نگرانی پرسپولیس از افزایش اشتباهات داوران به سود استقلالسوت دربی باز هم علیه سرخ‌ها خواهد بود؟

0 11

شيوا دورانگر – خبرنگار: بازی رفت تیم‌های سپاهان و استقلال در فصل قبل را به‌خاطر دارید؟ همان دیداری که کیروش استنلی با دست توپ را در محوطه جریمه خودیلمس کرد و استقلالی‌ها آن را به آبشار والیبال تشبیه کرده و عمدی خوانده بودند. تا مدت‌ها محمدحسین زاهدی‌فر به دلیل ندیدن این خطا و اعلامپنالتی مورد هجمه آبی‌ها بود و حتی همین چند روز قبل وقتی نام این داور برای قضاوت دیدار استقلال و فولاد اعلام شد این باشگاه با یادآوریاتفاق‌هاي آن بازی به صورت رسمی به سازمان لیگ به‌خاطر انتخاب زاهدی‌فر اعتراض داشت.

زمان گذشت و این‌بار همان اتفاق به سود استقلال تکرار شد.

دیاباته با دست مانع گلزنی حریف شد و داور که در یک‌قدمی صحنه بود و دید خوبی هم داشت هند واضح مهاجم بلند قامت آبی‌ها را پنالتینگرفت! این تنها اشتباه علی‌اصغر مومنی در دیدار استقلال و آلومینیوم نبود و او به‌گمان کارشناسان داوری در ثانیه‌های ابتدایی باید یک پنالتیبه سود اراکی‌ها اعلام می‌کرد که این اتفاق‌ها واکنش مسوولان باشگاه آلومینیوم را به دنبال داشت. 

خطیبی: تاوان حفظ روحیه استقلال را برای دربی دادیم

سرمربی آلومینیوم پس از شکست 2بر صفر تیمش مقابل استقلال با انتقاد از داوری بازی گفت: کل اعضای تیم و هواداران آلومینیوم از پنالتینگرفتن برای تیم‌مان در دقیقه یک یا هند شیخ دیاباته در دقیقه80 ناراحت هستیم. از لحاظ فوتبالی در نیمه اول ما بهتر از استقلال بودیم و در نیمهدوم این روند برعکس شد اما اعلام نشدن پنالتی‌ها روی روحیه بازیکنانم تاثیر گذاشت. تاوان میدان دادن به داور جوان  و حفظ روحیه تیم حریفبرای دربی را دادیم و بیشترین ضربه را از داوری دیدیم.نگرفتن 2پنالتی چقدر برای یک تیم تاثیر دارد؟ اگر برای استقلال هم این اتفاق رخ می‌داد،همین شرایط بود؟

باشگاه آلومینیوم: انتظار داریم نتایج در زمین رقم بخورد

بعد از بازی باشگاه آلومینیوم اراک ویدئویی را در این خصوص منتشر و رسما به داوری بازی مقابل استقلال اعتراض کرد و نوشت: «تیم داوریاین دیدار در 2صحنه به سود آلومینیوم مرتکب اشتباه شد‌مدیرعامل این باشگاه هم از عملکرد داوری به شدت انتقاد کرد و اظهار داشت: «متاسفانه داور در این دیدار ملاحظه دربی استقلال و پرسپولیس را کرد و در همان دقیقه نخست بازی پنالتی مسلم تیم ما را نگرفت و همینموضوع باعث شد روند بازی تغییر کند. داور در دفعات مختلف می‌توانست به بازیکنان تیم استقلال اخطار نشان دهد که با ملاحظه بازی دربی،از این کار خودداری کرد تا تیم ما در عین شایستگی از کسب امتیاز در استادیوم آزادی باز بماند. ما بابت باخت در این بازی ناراحت نیستیم؛بلکه انتظار داریم نتایج بازی‌ها در زمین و با بازی و قضاوت جوانمردانه رقم بخورد

اما اعتراض مسوولان آلومینیوم کمترین بازتاب را در رسانه‌ها داشت و برخلاف دفعه قبل خبری از متن‌های سوزناک در وصف مظلومیت تیمی نبودکه قربانی شده است. گناه آلومینیومی‌ها این است که به اندازه استقلالی‌ها اسم و رسم ندارند و شاید هم چون حامیان رسانه‌ای ندارند صدایفریادشان شنیده نمی‌شود وگرنه افتصاحی که داور رقم زد، یک اتفاق عادی نبود و نتیجه بازی را عوض کرد. اگر دروازه استقلال در دقایق ابتداییبازی گشوده می‌شد، چه بسا شیرازه این تیم از هم می‌پاشید، به خصوص در نیمه نخست توپ و میدان دست حریف این تیم بود و چند موقعیتمسلم گلزنی با درخشش مظاهری دفع شد. آلومینیوم حتی در دقایق پایانی فرصت برگشت به بازی را داشت اما داور با نادیده گرفتن هند دیاباتهشانس زدن پنالتی را هم از شاگردان خطیبی گرفت.

فکری: داوری خوب بود!

جالب این‌جاست که برای یکی از معدود دفعات، استقلالی‌ها از داوری رضایت داشتند. محمود فکری که همواره در صف اول معترضین به داوریقرار داشته و دائم در حال اعتراض است، بعد از بازی تیمش با آلومینیوم مدعی شد داور در این بازی قضاوت خوبی داشت و در ادامه از سازمانلیگ خواست که روی نیمکت‌ها کنترل داشته باشند. اشاره فکری به اعتراض مربیان حریف در جریان بازی است. صد البته که هر کسی هم در اینوضعیت جای استقلالی‌ها باشد از داور تمجید می‌کند.

البته تا همین چند هفته قبل این مربی نظر دیگری داشت و می‌گفت داوران شمشیرها را برای تیمش از رو بسته‌اند و یک سوت اشتباه تیم را بالا وپایین می‌کند وپای وکیل و وزیر را به ماجرا باز کرده و از مسوولان نظام مي‌خواست به تیمش کمک کنند! نکته این‌جاست که بعد از ایندرخواست و مصاحبه‌های جنجالی به طرز جالبی شاهد اشتباهات سریالی داوران به سود استقلال بودیم و همان‌طور که مي‌بینید سرمربیاستقلال که خود پرچمدار اعتراض به کمیته داوران است به قدری از داوران رضایت دارد که حتی به سازمان لیگ توصیه کرده است برای کم کردنفشار از این قشر، نیمکت‌ها را کنترل کند!

به راستی از کی رطب خورده، خود منع رطب کند؟محض اطلاع فکری بد نیست بگوییم اگر سازمان لیگ اراده برخورد با ناهنجاری‌ها را داشت کهخود این مربی تا به حال چندین بار  به‌خاطر رفتارهای جنحالی‌اش کنار خط و در کنفرانس‌های خبری جریمه و محروم شده بود. نه این‌که بعد ازفحاشی به حریف فقط یک جلسه محروم گردد! جالب این‌جاست وقتی بازی‌های این فصل استقلال را مرور مي‌کنیم هیچ اشتباه تاثیرگذاری که بهضرر این تیم باشد نخواهید یافت که این مشخص مي‌کند هدف مسوولان این تیم چیز دیگری بود. همان‌طور که مي‌بینید در هفته‌های اخیر سوت‌هابه طرز جالبی به سود استقلال چرخش داشته است که در ادامه با وام گرفتن از نظر کارشناسان به بررسی آن خواهیم پرداخت. موضوعی که قبلاز آن باید اشاره داشت نگرانی پرسپولیس از این اشتباهات سریالی در آستانه دربی است. به خصوص در فصول قبل شاهد پنالتی‌های اشتباهبرای استقلال در بازی دربی بوده‌ایم. از آن مهم‌تر در هفته‌ای که 2پنالتی حریف استقلال گرفته مي‌شود در بازی پرسپولیس و سپاهان به گمانکارشناسان خطا روی عالیشاه پنالتی اعلام نمی‌شود.

هفته اول؛ استقلال ۲آلومینیوم صفر

داور: رضا جعفری

کارشناس:حیدر سلیمانی، نوذر رودنیل، سعید مظفری‌زاده

مدافع مس باوجود تماس دست با ارسلان مطهری، نیرویی که بخواهد تعادل او را برهم بزند، وارد نکرد و پنالتی اتفاق نیفتاد.

تصمیم داور برای اعلام خطای مطهری برای شبیه‌سازی سختگیرانه ولی مطابق با قانون بود.

هفته دوم؛ فولاد ۲استقلال يك

داور: زاهدی‌فر

کارشناس: سعید مظفری‌زاده، حیدر سلیمانی، علی خسروی

حسین عسگری

در دقیقه 61 مدافع فولاد با بی احتیاطی به قائدی ضربه زد که با این‌که زاویه خطا به گونه‌ای بود که در نمایش تلویزیونی مشخص نبود اماداورصحنه را خیلی خوب دید  و به درستی پنالتی گرفت. در دقیقه 88 مدافع استقلال با دست راست مهاجم فولاد که بدنش را ستون کرده بود و بهسمت دروازه در حال چرخش بود، یک لحظه کشید و تعادلش را به هم زد. جاگیری خوب داور کمک کرد در این صحنه به درستی پنالتی بگیرد.

هفته سوم؛ استقلال يكماشین‌سازی صفر

داور: بای

کارشناس؛ نوذر رودنیل،حیدر سلیمانی و حسین عسگری

در دقیقه ۴+۴۵ نیمه اول ضربه سر وریا غفوری به بدن مدافع حریف برخورد کرد و این صحنه پنالتی نبود. در دقیقه ۷۴ هم برخورد بین مهدیقائدي و دروازه بان ماشین‌سازی به درستی پنالتی اعلام نشد و داور به درستی تصمیم به ادامه بازی گرفت

هفته چهارم؛ پیکان صفراستقلال صفر

داور: مهدی سیدعلی

کارشناس داوری: سعید مظفری‌زاده ،حیدر سلیمانی و حسین عسگری

صحنه خاص و تاثیرگذاری در بازی نبود. داور به درستی از کارت‌های زرد و قرمزش در طول بازی استفاده کرد.

هفته پنجم؛ استقلال يكنفت آبادان يك

داور: حسن اکرمی

کارشناس داوری:فریدون اصفهانیان، حیدر سلیمانی، نوذر رودنیل، پیروز سیف‌اپور، نوید مظفری

در نیمه دوم مدافع نفت روی مهدی قائدی مرتکب خطا شد و داور باید ضربه آزادی را برای استقلال اعلام مي‌کرد. گل نفت آبادان سالم بود و داوربه اشتباه آن را آفساید اعلام کرد.

اعتراض استقلالی‌ها به خطای هند صنعت نفت در دقیقه ۸۶ بی‌مورد بود و داور به درستی دستور به ادامه بازی داد.

هفته ششم؛ شهرخودرو صفرپرسپولیس ۲

داور: کوپال ناظمی

کارشناس داوری: سعید مظفری

داور به درستی تکل خطرناک عرفان معصومی بازیکن شهرخودرو را روی مرادمند با کارت قرمز مستقیم جریمه کرد.

هفته هفتم؛ ذوب‌آهن صفراستقلال صفر

داور: مرتضی منصوریان

کارشناس: علی خسروی،حیدر سلیمانی، نوید مظفری

داور در دقیقه ۳۰ باید یک پنالتی به سود ذوب‌آهن اعلام می‌کرد، زیرا بازیکن استقلال با دست مهاجم حریف را هل داد. در دقیقه ۴۲ بازیکنذوب‌آهن، با خطا موقعیت آشکار گل را از استقلالی‌ها گرفت که داور به جای اخطار باید او را اخراج می‌کرد.

هفته نهم؛ گل‌گهر يكاستقلال ۲

داور: محمدرضا اکبریان

کارشناس داوری:حسین عسگری، نوذر رودنیل، نادر جعفری

رسول فروغی

پنالتی که در دقیقه ۵ به سود استقلال اعلام شد درست بود و علیرضا حقیقی روی مهاجم حریف مرتکب خطا شد. استقلال به جز این، صاحب یکپنالتی دیگر شد که بین کارشناسان اختلاف نظر وجود داشت و بعضی معتقد بودند دروازه بان گل‌گهر خطایی انجام نداده و داور نباید پنالتیمي‌گرفت.البته این ضربه از طرف غفوری از دست رفت. طبق نظر کارشناسان در نیمه دوم خطای مدافعان استقلال روی بازیکن گل‌گهر به‌درستیاز طرف داور تشخیص داده شد و پنالتی گرفته شده، صحیح بود.

هفته دهم؛ استقلال ۲آلومینیوم صفر

داور: سید علی‌اصغر مومنی

کارشناس داوری: سعید مظفری زاده، یداجهانبازی

خداداد افشاریان

در دقیقه یک مسابقه مدافع استقلال به پای مهاجم حریف ضربه زد و داور باید برای آلومینیوم پنالتی مي‌گرفت. در دقیقه ۲۹ خطایی روی قائدیاتفاق نیفتاد و داور به درستی ادامه بازی داد. البته مظفری‌زاده از بین نفرات نامبرده معتقد بود این صحنه باید پنالتی گرفته مي‌شد اما بحث برانگیزترین اتفاق مسابقه در دقیقه 85 بود؛ جایی که روی ارسال کرنر، توپ در محوطه جریمه استقلال به دست دیاباته خورد و باید خطای هند اعلاممی‌شد اما داور از گرفتن پنالتی خودداری کرد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.