برخوردهای احساسی و مشکلاتی که به تیم و برنامه های کادر فنی ضربه می زندزنگ خطر در دفاع پرسپولیس

0 21
برخوردهای احساسی و مشکلاتی که به تیم و برنامه های کادر فنی ضربه می زندزنگ خطر در دفاع پرسپولیس

شیوا دورانگر – خبرنگار: بازی پرسپولیس و ذوب‌آهن یکی از خشن‌ترین بازی‌های لیگ بود که در جریان آن ۷ بازیکن از 2 تیم کارت زرد دریافت کردند و سعید آقایی و عبدا… حسینی با کارت قرمز جریمه شدند. اخراج این 2 بازیکن در لحظاتی به وقوع پیوست که بازی دقایق پایانی خود را سپری می‌کرد و سرخپوشان تا برد فاصله ای نداشتند اما یک درگیری بی مورد زحمات تیم را بر باد داد و باعث شد ۲ امتیاز در خانه از دست برود. چه بسا اگر سعید آقایی در لحظاتی که مدافع ذوب‌آهن با حامد لک برخورد کرد از کوره در نمی‌رفت و احساسی برخورد نمی‌کرد دروازه پرسپولیس باز نمی شد. البته این به آن معنی نیست که آقایی را مقصر باخت پرسپولیس بدانیم و چه بسا معتقدیم اگر به خوبی از فرصت های گلزنی استفاده شده بود، در دقایق پایانی آنگونه غافلگیر نمی‌شدیم. ولی برای اینکه جلوی اتفاقات غیرمنتظره را گرفته باشیم، بد ندیدیم همین ابتدای راه یک موضوعی را خیلی صریح به بازیکنان تیم، خصوصا نفرات تازه وارد گوشزد کنیم. بازیکنی که پیراهن تیم‌ پرهوادار پرسپولیس را می پوشد باید بداند که تحت هیچ شرایطی نباید دنبال حاشیه‌ برود و متوجه این باشد که همیشه در کانون توجه قرار دارد. بازی کردن در تیم های بزرگ به هیچ عنوان راحت نیست و یک بازیکن علاوه بر اینکه به لحاظ فنی باید در سطح بالایی باشد، از نظر اخلاقی هم باید حرفه ای رفتار کند. چه بسا بودند بازیکنانی که در سطح فنی خوبی قرار داشتند، اما در دام حاشیه ها اسیر شدند و نه تنها پیراهن این تیم را از دست دادند که به طرز ناباورانه‌ای از ادامه مسیر بازماندند.
البته سعید آقایی با وجود سن کم اش، بازیکن کم‌تجربه‌ای نیست و زیر و بم این فوتبال را هم خوب می‌شناسد که نخواهیم این مسایل را به او یادآوری کنیم. اصلا به همین دلیل، انتظار چنین رفتارهای هیجانی از او را که با فضای بازی در تیم های پرهوادار آشناست نداشتیم. اگر آقایی که تجربه بازی در همه رده های ملی را دارد اسیر بازی‌های حاشیه‌ای داخل زمین شود، از نفرات جوان تیم چه انتظاری باید داشت؟
خود آقایی دلیل درگیری‌اش را فحاشی مدافع ذوب‌آهن عنوان کرده و گفته است نمی‌توانسته تماشا کند که بازیکن حریف به هم تیمی‌اش آسیب بزند و باید جواب بازیکن بی‌ادب ذوب‌آهن را می داده است!
اتفاقا درست ترین تصمیم در آن لحظه آن بود که آقایی مثل سایر بازیکنان از درگیری اجتناب می‌کرد و اجازه می داد داور درباره بازیکن خاطی حریف تصمیم بگیرد که همین اتفاق هم رخ داد و بیژن حیدری به درستی با کارت قرمز مدافع ذوب را جریمه کرد و چون آقایی هم خود را بی‌دلیل درگیر کرد از کارت داور بی‌نصیب نماند. شاید اگر او پیراهن تیم دیگری را برتن داشت داور ملاحظه این را می‌کرد که قبلا یک کارت زرد دریافت کرده و از کنار ماجرا می‌گذشت، ولی همان‌طور که گفته شد وقتی بازیکن پرسپولیس باشی، بیشتر از همه زیر ذره‌بین قرار می‌گیری. موضوع مهمی که گلر جدید تیم آن را خیلی خوب درک کرده است و در لحظه ای که مدافع ذوب به لک ضربه زد، بی تفاوت از کنار این اتفاق گذشت و از درگیری پرهیز کرد تا کارت نگیرد. از زمانی که او به پرسپولیس آمده جز درخشش چیزی از او نشنیده ایم و لک دیگر آن بازیکن پرحاشیه نیست که به‌واسطه رفتارهای احساسی‌اش نقل زبان‌ها بود و این روزها به‌واسطه عملکرد خوبش در لیگ قهرمانان آسیا مورد تمجید دیگران است. اتفاقا سعید آقایی هم از وقتی به پرسپولیس آمده، خوب و آماده ظاهرشده است و بی حاشیه بازی کرده بود، ولی بدون هیچ دلیلی خود را درگیر یک جریان بی‌حاصل کرد و حالا تیم در بازی حساس روز سه‌شنبه این مهره تأثیرگذار را نخواهد داشت. این در شرایطی است که آقایی تنها مدافع گل محمدی در پست دفاع چپ بود و غیبت این بازیکن تیم را دچار چالش کرده است.
متاسفانه همان اتفاقی که همیشه نگرانش بودیم بالاخره رخ داد و پرسپولیس یکی از مدافعانش را برای یک بازی مهم از دست داده است. به لطف بی‌کفایتی مدیران، پرسپولیس 2 مدافع خود را در فصل نقل و انتقالات از دست داد، بدون اینکه جانشینی برای آن‌ها یافته باشد و نتیجه هم اینی شد که می‌بینید; هیچ‌کدام از مدافعان پرسپولیس ذخیره مطمئن ندارند. اتفاقی که برای آقایی رخ داد، دیر یا زود ممکن برای سایرین هم اتفاق بیفتد. همین حالا محمدحسین کنعانی زادگان 2 کارته است و در صورتی که در 2 بازی آینده کارت بگیرد بازی مقابل فولاد را که دیدار حساسی هم هست از دست خواهد داد. در این شرایط که بازی‌ها هر روز حساس تر می شود فقط باید امیدوار بود مدافعی مصدوم یا محروم نشود که کار تیم سخت خواهد شد و قابل‌توجه است که بازیکنان با درک شرایط تیم از گرفتن اخطارهای بی مورد پرهیز کنند.
در همین ۶ هفته‌ای که از لیگ گذشته است پرسپولیسی‌ها ۱۰ کارت زرد و ۲ کارت قرمز گرفته‌اند که این قابل‌توجه است. البته در بازی با نفت آبادان و نفت مسجدسلیمان هیچ اخطاری مقابل نام بازیکنان به ثبت نرسید، ولی در 2 بازی اخیر آمار کارت‌های بازیکنان به طرز قابل‌ملاحظه ای افزایش یافته که این نگران کننده است و بازیکنانی عمدتا کارت دریافت کرده اند که تأثیرگذار هستند. کمال کامیابی نیا با دریافت ۳ کارت زرد و یک کارت قرمز، خشن‌ترین بازیکن تیم بوده است. آقایی با ۲ کارت زرد و یک قرمز در رتبه دوم قرار دارد.کنعانی زادگان هم دیگر مرد 2 کارته قرمزهاست. احمد نوراللهی، میلاد سرلک، حامد لک و سیامک نعمتی تک اخطاری‌های تیم هستند.
در این بین کنعانی زادگان و نعمتی بیشتر از هر بازیکن دیگری باید مراقب باشند،چرا که پرسپولیس در پست آن‌ها به شدت با کمبود مهره مواجه است و بازیکنان باید در بازی‌های باقی مانده دست به عصا رفتار کنند تا به سرنوشت آقایی دچار نشوند. باید دید گل محمدی چه تدبیری برای جای خالی این مدافع خواهد اندیشید. آیا به محمد انصاری که تازه از مصدومیت رهایی یافته است میدان خواهد داد یا بازهم این وحید امیری است که باید نقش آچارفرانسه را برای تیمش ایفا کند و در سمت چپ دفاعی تیم حاضر شود؟ با توجه به اینکه پرسپولیس در پست مهاجم با کمبود بازیکن رو به رو است و امیری بار خط حمله را بر دوش دارد شاید سرمربی تیم این ریسک را نکند که این بازیکن را به دفاع ببرد. به نظر می‌رسد در این شرایط شجاعی محتمل‌ترین گزینه برای جانشینی آقایی باشد و باید دید یار تازه وارد سرخ‌ها بالاخره به ترکیب اصلی پرسپولیس راه خواهد یافت و فرصت بازی در ترکیب این تیم را از ابتدا تجربه خواهد کرد؟

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.