنی باید نیمکت نشین شوی. برای من هم همین بود، همین بلا سر خودم هم آمد. موقعیت‌های زیادی با ناپختگی طارمی و علیپور از دست می رفت و آن‌ها از 15 موقعیت نمی‌توانستند گل بزنند. یک روز عصبانی شدم گفتم مگر من باید جای آن‌ها گل بزنم؟ در دوره بازیگری‌ام هم برایم چنین چیزی پیش نیامده بود. همه دنبال فرصت بودند، یک فوروارد 3 هفته گل نمی‌زد شانس بازی از او گرفته می‌شد. کسی صبر نمی‌کرد که پای فلانی به گل باز شود، همه دنبال فرصتی برای اثبات خود بودند. اگر قرار است مهاجم گل نزند پس برای چی او را آن جلو می گذارند؟ وظیفه مهاجم گل زدن است. سرم سوت می‌کشد که می‌بینیم با طرف قرارداد بسته‌اند که اگر 8 تا گل بزنی این‌قدر به تو می‌دهیم؟ مگر می‌شود؟ مهاجم وظیفه‌اش گل زدن است اصلا برای همین او را آورده‌اند، و اگر گل نزند باید تنبیه شود؛ بعد در قراردادش قید می‌شود این‌قدر گل بزند بیشتر به او پول می‌دهند؟ قرارداد فورواردهای لیگ ما مثل جلسه خواستگاری شده، باید نازشان را بکشی تا مثلا 6 تا گل بزنند. واقعا باید خجالت بکشیم که دو، سه فصل است آقای گل لیگ ما 15-13 گل می‌زند. این خیلی آمار بدی است.
-این هم خیلی خاص پرسپولیس نیست، کلا آمار گلزنی در لیگ ما کم است، باقی مهاجمان لیگ مان هم خیلی وضعیت خوبی ندارند.
اگر به شما بگویم 2 تا مهاجم ششدانگ برای تیم ملی انتخاب کن، چه کسی را انتخاب می‌کنی؟ شما یک بازیکن تیم ملی باشخصیت، کامل و تمام‌عیار نمی‌توانید برای تیم ملی پیدا کنید.
-حالا با همه این شرایط چقدر به قهرمانی پرسپولیس امید دارید؟
تیم ما خیلی خوب است، اگر تغییرات لازم را کادر فنی انجام دهد. زود باید نفراتی که بهتر هستند را جایگزین کرد. ما که فاصله زیادی با صدر نداریم، 2 تا بازی آینده را ببریم کار درست می‌شود، اما کادر فنی باید تغییرات آنی ایجاد کند. یا اینکه باید تمرینات اختصاصی برای خط جلو انجام شود. همه این‌ها برمی‌گردد به تدابیر کادر فنی.
-دربی را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟
من خودم دربی باز بودم و اعتقادم این است که در دربی هرکسی بترسد می‌بازد. بردن دربی شهامت و شجاعت می‌خواهد. اگر تیم مقابل سپاهان خوب بازی کند، شانس بردن در دربی بیشتر می‌شود و تیم روی غلتک برد می‌افتد.

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.