شاگردان گل محمدی با همه کمبودها پا پس نمی‌کشندپایان صدرنشینی کاذب استقلال در دربی

0 16
شاگردان گل محمدی با همه کمبودها پا پس نمی‌کشندپایان صدرنشینی کاذب استقلال در دربی

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس بعد از نایب قهرمانی در آسیا هنوز نتوانسته خود را پیدا کند و در سومین دیدار عقب‌افتاده خود در مسابقات لیگ برتر هم به تساوی رضایت داد. شاگردان گل محمدی بعد از تساوی یک بر یک در زمین باتلاقی وطنی و توقف مقابل ذوب‌آهن مقابل دیگر تیم اصفهانی هم به نتیجه ای بهتر از تساوی نرسیدند تا بدون برد پا به دربی حساس هفته هشتم بگذارند. از دست دادن ۶ امتیاز در 3 بازی اتفاق خوبی برای قهرمان دوره قبل نیست و ممکن است بعدها این اتفاق برای یحیی و شاگردانش گران تمام شود، خصوصا ۴ امتیازی که در خانه از دست رفت. جمع‌آوری امتیازات در هفته‌های ابتدای فصل اهمیت بسیاری دارد و سرخپوشان اگر می‌خواهند برای پنجمین فصل متوالی قهرمان شوند باید در همین نیم‌فصل اول بار خود را ببندند که پرهیز از برخی اشتباهات لازمه رسیدن به آن است. چه از سوی کادر فنی و بازیکنان و چه مدیریت.
این حقیقت قابل کتمان نیست که بخش بزرگی از دلایل عدم نتیجه‌گیری پرسپولیس حاصل بی‌تدبیری مدیران است که باعث شدند این تیم ۶ ستاره اصلی خود را از دست دهد. علیرضا بیرانوند، علی علیپور، مهدی ترابی، شجاع خلیل زاده و بشار رسن لژیونر شدند و محمد نادری به تیم رقیب پیوست. نیاز به تکرار ندارد که بگوییم هر کدام از این نفرات در چه سطح و جایگاهی بودند و چقدر در قهرمانی‌های پرسپولیس نقش داشتند. حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که این نفرات ملی‌پوش و ستاره نبودند، باز هم جدا کردن این تعداد نفر از یک تیم می‌تواند آن مجموعه را دچار مشکل کند، خصوصا که جایگزینی هم برای برخی از این نفرات نیامد و همان‌طور که شاهدیم پرسپولیس در برخی از پست ها دچار کمبود مهره است.
جدایی بازیکنان یک بحث است و برآورده نشدن خواسته‌های کادر فنی در زمان نقل و انتقالات یک بحث دیگر. به‌طور مثال کادر فنی بعد از دست دادن بیرانوند به دنبال حامد لک رفت و این دروازه‌بان باتجربه جذب شد و توانست به‌خوبی جای گلر ملی‌پوش تیم را پر کند. لک به‌قدری خوب کارکرده است که جدایی بیرانوند کمتر نمود پیداکرده است. اگر برای جای خالی علیپور، شجاع و رسن هم تدبیر شده بود، دست سرمربی روی نیمکت خالی نمی‌شد که مجبور باشد از یک هافبک دفاعی در خط حمله بازی بگیرد. مگر می‌شود تیم مدعی قهرمانی مدافع ذخیره و مهاجم نداشته باشد؟ هر بازی دل کادر فنی باید بلرزد که مبادا سید جلال و کنعانی مصدوم یا محروم شوند و به خاطر کمبود مهره مجبورند از هافبک‌ها در کناره‌های خط دفاعی استفاده کنند. وضعیت تیم به‌قدری بغرنج است که در بازی با سپاهان ۸ هافبک داخل ترکیب پرسپولیس بود! صرف‌نظر از اینکه می‌شد به عبدی و رمضانی فرصت داد، ولی این پرسش مطرح است که وقتی سرمربی به هر دلیلی فنی یا روحی تصمیم می‌گیرد به مهاجم اصلی‌اش استراحت دهد نباید روی نیمکتش مهاجمی داشته باشد که بتواند از آن استفاده کند؟
به‌طور مثال سرمربی استقلال با خیال راحت قائدی و دیاباته را نیمکت نشین می‌کند چون می‌داند مهاجم گلزنی مثل ارسلان مطهری دارد. ولی یحیی گل محمدی درست یا غلط اگر بخواهد با نیمکت نشین کردن مهاجمانش به جوانی مثل عبدی انگیزه دهد چه کسی را دارد که در ترکیب بگذارد؟ این را هم در نظر بگیرید که هر بازیکنی اگر رقیب نداشته باشد، حتی اگر ستاره هم باشد افت می‌کند. ولی شما می بینید که همه بضاعت پرسپولیس در خط حمله جوان‌هایی مثل آریا برزگر هستند که قابل قیاس با نیمکت سایر مدعیان نیستند. همین حالا باوجود اینکه امیر قلعه‌نویی در تیمش مهاجمانی مانند منشا، برزای و شاکری دارد که توانسته اند بیشتر از همه تیمها گل بزنند اما به دنبال جذب مرتضی تبریزی و رضا شکاری است تا توان هجومی تیمش را بالاتر ببرد. همه تیم ها در حال تقویت خود هستند، اما متاسفاته پرسپولیس رو به روز تحلیل می رود.
استقلالی ها هم نفراتی چون دیاباته، مطهری، قائدی و خاقانی را در خط حمله دارند. تیم پرمهره سپاهان را هم که دیدید. دست نویدکیا آن‌قدر پر است که بازیکنانی چون محبی، خلعتبری، رضا میرزایی و باقری را نیمکت نشین می‌کند. ولی پرسپولیس مدت هاست از وحید امیری در پست غیرتخصصی بازی می‌گیرد چون یک مهاجمش لژیونر شده و یک مهاجمش محروم است. شرایط تیم حتی در روزهایی که از نقل و انتقالات محروم شده بود به مراتب بهتر از حالا بود. حداقل در آن مقطع 2 مهاجم گلزن مثل علیپور و منشا داشت یا 2 بازیساز خوب مثل رسن و مسلمان داشت و اگر به هر دلیلی مدافعان تیم در یک بازی غایب بودند کسی بود که جای‌شان را پر کند. نقل و انتقالات نیم‌فصل آزمون مهمی برای مدیریت جدید است که باید خود را نشان دهند.
البته کادر فنی تیم نباید به امید آن روز بماند و با شناختی که داریم می دانیم آن ها حتما برای جبران همه کاستی‌ها و کمبودها فکری خواهند کرد. پرسپولیس با همین بضاعت فعلی هم می‌تواند به نتایجی که می‌خواهد برسد و از قهرمانی‌اش دفاع کند. وقتی آن‌ها توانستند در سطح بین‌المللی با حریفان قدرتمند آسیایی رقابت کنند، قطعا از پس تیم‌های داخلی هم برخواهند آمد.
پرسپولیس شاید در رده‌های میانی جدول باشد اما ۷ امتیاز تا صدر جدول فاصله دارد که اختلاف زیادی نیست. این را هم نباید نادیده گرفت که این تیم چند بازی عقب‌افتاده دارد و تنها تیمی است که هنوز نباخته است. چیزی که بیشتر از همه امیدوارمان می‌کند این است که شاگردان گل محمدی باوجود از دست دادن امتیازات در هفته‌های اخیر درست در همان مسیر ۴ فصل اخیر قدم برمی‌دارند که به قهرمانی منتهی شد.
اگر مرور کوتاهی به فصول گذشته داشته باشیم خواهیم دید که پرسپولیس همیشه تا هفته هفتم از صدر دور بود، اما با تلاش زیاد توانست در پایان فصل مقتدرانه قهرمان شود.
در لیگ شانزدهم با رهبری برانکو از ۷ بازی صاحب ۴ برد، ۳ مساوی،۷ گل زده، ۲ گل خورده و ۱۵ امتیاز شده بودند و هم امتیاز با تراکتور در رتبه دوم بودند. در فصل هفدهم که پنجره پرسپولیس در هفته‌هایی ابتدایی نیم اول فصل بسته شد، این تیم ۴ برد، ۲ مساوی، یک باخت و کسب ۱۴ امتیاز در رتبه سوم بودند و ۱۳ گل زده و ۵ گل دریافت کرده بودند. در آن مقطع تیم پارس جنوبی بدون باخت و با ۱۷ امتیاز در جایگاه نخست بود و اتفاقا اولین شکست فصل خود را مقابل پرسپولیس متحمل شد و بعد از آن از صدر خارج شد.
در لیگ هجدهم که دست برانکو روی نیمکت خالی بود، این تیم در پایان هفته هفتم توانسته بود بدون باخت و با کسب ۴ برد و ۳ مساوی صاحب ۱۵ امتیاز شود و در یک‌قدمی پدیده صدرنشین باشد. اما بدترین نتایج پرسپولیس دز دوره نوزدهم بود که این تیم در ۷ بازی ابتدایی مقابل 3 تیم مدعی تراکتور، سپاهان و شهرخودرو باخت و با ۶ گل زده و ۵ گل خورده و ۱۲ امتیاز تا رده ششم نزول کرد. ولی در پایان فصل تیم سپاهان را که در هفته‌های ابتدایی فوق‌العاده نتیجه گرفته بود و با ۱۷ امتیاز و بدون باخت و بدون گل خورده صدرنشین بود جا گذاشت و مقتدرانه‌ترین قهرمانی تاریخ لیگ برتر را به نام خود کرد. پرسپولیس در فصل جاری هم این توان را دارد که بتواند امتیازات از دست رفته را جبران کند و به صدرنشینی کاذب تیم استقلال پایان دهد. استارت این می‌تواند از دربی زده شود.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.