پس از نظر مثبت فیفا، اسطوره‌ها از ورود علی کریمی به انتخابات فدراسیون حمایت کردندحال فوتبال را عوض کن!

0 39
پس از نظر مثبت فیفا، اسطوره‌ها از ورود علی کریمی به انتخابات فدراسیون حمایت کردندحال فوتبال را عوض کن!

شرایط تلخ این روزهای فوتبال ایران و شاهکار مدیران گذشته و فعلی امیدوارمان کرده که این فوتبال بیشتر از یک مدیر باتجربه به یک فوتبالی باتجربه نیاز دارد وگرنه اتفاقات ویلموتس، شستا و… را یک کارمند ساده هم می‌توانست خلق کند.


مریم سرخوش  – خبرنگار: نام‌نویسی انتخابات فدراسیون فوتبال چهره جدی به خود گرفته و تا حدودی نفرات اصلی برای به دست گرفتن سکان هدایت فدراسیون بحران‌زده فوتبال ایران رونمایی شده‌اند. در میان تمام آن‌هایی که نام شان به‌عنوان گزینه‌های احتمالی ریاست فدراسیون مطرح می‌شود، کریمی یکی از نام‌های جذابی است که مطرح‌شده و کاندیداتوری‌اش هم به‌شدت مورد استقبال اسطوره‌ها قرارگرفته است. یکی از جدی‌ترین منتقدان مدیریت مهدی تاج با استراتژی پاکسازی فوتبال و مبارزه با فساد وارد کارزار انتخاباتی شده و اهالی فوتبال هم او را گزینه مناسب برای این پست می‌دانند، برخی هم معتقدند کریمی تجربه چندانی در حوزه مدیریت ورزش نداشته و بی‌تجربگی او می‌تواند منجر به عدم موفقیتش شود. هرچند که شناخت از علی کریمی طی سال‌های حضورش در فوتبال ثابت کرده که چندان دلبسته میز و مقام نیست و در صورت ناکامی، تنها تصمیم اش کناره‌گیری از فضایی است که خود را مناسب آن نمی‌داند.
امیدوار به رد صلاحیت کریمی 
نمی‌دانیم که بازیکن پیشین بایرن‌مونیخ آلمان بخت‌بلندی در پیروزی و کسب آرا این انتخابات خواهد داشت یا نه، اما تا همین جای کار هم مشخص‌شده تمام گزینه‌های موجود به‌اندازه کریمی از محبوبیت برخوردار نیستند و خیلی‌ها خواهان کریمی بدون تجربه در مدیریت ورزشی به‌جای چهره‌هایی هستند که سال‌هاست به دوران مدیریتی بدون کارنامه‌شان در فوتبال چسبیده‌اند. دلیلش را هم همه می‌دانیم، حال و هوای فوتبال ایران این روزها آن‌قدر زار است که حل شدن مشکلاتش را تقریباً کسی باور ندارد. شاهکار قرارداد ویلموتس، بدهی شستا، مصادره ساختمان فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس تنها نمونه‌ای از کارنامه به‌جا مانده از دوران مدیریت تاج و همین‌هایی است که همچنان در طبقات ساختمان سئول رفت و آمد دارند و امیدوار به رد صلاحیت یا به حد نصاب نرسیدن آرا کریمی در روز انتخابات هستند. کریمی هم برای کسب موفقیت در این انتخابات و جذب اکثریت آرا به پشتیبانی از سوی رای نماینده‌های هیات‌های فوتبال استان‌های کشور نیاز دارد که دشوار به نظر می‌رسد و مهره‌چینی‌های عجیب و غریب طی ماه‌ها اخیر شاید شانس کریمی را کمرنگ کند.
حمایت فوتبالی‌ها
هرچند که استقبال اهالی فوتبال نقطه قوت کریمی برای تسهیل کردن مسیر حضورش در ساختمان سئول است و او می‌تواند در فرصت باقی‌مانده تا روز انتخابات با تقویت شبکه ارتباطی خود با مسوولان هیات‌های فوتبال استان‌های کشور، غافلگیری جذابی را در انتخابات رقم بزند.
سپهر حیدری جزو اولین کسانی بود که به حمایت از علی کریمی پرداخت و عنوان کرد: «او به‌عنوان یک فرد فوتبالیِ، محبوب، آگاه و غیرسیاسی بهترین گزینه برای صندلی ریاست فدراسیون فوتبال ایران است. امیدوارم که بگذارند انتخاب شود.»
خداداد عزیزی هم معتقد است کاندیدا شدن علی کریمی دیگر پرسپولیس و استقلال ندارد و یک فوتبالی وارد میدان شده است. او  از همه اهالی فوتبال و کسانی که عاشق آن هستند خواسته با تمام وجودشان از کریمی حمایت کنند. عزیزی گفت: «چه خبری از این بهتر؟ یکی مثل علی کریمی که فرد سالمی است و از همه مهم‌تر نه از جنس این فوتبال، بلکه علی کریمی خود فوتبال است. مگر اتفاقی از این خوب‌تر می‌تواند رخ بدهد؟ من با خود علی صحبت کردم اما متاسفانه فوتبال ما آلوده‌تر از این حرف‌هاست. من فکر می‌کنم تمامی اهالی فوتبال باید به احترام علی کریمی که کاندیدای ریاست فدراسیون شده است، خبردار بایستند. در این فوتبال، به غیر از علی کریمی هر شخصی رای بیاورد باید خاک بر سر آن کرد و فاتحه آن را خواند. با نامزد شدن کریمی تمامی غیرفوتبالی‌ها زیر سوال خواهند رفت. حالا که کریمی به‌عنوان یک فوتبالی وارد میدان شده این آقایان باید بگویند چه چیزی از جان فوتبال می‌خواهند؟»
سعید آذری، مدیرعامل باشگاه فولاد که نامش به‌عنوان یکی از گزینه‌های مورد استقبال اهالی فوتبال برای حضور در انتخابات مطرح است هم گفت: «اگر کریمی به‌عنوان رییس فدراسیون انتخاب شود من تمام قد کنار او هستم و از او حمایت می‌کنم. معتقدم که فوتبال برای امثال علی کریمی است. آن‌ها در این ورزش زجر کشیدند، پس اگر کریمی به‌عنوان رییس فدراسیون انتخاب شود و بخواهد از من در تیم مدیریت استفاده کند، پیشنهاد او را قبول می‌کنم.»
همچنین وریا غفوری در پستی مجازی نوشت: «چه خبر خوبی. یکی از جنس فوتبال از جنس خودمان. امیدوارم بهترین اتفاق برای‌تان رقم بخورد و ان‌شاءا… قربانی افراد پشت پرده نشوید.»
مهدی مهدوی‌کیا هم حضور علی کریمی در انتخابات را اتفاقی بسیار مفید برای فوتبال دانست و تاکید کرد: «همگی از تو حمایت خواهیم کرد برادر.»
چرا کریمی را دوست دارند؟
کریمی نه در میان فوتبالی‌ها که در میان طرفداران فوتبال هم محبوبیت زیادی دارد. محبوبیت‌اش هم پرسپولیس و استقلال یا هوادار تبریزی و اصفهانی هم ندارد. او را خیلی‌ها دوست دارند،‌ به خاطر همان صفاتی که سال‌هاست از خود نشان داده است.
زمانی که در سپیدرود دروازه‌بانش بارها برای وقت‌کشی خودش را بر زمین زد و به این شکل از عملکرد بازیکنش اعتراض کرد تا نشان دهد که یک پیروزی را به بهای از دست دادن اخلاق نمی‌خواهد. زمانی که در سوگ دختر آب رفتن به استادیوم را تحریم کرد و نوشت: «زنان سرزمین ما خیلی وقت‌ها، خیلی مَردن.» زمانی که در تیم ملی برانکو، لگدی به ساک ورزشی کنار نیمکت زد و بارها به خاطر آن حرکتش عذرخواهی کرد. زمانی که در مصاحبه زنده تلویزیونی برخلاف مدیران دیروز و امروز فدراسیون فوتبال، آسمان ریسمان به هم نبافت و تیشه‌اش را مستقیم به ریشه فساد زد. زمانی که با آویزان کردن کفش‌هایش وارد عرصه مربیگری شد و اعلام کرد که در حال آزمایش خود در این حوزه است و اگر به این نتیجه برسد که کمکی به فوتبال نمی‌کند کناره‌گیری خواهد کرد و در نهایت هم کنار کشید. تا کنون هم با وجود پیشنهادهایی که داشته دیگر به میدان مربیان وارد نشد. زمانی که در بسیاری از اعتراضات، گرانی‌ها و مشکلات با انتشار پیام‌های اینستاگرامی همبستگی خود را با مردم ایران نشان داد.
فساد کمتر، حال فوتبال بهتر 
البته برخی هم معتقدند که کریمی تجربه مدیریتی ندارد و نباید انتخاب شود. اما در شرایطی که سال‌هاست شاهد حضور مدیران مثلا باتجربه و کارکشته بوده‌ایم چه گلی بر سر فوتبال خورده که علی کریمی نتواند بزند. اتفاقات ویلموتس، شستا و… را حتی یک کارمند ساده هم می‌توانست رقم بزند. صندلی مدیریت در باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال هم هرروز از حضور این مدیران غیرفوتبالی و بی‌تجربه در حوزه ورزش پر و خالی می‌شود و اوضاع‌ بد از بدتر. با این شرایط چرا باید منتقد تجربه نداشتن فوتبالی‌‌ها شویم. تجربه مدیران سابق و کنونی همین نابسامانی است که امروز شاهدش هستیم، لیگ برتر پرنوسان، کمیته داوری پرانتقاد و کمیته انضباطی پر از آرای عجیب و غریب هم تنها نمونه کوچکی از زیرمجموعه همین فدراسیون با مدیرانی است که هیچ نمره مثبتی در کارنامه‌شان ندارند. با این اوصاف بهتر نیست بگویم کریمی می‌تواند گزینه بهتری باشد. بین جادوگر و مدیران به‌اصطلاح باتجربه‌ای که امیدی به آن‌ها نیست، وجه کریمی چه در داخل کشور و چه مجامع بین‌المللی مطلوب و محبوب‌تر است، همان کریمی که انتظار داریم با ورودش هم فساد در فوتبال کمتر شود و هم حال فوتبال بهتر.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.